College wil ondergrens !S voor kamperen loslaten m TEXELSE j COURANT Actie tegen kap bomen Eurokotter vist met sumwing Balie CWI sluit, maar dienstverlening blijft La Serhaine et vous Steun politiek aan Milan voor behoud halte Bern Geknipt? Jip?! Opstelterrein krijgt nieuw plaveisel DINSDAG 17 FEBRUARI 2009 at ik zeggen wou... Het uitgangspunt dat 30 procent van de toeristische slaapplaat sen op Texel kampeerplaatsen moeten zijn, is achterhaald. Het leidt tot onrendabele recreatieter reinen en beperkt ondernemers om zelf te bepalen welke vorm van accommodatie aantrekkelijk is voor de markt. Met die argumenten probeert het college opnieuw de ondergrens van 30 procent te slechten. Dat werd eind 2007 ook al eens geprobeerd, maar werd toen door een meerder heid in de raad tegenhouden. Op Texels Belang en toenmalig raadslid Martijn Eelman (CDA) na, waren de partijen bezorgd dat het kamperen in de verdrukking zou komen en dat Texel onaantrekkelijk zou worden voor toeristen met een smalle por temonnee. Het loslaten van de ondergrens moet het voor exploitanten van kampeer terreinen makkelijker maken ook chalets of stacaravans te plaatsen. Nu mogen op die terreinen nog alleen tenten, toercaravans en trek kershutten staan. De Recron was in 2007 al groot voorstander van het loslaten van de ondergrens en het Toeristisch Kennisinstituut Texel (TKT) heeft zich daar nu ook bij aangesloten. Volgens het instituut ontstaan er steeds meer verschillende vormen van kamperen en moeten onderne mers daar op in kunnen spelen. 'Er wordt minder gekampeerd in tenten en toercaravans, andere vormen zijn meer in trek omdat ze een hogere kwaliteit bieden en goed betaalbaar zijn.' Het TKT deelt de zorg dat kampe ren in de verdrukking komt niet. Dat blijft in ieder geval bestaan bij het kamperen bij de boer en het 'Woutershok' in de Dennen. Op grote campings als Kogerstrand en Loodsmanduin kunnen pas cha lets komen als ook grondeigenaar Staatsbosbeheer daarmee instemt. Er blijven volgens het TKT voldoen de verblijfsmogelijkheden waar toe risten low-budget hun vakantie kun nen doorbrengen. De politieke partijen wordt voor gesteld een zogeheten voorbe- reidingsbesluit ongedaan maken, waarin de 30 procent is vastgelegd. Dat besluit is onlangs nog met een jaar verlengd. Categorieën Het opheffen van de 30 procent is onderdeel van een plan de verschil lende categorieën waarin de bed den zijn verdeeld, los te laten, zodat ondernemers beter op de markt kunnen inspelen. Het komt er op neer dat per accommodatie alleen het maximumaantal slaapplaatsen wordt vastgelegd en dat de exploi tant bepaalt of zijn ruimte als hotel, appartement of groepsverblijf wordt gebruikt. Het college wil daarvoor in bestem mingsplannen gaan werken met drie aanduidingen: recreatieterreinen (kampeermiddelen en jachthaven), gebouwde recreatievoorzieningen (zomerhuis, hotel, appartement, groepsverblijven) en nevenfuncties (recreatieve opstallen en kamperen bij de boer/particulieren). Omzetting mag niet leiden tot groei van het aantal bedden. Anders zou een ondernemer zijn slaapplaatsen kunnen verdubbelen door hotelka mers (2 bedden) in appartementen (5 bedden) om te zetten. Hetzelfde geldt als tenten (3 bedden) voor chalets (4 bedden) ingewisseld zou den worden. Bedoeling is dat daarvoor in de toekomst geen planologische pro cedures meer doorlopen hoeven te worden. Er moet nog wel bouw vergunningen worden aangevraagd. Voor de omzetting van bijvoor beeld de functie recreatieterrein in gebouwde recreatievoorziening is wel een herziening van het bestem mingsplan nodig. Aglaia Westra is gestart met een handtekeningenactie om de vier lindebomen langs de Elemert (tussen de Keesomlaan en de Warmoesstraat) te behouden. (Foto Jeroen van Hattum/Bceldbank Texel) De voorgenomen kap van vier lindebomen aan de Elemert in Den Burg roept weerstand op. Aglaia Westra en Hans Witte (van de golfbaan) uit Den Burg zijn een handtekeningenactie gestart om de bomen te behouden. De gemeente wil ze weghalen, omdat de wortels trottoirtegels omhoog duwen, waardoor zich enkele valpartijen hebben voorge daan. Volgens Westra en Witte is het echter zonde dat vier gezonde bomen het veld moeten ruimen. 