Inktzwart scenario kende voorspoedige afloop 'Geen brand meegemaakt die zó indrukwekkend was' Ben Rab Vleugel in Tesselhuus Oude bekende op Texel TEXELSE g COURANT zeggen wou... ^r^'9™ Schoonmaakactie op strand Omzet lamsvlees fors gestegen VRIJDAG 13 MAART 2009 Brandweerlieden gingen die zondagmorgen op weg met de mededeling dat er in De Koog een binnenbrand was waarbij nog drie kinderen in de brandende woning zaten. Toen ze aankwamen bleek het om een uitslaande brand te gaan, de bovenverdieping vol rook te staan, moesten plannen bijgesteld en werd de woning uitgekamd. In de buurt heerste emotie en verwarring, maar gelukkig werd het inktzwarte scenario waarmee rekening werd gehou den niet bewaardheid. De brand liet wel een onuitwisbare indruk achter bij de betrokkenen. Een terugblik. We praten in de kazerne na met Martijn van Hengel, Theo Kemper, ledereen was gespannen.' De Boer: 'ledereen was zich aan het con- Jan Klok, Jelle de Boer en Arie centreren. We deden in de auto Rinia, respectievelijk bevelvoerders van de eerste en de tweede auto, lid van de eerste en de tweede aanvalsploeg en Officier van Dienst (OVD). Ook een paar weken na de brand staan de details hen nog scherp voor de ogen. 'Ik heb nog niet eerder een brand meegemaakt die zó indrukwekkend was', vertelt Martijn van Hengel. Intense erva ringen en gevoelens passeren de revue. Normaal gesproken bespre ken ze dit soort zaken niet met de krant, maar deze brand had zo'n impact, ook voor de omwonenden, dat ook de buitenwereld er kennis van mag nemen. Meerdere omwonenden sloegen op zondag 15 februari alarm toen brand was uitgebroken in een woning aan de Zeekraal. In korte tijd vertrok ken meerdere brandweerauto's van de Bernhardlaan. Onderweg werd nauwelijks gesproken. Marlijn van Hengel, bevelvoerder van de eerste auto: 'Normaal is de sfeer redelijk ontspannen, maar dit was anders. onze maskers al voor. Er was geen seconde te verliezen. In onze hoof den troffen we al voorbereidingen. Wat zouden we aantreffen en wat zouden we gaan doen?' 'Mijn plan was om naar binnen te rennen, de kinderen eruit te halen en weer naar buiten', vertelt Van Hengel, die samen met de chauffeur en vier brandweerlieden in de auto zat. 'Maar toen we al rijdend over de Nikadel de vlammen uit de ramen Zeekraal, moest anders worden gehandeld. De Boer: 'De vlammen sloegen uit de benedenverdieping. Een vrouw was er honderd pro cent zeker van dat er nog kinderen in dat huis zaten. Haar ogen en gezicht spraken boekdelen. En een politieman was er zeker van dat hij binnen iemand had gehoord.' Er was geen tijd te verliezen: Van Hengel: 'We hadden razendsnel een waterslang bij de voordeur liggen en een blussing ingezet. Ik zag dat het vuur erop reageerde. Dat bete kent dat het vuur beheersbaar is. Ik heb die spuit bij een politieman in zijn handen gedrukt en gezegd: Je stopt niet en spuit veel. Dat heeft hij gedaan. Ik heb gekeken of de gang en het trapgat brandde, maar dat was niet het geval. Die zou het nog zeker vijf minuten houden. Dat betekent dat er een veilige aftocht was. De aftocht werd afgeschermd met een tweede straal.' De Boer: 'Dat heeft al met al een seconde of vijftien geduurd. Maarten (Brugge) en ik hadden de maskers al op en zag slaan, wist ik dat mijn plan niet zijn meteen naar binnen gelopen klopte.' Kinderen Brandweerlieden zijn goed getraind, zeker voor situatie 'brand met slachtoffers', zoals op die zondag. Maar wat doe je als een huis in lichterlaaie staat? Van Hengel: 'We hebben één keiharde stelregel: met zes man heen en met zes man brandhaard wordt gewerkt, want dat kan levensgevaarlijk zijn.' Maar toen het zestal arriveerde op de Boer: 'Doordat we niets zagen, moesten we op de tast.' Van Hen gel: 'Dat was frustrerend. We wil den snel die kinderen eruit halen, maar dat kon met. We wisten niet of we te laat waren of nog op tijd.' De Boer: 'We hebben de hele ver dieping afgezocht en hadden na een kwartier nog niets gevonden. Dat moet je