MIJN PROVINCIE IWKr BEGROTING IN EEN OOGOPSLAG MUI TEXELSE 12 COURANT STATENLEDEN OVER DE BEGROTING 2009 VRIJDAG 13 MAART 2009 Provincie Noord-Holland MAART 2009 Colofon Dit is een speciale editie van de uitgave Mijn provincie Noord-Holland die acht keer per jaar verschijnt in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan-huisbladen Eindredactie: sector Communicatie, postbus 3007, 2001 DA Haarlem, e-mail. jouwprovincle@>noord-holland nl Productie L realisatie: provincie Noord-Holland Hoe ziet de begroting van de provincie Noord-Holland er dit jaar uitWaarin wordt dit jaar zoal geïnvesteerdHier ziet u in vogelvlucht het huishoudboekje van de provincie. De begroting 2009 van de provincie Noord-Holland telt een totaal van 700 miljoen aan uitgaven. Daarvan is e 19 miljoen beschikbaar voor nieuw beleid. Om knelpunten die dringend om een oplossing vragen snel aan te pakken, wordt aanvullend c 400 miljoen geïnvesteerd. De provincie krijgt haar inkomsten vooral uit bijdragen van het Rijk, dividend op NUON-aandelen en opcenten op de motor rijtuigenbelasting. Om de extra investeringen te bekostigen zijn de opcenten iets verhoogd. Daarmee blijft Noord-Holland overigens met stip de provincie met de laagste belastingheffing op het autorijden. De maatregelen die de provincie neemt in het kader van de recessie zijn hierin nog niet verwerkt. Top 5 investeringen provincie Noord-Holland Projecten 1 - Masterplan N201 - Omlegging Aalsmeer/Uithoorn 2 -Oosttak Zuidtangent (Hoofddorp-Uithoorn). Tracé Legmeerdijk tot busstation Uithdorn 3 - Reconstructie N242, gedeelte Bestevaerstraat-Nollencircult, gemeenten Heerhugowaard, Alkmaar, Langedijk 4 - Vervangingjulianabrug, gemeente Zaanstad 5 - Westelijke Randweg Beverwijk OPVALLENDE INITIATIEVEN De provincie onderneemt in 2009 tal van initiatieven waarvan de effecten goed merk baarzijn voor burgers en ondernemers. In vogelvlucht enkele opvallende zaken waar u direct de vruchten van plukt. Dynamisch routeinformatiesysteem Op goed verlichte, digitale informatieborden kunt u straks lezen over exact hoeveel minuten uw bus bij de halte stopt, maar ook of er een storing voordoet. Dat voorkomt ergernis over nodeloos wachten. Meer budget voor bemoeizorg De provincie heeft het budget voor de bemoeizorg flink uitgebreid. Dit is een vorm van zorg waarbij de hulp verlener op een gezin afstapt waar meerdere problemen zijn en waar de kinderen in de knel dreigen te komen. Kwaliteitsimpuls aan natuur De provincie steekt veel geld in het verbeteren van de kwaliteit van onze natuurgebieden. Samen met andere betrokken wordt gewerkt aan de aanleg van een aaneengesloten netwerk van natuurgebieden. De ruimte beleven De provincie Noord-Holland steekt veel energie in het herstel van de historische Stelling van Amsterdam: Forten worden opgeknapt en wandelmogelijkheden verbeterd. Hetzelfde geldt voor het behoud van de rijkdom aan cultuurhistorische gebouwen. Kennis is het nieuwe toverwoord De economie verandert. Reden voor de provincie om volop te investeren in het bevorderen van innovatief ondernemen. Dit varieert van nieuwe technieken in de landbouw tot het vereenvoudigen van de toegang tot kennis op het gebied van duurzame technologie. Landschap koesteren Noord-Holland heeft een gevarieerd landschap. Van Texel tot 't Gooi kent Noord-Holland twaalf soorten landschap, van de ongerepte Waddenzee en de duinen tot de cultuurhistorisch waardevolle droogmakerijen en heidevelden in het Gooi. De provincie investeert volop in het behoud van dit bonte palet. inkomsten 2009 Renteresultaat Provinciefonds Dividenden Opcenten motorrijtuigen belasting Overige inkomsten 39.800 000 136 521 900 17 939 900 188 000 000 21 807 300 Overzicht extra Investeringen x 1 miljoen Wegen en Infrastructuur 160 Openbaar vervoer 140 Sociaal-culturele Infrastructuur 48 Groen 48 Verduurzaming 5 Opcenten per provincie I Moord-Holland Zeeland a Noord-Brabant Hevoland Utrecht Overijssel Groningen Friesland Umburg Drenthe Gelderland Zuid-Holland 2009 84,70 Bedragen x€ 1 miljoen 2010 2011 2012 105,50 176,10 99 20 6.30 2013 15,40 Provincie op de goede weg "Wat CroenLinks vooral aanspreekt zijn de investeringen in klimaat, duurzame energie en natuur. De provincie zit volgens mij op de goede weg met investeringen in alternatieve energie en