Politiek wil behoud van schapenboet Windmolens roepen weer discussie op Piet Bolier spil dorpscommissies TEXELSE 5 COURANT Kattenpoep ontsiert goot bij Jan Dirksoord Oproep vaccinatie 'Haal MBO naar Texel' Methaangas: bedreiging of energiebron? Extra commissie Lindebomen Elemert mogen blijven staan TESO-bus rijdt in Oeganda VRIJDAG 27 FEBRUARI 2009 Tientallen hopen kattenpoep ontsie ren de goot tussen de koopflats van Jan Dirksoord en de Willem van Bei- erenstraat in Den Burg. Het is zo erg dat bewoners zelfs spreken van 'een plaag'. 'Het staat vies. Mensen glijden er over uit. Nu, in de winter, is het niet eens zo erg. Als de tempera tuur straks stijgt, gaat het nog stinken ook', vertelt Koosch Pels Rijken. De situatie is ongeveer een jaar gele den ontstaan. 'Ik denk dat er in de buurt toen een paar katten bij zijn gekomen. De eigenaren zouden die dieren eigenlijk moeten leren dat ze hun behoefte op een kattenbak doen. Maar dat gebeurt met.' De bewoners zouden graag zien dat de gemeentelijke veegwagen de goot eenmaal per week reinigt, maar wor den ook in dat opzicht teleurgesteld. 'We hebben al tientallen keren gebeld. Antwoord is steeds dat het moeilijk is omdat er altijd auto's staan, waardoor de wagen er niet bij kan. Ik begrijp niet dat ze er geen bord plaatsen dat je er bijvoorbeeld op donderdag tus sen 9.00 en 11.00 uur niet mag par keren. Dan kan de goot in ieder geval één keer per week worden schoon gemaakt en houd je het probleem redelijk binnen de perken.' De gemeente laat in een reactie weten de overlast te erkennen en haar best te doen de strook schoon te houden. 'Wij (en de Bolder) vegen op deze plaats, maar door dff geparkeerde auto's kunnen we er niet altijd vol doende bij.' IFolo Joop Rommeli/BeeKJbank Texel) leidt tot reacties De oproep van de GGD aan meis jes van 12 tot 16 jaar om zich te laten vaccineren tegen HPV (baarmoederhalskanker) die vorig week werd rondgestuurd, heeft tot reactie geleid. Een lezer atten deerde de redactie op de website van de Nederlandse Vereniging van Kritisch Prikken (www.nvkp. nl), die waarschuwt voor nega tieve gevolgen van vaccineren. HPV is een virus dat baarmoeder halskanker veroorzaakt. De inenting maakt deel uit van het een vacci- nantiecampagne van het Rijk. Maar volgens een lezeres is er kans op bijverschijnselen en andere nega tieve effecten. Op de website van de NVKP is hier meer over te lezen. In reactie op de kritiek reageert de GGD als volgt: De Vereniging van Kritisch Prikken doet uitspra ken die niet door wetenschappelijk onderzoek worden onderbouwd. De introductie van HPV in het vac cinatieprogramma in Nederland is gebaseerd op een advies van de Gezondheidsraad die de stand van de wetenschap uitgebreid in zijn overwegingen heeft betrokken en daarbij alle vóórs, tegens én de onzekerheden op een rij heeft gezet. Uiteindelijk was de conclusie dat met dit veilige en effectieve vac cin veel ziekte en sterfte kan wor den voorkomen. Op basis van dit advies heeft de minister het besluit genomen om de GGD'en opdracht te geven voor deze campagne. GüOOTDIcriÈJ (tfwUNM'JN RFiOIEfDSSPEECH DOÉT CfinrsTE iponE weceHÉrzwflaift) T°Tr Rqoc Is beuf* DUUPlJ Tt</X C Cgeéw mêms iszoHotffourtV'' JÖOtf ZujD Wést ^(tenNitow GtriEMTe wo<s ouerBe$i ZttToon Goes <S> - os - 7®° i Generale repetitie voor afscheidsrede Bij het NIOZ werd afgelopen week een internationaal congres gehou den over de problemen en moge lijkheden van het methaangas dat in grote hoeveelheden als ijs ligt opgeslagen op de