hetzelfde rondje nog eens doen, maar dan fijnmaziger. Want er zitten allerlei hoekjes en gaatjes waar kinderen tussen kun nen kruipen.' Ook buiten gebeurde van alles. Officier van Dienst (OVD) Arie Rinia, opgepiept nadat het sein middelbrand was gegeven, hield geruchten. Daar had de politie een belangrijke rol in. Op een gegeven moment werd geconstateerd dat de drie kinderen vermoedelijk toch niet in het huis waren. Er werd gesproken over één kind, ze was wellicht met iemand mee naar bin nen gegaan. Daarna werd het sein gegeven dat er niemand meer bin nen was.' Kat De Boer, die via de portofoon ver binding met buiten onderhield: 'Die Bij de brand a n De Koog laaiden ook de emoties hoog op. (Foto Marcel WlntenTerelphoto nt) en naar de zolder gegaan. Toen was het meteen zwart. Het stond vol rook. Zelfs dicht bij de grond, terwijl rook door de warmte meestal omhoog trekt. We hadden zaklan taarns en warmtebeeldcamera's mee, maar we zagen echt geen hand voor ogen.' Frustrerend* terug. Veiligheid boven alles. Dat Twee andere brandweerlieden door- betekent ook dat er niet boven een zochten de eerste verdieping. De daar het overzicht en was de ver bindingsman met OVD van de poli tie en de twee ambulances en stond in contact met burgers. 'Als OVD informatie bereikte ons vrij snel.' Van Hengel: 'Toen Arie het bericht doorgaf dat er niemand meer bin- zwart van de roet, maar was verder had gehoord. Dat deed hij overigens heel goed. Toen zijn we weer naar binnen gegaan. Omdat het zoeken door de rook niet opschoot, hebben we een overdrukventilator bij de voordeur gezet. De jongens heb ben boven de ramen open gezet, zodat de lucht binnen weg kon. Het heeft twee effecten: de rook is in een mum van tijd verdwenen en de brand neemt toe. Maar doordat het vuur beheersbaar was, was het verantwoord. Daarna zijn we blijven zoeken, we zijn het pand wel een keer of vier doorgeweestKem pen 'Wij hebben de benedenverdie ping omgespit. Daar lag enorm veel rommelRinia: 'Op een gegeven moment had het zó lang geduurd, dat het met meer realistisch was dat we nog overlevenden zouden vinden Kemper: 'Je weet niet wat je tegenkomt. Binnen zagen we een grote bult. Dat was een rare kijk. Kwam er een groot beeld van een nijlpaard onder vandaan. Toen haalden we opgelucht adem.' Van Hengel: 'We zaten nog met een dilemma: die politieman had wél wat gehoord. We stonden met een groepje in de woonkamer en hoor den allemaal een kat miauwen. Het bleek uit de gang te komen. In de gang onder de jassen en schoenen kwam een kat tevoorschijn. Die zag nen was, ging er een zucht van moet je twee dingen doen: overzicht verlichting op.' Op dat moment was houden en je niet laten opslokken door de emotie. Dat laatste is met zóveel hectiek best lastig. Mijn taak is het toezien op de veiligheid. Het adrenalineniveau van betrokkenen is hoog opgelopen en dan doen mensen, ook brandweerlieden, din- brandweerwagen twee, met onder meer Theo Kemper in de gelederen, net ter plaatse. Van Hengel: 'Wij zijn met z'n allen het huis uit gegaan en hebben de brand de brand gelaten. Nemen jullie hem over', heb ik tegen Theo gezegd.' Maar in de commo- gen die ze normaal niet doen. Mijn tie rond het brandende huis bleek inschatting was dat het goed ging, maar het was wel op het randje. Toen binnen geen kinderen werden aangetroffen, kwam er buiten iets bijzonders op gang: eliminering van sprake van een misverstand. 