I nm College start voor 'Hart' nieuwe BV Geen zelfstandige Gemeentewerken EP: Cjrocn "Zwarts Jéxels in het harL, Grootgrutters azen op locatie Weikoop Texelse Courant rolt weer van eigen drukpers Verrassende uitkomst van onderzoek college Koophuizen Woontij als warme broodjes i Sekswinkel toch niet verboden TEXELÖ 4 WZ'.'lis HMiBHBzrï: 2f fmê* LANGEVELD LANGEVELD OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12359 VRIJDAG 20 MAART 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Stichting Woontij gaat zo snel mogelijk de nieuwe winkel voor de Weikoop realiseren. Haast is geboden, want volgens het con tract had het gebouw er al moe ten staan. Bedoeling is dat op de verdieping tien betaalbare wonin gen komen. Voor het aangrenzen de terrein is Woontij in gesprek met een grote supermarktketen. Zowel Super de Boer als Albert Heijn zouden interesse hebben. Nadat het vorige plan voor onder meer de bouw van veertig woningen en een parkeerkelder met haalbaar was gebleken, moest een nieuw plan worden ontwikkeld voor de hoek Waalderstraat-Bernhardlaan. De al verstrekte vrijstelling maakt het mogelijk een aangepaste vari ant te realiseren. Daarbij wordt de parkeerruimte tijdelijk op de bega ne grond naast de Welkoopwin- kel gerealiseerd. Voor deze eerste fase wordt achter de schermen hard gewerkt aan een bouwplan. Van Andel: 'We willen zo snel mogelijk van start.' Zodra dit is gerealiseerd, kan fase twee van start. De uitkomst van het onderzoek naar de structuur van detailhandel en horeca op Texel om een bestaande supermarkt naar het terrein van de Weikoop te verhuizen, komt voor Wocntij en en de supers op het juiste moment. Van Andel: 'Een supermarkt zou goed passen op deze locatie en er is belangstel ling. Het versterkt ook de Weikoop.' Bedoeling is om op de verdieping aan de kant van de Waalderstraat nog eens tien woningen te bouwen en daarachter op het dak van de supermarkt een grote parkeerplaats aan te leggen. Die moet, afhanke lijk van de eisen die de gemeente stelt, plaats bieden aan 80 tot 100 auto's. Van Andel verwacht niet dat bewoners van de Wagemakerstraat, waarvan de tuinen aan het terrein van de Weikoop grenzen, bezwaar zullen aantekenen. 'Dat is goed op te lossen. Omwonenden zullen totaal geen last van het parkeerdek hebben.' De twintig woningen die worden gebouwd worden deels voor star ters en deels voor senioren.' Maar vóór het zover is, moet de gemeen te akkoord gaan met de vestiging van een supermarkt in dit gebied. Stichting Woontij is ook in gesprek met de eigenaar van het aangren zende gebouw, waarin voorheen de PTT was gevestigd. Van Andel: 'Het biedt interessante mogelijkheden, onder meer voor parkeren en ont sluiting.' Frits Langeveld heeft een alternatief plan gelanceerd voor de locatie Wei koop, dat onder meer voorziet in de bouw van een parkeerkelder. Meer over dit plan elders in de krant. Van Andel kent dit plan en noemt het 'niet realistisch'. 'Ondergronds par keren is voor Texel niet haalbaar, tenzij het is voor luxe appartemen tengebouw, zoals Sint Jan. Door het parkeerbeleid kiezen mensen ervoor hun auto elders voor minder geld of voor niets te parkeren.' gedrukt, laat Wim Ploeg zich door drukker Cwen Gommans bijpraten de vouwmachine. Terwijl op de achtergrond de Texelse Courant Met een druk op de knop heeft Rikus Kieft, president-commissaris van Texel Energie, woensdagmid dag de nieuwe vierkleurendrukpers van Mediabureau Langeveld de Rooy officieel in gebruik genomen. Van de pers rolde het eerste exem plaar van de vernieuwde Texelse Courant die na ruim dertig jaar weer in eigen bedrijf wordt gedrukt. Door de krant weer in eigen huis te gaan uitgeverswereld voordoet. Vandaag verschijnt de Texelse Courant voor het laatst in de vorm en het formaat zoals dat vanaf 1977 na de over