Noordpool. Meer dan tachtig wetenschappers uit vijftien landen discussieerden over de nieuwste onderzoeksresultaten en de plannen voor toekomstig onderzoek. Methaan (aardgas) is een broeikasgas, twintig maal zo sterk als kooldioxide. Zeer grote hoeveelheden methaan liggen als gashydraat opgeslagen in de bodem van de Noordelijke IJszee en in de permafrostgebieden op het land. Als de huidige trend van opwar ming zich doorzet, komt dit gas vrij, wat de opwarming een extra versnel ling kan geven. Methaanhydraat is ijs, gevormd uit water- en methaanmoleculen. Het kan met een lucifer worden aange stoken en smelt wanneer het wordt verwarmd of wanneer de druk ver mindert. Gashydraat wordt wereld wijd gevonden in sedimentiagen in zee en in de permafrost (de gebieden waar de bodem het hele jaar bevroren is). In zee is vastlegging van methaan als gashydraat mogelijk bij een com binatie van een hoge druk en een lage temperatuur. Als de waterdruk daalt of de temperatuur stijgt, smelt het hydraat en komt het methaangas vrij. In de buurt van de Noordpool wordt gashydraat gevonden op het ondiepe continentaal plat en is de weg tot de atmosfeer dus relatief kort Daardoor kan het gas makkelijk ontsnappen. Door het ontdooien van steeds meer permafrostgebieden, komt ook hier steeds meer methaan vrij. Tegelijker tijd starten micro-organismen in de dan niet meer bevroren grond met het verteren van organisch materi aal, wat leidt tot de productie van methaan dat direct in de atmos feer komt. Bovendien komen in het Noordpoolgebied constant aanzien lijke hoeveelheden methaan vrij uit moeras- en veengebieden. Methaan dat op één van de hier beschre ven manieren in de atmosfeer terecht komt, draagt bij aan het broeikasef fect. Wetenschappers zijn het erover eens dat het van belang is gedurende lange tijd in de gaten te houden wat er precies in het Noordpoolgebied gebeurt en of het International Panel on Climate Change (IPCC), dat de mondiale budgetten voor broeikas gas berekent, rekening moet houden met het vrijkomen van methaan uit de zeebodem. Aan de andere kant is de interesse voor methaanhydraat als energiebron de laatste tijd gestegen. Een kubieke meter methaanhydraat bevat ongeveer 164 kubieke meter brandbaar methaan. Probleem is dat de winning technologisch en ecolo gisch lastig is. Jens Greinert van het NIOZ otving deze week samen met zijn Amerikaanse en Duitse collega's Rick Coffin (Naval Research Labora tory) en Tina Treude (IFM-GEOMAR) een gezelschap mariene geologen, microbiologen, geochemici en geofy sici uit Rusland, Canada, de Verenig de Staten, Noorwegen, Denemarken, Nieuw Zeeland, Spanje, Italië. België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Zweden, Zwitserland en Nederland, voor het ontwikkelen van langeter- mijnprogramma's en onderzoek om deze problematiek in de komende jaren beter in kaart te brengen De raadscommissie Grondgebied Als Texel zich meer als kennisei land wil profileren, moet er een MBO-opleiding naar het eiland worden gehaald. Dat zei Frans Visman (D66) bij de bespreking van de Structuurvisie. Volgens hem biedt middelbaar onderwijs de meeste mogelijkheden houdt maandag 2 maart een extra als het tot uitbreiding van onder bijeenkomst om te praten over de wijs komt. Er zijn al middelbare omgang met de toeristische slaap- opleidingen vanuit het ROC. Meer plaatsen en de uitgangspunten voor scholing wordt in de visie gezien het nieuwe bestemmingsplan Bui- als een mogelijkheid Texelse jon- tengebied. Daar kwamen de