'We willen het weinige groen dat er nog is in het centrum graag behouden.' Ze noemen als alternatief dat er per ken om de bomen worden gelegd. Voetgangers zouden dan gebruik kunnen maken van de stoep aan de overzijde van de straat. 'Het is ook belangrijk dat voetgangers veilig over de stoep kunnen blijven gaan.' Ze realiseren zich dat het aanleg gen van perken geld kost. 'Maar dat mag geen reden mogen zijn om dan maar de lindebomen te kappen.' Westra heeft sinds zaterdag al zo'n tweehonderd handtekeningen opgehaald. Er is ook een mailadres geopend (behoud.lindebomen. elemert@gmail.com) waarop men sen steun aan het behoud van de lindebomen kunnen betuigen. Wes tra en Witte willen de reacties aan bieden aan de gemeente. Als eerste eurokotter van de Neder landse vloot is de TX33 van de firma Drijver uit Oosterend deze week met een (kleine) sumwing naar de visgronden vertrokken. De Maarten Cornelis verwisselde vrijdag, na een tocht in de Sylt, het garnalennet om voor een traditioneel bokken tuig en een vier meter lang nieuw zweeftuig. Bij de bemanning van de grote kotters geniet het alternatieve vistuig steeds meer vertrouwen. Na de TX36, TX94, TX38 en de TX29 heeft nu ook de bokker TX43 Biem van der Vis een Sumwing-tuig in bestelling heeft. (Foto Bert Komng) Promotiebudget Het bijzondere, en tegelijkertijd het aardige van de VW Texel is dat die een gezamenlijke instelling van de gemeente, TESO, de Texelse Ver eniging van Ondernemers (TVO) en de Vereniging van Texelse Logies- verstrekkers (TVL) is. De Stichting VW Texel Promotie, zoals de VW formeel heet, is dus - net als TESO - van de Texelaars zelf! Hoofdtaak van de VW, die uit deze vier partijen bestaat, is dus het pro moten van ons eiland aan 'overkan- ters'. Dat is goed voor de Texelse economie en de Texelaars. Het is dus ook niet alleen de verantwoor delijkheid van logiesverstrekkers die gebruik maken van het Texels on line reserveringssysteem (TOR) van de VW De VW Texel heeft een tekort op het promotiebudget. Daaraan moet natuurlijk wat worden gedaan. Naast het zoeken naar oorzaken en moge lijkheden om het oplopen van het tekort te voorkomen, hoort daar ook het zoeken naar nieuwe geldstro men bij. De VW kiest en/oor. zonder openheid te geven in de interne gang van zaken, de benodigde gel den te halen bij - alléén - de logies verstrekkers. Er wordt niet gekeken of met een intelligent gebruik van instrumenten als samenwerking en overleg met andere spelers in dit veld met minder kosten een nog betere promotie van Texel kan wor den bereikt! Er wordt niet stilgestaan bij het onweersproken feit dat ook en zeker de andere VW-partners baat hebben bij meer gasten op ons eiland. Neen: de kosten voor meer (VW solo-)promotie worden afge wenteld op de groep die door zijn veelkleurige samenstelling het minst in staat lijkt om een vuist te maken tegen deze onrechtvaardige behan deling: de logiesverstrekkers en met name de meer kwetsbare kleine logiesverstrekkers. Zij, zij alleen, moeten bijna 70 procent (exclusief BTW) méér gaan betalen voor een boeking via TOR Het lijkt zelfs niet eens overwogen te zijn om ook de drie andere partners een extra bij drage te vragen om het tekort op het promotiebudget te dekken. En TVO, TESO en de gemeente houden zich nu stil: laat de andere partner maar bloeden! Naast andere mogelijkheden en meer samenwerking zou een extra storting van de partners in het pro motie budget van de VW moe ten kunnen betekenen dat de stij ging van de provisie tot 15 procent beperkt blijft, dus een verhoging voor TOR-boekingen van de huidige 6 naar 7 procent. Wij roepen TVO, TESO en de gemeente op ook hier hun verantwoordelijkheid te nemen! Marga Harinck en Berend Weiiers, Klif 1 B&B, Den