drukken doorbreekt Langeveld de gang op offsetdruk wordt gebruikt. Rooy de tendens van toenemende grootschaligheid die zich ook in de Komende dinsdag wordt overge gaan op formaat Berliner en wordt Gemeente Texel Projecten BV. Dat is de naam van het bedrijf dat de gemeente opricht om samen met partner Ontwikkelings en Partici- patiebedrijf Publieke sector (OPP) de Groeneplaats en de geplande huisjes aan de Burgwal te ont wikkelen. De gemeente steekt €750.000,- in het project Ruimte voor 't hart. OPP is een volle dochter van de Bank Nederlandse Gemeenten en op diverse plekken elders in het land betrokken bij samenwerkings- constructies tussen bedrijven en private ondernemingen. Voor de Groeneplaats en omstreken richten de gemeente en OPP een BV en CV (Commanditaire Vennootschap) op, beiden onder de naam Centrumplan Den Burg. De voordelen zijn volgens de gemeente onder meer fiscale transparantie en beperkte aanspra kelijkheid. Voor de grondexploitatie is €4,5 miljoen aan risicodragend Stedelijke planning Beste winkeliers van Den Burg, jullie hebben er een potje van gemaakt. Jullie bedrijven liggen aan de ver keerde kant. Het zuiden van het dorp is met aantrekkelijk genoeg, daar is een Trekpleister nodig, in de niet-dagelijkse sector nog wel. Hup, verhuizen! Niet goedschiks, dan kwaadschiks. Supermarkten, jullie moeten groter worden, klein blijven, jullie mogen niet verhuizen, maar moeten verhuizen naar de Waalderstraat of de ijsbaan. Mantje, je verkoopt te veel hetzelfde, je moet eens wat anders gaan doen (taarten? auto's? drop?). Horeca, jullie moeten allemaal naar de plei nen, die moeten namelijk rustpun ten worden. En als jullie hadden wil len voorkomen dat er toch winkels komen op de plek van het gemeen tehuis, dan hadden jullie met alleen op de WD moeten stemmen en roepen dat het slecht gaat, maar ook gewoon failliet moeten gaan. Wat een heerlijke flauwekul. Maar B en W vinden dit waardevol om te bespreken. Bij deze. Woelmuis kapitaal nodig. Het voornemen is dat €3 miljoen door de Bank Nederland se Gemeenten wordt gedragen en het resterende deel (€51,5 miljoen wordt gedeeld door de gemeente en OPP). Van de benodigde €750.000,- brengt de gemeente onder meer de boekwaarde van het oude raad huis in (€660.000.-). De gemeente is in deze constructie geen vennoot schapsbelasting verschuldigd. De plannen met de Groeneplaats zijn ambitieus. Zo moeten er op de piek van het raadhuis boven de geplande winkels en horeca 29 appartementen komen, waarbij prij zen van €310.000,- zijn genoemd. De samenwerking start op een moment dat de ontwikkelingen op de (onroerend goed)markt onzeker en onvoorspelbaar zijn. De planning gaat uit van start van de bouw van het eerste deel (de huisjes aan de Burgwal) in 2010. Mocht de verkoop niet willen vlotten, zijn er drie din gen mogelijk: wachten tot de markt verbetert of het bouwprogramma aanpassen, bijvoorbeeld door een andere prijs te hanteren of te ver huren. Derde optie is het ontwerp te verkopen, maar volgens het col lege levert dat waarschijnlijk minder winst op. De gemeenteraad wordt maandag avond in de gelegenheid gesteld bedenkingen en wensen te uiten, maar het besluit hierover is aan het college. In Wat ik zeggen wou trekt oud- raadslid Piet Standaart fel van leer tegen deze aanpak door het col lege. Interesse België voor sumwing De Stichting voor Duurzame Vis serijontwikkeling (SDVO) in het Belgische Oostende wil met de sumwing aan de slag. Er zijn plan nen ontwikkeld een kotter uit de kustplaats Blankenberge met de draagvleugel te laten proefvaren. Volgens Danny Huyghebaert van het Belgische instituut gaat bin nenkort de B462 met de Texelse vinding de zee op. De proefvaarten moeten uitwijzen of het voor de Bel gische kottervloot ook interessant is met de sumwing te vissen. De