poli- geren te behouden. De gemeente tieke partijen tijdens de commissie- kampt met het probleem dat de groep ouderen toeneemt, terwijl de hoeveelheid jongeren krimpt. In de visie wordt ook een toekomstbeeld beschreven dat HBO-opleidingen en universiteiten dependances op het eiland openen en dat er ken nisinstituten komen. Op die visie werd minder gereageerd. Rikus Kieft (Groenünks) wilde van wet houder Nico Kikkert weten hoeveel geld de gemeente daar voor over heeft. De wethouder speelde de bal terug en wilde weten hoeveel geld de raad daarvoor over heeft. Hij wees erop dat de raad een paar jaar geleden niet met geld over de brug wilde komen toen het bestuur van Wageningen Universiteit op zoek was naar een nieuwe locatie voor IMARES. Texel viel toen af, waar door het onderzoeksinstituut naar verwachting over een paar jaar naar de overkant gaat. De vraag bleef onbeantwoord. Kieft (GroenLinks) en Jur Schuiringa (WD) pleitten ervoor dat een goede digitale infra structuur ook van belang is voor meer scholing op het eiland. vergadering van afgelopen dinsdag niet aan toe doordat er een serie insprekers was. De extra vergade ring begint om 20.00 uur. Groepsinenting BMR en DTP Kinderen geboren in 2000 komen in aanmerking voor de jaarlijk se groepsinentingen DTP (difte rie, tetanus, polio) en BMR (bof, mazelen, rode hond) van de GGD Hollands Noorden. Gemeente komt Ronde tegemoet Ideeën van het college om wonen of kleinschalige bedrijvigheid in schapenboeten mogelijk te maken, roepen weerstand op. Diverse politieke partijen vinden het geen goed plan dat beschreven is in de geactualiseerde Structuurvi sie. 'De boeten moeten blijven zoals ze zijn', verwoordde Alfred Schaat- senberg (PvdA) de mening van de raadscommissie Grondgebied. Een optie waarover gesproken werd. is dat boeten ook aan toensten ver huurd kunnen worden. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) liet weten dat het college in de Structuurvisie bewust ruimte heeft vrijgehouden in de toekomst meer te kunnen met de schapenboeten. De buitenkant zou De vier lindebomen aan de Elemert in Den Burg mogen vooralsnog niet worden gekapt. Dat heeft een meerderheid van de politieke par tijen dinsdagavond tegen wethou der Peter Bakker (gemeentewer ken) I Zij vonden het beter eerst te wach ten op een verkeerscirculatieplan dat voor Den Burg wordt opgesteld. In de tussenliggende tijd zouden de omhoog komende stoeptegels rond de lindebomen recht kunnen worden gelegd. De commissieleden vonden het ook zonde gezonde bomen te kappen. De partijen waren gevoelig voor een pleidooi dat Aglaia Westra en Hans Witte (van de golfbaan) hielden om de bomen te redden. De twee waren 's middags eerst bij wethouder Bak ker geweest om 360 handtekeningen tegen het kappen in te leveren. Hij had vastgehouden aan zijn stand punt te kappen. Bakker vond het niet gewenst dat voetgangers tussen het centrum en de bushalte aan de Elemert extra moeten oversteken als de stoep aan de kant van bomen zou wijken voor perken rond de bomen (zoals voorgesteld door Witte en Westra). Hij had voorgesteld ter ver vanging vier andere bomen te planten bij de vijver aan de Elemert. Witte en Westra vonden dat echter geen goed idee omdat de vier lin den beeldbepalend zijn voor het cen trum. Dat laatste werd volgens hen onderstreept door de bomenstich- ting. Bakker wees erop dat de vier bomen niet voorkomen op een lijst van honderd beeldbepalende bomen die de gemeente heeft opgesteld. Westra en Witte lieten weten dat van de