Toegangspad vuurtoren krijgt vorm OSG'ers geven les sterrenkunde meer grip Weinig jeugd kerkmarkt 'Meer ruimte voor lopen Kikkertstraat' Flying Focus bouwt op vliegveld Geknip|<r TEXELSE COURANT Nieuwbouw moet grandeur Lindeboom in ere herstellen Deze door Ton Zegers gemaakte luchtfoto van de vuurtoren en de omgeving geeft een beeld van de werkzaamheden aan het nieuwe toegangspad en het traject dat wordt gevolgd. Nu de Alkmaarse voorzieningenrechter mr. M. Zijp maandag negatief heeft geoordeeld over het verzoek van omwonenden om de werkzaamheden stil te leg gen, kan het pad worden voltooid. De uitspraak van de rechter (en haar compliment aan Ecomare over de in haar ogen zorgvuldige wijze waarop overleg is gevoerd met de omwonenden) is met tevredenheid ontvangen bij opdrachtgever Stich ting Texels Museum. De kans dat de toren in juni wordt opengesteld voor publiek is nu een stuk groter gewor den. Ecomare spreekt de bereidheid uit het overleg met de omwonenden te heropenen. Het luchtfotografiebedrijf Fly ing Focus uit Bussum gaat een eigen hangaar bouwen op het vliegveld Texel. Hierin zullen drie van de zes vliegtuigen van het bedrijf worden ondergebracht. Het plan is op enkele punten strij dig met het bestemmingsplan, maar b en w werken mee aan een vrijstellingsprocedure volgens arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening (WRO). Dat laatste is mogelijk omdat de bouwaanvraag werd ingediend voordat de nieuwe WRO van kracht werd. De hangaar wordt 20 x 17 meter bij een hoogte van 7,10 meter. Hij moet komen tussen het bestaande Paracen trum Texel en de onderhoudshan- gaar van Kortenhoeven. Qua stijl lijkt het sterk op laatstgenoemd gebouw. Het is dan ook ontwor pen door dezelfde architect, Tj. Hoeksema. De nieuwbouw betekent dat het sterk gegroeide luchtfotobedrijf zijn hoofdvestiging op Texel krijgt. De nevenvestigingen bij Rotter dam en Hilversum blijven onder dak bieden aan de drie andere vliegtuigen. Flying Focus is gespecialiseerd in luchtfoto's van schepen op zee. Texel ligt gunstig ten opzichte van het zeegebied waar naar verhou ding veel foto's worden gemaakt. In de Texelse hangaar komt onder andere een tweemotorig toestel, dat in het bijzonder geschikt is voor fotografie onder stormachtige omstandigheden. Daarnaast wordt er een kleiner toestel gestationeerd dat weinig motorlawaai maakt. Het bedrijf heeft vergunning om met dit 'fluistervliegtuig' boven de Waddenzee te fotograferen vanaf geringe hoogte. Als de procedure naar wens verloopt, kan rond het eind van de komende zomer met de bouw worden begonnen. Presentaties scholieren OSG Leerlingen van OSG De Hogeberg presenteren dinsdag 17 maart vanaf 19.00 uur 's avonds in de kantine aan de Emmalaan hun profielwerk stukken. Het betreft scholieren uit 5 HAVO en 6 VWO, die aan de hand van een poster- en mondelinge pre sentatie hun werkstukken over het voetlicht brengen. Er is gemiddeld tachtig uur aan gewerkt. De onder werpen hebben betrekking op bio logie. geschiedenis, aardrijkskunde en economie. OSG De Hogeberg nodigt iedereen uit er kennis van te nemen. Waar bekeek Galileo de sterren mee? Olivier Verschoor twijfelt even of het een stethoscoop of een telescoop was, maar kiest toch voor het laatste. Hij mag door naar een volgende planeet, op weg naar de zon. Samen met klasgenote Dana Bak ker deed Olivier dinsdag mee aan een spel over sterrenkunde dat OSG-leerlingen Lotte de Vries en Eva Kuip in elkaar hadden gezet. De leerlingen van groep 8 van de Thijsseschool in Den Burg moesten van planeet naar planeet reizen en onderweg vragen beantwoorden. Wie het eerste op de zon kwam, had gewonnen. Het spel was onderdeel van een ochtendje sterrenkunde dat groep 8 kreeg van vierdeklassers van het VWO. Zij hadden daarvoor bij docent Lutz Lohse lessen moeten voorbereiden. De gedachte daar achter was volgens Lohse dat je iets pas echt hebt begrepen als je het ook aan een andere kunt uitleggen. Zulke