mw// m Zandkogers': kwaliteit door samenwerking Kerken houden markt voor Texelse jongeren VVD bindmiddel raad KMïïïïSi™*SoSS:;": zxss&z en TEXELSE J COURANT Zmt ff" vT Groen Zwart Tientallen verminkte bruinvissen op strand VRIJDAG 6 MAART 2009 Maandag 9 maart wordt een historische dag voor de medische voorzieningen op Texel. Drie dokterspraktijken, de verloskundigenpraktijk en de kindertandarts verhuizen dan naar gezondheidscentrum De Zandkoog, onderdeel van het PHH-gebouw aan de Pontweg. Ook gaat hier een dependance van de Texelse apotheek van start, evenals het algemeen maatschappelijk werk en de Brijderstich- ting voor verslaafdenzorg. met in de laatste plaats omdat zij gespecialiseerde verpleegkundigen, op hun oude plek uit hun jasje zijn Deze houden zich onder meer bezig Nu nog duidt het publiek het cen trum aan als 'de achterkant van het PHH-gebouw', maar de betrok ken artsen en hun medewerkers vinden dat een lelijke benaming en hopen dat De Zandkoog spoedig een begrip zal zijn. De naam is ontleend aan de historie: het terrein 'blikken' westkant van het gebouw waar straks politie, brandweer en ambulance zijn gevestigd. Oude wens Over de wenselijkheid om artsen praktijken en aanverwante voorzie ningen in een gezamenlijk gebouw werd vroeger zo genoemd. Verder onder te brengen, wordt al tien beschouwen ze die kant van het complex allerminst als achterkant. De naar de Vaargeul gerichte pui, met daarvoor een groot en fraai uit gevoerd parkeerterrein, oogt als een voorgevel en ziet er ook aanmerke lijk fraaier uit dan de grotendeels jaar gepraat. 'Door op deze manier samen te werken wordt het alle maal veel efficiënter en kan betere kwaliteit worden geleverd', zegt Ad Waverijn. die met zijn collega Rik van Hattem een voortrekkers rol heeft vervuld bij het project, gegroeid. Ter vermijding van misver standen: De Zandkoog is met één grote groepspraktijk, al kan hij dat op den duur wel worden. Alle part ners blijven zelfstandig en hebben in het complex dat zij van Woontij huren hun eigen kamer(s). Ze doen een aantal dingen samen, zoals de administratie. De entree en wacht ruimte zijn gezamenlijk en ook de centrale computer - geclusterd met die van de apotheek - is een geza menlijke aangelegenheid. Medische benodigdheden worden gezamen lijk ingekocht en door de samen werking is ook een meer efficiënte inzet van assistentes mogelijk. De nieuwe aanpak betekent verlich ting van de taken van de huisart sen en ook dat is volgens Waverijn goed voor de zorg. Hij wijst op de praktijkondersteuning die voor alle drie praktijken werkt en als aparte rechtspersoon wordt gerund door De fotograaf had graag alle Zandkoog-partners en hun medewerkers bij hun nieuwe gebouw op de kiek willen zetten, maar het lukte om slechts ruim de helft bij elkaar te krijgen: Jan Klok, Theda Niehoff, Mamix de Witte, Jolanda Krijnen, Anne Bouts, Marlies Uithoven Elly Heerschap, Marianne Waverijn, Suze van Hattem, Ad Waverijn, Rik van HattemRobbert van den Bent en Frank Haasdijk De ontbrekenden zijn apotheker Henry Venema, verloskundige Petra Kolkman, de praktijkondersteuners Judith Diephuis, Anneke Pronk en Marieke Kooiman, Martine Bosma, Caroline Moonen, Cerrie Eelman, Thera Heerschap, Corina Uitgeest, Martine Bosma Jonke Meijer en Hetty van Dijk. ae met zorg voor diabeten, hartpatiën ten en andere chronisch zieken. Prettig en gemakkelijk is ook dat de apotheek (met twee medewerkers) bij de hand is. Patiënten kunnen hier hun medicijnen direct na het consult ophalen, wat doet denken aan vroe ger, toen alle huisartsen een eigen apotheek hadden. Ook het labora torium is voor gezamenlijk gebruik, waardoor het mogelijk is hier de meest geavanceerde apparatuur te gebruiken. Kunst Belangrijk is ook dat het hele cen trum ruim en geriefelijk is ingericht. Dat wordt al direct duidelijk bij het betreden van de wachtruimte (met zowel een hoge als lage balie). Hier staat een goed voorziene lees tafel, kinderen kunnen zich ver maken in een speelhoek en er is een wisselende tentoonstelling van beeldende kunst. Hoewel voor een deel meedraaiend in het samen werkingsverband, zijn de vertrek ken van Brijderstichting (die een kamer deelt met het DOC-team) en het algemeen maatschappelijk werk enigszins afgescheiden. Bei de instellingen hebben een aparte ingang aan de zuidkant van het gebouw. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst nog meer partners hun intrek in De Zandkoog zullen nemen. Er is voldoende ruimte voor uitbreiding. Op dit moment zijn de vele ver- Vanaf 11 maart publiceert de trekken van De Zandkoog nog gemeente de besluiten van het praktisch leeg, maar dat wordt op college van burgemeesters en 9 maart anders. Dan is de grote wethouders op de website (www. verhuizing, waarbij de betrokken texel.nl). 'Dit draagt bij aan een praktijken tegelijkertijd hun spul- grotere transparantie en meer len overbrengen. De artsen hopen informatie voor de burgers en dat hun patiënten daar rekening belangstellenden', aldus voor- mee houden en die dag alleen in lichter Muriëlle Bergman, dringende gevallen een beroep op hen zullen doen. Daarna draait het centrum volop. De officiële opening voor genodigden is op 4 april. Om praktische redenen is besloten geen open huis te houden voor ander publiek. Aan het open huis dat poli tie, brandweer en ambulancedienst op 16 mei houden, doet De Zandk oog dus niet mee. 11eur is zo nooiuioRc a? mme] HElcMflPL VROIOK VftNf- w. W. >"\*sy?L N OOtt fcofes l oo 9 Op reis met Van Rossem Besluiten b en w Geen subsidie Geld voor aanpak straks op internet modelvliegers opgang paal 20 De gemeente heeft een verzoek om subsidie van Modelvliegclub Texel afgewezen. Er werd gevraagd om een bijdrage in de exploitatie, onder meer voor de viering van het 20- jarig bestaan. De Stichting Coeghe van Harry Wuis krijgt €16.000,- van de gemeente om de verouderde betonplaten naar het strand bij paal 20 te ver vangen. Er komen dezelfde rode tegels als op het wandelpad langs de zeereep. Maar dit betreft eenmalige kosten, die volgens de gemeente met op de De politieke partijen stemden tijdens exploitatie mogen worden afgewen- de raadsvergadering unaniem in met hen zullen doen^ Daarna draait het Het college vergadert elke dinsdag teld. In dat geval is er geen sprake de investering. Die wordt betaald uit rpntn im v/n nn rlo nffli-iolo /-,r~,nr,>ri,-, r\_ li. - achter gesloten deuren. De beslui ten worden een week later op internet gezet. In die week moeten burgers over het besluit worden geïnformeerd. Eén van de leden van het college geeft elke woens dag ten overstaan van de pers een toelichting op de besluiten. van een exploitatietekort en voldoet de club niet aan de subsidievoor waarden. Kapvergunning linden blijft intact De WD heeft bakzeil gehaald met een plan om de kapvergunning van de vier lindebomen aan de Elemert in te trekken. De overige politieke partijen vonden het een overbodig plan, omdat de vergunning na een jaar vanzelf verloopt. De liberalen vonden het 'te onze ker' de vergunning intact te laten en dienden daarom tijdens de raadsver gadering een motie in. Als de vergun ning blijft bestaan, kunnen bij een misverstand de bomen alsnog tegen de vlakte gaan. Wethouder Peter Bakker (gemeente werken) liet weten dat hij duidelijk het signaal van de meeste politieke par tijen heeft ontvangen dat de bomen in ieder geval moeten blijven staan tot het centrum van Den Burg wordt heringericht. Volgens hem komt het binnen een jaar zeker niet tot een herinrichting, waardoor de vergun ning automatisch verloopt. Het ging de wethouder te ver een rechtmatig verleende vergunning ('er waren geen bezwaren toen die ter inzage lag') te vernietigen. Hij kreeg daarin gelijk van de overige politieke partijen. Zij hadden vertrou wen in zijn belofte dat de bomen blij ven staan. De WD kwam er minder goed vanaf. Joop Groeskamp (Texels Belang) nep in herinnering dat voor man Gerbrand Poster een jaar gele den had gevraagd iets te doen aan het straatwerk van de Elemert en dat wordt gehouden. De samenwerken de WD-voorman toen blij was dat er de kerkgenootschappen hebben Diverse kerken houden zondag- geren in gesprek te raken over hun middag 8 maart