Netwerken, hapje eten en ook nog zaken doen Rechter mild voor Texelaars 'Binnen jaar plannen beheer Natura 2000' Historisch rijtuig voor museum Vogelhuis wint auto op beurs - - TEXELSE J COURANT weehonderd amuses in anderhalf uur opschoondag Zestiende horecabeurs telt 1100 bezoekers Gemeente Te*el Project &.V. Suttrtfent Debacles uil het verleden J_- mm (Z-jjn geen garantie voor de toetomsl OmToo* &oii ©13- MA<wr zoo^ Deleerling-koks van het ROC aan het sporthal Ons Genoegen. Bij de kamprechter in Den Helder moesten eze week twee Texe laars voo-.omen. Een 40-jarige man uit Dt Burg had zich schul dig gemaai aan wildplassen, een 20-jarige ir/oner van Oosterend moest zichverantwoorden voor het befedign van een agent in functie De rechterlijke macht toonde zich ijicl voor beiden. De wdplasse was op 20 maart vorig aar betrpt bij het doen van zin bhoefte i een bosje aan de Mddiweg in )en Helder. De man gaf it tegenover de kantonrech te" rterlijk toe maar was speci aal tar de ziting gekomen om zin dijk te halei voor een ander feit, \arvan hij o>k werd verdacht. Op celfde midcag werd de man name; ook bekejrd voor het zich hindë< ophouden bij het treinsta tion van Den Helder. En daar was de Texelaar het helemaal met mee eens. 'Het was takkenweer die dag, het plensde van de regen en het enige dat ik deed was schuilen onder de luifels van het stationsgebouw. Ik was daar ook zeker met alleen, er stonden nog zeker vijf of zes andere mensen. Toen kwam er een politie auto voorrijden en die agent riep dat ik moest oprotten. De andere mensen mochten wel blijven staan, terwijl die precies het zelfde deden.' Officier van justitie Visser en rechter Littooy konden uit het proces-ver baal niet opmaken waarom de man zich hinderlijk zou hebben gedragen en dus besloten ze hem vrij te spre ken. Voor het wildplassen kreeg de man een boete van €95,-. De 20-jarige inwoner van Oosterend moest zich voor de rechter verant woorden omdat hij op 31 juli vorig jaar op de Nikadel in De Koog aan leiding zou hebben gegeven voor wanordelijkheden. De man was zelf met naar de rechtbank gekomen, maar uit het dossier bleek dat hij die nacht een agent had uitgescholden. 'Je bent een klootzak', was een van de dingen die hij zou hebben gezegd. Officier Visser vond dat zoiets echt niet kon en eiste €110,- boete. Rech ter Littooy kon uit het dossier ech ter niet opmaken waarom dit, hoe onbeschoft ook, tot wanordelijkhe den zou kunnen leiden. Hij besloot daarom tot vrijspraak. 'Dan moet de politie de dagvaarding voortaan maar wat beter opstellen', verklaar de de rechter zijn beslissing. Burgemeester en wethouders geven maximaal €4500,- subsidie voor de aanschaf van een tilbury voor Cultuurhistorisch Museum Texel. Het Waalder museum heeft het historische rijtuig al enige tijd in bruikleen. Met de overdracht gaat de wens in vervulling van zowel eigenaar Marius Witte (voorheen van boerde rij Wezenspyk) als van het museum. Witte heeft sinds zijn verhuizing naar Den Burg geen plaats meer om de tilbury te stallen, terwijl het bestuur voorwerpen uit de perma nente tentoonstelling - met het oog op risico's bij het conserveren - het liefst in eigendom heeft. De subsi dieaanvraag werd vorig jaar mei al besproken door de adviescommis sie Kunst- en Cultuurbeleid, maar dat leverde geen eenduidig advies op. Drie leden gaven een posi tief advies, drie anderen onthielden zich van advies, terwijl het zeven de lid twijfelde. Na overleg tus sen gemeente en museumbestuur is nu toch de knoop doorgehakt. Afgesproken is dat de gemeente eigenaar wordt en dat het museum het recht krijgt het rijtuig te expose ren. Een andere - veel minder gave - tilbury, die het museum al in bezit had, wordt te koop aangeboden. De geschiedenis van het nieuwe eigendom van het Cultuurhistorisch Museum is niet precies bekend Het rijtuig werd halverwege de jaren tachtig van de vorige eeuw naar Texel gehaald door handelaar Jo Roeper, die het een paar jaar later verkocht aan Witte. 