M y85 Cjrocn "ZwartsJexels in het harL, HB5SS Meer aandacht voor kernwaarden Texel Leerlingen OSG solliciteren in sporthal Oplichter horeca valt door de mand Schapenboet krijgt geen andere functie Politiek voorstander van MBO-opleiding College: geen subsidie schipbreukmuseum Flora i Dik tee OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12355 VRIJDAG 6 MAART 2009 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora krijgt wat betreft het col lege van b en w geen subsidie. Flora diende een aanvraag in voor een jaarlijkse budgetsubsidie van €45.000,-. Maar in 2001 besloot de raad dat het museum aan de Pontweg voor gemeentelijke sub sidie niet in aanmerking komt. Flora wil overgaan tot uitbreiding van de expositie. Hiervoor moeten nieuwe schuren worden gebouwd en het entreegebouw worden aan gepast. Daarmee wil de stichting de tentoonstelling over de jutterij, de scheepsstrandingen, het loods en reddingwezen en de historische landbouwwerktuigen beter onder de aandacht brengen. Voor een deel van de collectie is nu geen plaats. Het betreft onder meer de Joan Hodshon. de reddingboot waarmee Texelse Engelandvaarders tijdens de Russenoorlog in apnl 1945 een poging ondernamen om de geal lieerden te waarschuwen. Nadat de jutters zich met veel tumult had den afgescheiden van de Stichting Texels Museum, werden de sloep en andere spullen weggehaald uit het Maritiem en Juttersmuseum. Dat gold ook voor het voormalige Licht van Troost, dat staat opgesla gen bij een particulier. Door de kosten van nieuwbouw en het inhuren van betaalde krachten, voorziet Flora een jaarlijks tekort op de exploitatie van €45.000,-. Dat het college negatief op de subsidie aanvraag heeft gereageerd, vloeit volgens cultuurwethouder Marian Merkelbach voort uit de beslissing van de raad in 2001 om Flora uit te sluiten van gemeentesubsidie. In 2007, toen de cultuurnota Stroom lijnen is vastgesteld, heeft de raad dat opnieuw uitgesproken. 'Er wordt door de bestaande gesubsidieerde musea in voldoende mate voorzien in het verwerven, behouden, behe ren en exposeren van de elementen van het Texelse culturele erfgoed. Er zijn op dit moment geen argumen ten om te besluiten om de stichting Juttersmuseum Texel met ingang van 2010 een budgetsubsidie te gaan verstrekken.' De aanvraag zal in de commissie Welzijn op 25 maart worden besproken. Daarin kan de raad adviseren dat Flora alsnog subsidie krijgt. Rabobank het VMBO solliciteren bi/ Texelse ondernemers overstaan van tientallen klasgenoten op de publieke tnbune In sporthal Ons Genoegen 'at zijn de kernwaarden van Texel tuurhistorie, identiteit en eilandae- Wat zijn de kernwaarden van Texel tuurhistorie. identiteit en eilandge- voel' dat onder meer in het coali tieprogramma 2006-2010 staat. Die begrippen kunnen-ook makkelijk aan de overkant van toepassing kunnen zijn. De begrippen 'nachte lijke duisternis' en 'maritieme monu menten' zijn voortgekomen uit de inbreng van Texelaars tijdens het project Ruimte voor Ontwikkeling. Het CDA drong er eind vorig jaar ook op aan nachtelijk duisternis belangrijk te maken. De bedoeling is dat de omschrij vingen in het toetsingskader hun weg vinden in de bestemmings plannen als die worden herzien. Het plan Buitengebied is als eerste aan de beurt. Bij het beschrijven van de kernkwaliteiten wordt rekening gehouden met gebiedsbeschrijvin- gen die nu al in bestemmingsplan nen staan. 