'De kinderen die buiten waren, bleken van de buren. Er zouden toch nog mensen in het huis zijn. Een poli tieman hield vol dat hij geschreeuw in orde. Hij had in de luchtstroom van de overdrukventilator gezeten. Het verklaarde wat de politieman had gehoord. Katten in het nauw staan erom bekend dat ze kunnen gillen als mensen. Uit dank piste het dier op het pak van een brandweer man. Toen hij ermee naar buiten kwam, voelde je een zucht van ver lichting opgaan. Iemand had tranen in de ogen.' Getraind Na het opruimen, stutten en andere werkzaamheden, keerden de brand- weerlieden terug naar de kazerne. De Boer: 'We hebben nog een uur tje nagepraat over wat we hadden meegemaakt en hoe iedereen het had beleefd. De stemming was niet emotioneel, het was wel indrukwek kend geweest.' Van Hengel: 'Ik heb geen brand meegemaakt die zo'n indruk heeft gemaakt.' De Boer: 'Dit is er wel eentje die ik wel een paar jaar zal onthouden.' Jan Klok, in wiens ploeg enkele andere begin nende brandweerlieden zaten: 'We hadden weinig ervanng, maar waren wel zó goed getraind dat we wis ten hoe we moesten optreden. Op de heenweg wisten we al wat ons te wachten stond, daar was geen gesprek meer voor nodig.' De Boer: 'Ik heb nadien de film in mijn hoofd nog heel wat keer afgedraaid. Ook voor de omstanders moet het een rare gewaarwording zijn geweest. Ze moeten al een minuut of tien bij die brand gestaan hebben. Toen kwamen wij en binnen vijftien secon den liepen we dat brandende huis in. De bevelvoerder heeft het risico goed ingeschat, maar zelf wisten we ook precies wat we deden. Er was goede communicatie, geen geouwe hoer. We beschikten over de cruciale informatie en deden waarvoor we zijn getraind en wat we moesten doen. Het hele plaatje klopte. Dat gaf een goed gevoel.' Van Hengel: 'leder incident heeft leermomenten, maar in dit geval kan ik ze met bedenken.' Rinia bevestigt: 'De backup door de brandweer van De Cocksdorp was super, evenals de samenwerking met de andere hulpdiensten liep per fect. En de meldkamer heeft goed gehandeld door de brand meteen op te schalen. Want als het ergste scenario wel realiteit was geworden, zou de impact enorm zijn geweest en hadden we de aflossing echt nodig gehad.' Gerard Timmerman Het Tesselhuus is uitgebreid met een Ben Rab Vleugel. De uitbrei ding van het vakantiehuis met een extra badkamer en een nieuw slaapverblijf voor de nachtwacht is vernoemd naar het bestuurslid van het eerste uur. Hoewel Rab voorzitter was van de bouwcommissie die de werkzaam heden begeleidde, was niet alles bij hem bekend. Zijn omgeving had de naamgeving van de nieuwe vleugel goed geheim gehouden, waardoor Rab bij de opening tot zijn verras sing zijn naam op een bord boven de deur zag verschijnen. Het was een bijzonder moment voor hem, omdat hij tegelijkertijd afscheid nam als bestuurslid. Door de uitbreiding beschikt het vakantiehuis voor mensen met ern stige lichamelijke handicaps nu over drie badkamers. Volgens voorzitter Germ Keuning was daar al langere tijd behoefte aan. 'Vooral tijdens de vakantieweken is het met name 's ochtends soms spitsuur.' De nieuwe badkamer is, net als de andere twee, voorzien van een wasbrancard, een- tilmachine, een wastafel die omhoog en omlaag kan en een invalidentoilet. De ruimte is gerealiseerd op de plek waar eerst de slaapkamer van de nachtwacht was. Die kamer is naar voren geschoven en groter geworden. De slaapkamer staat via een intercom in contact met alle andere slaapkamers, zodat De gemeente roept vrijwilligers op zaterdag 21 maart mee te doen aan de landelijke Opschoon- dag. Samen met Surfrider Foun dation Europe, een stichting ter bescherming van oceanen en kustlijnen overal ter wereld, is het de bedoeling de stranden bij paal 9, 15, 17 en 21 te ontdoen van zwerfvuil. Deze actie staat los van de schoonmaakactie die Staatsbosbeheer een week later in de Slufter houdt. De opschoonactie begint om 12.00 uur op het parkeerterrein van paal 17. Mensen zonder vervoer kunnen om 11.15 uur op de bus stappen die hen van de Groeneplaats in Den Burg naar paal 17 brengt. Ver gasten de nachtwacht meteen kun nen alarmeren als er iets is. Het vakantiehuis is eveneens uit gebreid met een machine waann po's gewassen kunnen worden. 'Die kunnen zo in één keer in de machi ne worden gezet en gereinigd', ver telt secretaris Rinie de Kruif. De begeleiders hoeven ze daardoor niet meer met de hand te legen en schoon te maken. De nieuwe vleugel werd gebouwd door Siep Schellinger die op die manier vierde dat hij 25 jaar aan bouwbedrijf Frans Zegel is verbon den. Ook tal van andere Texelse bedrijven en Texelaars werkten belangeloos aan de realisatie mee. Keuning prees bij de ingebruikname hun inzet voor het Tesselhuus. volgens worden de vrijwilligers per touringcar naar de opruimlocaties bij paal 9. 