energiebesparende oplossingen. Een goed geïsoleerd huis is bovendien iets dat de burger direct in zijn portemonnee voelt. Verder komen er meer middelen vrij voor Landschap Noord-Holland, dat de laatste jaren structureel te weinig kreeg. Ook het ecoduct in Zandvoort krijgt extra geld. Dit laatste is belangrijk voor het dierenleven en leidt tot minder verkeersongelukken. Positief element op een geheel ander terrein is het fonds dat de provincie instelt voor pleeg ouders om hen bij te staan in de kosten voor bijvoorbeeld dokter of school." Harmen Binnema, Statenlid CroenLinks Het mes snijdt aan twee kanten "Duurzaamheid is het toverwoord in deze begroting. De provincie gaat veel geld investeren in energiebesparing, duurzame bronnen en maatregelen om de gevolgen van klimaatverandering tegen te gaan. Belangrijk in de ogen van het CDA is verder de driehonderd miljoen die wordt geïnvesteerd in wegen en openbaar vervoer. Daarnaast gaat er extra geld naar zorg, welzijn en cultuur. Het mes snijdt bij al die investeringen aan twee kanten. We scheppen werkgelegenheid, heel belangrijk in de moeilijke economische fase, én leveren op termijn een wezenlijke bijdrage aan de toekomst van onze kinderen. We hadden er ook voor kunnen kiezen om de uitgaven af te remmen, maar dat hebben we juist niet gedaan. Dat is het sterke van dit verhaal." Cees Broekhoven, Statenlid CDA Meer doen met duurzame energie "De extra investeringen zijn het meest aansprekend. D66 vindt dit een goede zaak, maar betreurt het dat hiervoor de opcenten zijn verhoogd en niet is geput uit de kas- reserves van de provincie. Blij ben ik met de unanieme steun voor het Groene Vlekkenplan van mijn fractie. Dit betekent dat de provincie alle initiatieven op het gebied van duurzame energie letterlijk in kaart gaat brengen. Dit maakt het mogelijk om vervolgens een slim systeem van netwerkverbindingen te ontwikkelen, waardoor het rendement enorm toeneemt. Bovendien maakt dit provinciebrede overzicht het mogelijk om hieraan scholings- en werkgelegenheids projecten te koppelen. Belangrijk in het kader van de kredietcrisis vind ik dat de provincie investeringen naar voren haalt om de economie draaiende te houden." Joke Geldhof, Statenlid D66 Tandje bijzetten "Er zitten veel positieve aanzetten in de begroting. Toch heb ik het gevoel dat er niet krachtig genoeg is doorgepakt op een aantal belangrijke dossiers. We missen de urgentie op het gebied van klimaat, natuur, energie, veiligheid, openbaar vervoer en'economie en in mindere mate de jeugdzorg en bemoeizorg. Er moet in onze ogen echt nog een tandje bij. De kredietcrisis dwingt ons na te denken over wat wezenlijk en belangrijk is. Dan gaat het natuurlijk vooral om duurzaamheid, maar ook bij I al die andere terreinen past een sterkere inzet. Het is overigens niet zo dat wij als ChristenUnie-SCP helemaal m ontevreden zijn, maar wij denken wel dat de huidige moeilijke tijd meer vraagt." Johan Kardol Statenlid ChristenUnie-SCP Lokale bedrijven aan het werk houden "De VVD vindt dit een goede begroting, maar wel gemaakt en vastgesteld op een moment dat de volle omvang van de kredietcrisis nog niet goed duidelijk was. Wij vinden het van belang dat de begroting ook in de jaren na 2009 sluitend is en dat er.geen gaten vallen. Helaas kijkt het Rijk nu al met grote begerige ogen naar het provinciefonds om allerlei kabinetsproblemen op te lossen. Het zou niet alleen vervelend zijn als wij daardoor straks xn de problemen komen, ik zou het ook niet bepaald fatsoenlijk vinden. Dankzij al onze extra investeringen kunnen we een bijdrage leveren aan de lokale en regionale bedrijvigheid en werkgelegenheid. Verder gaat veel geld naar openbaar vervoer en infrastructuur. Allemaal investeringen waar burgers direct de gevolgen van merken. En dat moet ook, i want Noord-Holland moet in beweging j blijven." Elisabeth Post, Statenlid VVD Provincie maakt taak waar "Ik vind het een goede zaak dat we, ondanks de huidige economische tegenwind, er toch in zijn geslaagd om middelen vrij te maken voor extra investeringen in Noord-Holland. Als PvdA zijn wij met name heel blij met de financiële impuls in zowel het hoogwaardig openbaar vervoer als het aanpakken van knelpunten op de weg. Wat ons eveneens aanspreekt is dat extra geld is vrijgemaakt voor