'Aan de oostkant van het eiland ligt bijvoorbeeld meer nadruk op stilte dan aan de westkant waar meer toerisme is.' Het is niet de bedoeling dat het toetsingskader bij elke bouwaan- vraag uit de kast wordt gehaald. en wat wordt ermee bedoeld? De gemeente gaat een toetsingska der opstellen om duidelijkheid op die vraag te krijgen. Er worden concrete en heldere beschrijvin gen van de kernwaarden gemaakt, zodat plannen er objectief aan kunnen worden getoetst. Texels Belang en GroenLinks dron gen de afgelopen weken al aan op zo'n toetsingskader. Het moet verhelderen wat er onder precies met de kernwaarden wordt bedoeld en ervoor zorgen dat Texel op de lange termijn zijn authentiek karak ter behoudt. Het meest bekend zijn de kernwaarden 'rust, ruimte en natuur'. De afgelopen weken werd tijdens de besprekingen van de Structuurvisie, het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied en het slaapplaatsenbeleid echter duidelijk dat er verschillende interpretaties zijn, waardoor het in het midden bleef wat de kernwaarden (ook wel kernkwaliteiten) precies zijn. De gemeente gaat bij het maken van het toetsingskader uit van een rij kernkwaliteiten die in de dins dagavond door de gemeenteraad goedgekeurde Structuurvisie 2020 staan. Dan gaat het om de rijkdom aan natuur en cultuurlandschap pen, het specifieke eilandkarakter, de grote afwisseling in landschap pen en vormen van landgebruik, rust en ruimte, nachtelijke duisternis en maritieme monumenten. In één adem worden bij dat rijtje ook de verbondenheid met het eiland en elkaar, de gevarieerde kleinschalige bedrijvigheid, gastvrijheid, een hoge mate van dienstverlening en veilig heid benoemd. De opsomming is in de Structuur visie is volgens een woordvoerder van de gemeente een specifieker op Texel gespitst dan het rijtje 'rust, ruimte, natuur en landschap, cul- Het werd 'sollicitanten' van de OSG woensdag niet bepaald makkelijk gemaakt. Zittend ach ter een tafeltje in een vrijwel lege sporthal Ons Genoegen in Den Burg moesten elf leerlingen zich zelf onder toeziend oog van klas genoten op de publieke tribune presenteren aan Texeise onder nemers. Het lijkt haar wel wat met verstan delijk gehandicapte mensen te wer ken, vertelt Michelle Trap. Beseft ze dat dat ook wel eens niet leuk kan zijn, vraagt verloskundige Petra Kolkman die even als werkgever ...van Maartenhuis optreedt. Het ant woord is ja. En Michelle zou er ook niet vies als een handicap tijdens het eten tot minder smakelijke tafe relen aan tafel leidt, antwoordt ze op een andere vraag. 'Die mensen moeten toch ook eten.' De VMBO-leerlinge slaat zich zonder al te veel problemen door het open bare sollicitatiegesprek. Hetzelfde geldt voor de tien andere leerlingen. Niet op elke vraag hebben ze met een een antwoord, bescheidenheid speelt op als gevraagd wordt wat de goede eigenschappen zijn, maar Cocky Penha, Daan Welboren, Mar co van Sambeek, Peter Bakker (oud bedrijfsleider Hema), Koos Bremer, Vincent Hoekstra en Kolkman krij gen wel een beeld van de leerlingen. Er is ook gedacht aan nette kleding en er worden handen geschud, al moet de eerste kandidaat daar wel even aan worden herinnerd. De 15-jarige Areka van Zuilen wordt als beste beoordeeld. Zij is als laat ste aan de beurt. Een deel van de leerlingen op de tribune is de concentratie tegen die al lang kwijt, waardoor het behoorlijke rumoerig is. Areka leidt er niet onder en ver telt onverstoord en spontaan waar om ze in het Zorgcentrum zou willen werken. Tweede wordt de 16-jarige Lees verder op pagina 3 uur. Gratis compost Bij de Hamster bij Oudeschild kan zaterdag 14 maart gratis compost worden afgehaald, gemaakt van Texels GFT-afval. Mensen die van het aanbod gebruik willen maken, dienen zelf een schep en transport (aanhanger of zak) mee te nemen. De actie duurt van 9.00 tot 12.00 Dus onse Burgemeester kan goet' spelllen aleen eko Maare nog beter haha! De seehontjes Maar ik vint het mxKan jij