SDVO is een organisatie die sinds 2004 bestaat en de Belgische zee- De erotische winkel aan de Wever straat in Den Burg kan ook wat burgemeester en wethouders betreft open blijven. Van een over treding van het bestemmingsplan blijkt toch geen sprake. Dat is de verrassende uitkomst van een onderzoek dat b en w hebben laten uitvoeren. In november gaf het college nog aan de erotische winkel te willen sluiten. Reden was dat het bedrijfje in strijd zou zijn met het voor heel Texel geldende verbod op erotische winkels, dat in 2002 door de gemeenteraad werd ingevoerd, samen met strenge restricties voor prostitutie. Dat voornemen leidde tot forse kritiek. Volgens veel Texelaars was het onzin een erotische winkel over één kam te scheren met een bordeel. Uiteindelijk nam de gemeen teraad in december een motie aan waarin het college werd verzocht de de regels van een bestemmingsplan ook een erotische winkel niet worden geweerd. B en w hebben exploitante Elly Verkaik inmiddels op de hoogte gebracht en hun excuses aangebo den voor de onduidelijkheid. Bur gemeester Geldorp liet de excuses woensdagmiddag vergezeld gaan van een bos bloemen. Lees verder op pagina 2 De huizenmarkt zit behoorlijk vast, maar bij stichting Woontij gaan de koophuizen als warme brood jes over de toonbank. Directeur Jan van Andel: 'Onze doelstelling is om dertig huizen per jaar te verkopen. Vorig jaar kwamen we veertig procent hoger uit. Ook voor dit jaar loopt de verkoop uitstekend.' De animo om een huurhuis te kopen zit hem vooral in de gunstige con- De gemeente doet niet langer onderzoek naar enige vorm van zelfstandigheid voor Gemeente werken. Dat heeft de gemeente raad dinsdag bepaald tijdens een Gemeentewerken volledig gepriva tiseerd zou kunnen worden. In dat geval zou het een volledig zelfstan dige organisatie worden met een eigen bestuur. planologische regels zodanig aan te raadsvergadering waarin gedis- "Burgemeester en wethouders geven passen dat een erotische winkel niet langer verboden was. Nader onderzoek van b en w naar de vraag hoe aan de wens van de raad kon worden voldaan, leerde dat het verbod op erotische winkels juridisch achterhaald is. Jurispru dentie wees uit dat een beperking cussieerd werd over het taken pakket van de gemeente. Binnen Gemeentewerken leefden al langere tijd ideeen om zelfstandiger van de gemeente te opereren. Een paar politieke partijen repten daar eind vorig jaar ook over, waarna een van het aantal toegestane branches studie naar de mogelijkheden werd binnen een detailhandelbestemming aangekondigd. met toelaatbaar is. En dus kan met visserij begeleidt bij het nemen van duurzame maatregelen, omdat het gebruik van de boomkor er onder druk staat. De Belgische belangstelling past binnen de opmars die de uitvinding van Jack Betsema, Jan van der Vis, Albert en ingenieur Harmen Klein Woolthuis maakt. Zo is recent in Goedereede op Goeree-Overflak- kee een sumwing besteld, de eerste buiten Texel. De G031 van de familie Van Dam heeft er één besteld. Een andere kotter uit Goedereede heeft een offerte aangevraagd en een kot ter uit Ouddorp heeft belangstelling getoond. Op Texel werken inmid dels vier kotters (TX29, TX36, TX38 en TX94, TX36) en één eurokotter (TX33) met de sumwing. Bekeken zou worden of 'interne verzelfstandiging' een optie zou zijn (vergelijkbaar met De Bolder) of dat Zandsuppletie bij paal 28 Rijkswaterstaat begint eind deze maand met een vooroeversuppletie tussen de Slufter en paal 28. Daarbij wordt tussen de buitenste zand bank en het strand ongeveer 1,5 miljoen kubieke meter zand in zee gestort. De werkzaamheden duren tot in de zomer. De suppletie had eigenlijk vorig jaar al moeten worden uitgevoerd. Ver traging ontstond nadat Rijkswater staat verplicht was de gevolgen te toetsen aan de Vogel- en