een markt voor beeld van de kerk. Glazema: 'Er zijn jongeren in Question Plaza in Den veel jongeren die nadenken over het Burg. Jongeren van 12 tot cn met geloof en met levensvragen bezig 18 jaar kunnen er kennismaken zijn, maar in de kerk misschien niet met activiteiten van de kerken en vinden wat zij zoeken. Maar we de kerk zelf. moeten het wel heel serieus nemen als ze ergens naar op zoek zijn.' Van Het is voor het eerst dat zo'n markt Helden: 'We horen graag wat zij vin den en willen, maar vooral ook wat ze met willen.' een budget voor de verbreding van het fietspad langs de Watermolen weg. De aanbesteding daarvan pakte goedkoper uit dan verwacht. Grens Was len burg Texels Belang en de Fractie Weijers hadden kritiek op de wijze waarop de Aanpassing van de beoogde aanvraag is verlopen. Zij hadden liever grens van het robuuste natuur- gezien dat er een ambtelijk voorstel gebied Waalenburg zorgt ervoor van Gemeentewerken op tafel had Op de gemeentelijke website dat boeren aan de westkant van gelegen. Nu had Wuis de raadsleden zijn ze te vinden onder het kopje dit gebied hierdoor niet worden rechtstreeks benaderd tijdens een Bestuur en Besluitenlijst B en W. beperkt In de definitieve aanwij- commissievergadenng twee weken De besluitenlijst ligt ook ter inzage zing van Natura 2000 is een uit- geleden toen de aanleg van het pad op de leestafel bij de balie. Het stulping aan de westkant van het net begonnen was. Willem Vlas (TB) online zetten van de besluiten is gebied 'gladgetrokken' Hierdoor sprak van een 'overvaltactiek'. een nieuwe stap in de digitalise- is volgens Hans Ghijssels van LTO Volgens wethouder Peter Bakker ring van de dienstverlening door Noord sprake van een meer logi- (gemeentewerken) kon de actie van de gemeente. sche begrenzing. Wuis ook als een burgerinitiatief wor den opgevat. Volgens Bakker moest Oosterend Dit ten,minste veeb0uder er snel worden gehandeld, omdat de De raad besloot een keer een discus sie te voeren over de wijze waarop in de toekomst met burgerinitiatieven moet worden omgegaan. hadden met die bomen.' Redactioneel commentaar Hij verkondigde het met enig bom bast: er kwam een motie aan die niet leuk zou zijn. WD-voorman Ger brand Poster had ook niks hoeven zeggen, want de inhoud was aller minst een verrassing: de WD kwam dinsdagavond weer eens met een motie van wantrouwen op de prop pen. deze keer gericht tegen het hele college. Of de liberalen deze raadsperiode inmiddels evenveel moties van wan trouwen als extra raadsvergaderin gen en open brieven op hun naam hebben staan, is de vraag, maar ook op dit terrein zijn ze zijn ze niet te kloppen door de rest van de partijen. Een motie van wantrouwen is over het algemeen een gevreesd middel in de politiek, maar met als de WD srmee komt. Nils Lely (PvdA) wilde zijn mede- Dppositieleden nog een beetje teye- noet komen door te zeggen dat er je afgelopen tijd veel gebeurd is, naar de rest van de partijen vertikte iet de motie serieus te nemen. Joop Broeskamp (Texels Belang) maakte ir geen woorden aan vuil, Henny :esten (GroenLinks) complimenteer de Poster voor zijn 'prachtige timing' ;n Ben Zegeren (CDA) vergeleek lem met Katastrofix, een personage lit Astrix en Obelix. /oor Poster was het allerminst een 'errassing dat hij bakzeil haalde, naar volgens hem was het toch lard nodig dat er een 'signaal' werd ifgegeven. Het riep de vraag op wat ie WD dan wilde bereiken. Onder aan de oostkant van de Nieuwlan- werkzaamheden al waren begonnen, derweg de mogelijkheid om hun 'Tijdens de aanleg is bedacht dat het In het artikel vorige week over de stallen uit te breiden. Het ministe- verstandig zou zijn het gemeentelijke ontwikkeling van Oosterend en rie van LNV heeft de aanpassing deel van het slag dezelfde uitstra- de eventuele verplaatsing van de doorgevoerd op aandringen van ling te geven. Dit is werk met werk school, stond dat alleen scenario's landbouworganisatie LTO Noord, maken, daarom is er zo gehandeld Rikus Kieft (GroenLinks) merkte fijn- gekozen. We treden naar buiten om Glazema noemt de Friese plaats dat is volgens wethouder Marian !'n/^P .'J nu bf9ree,p waarom de de jeugd op te zoeken', zegt domi- Ballum als een voorbeeld waar het Merkelbach te stelliq uitqedrukt WD-fractie eerder die avond de nee Jan Glazema van Protestante de kerk gelukt is een plek te krijgen I geactualiseerde Structuurvisie over Gemeente Den Burg in oprichting, in de leefwereld van jongeren. 