Hoorn. Het Centrum voor Werk en Inko men (CWI), na de fusie met UWV per 1 januari 2009 WERKbedrijf, sluit de vestiging op het Raaks- plein met ingang van mei 2009. Maar werkzoekenden en uitke ringsgerechtigden kunnen de komende vijf jaar nog wel in het raadhuis terecht. Het aantal vestigingen van WERK bedrijf in Nederland wordt uit bezumgingsoverweging via de geleidelijke weg teruggebracht van 130 naar 100. Daardoor sluit onder meer de vestiging op Texel. Toen dit in oktober 2008 bekend werd, zag het ernaar uit dat werk zoekenden en uitkeringsgerech tigden voor diensten naar Den Helder zouden moeten afreizen Wethouder Marian Merkelbach (Welzijn) uitte hierover in oktober haar onvrede. Gesprekken met WERKbedrijf hebben er volgens de gemeente in geresulteerd dat de balie van Werkbedrijf wel verdwijnt, maar dat de dienstverlening vanuit het raadshuis de komende vijf jaar in stand blijft. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van zogeheten flexplek- ken in het gemeentehuis. Berichten dat Texelaars straks naar Den Hel der moeten voor de diensten van het voormalige CWI, zijn onjuist. 'Mensen kunnen voor werk of voor het aanvragen van een werkloos heidsuitkering ook straks in het raadhuis terecht', aldus Muriëlle Bergman van de gemeente. Kerk niet te koop, maar van iedereen 'Geschrokken', 'boos'. Reacties die klonken tijdens de jeugd dienst die zondag in de Maar tenskerk in Oosterend werd gehouden, naar aanleiding van de actie 'Kerk te koop'. Menig bezoeker vroeg zich af hoe hoog het waarheidsgehalte van deze mededeling was. den als potentiële kopers welkom geheten door de jeugd, die zich voordeed als makelaars en verko pers, die elk een eigen plan met de kerk hadden; spiritueel centrum, markt, discotheek, of kinderdag verblijf. Overzicht Tips gids Texel Info Voorbereidingen voor de nieuwe handzame gids Texel Info die komend voorjaar verschijnt zijn in volle gang. Hierin wordt onder meer een overzicht opgenomen van activiteiten, organisaties, horeca en andere zaken die inte ressant, aantrekkelijk of nuttig zijn voor onze gasten. De redactie heeft deze tiplijst onder meer uitgebreid met schoon heid, massage, kappers en andere beroepen en streeft naar een over zicht dat zo actueel en volledig mogelijk is. De lijst is in te zien op www.texelagenda.nl. Eventuele aanvullingen op of opmerkingen over dit overzicht kunnen per e- mail worden doorgegeven aan de redactie (gerard@texelsecourant. nl). Wijze registratie bedden effectief De wijze waarop de gemeente slaapplaatsen registreert, is effec tief en moet vooral niet veranderd worden. Dat adviseert het Toeris tisch Kennisinstituut Texel (TKT). Een hotelkamer staat standaard te boek als ruimte met twee bedden. Tenten, toercaravans en trekkers hutten zijn geregistreerd als ver blijven met drie bedden, evenals kamperen bij de boer. Voor een stacaravan, chalet of pleziervaartuig gelden vier slaapplaatsen. Zomer huizen, appartementen en recre atieve opstallen staan te boek als verblijfseenheden met vijf bedden. Er wordt vanuit gegaan dat dat de gemiddelde bezetting is. In de laatste categorie zijn bij de gemeente 18.360 slaapplaatsen geregistreerd. Daarnaast zijn er 3624 geregistreerde hotelbedden, 11.334 slaapplaatsen op kampeerterreinen, 2298 plekken voor kamperen bij de boer/particulieren, 4948 bedden in stacaravans en chalets, 1000 slaap plaatsen voor pleziervaartuigen en 1651 voor groepsverblijven. Het maximum van deze slaapplaatsen is per locatie in het bestemmingsplan aangegeven. Dan zijn er ook nog 750 geregi streerde slaapplaatsen voor logies met/zonder ontbijt bij particulie ren, maar daar heeft de gemeente geen maximum voor vastgesteld. Er zijn ook nog gemiddeld 1000 slaapplaatsen voor de bruine vloot in Oudeschild, maar die heeft de gemeente nooit meegeteld bij de geregistreerde slaapplaatsen. Het college heeft de politieke partijen voorgesteld dat in de toekomst zo te laten. Het wil ook de 750 slaap plaatsen bij