Stichting Integratie Gehandi capten Texel (SIGT) de bomen ook niet weg hoeven. Volgens hen is de stoep aan de zijde van de kerk ook breed genoeg voor mensen in een rolstoel. De SIGT had eerder aan de gemeente gevraagd iets te doen aan de omhoogkomende stoepte gels, omdat er al verschillende keren mensen waren gevallen. Texels Belang en Fractie Weijers stemden als enige tegen het behoud van de bomen. Voor hen was het van belang dat niemand tegen het kappen in verzet is gekomen op het moment dat de bezwarentermijn open stond. Die was al gesloten toen Westra en Witte het een week geleden voor de bomen opnamen. Gerard Weijers wil de daarom uit principe niet afwijken van de ingezette koers. Joop Groes- kamp (Texels Belang) stond in dubio. Van hem persoonlijk mochten de bomen blijven staan, maar wetende dat Texels Belang voorstander is van het volgen van procedures besloot hij toch tegen te stemmen. Groeskamp stond ook in dubio omdat de lindebomen niet met de achterban waren besproken, waardoor hij hun mening niet kon vertolken. Rikus Kieft haakte daar meteen op in met de opmerking dat hij zonder overleg ook wel kon bedenken hoe de achterban van GroenUnks over het kappen van gezonde bomen zou denken. De financiële situatie van de Stich ting Ronde om Texel is niet roos- Op Texel vinden de inentingen plaats kleurig. Het verzoek om subsidie op maandag 6 april, van 12.45 tot dat het stichtingsbestuur bij de 16.00 uur in Ons Genoegen in Den gemeente heeft ingediend is ech- Burg. Ouders en verzorgers van ter afgewezen, omdat niet wordt de bedoelde kinderen krijgen dezer voldaan aan de regels van de sub- dagen een oproepkaart. Hen wordt sidieverordening. B en w vinden dringend verzocht het algemene de jaarlijkse catamaranronde echter volgens hem bewaard moeten blij- vaccinatiebewijs van hun kind mee van zo groot belang voor Texel, dat ven. maar van binnen moeten eige- te nemen. besloten is tot een andere vorm Voor eventuele vragen kan na het van steun. Tot en met 2012 zal de ontvangen van de oproepkaarten gemeente de kosten van de ver contact worden opgenomen met keersmaatregelen die nodig zijn om de afdeling Jeugdgezondheidszorg het verkeer naar en van het strand van de GGD, tel. 0224-720599 (van in goede banen te leiden, niet meer 8.30-12.00 u.) De GGD rekent op de aan de stichting in rekening bren- medewerking van de leerkrachten gen. Het gaat jaarlijks om maximaal van het basisonderwijs. €1.500,-. naren zelf kunnen bepalen wat er komt. 'Als we die mogelijkheid niet in de Structuurvisie opnemen, kunnen we de komende tien jaar helemaal niks.' Met behulp van een Beeldkwa liteitplan kan geregeld worden hoe de buitenkant eruit moet zien. De politie ke partijen gaven er de voorkeur aan dat eigenaren structureel geld kunnen krijgen voor de instandhouding. Joop Groeskamp (Texels Belang) opperde dat dat net zo zou moeten gebeuren als bij de rol/ral-regeling (waarmee de provincie geld beschikbaar stelde voor onderhoud van landschapsele menten als tuunwallen en kolken). Daar werd door andere partijen op ingehaakt Kikkert merkte op dat geld voor schapenboeten echter van de gemeente zal moeten komen en niet van de provincie. Tijdens de raads vergadering van dinsdag 3 maart moet duidelijk worden of de functies van schapenboeten wel of niet wor den verruimd. Wat ik zeggen wou... Piet Bolier is contactpersoon geworden tussen de dorpscom missies en de gemeente. Na 24 jaar is hij niet meer verantwoorde lijk voor het groen. Bolier was als man van het groen al