15. 17 en 21 gebracht, waar ze met bezem en afvalzak aan de slag gaan. De volle zakken worden door de strandpaviljoenhouders afgevoerd. Iedere zak levert daarbij een lot op, waarmee VW-bonnen en surfles- sen te winnen zijn. De trekking vindt plaats in strandpaviljoen Paal 17, waar de actie vanaf 15.00 uur wordt afgesloten met soep en broodjes. Om 15.30 uur vertrekt de bus terug naar Den Burg. Om de opschoondag tot een suc ces te maken, zijn vele handen nodig. Aanmelden kan tot 20 maart via e-mailadres doe-mee@texel.nl. Belasting Stond er vorig jaar nog in de lan delijke kranten dat Texel één van de goedkoopste gemeentes is wat betreft gemeentelijke belastingen, het zou nu een goede middenmo ter zijn. Inwoners van Texel, kijk uw gemeentelijke belastingaanslag goed na en protesteer. De OZW voor eigenaren is met 5,4 procent gestegen, daar is mee te leven. De reinigingsrechten zijn in mijn geval 12,8 procent gestegen. In de bijslui ter staat: 'In verband met de komst van ondergrondse containers op diverse locaties is met ingang van het belastingjaar 2009 het tarief voor zelfcompostering komen te vervallen.' Waar slaat dit nu op. Ik woon in de Keesomlaan, wil dat zeggen dat ik het groenafval nu naar de vlinderbuurt moet brengen of zo, of kan ik het gewoon in de grijze bak gooien? Gemeente Texel, maak naar mijn tuin brengen. Nu komt het, rioolheffing eigenaar is met 53,8 procent gestegen. Hoppa, daarover niets in de bijsluiter. Ik heb wel in de Texelse Courant gelezen dat het rioolfonds zo goed als leeg is en dat er gespaard moet worden, maar dat dit tot deze draconische stijging zou leiden, had ik niet ver wacht. Daar komt bij dat als je dit geld bij de burger weghaalt, gun dan ook een Texelse aannemer het werk, zodat er een klein beetje geld hier blijft. Al met al is mijn gemeen telijke belasting met gemiddeld 25,7 procent gestegen. Schande. Mag dit wel, wat zou de nationale ombudsman er van zeggen? Ik blijf met veel vragen zitten, zoals: 'Wat gaan we volgend jaar betalen en komt er straks een gemeentelijke belasting bij?' Ik weet het met. Een verontrust burger, Huug Snoek jr., Den Burg. Bewoners van het Maartenhuis en de Texelse Rede kwamen zater dag bij een optreden van de Zon nebloem in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg een oude bekende tegen. Marmx Kappers was aanwezig als één de hoofdrolspelers, maar hij is ook nog bekend als presentator van het televisieprogramma Knoop in je zakdoek dat speciaal op verstan delijk gehandicapten is gericht. Een paar jaar geleden deden Texelse verstandelijke gehandicapten aan dat programma mee. Kappers stond samen met Joke Telefoongids uit 1945 In het kader van de Spinbaanda- gen verscheen in 1995 een her druk van de Texelse telefoongids uit 1945. Navraag van de Stichting Welzijn Ouderen Texel leerde dat er geen exemplaren van deze her uitgave meer beschikbaar zijn. De SWOT heeft daarom besloten de gids opnieuw (als kopieën) uit te brengen. De gids is vooral aantrek kelijk door de vele advertenties. Zo is er een advertentie in te lezen van G. de Wit, machinesmederij in Den Hoorn, telefoonnummer 1Het boekje kost €3,- en is te verkrijgen bij De Buureton aan de Beatrixlaan, tel. 312696. Geïnteresseerden kun nen zich ook melden via het email adres swot@texel.com. Bewoners van het Maartenhuis en de Tex voorstelling van de Zonnebloem. Ise Rede schieten Mamix Kappers aan na de 'Ik. triad hc-t mi ader c. Leerlingen Van As in Tusse de Banke Irma Schiffers, Sarah van der Vis, Nora Steen, Annelies Duinker, Bian- ca Witte, Josien de Visser, Ellie Duinker en Suzan Posthumus - allen leerling van Mien van As - expose ren hun werk van 19 tot en met 24 maart in Tusse de Banke. De expo sitieruimte