Den Burg relatief oud, Koger inkomens hoogst Ben Rab neemt afscheid van Tesselhuus 'Prachtig als ze de zee nog eens kunnen zien' Analyse kansen en bedreigingen Nadruk nog teveel op noordzijde Zuidzijde centrum Den Burg heeft publiekstrekker nodig Galloway's in Nederlanden (j eslaagd v TEXELSE j COURANT „.ilttl»»»'" 3 trouwoe Merp£ •fel.OmnT£K VOofL Q6%uul( flKTüJH &ofs Q ii-o3-Löö^ Trouwfoto's met historie De inwoners van Den Burg zijn gemiddeld 'oud', die in Oude- schild jong. De inwoners van De Koog verdienen gemiddeld meer dan die op de rest van Texel, waar het inkomen onder het landelijk gemiddelde ligt. En de opper vlakte aan winkels is in Den Burg tweeëneenhalf keer zo hoog dan een gemeente met het vergelijk bare aantal inwoners. Kleding en mode zijn oververtegenwoordigd. Het rapport Toekomstvisie Voorzie ningenstructuur Texel van Bureau Stedelijke Planning staat vol met gegevens waarmee ondernemers hun voordeel kunnen doen. Bij voorbeeld dat de groep 45-plus op Texel ruimer is vertegenwoor digd dan elders in het land. En dat het aantal allochtonen bedui dend lager is. Den Burg is met 19 procent 65-plus een relatief oud dorp, Oudeschild juist 'jong'. De huishoudens zijn in het vissersdorp gemiddeld groter dan in Den Burg. Het besteedbaar inkomen van de Texelaars ligt 6 procent onder het landelijk gemiddelde. Met uitzonde ring van De Koog (€12.800,-) ligt het gemiddelde inkomen per inwoner in alle dorpen fors onder het landelijke gemiddelde. (Texel 11.400,-, Neder land €12.200,-, cijfers uit 2005). De bestedingen per hoofd op Texel bedraagt €2.246,- in de dagelijkse sector en €2.609,- (2007) in de niet- dagelijkse sector. Dit ligt iets onder het landelijke gemiddelde. Aan de aanbodzijde beschikt Texel over ruim 35.000 vierkante meter detailhandel, waarvan bijna 70 pro cent in Den Burg. Het aanbod daar is bijna tweeëneenhalf keer zo groot als in een dorp met een vergelijkbaar inwonertal Het verschil manifesteert zich vooral in de branches kleding, mode, schoenen, lederwaren en media. Lager dan gemiddeld scoren de sectoren plant en dier, wonen, auto en fiets. Kenmerken zijn bran chevervaging tussen en binnen de sectoren, schaalvergroting (vooral bij supermarkten) en verschraling van het aanbod aan voorzieningen in de. kleinere dorpen. Er zijn op Texel 160 horecavestigingen. Als sterke punten van Texel wor den genoemd de jaarlijkse toeris- tenstroom, de functie van Den Burg als hoofdkern en De Koog als toe ristisch centrum, het sterke aanbod aan detailhandel in Den Burg, het sterke horeca aanbod in De Koog, de beperkte leegstand en natuur, authenticiteit, strand, zee en rust. Zwakke punten zijn de hoge omzet- verschillen tussen hoog- en laag- seizoen, wat de bedrijfsvoering bemoeilijkt en de grote parkeer druk tijdens pieken (wisseldagen). Genoemd wordt ook het overda dige aanbod aan mode. kleding en aanverwante zaken en, terwijl ander branches juist onderverte genwoordigd zijn, waardoor vraag en aanbod met geheel in overeen stemming zijn. Nadelig is ook dat in kleine dorpen het draagvlak te klein is voor voorzieningen en dat de supermarkten relatief klem zijn. Kansen Kansrijk is de verbreding van het seizoen versterking van de struc tuur van het centrum van Den Burg, inspelen op vergrijzing (natuur, rust en bezinning), de mix van bekende formules en authenticiteit en het merk Texel voor natuur- en streek producten. Oudeschild kan meer op het toerisme inspelen. Als bedrei gend worden gezien de druk op voorzieningen in kleine dorpen, con currentie van andere toeristische bestemmingen, de grote afhanke lijkheid van het toerisme, stilstand of krimp van de lokale bevolking, toename van winkelketens (onder mijnt de eigenheid van Texel), afna me verhuur verblijfsaccommodatie en lagere bezetting per huisje en economische neergang. Robbie van Kruining en Roland Nauw uit Den Burg zijn geslaagd voor het examen Microsoft Certified Professional Vista. Roland Nauw Hoogtepunten van een week Tes- selhuus zijn in zijn beleving tochten die Jos Slikker met zijn bus over het eiland maakt. 'De wijze waarop Jos dan over Texel kan vertellen, is prachtig en je ziet dat de anderen dat ook zo beleven.' Hij vond het eveneens mooi te zien hoe gasten van de zee konden genieten. 