ook telllen, jooke beivoor- beelt de gemeente Kas??? kan jij niet betr naar dat ijslandse Bankie gaan om ons Geit op te halen agt milljoen??? se sijn nu al aan et hijen foor de Kanjur Prooiekten de O Es gee en Uw Palijs Kan U dat wel betaalen???? As we geen Sgool hebben leeren de kinderen Nevver- noit goet sgrijven en rekenen! Woelmuis i iéa i 'rröffiiifiv Plannen van het college om wonen of kleinschalige bedrijvigheid in schapenboeten toe te staan, zijn van de baan. De politieke partijen hebben dat uit de geactualiseerde Structuurvisie 2020 gehaald. Het college had de mogelijkheid voor nieuwe functies willen opne men. In de stukken wordt gesproken over wonen en kleinschalige bedrij vigheid, in de praktijk werd er vanuit gegaan dat boeten een geschikte plek waren om toeristen te laten verblijven. Aan de buitenkant zou niets mogen worden veranderd. De gemeenteraad besloot dinsdag avond dat alleen al de beschrijving dat een andere functie mogelijk is een stap te ver is. Het betekent dat er de komende jaren geen andere functies zijn toegestaan, behalve trouwen als een boet daarvoor is aangewezen. Restauranthouders dienen beducht te zijn voor een nieuwe manier van oplichting of bedrie gerij. Dirk Rozeboom en Dirk Koning van De Taveerne ontvin gen een e-mail van een vrouw uit Utrecht, die meldt dat zij en haar man na het eten van een maaltijd ziek zijn geworden. Onderzoek ieerde dat het stel in andere res taurants hetzelfde zou zijn over komen. De vrouw in kwestie mailde de Koger restauranthouders op 3 maart dat ze regelmatig gast is in de Taveerne, zo ook op vrijdag 23 januari. 'Altijd tot volle tevredenheid, maar dit keer was het een tegenvaller.' Die avond had ze er met haar man Zwitserse runderham, lamsracks en sorbetijs gegeten. 'Na een paar uur zijn we onwel geworden. De dokter heeft de maandag erop geconsta teerd dat sprake moest zijn van voedselvergiftiging.' De raad vond dat eigenaren van boeten structureel geld moeten kunnen krijgen voor het onderhoud. Dat idee moet handen en voeten krijgen in nieuw beleid voor monu menten en schapenboeten dat al een tijd in de maak is. De raadsle den gaven er de voorkeur aan dat er een soortgelijke regeling komt als voor de tuinwallen. Eigenaren daar van krijgen jaarlijks een vergoeding van de provincie (de zogeheten rol/ ral-regeling). Geld voor de instand houding van schapenboeten moet van de gemeente komen. De gemeente kent nu ook al een subsidieregeling voor schapenboe ten, maar daarbij komt de gemeente éénmalig over de brug. Texel kent ongeveer honderd boeten. Dirk Rozenboom: 'We konden ons deze gasten niet herinneren en ons al helemaal met voorstellen dat ze ziek zouden geworden na het eten van een maaltijd in ons restau rant. We werken bijvoorbeeld via het HCCP-systeem, dat regelmatig wordt gecheckt door de Waren autoriteit. Alle producten worden vacuüm en gekoeld bewaard. We krijgen van gediplomeerde contro leurs van de Warenautoriteit altijd diverse complimentjes. Ik wou dat elk bedrijf zo werkte als jullie, is ons al vaker meegedeeld. Toen we onze kassabonnetjes van die dag nakeken, bleek deze er niet tussen te zitten. Daardoor werden we arg- Ideeën om meer met middelbaar beroepsonderwijs te doen op het eiland kunnen rekenen op steun van de politieke partijen. Dat bleek dinsdagavond tijdens de raadsvergadering tijdens de vast stelling van de geactualiseerde Structuurvisie 2020. Frans Visman (D66) had tijdens de commissievergadering het naar Texel halen van MBO-opleidingen al aangeprezen en daarin werd hij door de andere raadsleden gesteund. Middelbaar onderwijs wordt gezien als een mogelijkheid om het eiland langer aantrekkelijk te houden