lessen worden al een paar jaar op de OSG gegeven, maar in verband met de verbouwing weken de OSG'ers nu een keer uit naar de Thijsseschool. Lotte en Eva hadden het doel het verschil tussen geocentrisch en heliocentrisch duidelijk te maken. De missie is geslaagd als Dana na afloop vertelt dat bij heliocentrisch alles om de zon draait, terwijl bij geocentrisch de aarde als middel punt wordt beschouwd. Zij heeft een gevat antwoord op de vraag in hoeveel dagen de aarde om de zon draait. '365 dagen en beetje, want je hebt ook een schrikkeldag Een ander groepje leerlingen krijgt les over sterrenbeelden aan de hand van lampen en een wereldbol. Er wordt bewust een donkere ruimte voor opgezocht achter de gordijnen van het podium op zolder. We heb ben geleerd dat je op je verjaardag nooit je eigen sterrenbeeld kunt zien, omdat de zon dan in de weg staat', vertelt Lotte de Wit na afloop. De leerlingen hebben met karton en papier een soort schijf gemaakt, waarop ze de sterrenbeelden kun nen onderscheiden. Er zit ovengens een verschil tussen de lessen. Er zijn ook groepjes waar les wordt gegeven met behulp van de compu ter of waar alleen wordt verteld over de sterren. Lohse: 'Je merkt altijd dat meisjes hierin wat creatiever zijn dan jongens.' Onder de OSG'ers waren voor het eerst leerlingen die vijf jaar gele den als scholier nog lessen ster renkunde van OSG-leerlingen had gekregen. 'Ik kan me nog wel herin neren dat we toen op de grote OSG mochten rondlopen', vertelt Lotte de Vries. 'We kregen les over zwarte gaten, maar waar het precies over ging, weet ik niet meer Laura van der Sluis kan zich de les van vijf jaar geleden ook nog herinneren. 'Maar ik vond het leuker nu zelf les te geven.' Russenoorlog op digitale kaart De VPRO komt binnenkort tele visieopnamen maken over de Georgische Opstand. De beelden worden uitgezonden op televisie, maar komen ook op een digitale kaart van Nederland te staan die de VPRO aan het opbouwen is. De kaart (Plaats van Herinnering) bestaat uit herinneringen van Neder landers aan historische gebeur tenissen uit de twintigste eeuw. Bezoekers van de site kunnen zich aan de hand van teksten, geluid en video een beeld vormen van de betreffende gebeurtenis. Ze kun nen er ook hun eigen herinneringen achterlaten. De filmpjes worden zeven minu ten lang en lijken op de uitzendin gen van het historisch televisiepro gramma Andere Tijden. De VPRO werkt samen met Gelein Jansen. Ze zijn nog op zoek naar mensen die zelf hebben meegemaakt dat er Georgiërs in huis verborgen werden gehouden en daarover willen vertel len. Jansen is bereikbaar via tel. 365972 of gelein@kpnplanet.nl. Dieren in bibliotheek In het kader van de Boekenweek vertelt Monique Verhaar zaterdag 21 maart in de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg over quantum touch bij dieren. Men sen die een kleine demonstratie willen, kunnen een dier meene men. Het thema van de landelijke Boe kenweek is 'De literaire zoo', over het dier in de literatuur. Monique Verhaar is gecertificeerd quantum touch instructeur en therapeut en werkt veel met dieren. Ze deed ruime ervaring op met paarden en honden en werkte met een kameleon, een lama, katten en een tamme rat. Bij quantum touch wordt door aanra king het zelfherstellend vermogen van het lichaam gestimuleerd. Verhaar vertelt in de bibliotheek over het werken met dieren met fysieke of emotionele klachten. Het inloopspreekuur duurt van 10.30 tot 12.30 uur, belangstellenden mogen een dier meenemen, maar in verband met de organisatie is het belangrijk dit vooraf te melden. Dat kan via tel. 312743 of e-mailadres texel@kopgroepbibliotheken.nl. 