'Daar de toekomst van Texel terzijde had 'Sommige jongeren moeten zon- worden zogeheten Toetervieringen geschoven. 'Daar zijn ze niet aan dag misschien een drempel over gehouden waar veel jongeren op toegekomen, omdat ze het te druk om naar de markt te komen, maar af komen. Soms is het in de kerk, de kerken moeten ook over een maar soms ook in een tent.' De drempel. dominees houden er rekening mee Er worden volgens Glazema en dat de kerk voor veel jongeren vaak dominee Fred van Helden van de slechts een klein onderdeel is van Protestante Waddengemeente de alledaagse dingen waar ze mee Texel diverse activiteiten onderno- te maken hebben, men. Glazema besteedt aandacht aan een programma over geloven Er wordt aan de markt meegewerkt voor jongeren en bij Van Helden door de Protestantse Gemeen- kunnen bezoekers filmen. Daarbij te Den Burg io, de Protestantse wordt ingegaan op levensvragen Waddengemeente, de Hervormde en kruispunten die jongeren in hun Gemeente Waal, Koog, Den Hoorn, leven tegenkomen. de Rooms-Katholieke Kerk en de het bewind van het huidige college Er zijn optredens van de band Whis- Baptistengemeente. De gemeenten is er het nodige mis gegaan (met de pering Hope uit Friesland en er trekken gezamenlijk op en staan €8 miljoen ais topper) en de WD'ers wordt aandacht besteed aan de met op de markt om voor zichzelf maken zich oprecht zorgen, maar gemeenschap van Taize, een kloos- zieltjes te winnen, de motie van dinsdag ontaardde nu ter in Frankrijk waar veel jongeren indirect als een soort steunbetuiging heengaan. De markt wordt gehouden onder aan burgemeester en wethouders. de vlag van VonK. het gezamenlijke De WD kan weliswaar zeggen dat zij Dat onderwerp wordt gekoppeld jeugdwerk. Tijdens bijeenkomsten als enige fractie het college hebben aan het timmeren van gebedsbank- daarvan wordt later dit jaar ook aangepakt en de rest van de partijen jes. Een kraam over de Veertig- ingegaan op zaken die tijdens de niet. maar de impact is nul. Alsof je dagentijd biedt de gelegenheid te markt aan de orde komen. De bij- -• - - - - Langs de Nederlandse kust spoel den de afgelopen drie maanden - -- -o-- .«w....... .j.j meer dan honderd dode bruin- in een lege kamer staat te roepen dat schilderen. Vertegenwoordigers van eenkomst heeft plaats van 15.00 tot vissen aan. Ook op het Texelse het nou eens afgelopen moet zijn! de kerken hopen eveneens met jon- 17.00 uur. strand worden extreem veel dode bruinvissen gevonden. Een groot deel daarvan is in stukken gesne- Adviesraad krijgt belangrijke rol De WMO Adviesraad die de gemeente aan het oprichten is, moet het belangrijkste aan spreekpunt op het gebied van de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO) worden. Toch heeft deze WD een intrigeren de koers uitgezet. De fractie wordt namelijk met de dag sterker in het bereiken van het tegenovergestelde. Zo ook als het gaat om het drijven van wiggen en het wegsturen van bestuurders. De beste garantie om aan te blijven, is inmiddels een motie van wantrouwen van de WD. En ook de soms broze verhoudingen tussen de coalitie verdwijnen als sneeuw voor de zon zodra de WD ergens een pijl op ncht. Geen spoor van verdeeldheid meer te bekennen. Dat heeft een meerderheid van de Wat dat betreft lijkt de WD, meestal gemeenteraad besloten. Het bete overal tegen, een prestatie te gaan kent dat de gemeente voor advies leveren waar de andere partijen wat voortaan in eerste instantie bij van kunnen leren. De liberalen zou- de nieuwe raad moet zijn en dat den al de historie ingaan als dé bestaande adviescommissies en kritikasters van het nieuwe raadhuis, klankbordgroepen meer op afstand maar ze maken ook kans in de komen. boeken te komen als 'bindmiddel Wethouder Marian