Habita trichtlijnen er de voorkeur aan Gemeentewerken binnen de gelederen te houden. Dat past het beste bij de gemeentelijke werkwijze om zaken in projectteams aan te pakken. Die teams bestaan uit ambtenaren van verschillende afdelingen, zodat iedereen tegelijk met hetzelfde onderwerp bezig kan zijn. Lees verder op pagina 3 dities waaronder van Woontij kan worden gekocht: de koopgarant- constructie. De koper betaalt daar bij een pnjs die onder de markt waarde is, maar deelt bij verkoop de winst met Woontij. Van Andel: 'De animo is groot en we willen de keuzemogelijkheid verder uitbreiden om meer maatwerk te bieden.' Met de opbrengst van de huizen kan Woontij nieuwe woningen ontwik kelen. Huisvesting is ook de drijfveer waarom de stichting het terrein van de Welkoop/Agrifirm verwierf. Over woningcorporaties wordt de laatste tijd wel gezegd dat ze zich teveel als projectontwikkelaar gedragen. Maar Van Andel spreekt dit tegen. 'Het gaat ons om de woningen. Het geld om die huizen betaalbaar te houden, moet worden terugverdiend door er een commercieel gebouw neer te zetten. Als we daar een supermarkt bouwen, dan verkopen we die weer. Dit soort combinaties is voor Texel nog nieuw, maar in Den Helder heeft Woontij bijvoorbeeld al soortgelijke projecten gerealiseerd.' vakantiekrant Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 3 april nog opgeven tot woensdag 25 maart a.s. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg Whatever Een muzikaal trio dat zo'n acht jaar geleden bescheiden begon met een of twee optredens per jaar, groeide uit naar een volwaardige coverband die zowel op Texel als in Amster dam hoge ogen gooit. Whatever, bestaande uit gitarist/zanger Mar- tes Brons en de broers Jip en Pim Frank op-basgitaar en drums, richt zich op hits uit de jaren '60 en '70. Pagina 2 a Mien van As Kunstenares Mien van As, die vol gende maand 80 jaar wordt, heeft in haar jeugd de wind bepaald niet mee gehad. Hoewel zij van jongs af aan wist dat ze naar de kunstacade mie wilde, was daar in het milieu en de tijd waarin ze geboren werd geen sprake van Pagina 6 Rianne Witte Nieuw hoogtepunt in het leven van Rianne Witte is de publicatie van een boek, Schijn, hoop en liefde. over een meisje dat tot het besef komt dat ze meisjes leuker vindt dan jongens. Pagina 9 de krant volledig in kleur gedrukt. Ter gelegenheid hiervan verschijnt bij deze krant een bijlage die geheel in het teken staat van heden, ver leden en toekomst van de Texelse Courant en Mediabureau Langeveld de Rooy. Invoer agenda Vakantiekrant via Texelagenda Activiteiten voor in de agenda van de Vakantiekrant die op vrijdag 3 april verschijnt, kunnen het best rechtstreeks in de Texelagenda (www.texelagenda.nl) worden gezet. Organisaties die meerdere activi teiten organiseren, kunnen hiervoor van de redactie een wachtwoord en gebruikersnaam krijgen. Wie een malig een activiteit organiseert, kan deze ook zonder wachtwoord via de Texelagenda invoeren. In andere gevallen moeten de activiteiten tijdig worden doorgegeven aan de redac tie. e-mail redactie@texelsecourant. nl of tel. 362620. Om zeker te zijn dat ze in de agenda komen, moe ten activiteiten uiterlijk op 25 maart worden ingevoerd of worden door gegeven. Wie vragen heeft, kan hierover contact opnemen met de redactie, tel, 362620. Bezorging krant Het zelf drukken, vouwen en ver zenden van de Texelse Courant vanaf komende dinsdag heeft aan vankelijk misschien gevolgen voor de verspreiding en bezorging van de krant. Het is mogelijk dat de krant hierdoor op een iets andere tijd arriveert dan gebruikelijk. We vragen hiervoor begrip. T E X E LS E i'COU RANT I" I""- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Voordeelland Woonkrant Texelse Media Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1