'Texel is hier en daar al behoorlijk verpest' Projectontwikkelaar Van Arnhem kritisch over ruimtelijke ordening VRIJDAG 6 MAART 2009 TEXELSE g COURANT Kr Kerkdiensten Zondag 8 maart 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, dienst in De Burght. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. dienst de De Burght, ds. P.A. den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Barnard; 19.00 u. dhr. M.D. Kuiper, Johannes de Heer-dienst. De Cocksdorp: 11,00 u. ds. PC. Barnard. Oudeschild: 11.00 u. mw. K.M. Dij kerman. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oos terend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H.A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Kringvergadering te Swifterband Hulpverlening Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op i zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. I 313086, 314727; 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A. Den Burg. Dag en nacht bereikbaar viatel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel, 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis nl; bezoektijden j dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11 30 uur Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage, op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisser- vice. Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461 Omring Jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17 00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging - Omnng Thuiszorgwinkel. Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omring diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur. tel 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis. Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Medische zorg OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9 00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dieren- pensiontexel nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Bnjder Verslavings zorg Texel. Tubantia. Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@brijder. nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog. tel. 317566 BB oud Papier Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696 Alzheimer café: elke laatste dinsdag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel 0222-321001, dag en nacht bereikbaar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900- 2345566 (€0,10/minuut). www.huiselijk- geweldkopvannoordholland.nl, Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 JJL Werk aan de weg Van 9 tot 15 maart zijn de volgende stra ten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden Den Burg Beatnxlaan tussen Emmalaan en Molenstraat. Tus sen De Waal en De Koog: fietspad Waal- enburgerdijkje tussen De Waal en de Nieuwlanderweg Het Noorden- Schor- renweg tussen Zwinweg en Genteweg De Koog Ruijslaan nabij de ingang Vogelmient en tussen Brink en Plevier- straat (eenrichtingverkeer Plevierstraat en Bnnk opgeheven) In verband met de kerstvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het club gebouw aan de Bernhardlaan. Radio Texel Q6. T E X E LS eSScOU RANT LANGEVELD Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Maartenskerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Burght Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van. 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: I 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.