'Super Sunday' op Texel Schapenstront heeft «Je m.irmck.rcrne Du is de dagwaarde plekken komen waar r anders onmogelijk is", roept Van Maldogen» me tegi wind toe "We hebben "Verse stront aan heeft ueie 'Met een niet te stuiten enthou siasme jaagt Van Maldegem ons langs kreken en door polders van Oosterend binnendoor en achter langs naar Zuid-Eierland. Water en wind hebben vrij spel', verhaalt Karst Zijlstra in het blad Race MTB Magazine Fiets over zijn bele venissen tijdens de ATB-marathon Super Sunday. Hij reed in de groep van mede-organisator Henri van Maldegem en citeert onder meer de 'lokale mountainbikeheid' Ruud Vermeulen: 'Schapenstront heeft door zijn structuur meer grip. En ach, verse stront is met vies, zolang er niemand aan heeft gezeten.' Kerken van Texel waren zondag middag verenigd op een geza menlijke markt voor jongeren in Question Plaza. De doelgroep liet het echter afweten. Er kwamen ongeveer tien jongeren op de markt af. 'Dat was wel een beetje een domper', aldus domi nee Jan Glazema. Hij noemde het positief dat de kerken het wel voor elkaar hadden gekregen gezamen lijk een markt voor jongeren te hou den. Het was voor het eerst dat dat gebeurde. Vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeente Waal, Koog, Den Hoorn, de Baptistenge meente, de Protestante Waddenge meente Texel, de Rooms-Katholieke kerk en de Protestante Gemeente Den Burg io hadden de handen ineen geslagen en lieten zien wat het jeugdwerk van de kerken te bie den heeft. Dat gebeurde bewust op een plek buiten de kerk. Wouter Lap (14) sprak een stand van Choice, de jongerengroep van de Baptistengemeente, wel aan. Daar werd onder meer ingegaan op het thema doorzettingsvermogen aan de hand van elastiekjes die bezoe kers om hun hoofd konden doen. Het moest daarna zonder handen, maar alleen met de gezichtsspieren van de neus tot voorbij de mond worden bewogen. Aron Beijert en Gerard Schuiling ondernamen bei den een poging, maar kregen het elastiek ondanks veel bewegingen toch niet voorbij de mond. Kevin van Helden (13) vond alles wel interessant om te zien. Bij andere stands werd onder meer aandacht geschonken aan Taizé, de Veer tigdagentijd, levensvragen (gecom bineerd met film) en er was een optreden van de Friese band Whis pering Hope, Hoewel het aantal jongeren tegenviel, was de opkomst toch redelijk omdat er veel volwas senen rondliepen. Naar verwach ting volgen er meer van dergelijke markten. n de Thijsseschool spelen een spel over sterrenkunde dat OSG-leerlingen Lotte de Vnes en Eva De Kikkertstraat in De Cocksdorp moet aantrekkelijker worden voor voetgangers. Dat is naar voren gekomen uit een enquête die een werkgroep van de dorpscommis sie van Eierland heeft gehouden. De werkgroep vroeg bewoners van de Kikkertstraat en de Molenlaan naar hun mening om op basis daar van een plan op te stellen, waar mee de dorpscommissie naar de gemeente kan stappen. Dat moet ertoe leiden dat beide straten wor den heringericht voordat in juni 2010 het 175-jarig bestaan van de polder Eierland wordt gevierd. De enquête leerde dat in ieder geval bijna iedereen (97 procent) af wil van de gele paaltjes die zo'n twin tig jaar geleden in de Kikkertstraat zijn geplaatst. De houten palen met meeuwen die halverwege het dorp midden op de weg staan, mogen ook weg. Er bestond een voorkeur voetgangers de hoofdrol te geven in de straat. De meerderheid vond dat aan beide zijden van de weg een voetpad moet zijn. Bij de presentatie van de resultaten in het Eierlandsche Huis werd opge merkt dat het prettig is als voet gangers over egale stukken weg kunnen lopen. Dat is nu niet het geval. Het is de bewoners om het even of de straat een 30 km-zone blijft of een woon/winkelerf wordt. In het laatste geval moeten auto's stapvoets rijden. Stenen of klin kers zijn gewenst als bestrating. De Molenlaan moet een toegangsweg voor het dorp blijven, waarbij een voorkeur uitgaat naar glas asfalt als bestrating en handhaving van de 30 km-zone. Een levendige discussie tussen de aanwezigen leerde dat het par keerterrein naast de Molenlaan bij Roel en Hetty Veldman beter bij het dorp moet worden betrokken, zodat automobilisten minder snel geneigd zijn de Kikkertstraat in te rijden. Geopperd