betrokken bij jaarlijkse rondjes door de dorpen met de dorpscommis sies om problemen met overhangend groen en losliggende stoeptegels op te lossen. Na het vertrek van Sascha Baggerman, die eerder coördineerde tussen de gemeente en de dorps commissies, werd zijn taak uitge breider. Bij de dorpenronde van het college afgelopen najaar trad hij al op als contactpersoon. Sinds kort legt Bolier zich meer op de dorpscommissies. Hij zorgt er onder meer voor dat zij voor informatie de juiste personen binnen de ambtelijke organisatie kunnen vinden en op de hoogte zijn van ontwikkelingen. 'Je ziet de laatste jaren een verandenng in de rol van dorpscommissies. Ze zijn voor de gemeente gesprekspart ner geworden voor zaken die in de dorpen spelen en daarvoor is het belangrijk dat vertegenwoordigers van de commissies ook gedegen geïnformeerd zijn.' De veranderende rol zit onder meer in de Wet Maatschappelijke Onder steuning en de daaruit voortkomende stroming dat er nu acties moeten worden ondernomen om ook in de toekomst vitale en leefbare dorpen te hebben. Daardoor zijn er meer zaken op zowel het bordje van de gemeente als ook op die van de dorpscom missies gekomen. Voor zaken op het gebied van groen is Bolier geen aanspreekpunt meer. Hij blijft wel bij Gemeentewerken betrokken om klussen op te pakken waar teamlei ders zelf niet aan toe komen. Het onderwerp windmolens leidt opnieuw tot discussie. Het col lege wil in het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied zoek- gebieden opnemen voor molens met een maximale ashoogte van 150 meter en dat roept weerstand op. Menno Stam (10 voor Texel) en Corry Stiehl spraken zich tijdens de behandeling van de structuur visie en de uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied onomwonden uit tegen windmolens. Stiehl wees erop dat de Raad van State veertien jaar geleden een streep door de komst van wind molens haalde, omdat die negatief zouden uitpakken op de rust en ruimte. 'Dat waren molens van 65 meter hoog. Nu wordt er gesproken over molens met een ashoogte van 150, dus betekent dat je een tip- hoogte van 225 meter krijgt.' Het college zet in de nota van uit gangspunten voor het plan Buiten gebied in op diverse vormen van duurzame energie. Er wordt reke ning gehouden met grote en kleine windmolens, aardwarmte, geother- mie (warm water) en het plaatsen van zonnecollectoren. Dat laatste moet mogelijk zijn in de jonge polders, zodat er zonne- akkers kunnen ontstaan. Ook op de dijken moet zonne-energie opge wekt kunnen worden. Het opwekken wordt beschouwd als een onderge schikte nevenfunctie die bij elke bestemming mogelijk moet zijn. Een voorwaarde bij het opnemen van zoekgebieden voor windmolens is dat ze landschappelijk, natuurlijk en cultuurhistorisch passen en dat bestaande lijnen van het landchap worden gevolgd. Op GroenLinks na spraken de poli tieke partijen zich uit tegen grote windmolens. Axel Lap (CDA), Jur Schuiringa (WD) en Alfred Schaat- senberg (PvdA) zeiden ze het liefst uit de kust ergens op zee te heb ben. Schuiringa: 'Energie-onafhan kelijk zijn, is prima als het maar met zichtbaar is.' Rikus Kieft (GL) liet weten dat energie als belangrijk onderdeel van de eilandeconomie kan worden gezien. Hij benadrukte dat jaarlijks ongeveer dertig miljoen euro naar de overkant gaat voor gas en elektriciteit. Dat geld kan op Texel blijven als de energie lokaal wordt opgewekt. 