Ó0 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoek platen) 19,45 u-Gelezen (Texelse) verhalen 20,00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met Maike Marcinczyk. de schoonheidsspecialiste j die bij ouderen thuis komt. I 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en lere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spmbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Abonnementsprijzen 2009. Per half jaar 39,85 38,15 («utomascm Per jaar 77,90 75.55 (automaten» Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnfteli|k en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode Keuze voor Apple computers vaak rationeel én intuïtief Wat Van Arnhem betreft, wordt min der strak vastgehouden aan de kom- grenzen. 'Als ik het op Texel voor het zeggen had, zou ik verder uitbreiden richting De Waal. Maar dan wel met veel groen, bosschages en groene wandelpaden. In het midden van een wijk mag je verdichten, aan de randen moet je het ruim houden. En je moet meer nadruk leggen op typische eigenschappen, zoals tuun- wallen. Ook in de buitendorpen moet je niet alle open plekken willen dicht kunnen bedenken. En ik denk bijna bouwen. Die doorkijkjes maken-het niemand. Het treurige is dat het je het juist zo mooi.' over de rand van en het zicht op Den De tegenwerping dat 'zijn' wijken Burg hebt. Dat zal altijd wel zo blijven, veel duurder zijn, is met aan hem want het ontbreekt aan ruimte tot aan besteed. 'Die rekensommen wor de Pontweg om tot een meer open den veel te snel gemaakt. Je kunt afronding van het bebouwde gebied ook best besluiten het Vondelpark in te komen. Dat betekent dus dat je Amsterdam vol te bouwen. Daar ont- de volgende vijftig jaar of langer dit vang je wellicht honderden miljoenen uitzicht houdt Een gemiste kans, om voor. Maar de woningen eromheen het voorzichtig uit te drukken!' worden evenzoveel minder waard. Ook voor andere projecten kan hij Omdat ze dan met meer aan het weinig enthousiasme opbrengen. Vondelpark staan.' 'Neem bijvoorbeeld de ingang van Ook aan (nieuwe) vakantieparken zou De Mars aan de Waalderstraat. Die hij veel strengere eisen stellen. 'In kinderboerderij is leuk. Dat glazen Noord-Holland wordt de hele kust- gebouw van B&B is ook best aar- strook dicht gebouwd. De steden dig, maar met in combinatie met die worden onleefbaarder, waardoor de autobandenzaak. Dan heb je aan bewoners naar buiten willen. Maar het einde van dit bedrijventerreintje. de meeste vakantiewoningen zien tegenover de Gamma, weer een paar er precies hetzelfde uit en staan op woningen. Ik begnjp met dat ze dat parken die zó onaantrekkelijk zijn, allemaal bij elkaar kunnen zetten, dat ze tien maanden van het jaar Dan heb ik het niet zo zeer over de leeg staan. Ik ben er ook geen voor architectuur, maar vooral over de stander van dat stacaravans zomaar ruimtelijke ordening. Dat zie je ook worden omgezet in bungalows. Als aan de andere kant. bij de Volmolen, je vijftig bungalows bouwt op de Die nieuwe huizen zijn niet onaardig, plaats waar eerst vijftig stacaravans maar ze staan zo dicht op elkaar, dat stonden, is je park overvol. Dan heb vanaf de Kadijksweg en vanuit de je dus niet de kwaliteitsverbetering woonwijk alle uitzicht weg is. Het is die je nastreeft. Je kunt als politiek een veel te dicht bouwblok gewor- beter besluiten dat er bijvoorbeeld den. Ook hier mis ik een geleidelijke maar vijfentwintig bungalows mogen overgang: van dicht naar meer open komen. Dan gebeurt het ombouwen bebouwing en uiteindelijk het weide- ook niet zo snel, omdat sommige landschap.' eigenaren dat financieel niet aantrek kelijk genoeg vinden. Zo voorzie je Het probleem komt volgens Van Arn- ook in vakantieparken voor mensen hem voort uit een algemeen gedeelde met een kleinere beurs. En als er wél visie. 