voor jongeren, zodat ze met naar de overkant gaan. Texel kent vooralsnog twee MBO- opleidmgen in de horeca die sinds Zandkoog Maandag 9 maart wordt een his torische dag voor de medische voorzieningen op Texel. Drie dok terspraktijken, de verloskundigen praktijk en de kindertandarts verhui zen dan naar gezondheidscentrum De Zandkoog, onderdeel van het PHH-gebouw aan de Pontweg. Pagina 5 u Rijwielverhuur 'De techniek blijft veranderen, dat houdt het leuk.' Dat zegt Simon Dogger, die op de kop af dertig jaar werkt bij rijwielhandel en -verhuurbe drijf Kikkert in De Koog. Pagina 7 m Projectontwikkelaar 'Als ik het op Texel voor het zeg gen had, zou ik verder uitbreiden richting De Waal. Maar dan wel met veel groen, bosschages en groene wandelpaden. In het midden van een wijk mag je verdichten, aan de ran den moet je het ruim houden', vertelt projectontwikkelaar en oud-Texelaar Paul van Arnhem. Sam Saliha en derde Michelle Trap. Sam en Areke lieten weten veel te hebben gehad aan een communi catietraining van een theatergroep uit Amsterdam die een paar dagen op de OSG was. 'Daar heb ik veel van geleerd', aldus Sam, 'bijvoorbeeld hoe je iets zegt, maar ook met welke gezichtsuit drukking je iets zegt en hoe dat overkomt.' Leerlingen van het VMBO leren al een paar jaar hoe ze zichzelf aan een toekomstige werk gever moeten presenteren. Er werd ook geoefend in het schrijven van sollicitatiebrieven. wanend. Ze is hier niet geweest Dat ze toch wist wat we op het menu hebben staan, komt doordat ze onze website kennelijk goed heeft bestudeerd.' Dat de briefschrijver de boel pro beert te flessen, staat vast sinds op de website van Komnkijke Horeca Nederland een waarschuwing ver scheen. Onder dezelfde naam had deze vrouw tenminste één soortge lijke brief naar een restaurant elders in Nederland gestuurd. Horeca Nederland adviseert niet op de brief op in te gaan. Maar de Taveerne had de vrouw al een reactie gestuurd, waarop ze onder meer reageert met de mededeling dat ze stewardess is en dat haar oma op een lang ziek bed ligt. Dirk Rozeboom: 'We zetten de correspondentie gewoon voort. Ik ben benieuwd waar ze straks mee komt.' Hij houdt de redactie op de hoogte. Gedeputeerde naar Texel Jaap Bond, gedeputeerde van Landbouw en Economie, is pro minente gast op een bijeenkomst in de Lindeboom die wordt gehou den op woensdag 25 maart. Hoog op de agenda staan plannen voor een grote kavelruil op Texel. Met name onder veehouders is de wens geuit om versnipperde land bouwgrond op een efficiënte manier in te delen en te verdelen, zodat ze het land dichter bij de boerderij krij gen. Medewerkers van het Kadas ter geven een digitale presentatie over mogelijkheden hoe de kavelruil eruit zou kunnen zien. Op de avond zijn vertegenwoordigers aanwezig van LTO Noord, de gemeente, het Kadaster, de Gebiedscommissie Texel en de provincie. De zaal is open vanaf 19.30 uur, de bijeen komst start om 20.00 uur. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1998 door het ROC in Den Helder worden verzorgd. Er kan worden vier jaar worden geleerd voor kok (op verschillende niveaus) en twee jaar voor gastheer. Volgens coör dinator Rob Teisman gaat het om een beroepsbegeleidende leerweg, waarbij de leerlingen vier dagen per week werken en één dag naar school gaan. Voor een beroepsop leidende leerweg (vijf dagen in de week school en een paar keer sta ges) in de horeca of andere MBO- opleidingen zijn Texelse jongeren aangewezen op de overkant. Volgens Teisman zou de gemeente aan de bouwnijverheid kunnen den ken als het gaat om uitbreiding van MBO-opleiding. Lees verder op pagina 3 «aür Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1