Merkelbach van een gemeenteraad in moeilijke (welzijn) was tijdens een eerdere tijden'. En daannee zou de grootste bespreking van de Adviesraad niet oppositiepartij van het eiland wel het gelukkig met die ontwikkeling, maar ultieme van het tegenovergestelde de raad besloot anders. Over een bereiken. jaar wordt geëvalueerd hoe het in de praktijk werkt. den. Het plan om de voorzitter 75 procent meer te vergoeden dan de andere De laatste jaren was het aantal leden is overeind gebleven. Volgens gestrande bruinvissen (met een het college is dat terecht, omdat lengte van anderhalve meter de de voorzitter meer werk aan de bij- kleinste walvis/dolfijn in de Noord- eenkomsten door het voorbereiden zee) al hoog (vorig jaar 46). maar in van de vergaderingen. Leden knj- de eerste twee maanden van dit jaar gen €56,16 voor een bijeenkomst, spoelden al twintig dode dieren aan. de voorzitter €98,28. Het college In dezelfde periode vorig jaar waren draagt kandidaat-voorzitters voor dat er vijf. Meer dan de helft van de en de Adviesraad mag kiezen wie kadavers is met mensen bewerkt, het wordt. De meeste zijn doormidden gesne- Bedoeling is dat de raad minstens den. Ook worden losse stukken zes keer per jaar bij elkaar komt. Er staart, koppen, stukken romp en kan gevraagd en ongevraagd advies vinnen gevonden, wat het moeilijk worden gegeven. Het orgaan krijgt maakt het exacte aantal dode die een jaarlijks budget van €10.000.- ren te tellen. De dieren zijn zonder en de beschikking over 80 uur amb- uitzondering vet. wat betekent dat lelijke inzet. ze tot het moment van hun dood in De raad, waarin zeven tot elf Texe- goede conditie waren, laars kunnen plaatsnemen, moet Niet eerder in de tientallen jaren nog worden samengesteld. Het col- dat Ecomare de op Texel gestrande lege plaatst daarvoor binnenkort walvisachtigen bijhoudt, werden een wervingsadvertentie. zoveel bruinvissen in twee maan den gevonden. Ook werden er nooit zoveel met messen bewerkt. Zowel de dierverzorgers die de kada vers van het strand halen als de conservator die ze onderzoekt en registreert, zijn geschokt: 'Vaak zijn bruinviskadavers niet vers, kunnen vreselijk stinken en zien er aller minst fraai uit. Maar de kadavers van de afgelopen maanden waren vers. Ze stonken niet. maar zijn aan flarden gesneden. Ronduit walgelijk om te zien.' Er bestaat nog steeds onduidelijkheid over de doods oorzaak van de bruinvissen, maar gezien de versheid van de dieren moeten ze op korte afstand van de kust zijn omgekomen. Ook in krin gen van beroepsvisserij wordt met verontwaardiging en afschuw gere ageerd op de aangetroffen kadavers en vooralsnog is onduidelijk wat of wie hiervan de oorzaak kan zijn. Ondanks eerdere berichtgevingen van zwaar toegetakelde bruinvis lijken in de afgelopen maanden, neemt het aantal nog steeds toe en lijken ook de verminkingen toe te nemen. De Internationale Walvisvaart Com missie ziet de visserij met passieve vistuigen (staand want) als één van de grootste bedreigingen voor wal visachtigen. Daarom wordt vooral aan deze vorm van visserij gedacht en niet zozeer aan de (kotter)visserij met gesleepte vistuigen. Toch treffen ook de meeste staand-wantvissers zelden of nooit een bruinvis in hun netten en zijn de risico's vermoe delijk sterk wisselend en afhankelijk van het type net, de vangstplaats, het jaargetijde en het gedrag van de bruinvissen. Omdat de (interna tionaal beschermde) bruinvis sterk in aantal is toegenomen, stijgt logi scherwijs ook het aantal strandin gen. maar het verminken van de dieren is strafbaar en daarom is het belangrijk dat nu ook opspo ringsdiensten als KLPD en AID zich met deze zaak bezig houden, in samenwerking met beroepsvissers en onderzoekers. Ecomare dringt, samen met NIOZ en Wageningen- Imares, aan op snelle actie van de overheid Wanneer duidelijkheid bestaat over de oorzaak, zou oplossing gevon den kunnen worden in het verplicht aanbrengen van zogenaamde 'pm- gers' op staand want. Deze appa raatjes brengen geluiden voort die zeezoogdieren afschrikken.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5