'Verdichten en inbreien, dat zijn wordt omgebouwd, dan krijg je iets dé kernbegrippen in de ruimtelijke moois, waar vakantiegangers voor ordening tegenwoordig. De bedoe- willen betalen en waardoor je dus ling is het landschap open te houden, ook een hogere bezettingsgraad kunt Een goed beginsel, maar het gaat bereiken.' sterk ten koste van de leefbaarheid. Ideeën genoeg, maar helaas voor Met het gevolg dat de bebouwde hem hebben tot nog toe alleen omgeving steeds minder aantrek- anderen de nieuwe projecten op zijn kelijk wordt. In Nederland bouwt geboorte-eiland gerealiseerd. Voelt men woonwijken, geen leefwijken. hij zich niet gepasseerd? Aarzelend: Bebouwde gebieden worden steeds 'Bij de ontwikkeling van nieuwe wij- compacter en onleefbaarder Terwijl ken heb je te maken met medewer- je er juist voor moet zorgen dat je in kers van een gemeente, in dit geval woongebieden ook kunt recreëren, mijn oud-collega's. Ik heb wel eens Schoolkinderen willen niet alleen op begrepen dat Eddy Momberg het een wipkip of een klimrek. Die willen met gemakkelijk heeft gehad nadat lekker kunnen rotzooien, voetballen, hij voor zichzelf was begonnen. Daar- hutten bouwen Dat kan alleen door om heb ik tot nu toe geen serieuze groengebieden aan te leggen, bin- pogingen ondernomen. Maar het kan nen de nieuwbouwwijk, eventueel ook goed gaan. Natuurlijk, ik zou gedeeltelijk met de status van natuur, het best leuk vinden iets op Texel te En dan bedoel ik niet van die uitlaat- ontwikkelen.' stroken voor honden, maar eerder (Meer informatie over Van Arnhems gebieden met de grootte van een half project in Landsmeer is te vinden op voetbalveld. Door zo n wijk ruimer op de website www.kistenmakerterrein. te zetten, krijg je ook een beter over- nl) zicht, waardoor verkeeronveilige situ atie zijn te vermijden. Bijvoorbeeld Joop Rommets Liefhebbers van Apple moeten bij MacOnly, Olivier Schilling, zijn. Al geruime tijd staat hij bekend als Texels Apple Macintosh specialist. Voor service support, advies of de aankoop van een A"pple kun je bij Schilling terecht. En dat zeven dagen in de week, al tien jaar lang... Hij trekt landelijke belangstelling met de bouw van een sprookjesachtige wijk in Landsmeer, onder de rook van Amsterdam. Bijzonder is dat alle woningen die er verrijzen al eens in dezelfde omgeving hebben gestaan. En zo zien de oude rechtbank Reghthuysde uit 1595 daterende dorpsher berg De Vriesche Boer en de ooit in het Openluchtmuseum herbouwde pastorie jaren nadat ze zijn gesloopt voor de tweede keer het levenslicht. Verantwoordelijk hiervoor is pro jectontwikkelaar en oud-Texelaar Paul van Arnhem. 'Heel mooi. Geen standaard woon wijk, maar allemaal huizen die eerder in de historische kern van het dorp stonden. Monumentale gebouwen, die voldoen aan de wooneisen van deze tijd, met tot de ring van Amster dam vrij uitzicht over de landerijen', vertelt de 50-jange projectontwikke laar bescheiden maar trots. De ontwikkeling van het Kisten makerterrein kent een langdurige geschiedenis, onlangs in een lijvig artikel geschetst door De Telegraaf De grond lag al tientallen jaren braak, met als enige gebouw een fabriek die in 1990 werd gesloten. Omwonenden wilden het terrein teruggeven aan de natuur, projectontwikkelaars zagen andere mogelijkheden. Het gemeen tebestuur leek het niet te weten en zag door een weifelende houding alle plannenmakers één voor één afhaken. Zo niet Van Arnhem, die bij toeval hoorde dat het provinciebe stuur wel iets zag in woningbouw. Samen met zijn vaste architect Henri Leloup uit Warder besloot hij door te zetten. 'Daarbij moest ook de minis ter van VROM worden overtuigd, want zij moest toestemming geven dit gebied - buiten de bebouwde kom - opnieuw te bebouwen.' Van Arnhem kreeg niet direct goed keuring, maar vond een medestander in de lokale afdeling van Monumen- De vrijstaande huizen variëren in prijs van €695.000,- tot €1.175.000,-. Dat zijn marktprijzen. De meeste huizen zijn inmiddels verkocht.' Het project is een voorlopig hoog tepunt in Van Arnhems carrière, die bescheiden begon op de LTS in Den Burg en in Den Helder. Daarna volgden MTS elektronica en HTS weg- en waterbouw. Als stagiaire kwam bij de gemeente Texel terecht. Na het behalen van zijn diploma kon hij er opnieuw aan de slag. 