'Texel moet aan zijn eigen ener gieknoppen kunnen draaien. Houdt daarbij alle opties voor wind, zon, getijde, biomassa en geothermie open. Het is belangrijk dat je een mix hebt. Je moet niet bij voorbaat één deur dichtgooien.' Joop Groes kamp liet weten dat Texels Belang per definitie tegen grote windmo lens in het open landschap is. maar had er wel oren naar de zoekgebie den in stand te houden. Directeur Brendan de Graaf van TexelEnergie liet de commissie eveneens weten dat er jaarlijks der tig miljoen euro op het eiland kan blijven als in de eigen energiewin ning wordt voorzien. Volgens hem is het toeristisch en publicitair ook interessant een eiland te zijn dat voor de eigen energie zorgt. Hij refereerde aan de Deense en Zweedse eilanden Samso en Got- Kampeerders Graag willen wij reageren op het artikel in de krant van 17 februari, waarin het loslaten van de onder grens van 30 procent voor kam peerders aan de orde komt. Het gaat ons niet om het aantal van 30 procent, maar om de discrimi nerende manier waarop over kam peerders wordt gesproken. Eerder heeft de heer Goenga uit Den Hoorn al eens in deze krant aangegeven dat hij 'liever verlost is van die arme kampeerders'en 'dat dit een uitstervend ras is'. Ik zou zeggen: Kom eens op de koffie in de Dennen.' (Wij kamperen al dertig jaar met heel veel plezier op Het Woutershok - en met ons nog heel veel anderen). Het TKT (deze men sen hebben hun kennis vast niet als kampeerder opgedaan) vindt dat er voldoende verblijfsmogelijkheden voor de low budget mensen over blijft. Kamperen is dus voor Te peu- ple' omdat die arm zijn of een low budget hebben. Dit is toch wel de grootst mogelijke onzin en boven dien Zeer beledigend. Hiermee trap je een echte kampeerder op zijn ziel. Misschien prefereren wij juist de tent of de caravan in verband met het sociale gebeuren op een kampeerterrein. Dat kun je van een verblijf in een chalet of een huisje echt niet zeggen. Nee. geef ons Woelmuis maar. die weet tenminste wat kamperen is. Familie Zwiers. Edam. Oud-Texelaars Herma en Leo Annyas doen vrijwilligerswerk in Mukono, een stadje in Oeganda, een uurtje rijden ten oosten van de hoofdstad Kam pala. Ze stuurden bijstaande foto's op. Met de toelichting: 'Een goede boot-treinverbinding blijkt een moei lijke zaak te zijn Wij staan er niet van te kijken dat TESO dan ook maar een buslijn opzet. Maar waarom stiekem proefdraaien in Oeganda is ons een land die met hun eigen duurzame raadsel.' De familie Annyas houdt energievoorzieningen nieuwe toe- een weblog bij over hun belevenis- ristische markt aanboren. Hij ver- sen in Oeganda (http://www.annyas. zocht de commissie eveneens de com/blog/) 'Er staat een school voor mogelijkheden open te laten. 'En doven, blinden en geestelijk gehandi- voor het tot iets komt, moet ook capte kinderen. Lichamelijk en gees- eerst alle regelgeving nog worden telijk gehandicapten hebben het niet doorlopen.' eenvoudig in Oeganda, onder andere doordat het voor de familie en omge ving duidelijk is dat ze hun hele leven een financiële last zullen zijn. Op genoemde school draait een pro ject waarbij de kinderen werkstukken maken die verkocht worden. Op deze wijze geeft de school de kinderen een vaardigheid waardoor zij zichzelf en hun familie van inkomen kunnen voorzien. Het project is noodlijdend mede doordat het met erg professio neel opgezet is. Momenteel zijn de kosten hoger dan de inkomsten. Aan ons de opdracht een handvaardigheidprogramma op te zetten en uit te voeren, zodanig dat het project structureel winstgevend wordt.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5