werd de bomen tussen de weg en het parkeerterrein te toppen, zodat het terrein beter zichtbaar wordt. Een andere sug gestie was de bomen door een heg te vervangen. Voorzitter Gerrit Koorn van de dorpscommissie concludeerde dat parkeren in de Kikkertstraat nog een punt van discussie wordt, omdat veel bewoners liever geen parkeer plaats voor de deur hebben. Een ondernemer merkte op juist graag 'blik' in de straat te zien, omdat gasten tenminste geld in het laatje brengen. Frouwke Eelman maakte haar dorps genoten warm voor een indeling van de weg waarbij verkeersborden overbodig worden als verkeer en de overige functies van de open bare weg meer met elkaar in balans zijn. Zij refereerde daarbij aan een bezoek dat vertegenwoordigers van de meeste dorpscommissies, wet houder Peter Bakker (verkeer) en enkele raadsleden afgelopen vrijdag aan Friesland brachten om dorpen zonder verkeersborden te bekijken. Dat leerde dat het mogelijk is egale wegen aan te leggen met verschil lende functies (auto, fiets en voet gangers) naast of door elkaar. Tijdens de vergadering wer den parallels getrokken met de Beatrixstraat in het centrum van Den Helder waarin autoverkeer is toegestaan, maar met veel auto's rijden omdat de weg is ingericht als voetgangersgebied. Er werden bewerkte foto's getoond van een Kikkertstraat met egale wegen (en zonder paaltjes) die bij de aanwe zigen in goede aarde vielen. Koorn liet weten dat de werkgroep, die uit tien Durpers bestaat, verder aan de slag gaat met de plannen en over een tijdje opnieuw een presentatie houdt. Streven is dat er uiterlijk half juni een plan ligt, waarmee het dorp naar de gemeente kan. VRIJDAG 13 MAART 2009 De Lindeboom moet weer hét hotel van Texel worden. Een ambitieuze doelstelling waarmee general manager Bouke Weber de nieuwbouwplannen voor het hotel aan de Groeneplaats ontvouwt. Een combinatie van hotel, café, restaurant, zalen en andere func ties. De vernieuwing voltrekt zich in 2010. Weber: 'We hebben de afgelo pen jaren een flinke kwaliteitsslag gemaakt. Dat blijkt onder meer uit de bezetting. Zelfs in februari was gemiddeld 75 procent van de kamers bezet. Nu zijn we klaar voor de grote stap.' Die zou zich eigenlijk dit jaar al voltrekken. Maar de voorgenomen verbouwing is een poosje uitgesteld. Door de verplaatsing van bedden van Panorama naar het centrum van De Burg mogen er een aantal extra hotelkamers worden gebouwd en is het bouwplan ingrijpend herzien. Met onder meer als gevolg dat Question Plaza dit jaar gewoon open blijft. Voor de verbouwing en uitbreiding zal op de huidige parkeerplaats en de serre een nieuwe vleugel verrij zen, waardoor de uitstraling van De Lindeboom, gezien vanaf de Groene plaats, compleet verandert. Achter de nieuwe voorgevel komt onder meer ruimte om de bestaande brasserie te vergroten, waardoor ook meer plaats is voor optredens. Question Plaza verdwijnt vanaf volgend jaar in z'n huidige vorm. Het gebouw zal wijken om de bouw van een grote parkeer kelder mogelijk te maken. Het huidige Question krijgt een nieuwe invulling in de vorm van een zaal die voor meer dere doeleinden zal worden gebruikt. Weber 'Eigenlijk alles dat we nu ook doen. Zoals buffetten voor 250 per sonen, brunches, vergaderingen en andere bijeenkomsten, Ouwe Sun- derklaas en optredens. Voor een flexi bele en doelmatige invulling gebrui ken we losse podia. De zaal kenmerkt zich door een wat statige sfeer, met onder meer kroonluchters. Dat past bij de stijl van De Lindeboom. Het maakt de zaal uitermate geschikt voor het houden van brunches en diner dansant. De zaal, maar ook de kwaliteit van de rest van het hotel, moet eraan bij dragen dat De Lindeboom, net zoals vroeger, hét hotel van Texel wordt. Het leuk is dat door een andere inde ling van het complex de verschillende onderdelen met elkaar in verbinding staan, zodat gasten door het hele hotel kunnen.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8