welzijn, duurzaamheid en zoiets belangrijks als de jeugdzorg. Op al die aspecten maakt de provincie haar taak volledig waar. Het zou toch mooi zijn als iedereen zich realiseerde wat de provincie op die terreinen allemaal presteert." Rob Meerhof, Statenlid PvdA a Wegen, verkeer en (openbaar) vervoer a Welzijn, (jeugdjwrg en cultuur o water a Milieu o Recreatie, natuur en landschap Economie en landbouw Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting ■Overige uitgaven INVESTEREN IN NOORD-HOLLAND Noord-Holland is een provincie die investeert. Wij laten u dit zien aan dc hand van onze begroting 2009. In één oogopslag J&ËjT krijgt u een beeld waar on2e inkomsten vandaan komen en wat we met dit geld zoal doen voor onze inwoners en onder- nemers. Wat betreft dit laatste is unzo r inzet vooral gericht op het versneld oplos sen van knelpunten op het gebied van jp^| wonen, werken en recreëren in onze mooie provincie. Bovenop de noim ile Bcgtoung Vt||WI miljoenen euro's extra in verschillende O projecten zoals het vernieuwen van wegen. 4 het stimuleren van de economie, het verbeteren van de zorg- en welzijns voorzieningen en het duurzamer maken van het milieu. De moeilijke tijd waarin ons land momenteel verkeert, maakt deze gerichte inzet extra belangrijk. Uiteraard ontbreekt de ruimte om Slles te vertellen over ons doen en laten. I-leeft u vragen, aarzel dan niet om contact met ons op te nemen. Wij zijn er immers voor u! H.C.J.L. Borghouts, Commissaris van de Koningin Gedeputeerde financiën Ton Hooijmaijers 'NOORD-HOLLAND BLIJFT DE GOED KOOPSTE PROVINCIE' "De provincie Noord-Holland wil met gerichte investeringen allerlei knelpunten oplossen", zegt gedepu teerde financiën Ton Hooijmaijers. "Met deze krantenpagina bieden wij burgers en bedrijven in één oogopslag inzicht in wat wij met hun geld doen." Kranten, radio en televisie berichten vrijwel dagelijks over de economische tegenwind waar ons land momenteel mee kampt. Des te belangrijker is het om te weten of de provincie- haar financiële zaken op orde heeft. Cedcputeerde Hooijmaijers laat daar geen twijfel over bestaan: "De doelstellingen van de provinciebegroting 2009 zijn glashelder. De provincie heeft een solide begroting gemaakt. De gepresenteerde cijfers zijn sluitend en we hoeven niet bang te zijn voor onverwachte gaten die met noodmaatregelen moeten worden gedicht." integendeel, benadrukt de bestuurder, Noord-Holland gaat juist volop investeren in het verbeteren van het woon en werkklimaat. "We gaan netto bijna een miljard euro extra in de samenleving stoppen. Dit geld gaat rechtstreeks naar concrete projecten. Het leeuwendeel gaat op aan het verbeteren van de bereikbaar heid. Verder krijgt de zorg aan risicogezinnen meer aandacht. Die mensen hebben het al zwaar en zullen het door de krediet crisis alleen nog maar moeilijker krijgen. Daarnaast investeren we extra in natuurbescherming en het schoner maken van het milieu." "Wij hebben de minste opcenten op de motorrijtuigenbelasting", legt Hooijmaijers uit. "Dit betekent dat we de laagste belastin gen heffen van alle provincies. Bovendien telt ons provinciehuis relatief gezien weinig ambtenaren. Toch staan wij in de Randstad voor vergelijkbare uitdagingen op het gebied van infrastructuur en ruimtelijke ordening. En met de beschikbare middelen en mensen leggen wij in Noord-Holland meer meters weg aan en voeren we meer projecten uit. Kortom, door onze efficiënte manier van werkenkunnen wij met minder geld meer voor de burger en ondernemer betekenen." Alle extra investeringen, zoals meer wegen, onderhoud bruggen en extra openbaar vervoer, mogen natuurlijk geen begrotingsgat veroorzaken. Daarom heeft de provincie besloten tot een ge ringe verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, "Dc verhoging bedraagt slechts vier opcenten. Dit betekent dat de burger mer. een middenklasse auto rond de tien euro per jaar meer gaai betalen. Dat valt in mijn ogen erg mee, zeker in verhouding tot de duizend euro per jaar die men nu al betaalt. Inwoners zonder auto hoeven niets bij te dragen. Noord-Holland blijft met het nieuwe tarief verreweg de goedkoopste provincie." Vragen? Heeft u vragen over de begroting 2009? Onze contactgegevens staan in het colofon.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12