'Dat is vooral bij mensen die uit de verder gelegen delen van het land komen. Die heb ik meerma len horen zeggen dat ze niet meer hadden verwacht de zee nog een keer te zien.' Rab nam de ervarin gen van het Tesselhuus ook mee in zijn dagelijkse werk. 'Ik heb ervan geleerd niet alleen met de klok te leven, maar soms ook mezelf wat tijd te gunnen. Je leeft maar één keer.' Leven Rab was statutair bestuurslid voor het leven, waardoor hij niet had hoeven opstappen. Volgens hem werd het echter tijd plaats te maken voor anderen. 'Je hebt doorstro ming nodig en daar ben ik zelf ook voorstander van.' Rab wordt opge volgd door Anneke Dekker van de Rotary. Het afscheid viel samen met de ingebruikname van de derde bad kamer en vernieuwde slaapruimte voor de nachtwacht, waar hij als voorzitter van de bouwcommissie actief bij was betrokken Hetzelfde gold voor een uitbreiding van de huiskamer in 1997, de bouw van een nieuwe berging in 2002 (de Pim van der Schoot-boet) en een uitbreiding van het sanitair op de eerste verdieping die hij samen met oud-voorzitter Jan Bloem voor zijn rekening nam. Hij noemt het bijzonder dat de ruim te met de derde badkamer de naam Ben Rab Vleugel heeft gekregen 'Daar was ik erg blij mee. Dan blijft je naam verbonden aan het gebouw en vragen mensen later misschien nog wel eens wie die man was.' behaalde daarbij 914 van de 1000 punten, Van Kruining slaagde met een 'full score Rutger Platenburg slaagde met 870 van de 1000 pun ten voor het examen Microsoft Cer tified Professional 2003 Server. Zij mogen zich nu alle drie Microsoft Certified Professional noemen en studeren door voor de titel Micro soft Certified Systems Engineer. Alle drie geslaagden zijn werkzaam bij MHIT automatisering in Den Burg. TESO past automaat aan TESO is in Den Helder een proef gestart om de kaartverkoopauto maten te optimaliseren. De boot- dienst beoogt hiermee twee kwa liteitsverbeteringen te realiseren, namelijk een alternatief voor het bedrukken van de meerrittenkaar- ten (de printkwaliteit op de kaart laat wel eens te wensen over) en het terugdringen van het aantal storingen, zodat de beschikbaar heid van de automatische loket ten zal toenemen. Maandag werd één van de automa ten aangepast De TESO-pas kan op elke willekeurige wijze worden ingevoerd en worden afgewaar deerd. Maar de kaart wordt niet langer bedrukt met het aantal over tochten dat de klant nog tegoed heeft. In plaats hiervan wordt bij iedere transactie een duidelijke bon aangeboden met het tegoed. Na de laatste transactie produceert de automaat een overzicht van alle afwaarderingen. Indien de bon niet door de klant wordt afgenomen, neemt de automaat deze zelf weer in, zodat het terrein schoon blijft. Voor de klanten met betaalpassen en creditcards verandert er nau welijks iets, wel adviseert TESO de invoerinstructie op de automaat te volgen. Bij welslagen van de proef zal TESO de overige automaten vóór de Pasen ombouwen. Voor vragen kan men zich wenden tot TESO, tel. 369600. VRIJDAG 13 MAART 2009 fPlFKMLQU DnoRnunp 4[)ncce WLnUi Wl b/ leidde. 'Ik leerde bijvoorbeeld dat er vaak niet tegen kinderen in een rol stoel wordt gesproken, maar tegen hun begeleiders. Dat zat die kinde ren behoorlijk hoog.' Hij werd getroffen door een moeder van wie twee kinderen tegelijk een week vakantie vierde. De oudste had nog maar een paar weken te leven. Rab vroeg de moeder hoe zij met de pijn omging en kreeg als antwoord dat ze daar nu geen tijd voor had. Dat zou later wel komen. 'Dan leer je te leven bij de dag en te genieten van elke dag die er nog is.' Een ander bewogen moment deed zich voor in Den Helder bij een moeder die jarenlang letterlijk dag en nacht voor haar dochter had gezorgd en heel veel moeite had haar een week los te laten. 'Het was alsof er een deel van haarzelf werd afgenomen. Zij moesten echt iets voor zichzelf gaan doen.' Overkant Aan de overkant was Rab een warm pleitbezorger van het Tesselhuus door lezingen en presentaties te geven. 