'Negentig jaar is-ie zeker, misschien wel honderd. Hij is van het Noordhollandse type. met een lamoen uit één stuk. Vóór de komst van de auto werden zulke wagens op zondag gebruikt om naar de kerk te gaan. Zelf ging ik er mee ringsteken. Een paar jaar geleden is-ie nog opgeknapt bij De Bolder. Dat hebben ze prachtig gedaan. Hij is niet van nieuw te onderscheiden.' Onder toeziend oog van Anton van der Vis en Chéra Grootjen ontvangt Paul van der Vis de sleutels'van de zojuist gewonnen auto. ,Fo!c var Een Hyundai i10 was dinsdag de grote aandachttrekker op de Hore ca- en Recreatiebeurs. Bezoekers die voor honderd euro of meer bestelden, maakten er kans op. De wagen, onderwerp van diverse gesprekken, ging naar restaurant 't Vogelhuis-Oranjerie in De Koog. Paul van der Vis kreeg tegen negen uur 's avonds tot zijn volle verbazing een telefoontje met het verzoek of hij even bij de leverancier van de auto wilde komen. 'Ik heb nog nooit wat gewonnen en nu dit.' Van der Vis won de prijs, nadat hij eerder die middag een kooktoestel had besteld. Het was voor het eerst dat er een auto werd verloot. De hore- cabeurs had daarvoor de handen ineengeslagen met de Vakgarage in Den Burg en een garage in Den Helder. op vier stranden VRIJDAG 20 MAART 2009 Onder het motto 'Texels strand aan kant!' maken vrijwilligers zaterdag 21 maart tijdens de Lan delijke Opschoondag het strand bij vier slagen vrij van zwerfafval. Dat gebeurt onder leiding van de gemeente en de organisatie Surf- rider Foundation Europe. Ze moesten er even inkomen, maar daarna verliep alles pri ma bij Mark Schoo en Sander Kroon. De twee Texelse koks- in-opleiding wonnen dinsdag de kookwedstrijd van het ROC bij de zestiende Horeca- en Recre atiebeurs. Vier keer vijftig amuses moesten Kroon (leerling bij hotel Molenbos) en Schoo (leerling bij de Taveerne) in anderhalf uur tijd maken. De twee kozen voor een wrap met lams- (paddenstoelen). Drie leerlingen gastheerschap serveerden de gerechten aan de bezoekers van de beurs. De wedstrijd begon 's ochtends met het slachten, van een lam dat slager Aad van Heerwaarden had meege nomen naar de sporthal. Tijdens het uitbenen konden de in totaal zes deelnemende koksleerlingen aan geven welk delen van het vlees zij wilden gebruiken. 'Het was interes sant om te zien', zegt Kroon, 'je ziet waar het vlees vandaan komt.' De vlees, kaas en honing, een amuse overige producten moesten de leer- van bloemkoolmoes met rode ui, lingen van te voren al bestellen. De een hapje van gerookte tongschar Kweker en Rational, twee bedrijven en een amuse met een salade van die op de beurs stonden, zorgden gebakken lamsfilet en shii takes ervoor dat de materialen aanwe zig waren. Eelco van der Sluis en Roberto Dugliese werden tweede, Jasper Diks en Jeffrey Mosk derde. Dugliese werd benoemd tot uitblin ker van het gezelschap. Bij de gastheren won Bas Westenenk uit Schagen, leerling bij Opduin, de eerste prijs. Naast het uitserveren moest hij cocktails maken voor het publiek en vertellen wat er in de amuses zat. 'Gelukkig namen de koks de tijd om te vertellen wat ze hadden gemaakt.' Overleg was een van de doelen van de wedstrijden, zegt ROC-docent Ted Kroes. 'We willen dat de koks en gastheren grijs denken en goed met elkaar samen werken. We willen er vanaf dat er een zwarte en een witte brigade is.' De actie gaat om 12.00 uur op het parkeerterrein bij paal 17 van start met een toespraak van wet houder Peter Bakker. Wie in Den Burg woont en geen eigen vervoer heeft, kan zich om 11.00 uur mel den op de Groeneplaats. Bij paal 17 worden de vrijwilligers in vier groepen ingedeeld, waarna ze per touringcar naar paal 9. 15, 17 of 21 worden gebracht. Rond 14.45 uur zijn ze klaar en worden ze terugge bracht naar paal 17. waar ze worden getrakteerd op soep, broodjes en koffie, thee, chocomel en limonade. Rond 15.15 uur worden onder de vrijwilligers enkele prijzen verloot, waarna de bus terug gaat naar Den Burg. Verloren goederen naar De Bolder Het beheer van gevonden en ver loren voorwerpen komt met ingang van 1 mei in handen van De Bolder. Tot dusver werd deze taak uitge voerd door de politie, die echter te kennen heeft gegeven zich meer te willen concentreren op toezicht, handhaving en opsporing en het passen op gevonden goederen niet tot haar kerntaken te rekenen. Ook de kijkdagen - waarop gevonden fietsen kunnen worden opgehaald en eventueel verkocht - worden in de toekomst georganiseerd door De Bolder. Volgens het Burgerlijk Wet boek blijft de verantwoordelijkheid - ook financieel - bij de gemeente. Gemeente in zaken Sporthal Ons Genoegen in Den Burg was dinsdag het domein van de zestiende Horeca- en Recre atiebeurs. Zo'n 1100 bezoekers namen een kijkje bij de circa negentig stands. 