aan de Groeneplaats is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Woontij flexibiliteit, communicatie, veiligheid en energiebesparing. Woontij reali seert het project 'Texelhoeve' met financiële steun van de gemeente en richt zich ook op de ontwikkeling van maatschappelijk vastgoed, zoals het wijksteunpunt van Den Burg, recreatieruimten in woongebouwen en bedrijfsruimten voor maatschap pelijke instellingen. De gemeente zal in Den Burg West grond reserveren voor 'wonen met zorg'. Kennismaken met Dynamic Tennis Sportservice Texel verzorgt vanaf 23 maart drie kennismakings avonden dynamic tennis voor vol wassen vanaf 50 jaar. Dynamic tennis houdt het midden tussen tennis en tafeltennis, waarbij de voordelen van beide sporten zijn gecombineerd. Het spel is een voudig aan te leren, zodat al vrij snel optimale speelvreugde wordt beleefd. Het spel wordt gespeeld op een badmintonveld met het net op 85 cm hoogte en een licht racket (220 gram) met korte greep en groot blad. De bal, van veerkrachtig foam, heeft de afmeting van een tennisbal, maar is minder snel en heeft meer spineffect. De lessen vinden plaats in sporthal Ons Genoegen in Den Burg, op de maandagen 23 en 30 maart en 6 april, van 16.00 uur tot 17.00 uur. Opgeven kan bij Betsie Verhoe ven. tel. 317767 en via e-mailadres sportservicetexel@texel.com. Deel name kost €3,50 per keer of €10.- voor drie lessen. de Kruijf, Marika Lansen en Tony Neef op het podium voor de thril lermusical De Huurder. Daarin wer den bekende liedjes verweven in een verhaal over een ouder echt paar met financiële problemen dat vermoedt dat zij onderdak heeft verleend aan een moordenaar. Het echtpaar staat voor een dilemma, want de man brengt wel geld in het laatje. De show werd bezocht door onder meer verstandelijk gehandicapten en Texelse ouderen. De Zonnebloem strijkt jaarlijks op het eiland neer voor een voorstelling met bekende Nederlanders. Willem Goënga en Hans Zijm aan het werk in de slagerij van Goënga. S^'S' Stichting Kinder po*n«g»W Neder! tr«n al» Lieke. kijk op u>Uiiu.k1ndtrpost2egcl5.nl Terwijl de prijs gelijk is gebleven, is de omzet van Texels lamsvlees met het Waddengoud-keurmerk in 2008 met 10 procent toegeno men. Volgens het Productschap Vee, Vlees en Eieren is in 2008 de lamsvleesproductie in de rest van Nederland met 23,6 procent gedaald van 18.000 naar 14.000 ton. De consumptie daalde zelfs 29,2 procent. De groei van het Texels lamsvlees is ook daarom bijzonder, omdat het vlees rnet het Waddengoud duur der is dan ander lamsvlees. De groei blijkt met name op het eiland zelf, waar een toenemend aantal bezoekers in restaurants Texels lam bestelt. 'Mensen betalen graag de prijs voor een lamsboutje waarvan ze weten dat het van Texel zelf afkomstig is. Dat spreekt tot de verbeelding', zegt Minne Goënga van Slagerij Goënga uit Den Hoorn. Ook dat het vlees als typisch streekproduct wordt gepresenteerd, zorgt voor extra belangstelling. Marc van Rijsselberghe van Wad dengoud is ook voor de toekomst optimistisch. 'We verwachten dat veel mensen dit jaar in de vakantie dicht bij huis blijven. Dat betekent veel toeristen op Texel en veel aan dacht voor het Texels lams.'Van Rijsselberghe ziet ook kansen in de rest van Nederland. 'Eind 2008 heeft Golden Tulip Papendrecht het Texels lamsvlees op de kaart gezet. Dat is nog maar het vijfde bedrijf in het land, samen met twee andere restaurants, een cateraar en een slager. Dat kunnen er nog veel meer worden De prognose voor de totale lams- vleesmarkt ziet er met rooskleurig uit. Gira, een internationaal markt onderzoekbureau voor de voeding, ziet de markt inzakken door de huidige economische ontwikkelin gen en dieptepunt en het op de loer liggende blauwtongvirus waar met name grote delen van Oost en Zuid-Europa en het Verenigd Koninkrijk mee te maken hebben. Oud-Tesselhuusvoorzitter Jan Bloem Tesselhuus. Rinie de Kruif bekijken de wasbrancard in de

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9