'In het begin was het Tes selhuus nog helemaal niet bekend en was het armoede troef. Dan zette ik bij presentaties mijn armoedigste gezicht op en dat wilde nog wel eens helpen.' Voorzitter Germ Keu- ning prees bij het afscheid van Rab" die vele kilometers die hij maakte voor de lezingen. 'Als groot lief hebber van snelle auto's speelden afstanden voor hem gelukkig nau welijks een rol.' Terugkijkend noemt Rab het prach tig dat het Tesselhuus in de loop der jaren veel steun op het eiland heeft gekregen. 'Het wordt gedra gen en dat is geweldig. Een pluim voor Texel.' Hij vindt het ook mooi dat zich een vast draaiboek heeft ontwikkeld. reinen moeten uitwijken, omdat dit nadelig is voor de andere winkels. Maar de supers zijn wel aan de kleine kant en hebben meer opper vlakte nodig. Er is ook te weinig par keerruimte. Als mogelijke oplossing wordt verhuizing naar het terrein op de hoek Waalderstraat-Bernhard- laan geopperd. Daar is ruimte en het sluit aan op het centrum. Ook de ijsbaan wordt genoemd. 2000 vierkante meter is het maximum, De Weverstraat is populair bij het winkelend publiek. Om het rondje Parkstraat, Groeneplaats, Binnenburg en Weverstraat compleet te maken, moet in de omgeving Parkplaats-Groeneplaats volgens de onderzoekers een publiekstrekker komen. In Den Burg vormt de Groene plaats de ontbrekende schakel in het winkelrondje. Dat publieks trekkers als Albert Heyn, Super de Boer, Hema, C&A en Mantje aan de noordzijde liggen, zorgt dat de drukte zich daar ophoopt. Blokker doet dat als enige aan de zuidzijde. Om meer publiek naar dit deel van de residentie te krijgen, wordt de Toekomstvisie Voorzieningenstruc tuur Texel gepleit voor een trekpleis ter in de met-dagelijkse sector (geen supermarkt) aan de Parkstraat of Groeneplaats. Zo'n groot bedrijf staat op gespan nen voet met het kleinbedrijf dat de ondernemers nastreven Des ondanks vindt het college van b en w het externe advies van de onderzoekers voldoende waardevol om te bespreken. In de Wever straat mogen alle (horeca)panden worden gebruikt voor detailhandel en maatschappelijke voorzieningen, maar winkels mogen niet worden omgezet in horeca. Horeca moet vooral worden geconcentreerd rond pleinen (rustpunten). Over supermarkten wordt gezegd dat ze niet naar de bedrijventer- omdat ze anders een bedreiging vormen voor andere winkels. Woon winkels mogen wel naar het bedrij venterrein, liefst geclusterd. Dat geldt ook voor doe-het-zelf zaken en tuincentra. In Oudeschild worden de toeris tische en recreatieve mogelijkhe den van de haven niet optimaal benut. De havens moeten in recrea tief opzicht flink worden opgewaar deerd. In De Koog moet uitbrei ding vooral worden gezocht aan de Dorpsstraat, Nikadel en de Badweg. Versterking van de horeca moet daar vooral worden bereikt door verbetering van de kwaliteit. De noordelijke route tussen de Nikadel en de Dorpsstraat moet opnieuw worden ontwikkeld. In De Cocksdorp moeten initiatie ven die passen op de lokale schaal positief tegemoet worden getreden. Voorstel is om in de Kikkertstraat vanaf het parkeerterrein Molenlaan tot tweederde van deze straat win kels en horeca te concentreren, In Oudeschild moet verblijfs- en dag recreatie verder worden ontwikkeld. In het deel van de Heemskerck- straat nabij de haven kunnen horeca en winkels worden samengebracht. Nieuwe initiatieven in dit gebied verdienen een soepele omgang. In Oosterend kan de supermarkt met het oog op meer (parkeerruimte anders worden gesitueerd, waarvan ook de Peperstraat kan profiteren. In Den Hoorn dienen ontwikkelingen van horeca en andere winkels zich te concentreren in de Herenstraat. bij Staatsbosbeheer vanaf Walche ren tot op Terschelling natuurher- stelprojecten uitvoert met Europese Life-subsidie. In De Nederlanden zijn vorig jaar ongeveer 65 hecta res van de duinvalleien die in het verleden zijn ontgonnen tot weiland geplagd om de natte duinvalleien In De Nederlanden zijn dit week end 26 koeien van het ras Gal loway losgelaten. Dat gebeurde door Hans Stark, die hier de begrazing voor Staatsbosbeheer verzorgt. De Galloway's moeten er voor zor gen dat de weilanden die hier net geplagd zijn niet dicht groeien met rietruigte en bos, zodat hier de open natte duinvalleien kunnen ont staan met alle daarbij behorende