particulieren met mee- tellen.Wat het TKT betreft, worden die bedden en die van de bruine vloot voortaan wel meegerekend bij het aantal geregistreerde slaap plaatsen, omdat dat invloed heeft op de drukte op het eiland. Burgemeester en wethouders wil len een begrenzing aanbrengen voor slaapplaatsen bij hotels in het buitengebied. Tot nu toe werd er vanuit gegaan dat dat via bebou wingsvoorschriften kon worden geregeld, maar in de praktijk leidde het tot een groei waar de gemeente geen invloed op had. Streven is de begrenzing te regelen in het nieu we plan Buitengebied. Het moet ook leiden tot rechtsgelijkheid met hotels in de bebouwde kom. Aan het begin van de dienst werd een filmpje vertoond, waarin de koster niet meer dan één ouderling in de kerk aantreft. Deze vertelt dat de mensen met meer te moti veren zijn en dat de kerk te koop moet worden gezet. Verdrietig en alleen verlaat de koster voor het laatst de kerk. De bezoekers aan de dienst wer- Tussendoor gaven dominee Van Helden en Mieke Druif een reactie op de gebeurtenissen. Zij waren blij dat er zoveel nieuwe ideeën waren. Moest alles nu om geld gaan en konden al die ideeën niet naast elkaar bestaan, als ze het geluk, de vrede en het geloof van mensen in het oog hielden? Besloten werd om de kerk niet te verkopen, maar aandelen uit te geven, zodat de kerk de plek werd van iedereen. Van Texelaars is bekend dat ze in verre oorden komen. Maar dat ze daar zelfs de krant halen, gebeurt maar zelden. Het overkwam Ria Witte, wier foto is afgedrukt in La Semaine de L'Allier. een lokaal nieuwsblad dat verschijnt in de Allier, een departement in de Auvergne in het midden van Frankrijk. Naast de foto, waarop ze met de krant staat bij het kombord van Den Burg, ver haalt het artikel onder meer over de beroemde Texelse schapen. De krant werd opgestuurd door haar in Frankrijk woonachtige dochter Irma. 'Als Ria Witte niet druk is met de kerk, met Tafeltje Dekje of met haar kleinzonen, maakt ze nog tijd om Texel in Frankrijk te promoten. Ria Witte zit niet te pitten', schreef ze in een brief aan de redactie. Bestemmingsplan via website te zien Mensen die het bestemmingsplan van hun woonplaats willen inzien, hoeven daarvoor niet meer naar het gemeentehuis. De bestem mingsplannen van de dorpsker nen zijn sinds kort in te zien via de website van de gemeente (www.texel.nl). Het via internet publiceren van de bestemmingsplannen past in het streven van de gemeente om de (digitale) dienstverlening te ver beteren. De bedoeling is dat ook andere ruimtelijke plannen (zoals het bestemmingsplan Buitenge bied) op korte termijn langs deze weg beschikbaar komen. Nieuw op de website is ook de 'decentrale regelgeving', waar bezoekers kennis kunnen nemen van de Texelse regelgeving. Daar is ook een koppeling te vinden met de website www.overheid.nl, waar alle regelgeving van gemeente, provin cie en waterschap beschikbaar en onderling vergelijkbaar is. De bestemmingsplannen zijn te vin den onder het kopje Wonen leven en de categorie Bouwen wonen, de regelgeving staat onder Beleid regelgeving - Verordeningen. De 12-jarige Milan Holman uit De Cocksdorp heeft 186 hand tekeningen opgehaald tegen het opheffen van de bushalte Bern aan de Hollandseweg. De gemeente stuurt ze door naar de provincie. Milan overhandigde de lijst donder dag aan voorzitter Alfred Schaat- senberg van de raadscommissie Middelen. De brugklasser, die met de bus naar de OSG in Den Burg reist, kreeg steun van de politieke partijen. Burgemeester Joke Geldorp zeg de toe een brief te sturen aan ver- keersgedeputeerde Cornelis Mooij om nog eens naar het opheffen van de halte te kijken. De provin cie is verantwoordelijk voor het openbaar busvervoer. Bij de brief worden de handtekeningen van Milan plus zijn bezwaren tegen de opheffing gevoegd. Volgens Geldorp moet Mooij afwe gen of hij de argumenten van Milan of de argumenten van de dorps commissie van De Cocksdorp het zwaarstwegend vindt. De