'Ik heb anderhalf jaar bij dezelfde afdeling gewerkt, met collega's als Piet Plug. Jan Frederici en Eddy Momberg. Het was één van de leukste periodes in mijn werkzame leven. Vooral van Momberg heb ik heel veel geleerd.' Omdat de gemeente hem geen zekerheid kon bieden, besloot hij zijn blikveld te verruimen en elders te solliciteren. Meerdere werkgevers volgden: de gemeente Haarlem, oud leermeester en -collega Momberg (die inmiddels voor zichzelf was begon nen) en de gemeente Capelle aan de IJssel, waar hij als planeconoom bij het grondbedrijf nieuwe woonwijken hielp realiseren. Ondertussen had hij zijn kennis flink vergroot met avond studies bedrijfskunde en economie en een postdoctorale opleiding vast goed (MRE) aan de Universiteit van niets begonnen.' Tegelijkertijd met het appartemen tencomplex realiseerde hij er een automatisch parkeersysteem. Ook daarbij speelde hij handig in op de enorme schaarste aan ruimte in de Amsterdamse binnenstad. Auto's worden een lift binnengereden en naar beneden gebracht, waar ze in een schuifpuzzelsysteem komen. Dat bestaat uit zestien vakken, met vijf tien plateaus, die door de aanwezig heid van één lege plek heen en weer kunnen worden geschoven, zodat auto's naar elke gewenste plek kun nen worden getransporteerd. Wie zijn auto komt ophalen, voert een pasje in, waarna het voertuig automatisch - en met de voorkant naar de weg - via de lift weer naar boven wordt gebracht. 'In vergelijking met een gewone parkeergarage bespaar je zo veel ruimte, want je hebt geen hel ling- en rijbaan meer nodig.' De afgelopen tien jaar heeft Van Arn hem met succes aan de weg getim merd. Op drie Amsterdamse locaties - in de Schimmelstraat, de Nieuwe Teertuinen en op het Prinseneiland - heeft hij appartementen in pakhuis stijl gebouwd, 72 in totaal. Vooral over het wijkje in de Nieuwe Teertui nen is hij zeer te spreken. 'Dat is heel apart. Net een klem dorpje.' Hij houdt met van standaard architectuur, ook niet als de ruimte beperkt is. 'Natuur lijk, in hartje Amsterdam ontkom je er soms niet aan rechttoe rechtaan te bouwen. Maar voorwaarde is altijd dat ik er bij wijze van spreken zelf zou willen wonen.' Projecten worden hem niet in de schoot geworpen. Hij is veel op pad, ook op de fiets, op zoek naar nieuwe locaties. 'Daarbij is het van groot belang goede contacten te leggen Paul van Arnhem: 'Je moet niet alle lege plekken willen dicht bouwen. Die doorkijkjes maken het juist zo mooi.' tenzorg, die al eerder plannen had historische panden te herbouwen. Deze steun vanuit Landsmeer bleek uiteindelijk doorslaggevend. 'Ik heb ruim zevenhonderd foto's en teke ningen gekregen van panden die in de loop der tijd waren gesloopt. Daar hebben we een keuze uit gemaakt. Het plan is onlangs door de provincie Noord-Holland aan het rijk gepresen teerd als voorbeeldproject: hoe te bouwen in en langs de randen van het buitengebied. We bouwen nu tien vnjstaande woningen, acht apparte menten en een haventje met veertien ligplaatsen. De kleinste appartemen ten kosten €175.000,-. Die hebben een oppervlakte van ongeveer 70 vierkante meter, een tuin van 50 vier kante meter en een losse berging. Amsterdam. 