planten- en diersoorten waarvoor Staatsbosbeheer dit natuurherstel- project heeft uitgevoerd. De kudde zal uitgroeien tot dertig a veertig volwassen dieren. De Galloway's vervangen de Pie- montees, die tot nu toe in een klei ner deel van het gebied graasden. Galloway's zijn volgens SBB beter geschikt voor de gewenste jaar- rond- en winterbegrazing. Het is een ras uit het Schotse laagland en een iets eiwitrijker voedselpak ket nodig dan de bekende Schotse Hooglanders. Van nature hebben ze geen hoorns en de meeste dieren zijn zwart. Er is een duidelijk verschil in zomer- en wintervacht en ze zijn goed bestand tegen het Neder landse klimaat. In het deel van het gebied waar de kans groot is dat er blauwe kieken dieven of velduilen gaan 'broeden, grazen de Galloway's alleen buiten het broedseizoen. Aan de Zanddijk, maar nu ook het deel tussen de Muyweg en De Slufter, blijven scha pen van Hans Stark grazen. Begra zing door schapen wordt ingevoerd op het orchideeënrijke Kunstmest- land, nadat er is gehooid, en de aangrenzende duinen. Het natuurproject De Nederlanden Nafuurlijker is onderdeel van het landelijke project Life Duinen, waar- te herstellen. Ook is de ontwatering verminderd en op de natuurdoelen afgestemd. De hoofdafwatering is deels verlegd naar de laagste delen van het terrein en ondieper gemaakt, door de bedding te verbreden kan in penode met veel neerslag het water wel wegstromen Delen van de wei landen zijn niet geplagd, omdat er nu al veel orchideeën groeien of om de cultuurhistorie in het gebied zichtbaar te houden. de gehandicapte deed zich voor toen een jongen hem uitdaagde plaats te nemen in zijn rolstoel en een rondje bij het Tesselhuus te maken. De jongen had nog net voldoende kracht in zijn benen om uit de rolstoel te stappen. Rab: 'Ze vonden het prachtig dat ik in die stoel ging zitten. Maar ik vond het gênant en voelde me er unheimisch bij. Ik heb me daar echter heel snel overheen gezet.' Hij verdiepte zich in de wereld van de gehandicapte, wat tot diep gaande gesprekken en meer inzicht Het is één van de diverse bijzondere momenten die Rab zijn bijgebleven van ruim 26 jaar betrokkenheid bij het Tesselhuus. Vrijdag nam hij, bij de ingebruikname van een nieuwe vleugel, afscheid als bestuurslid van het vakantiehuis voor mensen met spierziekten of andere lichamelijke handicaps. Rab was op 11 augustus 1982 één van de Texelaars die bij de notaris zaten om de Stichting Texel-Vakan- tie Gehandicapten op te richten. Hij zat daar samen met burgemeester Jo Engelvaart, Romke Hengst, Ger- rit de Haan en Jan Stolk. Met name Stolk was op dat moment de drijvende kracht achter het pro ject dat in 1980 (het internationaal jaar van de gehandicapte) ontstond, nadat Harry de Graaf bij de Rotary had verteld over de vakanties van een gehandicapt neefje op Texel. Het Tesselhuus maakte van Rab een zachter mens. De directeur van het gelijknamige bedrijf in Oude schild kwam in de loop der jaren veelvuldig in contact met mensen die met beperkingen moesten leven Ben Rab kreeg bij zijn afscheid van voorzitter Germ Keuning een kist met wijn die Rab in 2007 per ongeluk had gekocht bij een veiling op het galadiner voor het Tesselhuus. Rab hielp mee de prijs op te drijven, maar bleek opeens de hoogste bieder. De wijn werd daarna opgeborgen voor een bijzondere gelegenheid. Er waren bloemen voor zijn vrouw Gene. ifoio Jcmen van HeitumiBeeiabenk Texel) Galloway's worden losgelaten in de Nederlanden. 'Jij bepaalt hoe hard we gaan', zei Ben Rab ooit tegen een gehan dicapte jongen uit het Tessel huus die een middag meereed in zijn sportwagen. Ze gingen wat harder dan officieel toegestaan, maar Rab deed het bewust nadat de jongen, die niet lang meer te gaan had, vertelde hoeveel indruk het rijden op hem maakte. en hadden geleerd te genieten van elke dag die ze nog hadden. Dat was totaal anders dan de zakelijke wereld waarin hij voor zijn bedrijf opereerde. 'Daarin leefde ik bij de klok, want tijd was geld. Daar ging ik van bespreking naar bespreking en had je ook veel met onderlinge competitie te maken.' Een confrontatie met de wereld van

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5