dorps commissie had jaren geleden ver zocht om meer veiligheid op de Hollandseweg. Dat leidde ertoe dat de bus nu via de bredere Oor- sprongweg rijdt. Milan moet daar door ruien twee kilometer naar de bushalte fietsen, terwijl dat eerst een paar honderd meter was. De commissieleden vonden dat de communicatie over het ophef fen van de bushalte met goed was verlopen. Bij de ouders van Milan was het niet bekend en ook voor buurtgenoten kwam het als een verrassing. Geldorp legde uit dat het verzoek om meer veiligheid op de Hollandseweg waarschijnlijk bij de aanbesteding van het busver voer (vorig jaar) weer was opge doken, waardoor de bus anders ging rijden. De dorpscommissie kan zich daarin vinden, al had het aanleggen van graskeien in de bermen van de Hollandseweg om de weg te verbreden de meeste voorkeur gehad. Jongeren Informatie Punt Medewerkers van aannemer Taten- hove BV werken nabij de veerhaven aan verbetering van het opstelter rein voor de boot. De wachtstroken konden tijdens natte perioden niet worden gebruikt, omdat de grasbe strating onder water kwam te staan. Het terrein wordt geheel verhard en er komt een goed afwatering systeem. De kosten van dit karwei worden gedeeld door TESO en de gemeente. Het idee om de voormalige bollen- akker door middel van open matten van kunststof een natuurlijke uitstra ling te laten houden was mooi, maar de ondergrond bleek te verdicht om het hemelwater in regenrijke perio den af te voeren. Met als gevolg dat het terrein op natte hoogtijdagen niet kon worden gebruikt en zich op de Pontweg alsnog een lange file vormde. Na enig (politiek) gesteggel kwam de gemeente met geld over de brug en deed ook TESO een duit in het zakje, zodat het terrein als nog van een harde bovenlaag kan worden voorzien en een deugdelijk afwatersysteem met straatkolken en riolering. Om de historie van het ter rein recht te doen, komen er groene betonstraatstenen. met daarin een geel motief, afgeleid van de narcis- senvelden van weleer. Bedoeling is dat het terrein voor Pasen wordt opgeleverd. Voor het oprooien van de matten bedacht de aannemer een vinding rijke oplossing. Ze worden opge- rooid met behulp van de bollenrooi- er van Stefan Boon. De matten gaan niet weg, maar vinden op campings en andere recreatieterreinen een nieuwe bestemming. De kunststof matten die niet voldeden, worden verwijderd met behulp van de bollenrooier van loonwerker Stefan Boon. VERVOLG VAN PAGINA 1 Kooger De VAB-regeling biedt ook geen uitkomst. Een klusbedrijf in een voormalig agransch hulp- en toe leveringsbedrijf zou op zichzelf wel kunnen, maar dan moet het gaan om een vrijkomend agrarisch bedrijf of een nevenfunctie bij een bestaand agrarisch bedrijf en daar van is hier geen sprake. Bovendien maakt het pand van Kooger deel uit van een groter geheel en dat klopt ook niet met de VAB-regeling. Onderzoeksplicht Net als bij de illegale wooneenhe den in het voormalige loodgieters- bedrijf in Den Burg kan de overtre der er zich niet op beroepen dat de woningen er al waren voordat hij het gebouw kocht. De wet schrijft voor dat een koper moet onderzoeken of er in het ver leden iets illegaals is gebeurd en de verkoper moet daarover informatie geven. Slechts één dienstwoning is toegestaan en daarin mag zich slechts één huishouden bevinden, zodat ook het samenvoegen van appartementen met de dienstwo ning geen soelaas biedt. Mensen die behoefte hebben aan (tijdelijke) huisvesting hebben andere moge lijkheden. zoals maximaal vijf jaar wonen in een zomerhuisje. In een agrarisch pand mag het niet. Jaap Kooger heeft zich nog niet bij de situatie neergelegd en meent dat er genoeg argumenten zijn om hem tegemoet te komen. Hij is er bovendien slecht over te spreken dat de gemeente de pers al op de hoogte had gesteld van de dwangsommaatregel toen hij zelf nog geen bericht had gehad. Intussen heeft hij de betreffende aanschrijving ontvangen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5