'Toen was ik klaar om voor mezelf te beginnen. Mijn eerste project was een appartementencom plex in de Bloemstraat - nummers 45 tot 59 - in de Amsterdamse Jordaan. Dat was in 1998. Ik kon er zes oude. lage panden kopen. Die zijn daar heel smal. niet breder dan een meter of zes. Door de lucht in te gaan, konden er 24 nieuwe appartementen worden gebouwd. Het probleem was dat ik weinig geld had. Dat heb ik opgelost door bij de aan- en verkoop met optiecontracten te werken. Zo had ik geen contanten nodig. Toen ik de bouwvergunning had en zeventig procent van de panden was ver kocht, ben ik naar de bank gegaan en kreeg ik groen licht voor de finan ciering. Zo ben ik dus letterlijk met met ambtenaren. Niet van: hier is het plan en zo gaan we het doen. Want dat werkt op de meeste plaatsen, niet. Je moet mensen langzaam voor je ideeën zien te winnen en, indien mogelijk, een gemeenschappelijk doel nastreven. Daarbij is het een voordeel dat ik zelf tien jaar ambte naar ben geweest'. Van Arnhem woont met zijn vrouw (oud-Texelse Manjke Bakker) en drie kinderen in Schoort, maar is nog geregeld op Texel. Om familie en vrienden te bezoeken, maar ook om te fietsen. Als oud-Nederlands kam pioen bij de vrije renners (een titel die hij in 1983 veroverde) rijdt hij jaarlijks nog vele kilometers op zijn geboorte-eiland. Hij houdt daar soms gemengde gevoelens aan over. 'Texel De markt voor Apple computers en aanverwante producten groeit explo sief. Dat is volgens Schilling niet ver wonderlijk. Gebruiksvriendelijke producten en een mooi design, dat staat veel mensen aan. Schilling komt bovendien steeds vaker mensen tegen die de kuren van hun pc beu zijn. Ze zijn volgens hem het vele gedoe en de virussen zat en stappen over op een Apple. Bij de aankoop zijn mensen vaak verbaasd over de mogelijkheden van hun nieuwe computer. Een veel gehoorde vraag is of Windows ook op de Apple kan draaien. 'Ja, de compu ters werken met alle populaire bestu ringsprogramma's en zijn gebruiks vriendelijk. Het werkt zoals je denkt dat het werkt. Heel logisch." Service Schilling biedt zijn klanten een breed dienstenpakket aan. Hieronder vallen onder meer configureren, installeren, maken van back-ups of het overzetten van data. 'Een computer is fantastisch zolang het werkt, zo met dan js het een onding en levert het veel frustraties op. Als ik kan helpen dan doe ik dat, ook buiten kantooruren. Want com- Mister Mac, voor service en support puters hebben de neiging er juist op zaterdagavond mee te stoppen.' Moet de computer toch ruimte maken voor een nieuw exemplaar, dan kan dat ook via MacOnly. De oude hardware kan worden gedoneerd aan een goed doel in Ghana, Afrika, waarin Schilling participeert. Texels Mac forum Sinds kort beschikt Texel over haar eigen Mac-forum. Alle liefhebbers op Texel komen elkaar daar tegen. Vra gen en antwoorden, tips en ervaringen worden op dit forum uitgewisseld. Inmiddels telt het forum vijftig leden. F.en behoorlijk aantal voor een eiland. Nieuwsgierig? Surf naar www.mactexel.nl. 'Apple-liefhebbers noemen me mister Mac' MacOnly Interesse in de diensten van MacOnly? Bel of mail Olivier Schil ling: 06-22663033, info@maconly.nl. is nog steeds prachtig, maar op som mige plekken al behoorlijk verpest. Als ik bij Kaczor over de Pontweg rij, word ik daar niet vrolijk van. Het was zo'n mooi. historisch plekje, met hoogteverschillen, een schapenboet. tuunwallen. Die schapenboet staat er nog, maar voor de rest is alles weg. En dan die losse houten schuurtjes. Net alsof ze de bergingen vergeten waren en er op het laatste moment bij hebben gebouwd. Slechtere nieuwbouw zou ik op die plaats met door te parkeren op eigen terrein, in plaats van in parkeervakken die dwars op de weg staan.' Critici kunnen tegen zijn visie inbren gen dat deze extra vierkante meters aan open landschap kost. 'Maar groen binnen een bebouwd gebied heeft een veel hogere belevingswaar de dan groen van dezelfde opper vlakte daarbuiten. Daarmee wordt het verlies aan open landschap meer dan gecompenseerd. Je creëert hier mee aantrekkelijke woon- en leefge bieden, waar het ook gewoon leuk is als buitenstaander een kijkje te nemen. Ik kan dat helaas van weinig nieuwbouwwijken zeggen.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9