'Echt lekker', zegt een vrouw als ze een geroosterd broodje met tape- nade van de shii takes van Maarten Dijker proeft. Ze kan meer Texelse producten proeven in de stand op de Horeca- en Recreatiebeurs, want Bert Keijser (asperges) en Marc van Rijsselberghe (zilte zeekool) zijn er eveneens vertegenwoordigd. Het is de stand van groothande laar Han de Kroon die vorig jaar De Dienst Landelijk Gebied (DLG) wil binnen een jaar een eerste ver sie van de beheerplannen voor de Natura 2000-gebieden op Texel gereed hebben. Daarin komt con creet te staan hoe de doelen van Natura 2000 gehaald moeten wor den. Dat bleek tijdens een drukbezochte informatieavond die donderdag op De Krim werd gehouden. Natura 2000 is de verzamelnaam voor de Europese Vogel- en Habitatrichtlij nen, de Natuurbeschermingswet en beschermde natuurmonumenten. De Europese Unie wil hiermee een net werk van natuurgebieden creeren en voorkomen dat zeldzame flora en fau na in het geding komt. Minister Gerda Verburg (LNV)heeft kortgeleden in het Waddengebied zeven Natura 2000- gebieden aangewezen, waarvan er drie betrekking hebben op Texel. samen met Annette van Ruitenberg en Ruth de Ruw het boek Vergeten Groenten samenstelde. De Kroon exporteert wekelijks Texelse pro ducten en voor de gelegenheid pre- senteert hij zich gezamenlijk met de ven Het geheel ziet er verzorgd en professioneel uit. Voor veel bezoe kers bestaat de beurs traditioneel uit netwerken met leveranciers, bij praten met Texelaars, eten en drin ken en ook zaken doen. 'Ik ben hier fruit en zeven procent alcohol in', vertelt vertegenwoordiger Martijn van Klaveren van Fundrinks, terwijl hij bezoekers kleine plastic glaas jes laat proeven. 'Dit is een pro duct waarvan we hopen dat het met strandevenementen een suc ces wordt. Tijdens carnaval zijn we met deze sambaballen in Maastricht geweest en dat ging geweldig.' Een andere, iets minder opvallende novi- -O "-"x.. tarxci i anciiidcii ais uesiddll- ,s een k|PPengrill waarbij de kip DLG neemt de verantwoordelijkheid de activiteit' in de beheerplannen aan pen emoe antnmoi.ch voor het opstenen van pe beheer- opgenomen kunnen worden. Daar- plannen. Dat gebeurt in een pro- voor is vorig jaar al een inventarisatie jectgroep met Rijkswaterstaat, de gemeente, het hoogheemraadschap en de voorzitter van het nationaal park Duinen van Texel. Tussentijds wordt een klankbordgroep met Texelse ondernemersorganisaties, de beheer- en overleggroep Texel en het overlegorgaan van het nationaal park geraadpleegd. Burgemeester Joke Geldorp is voorzitter van de klank bordgroep, De Waddeneilanden hou den via de Eilander Raad gezamenlijk in de gaten of zich knelpunten in de plannen voordoen. Piet op 't Hof van DLG liet weten dat het komend half jaar wordt bekeken hoe de doelen het beste in 'tijd en plaats' uitgewerkt kunnen worden. Speciale aandacht is er onder meer voor de Noordse woelmuis en de groene knolorchis die op Texel veel voorkomen, maar in Europa een zeld zaamheid,zijn. Er wordt ook bekeken welke zaken allemaal als 'bestaan- aan een spies automatisch rond draait door de houtskool waarmee de kip wordt verwarmd. De grill ziet eruit als een trom mel die aan de bovenkant door rotorbladen is afgesloten. Door de gemaakt. Zaken die als 'bestaande activiteit' te boek komen, blijven in de toekomst gevrijwaard van toetsing aan de Natuurbeschermingswet. Als het concept-beheerplan klaar is, kunnen er zienswijzen worden inge diend, ook partijen die in de pro jectgroep en klankbordgroep zitten. Daarna wordt een definitieve versie van de beheerplannen opgesteld. Mensen die hun zienswijzen daar in niet herkennen, kunnen beroep aantekenen bij de Raad van State. Bedoeling is dat de definitieve plan nen tussen nu en dne jaar in Brussel liggen. De beheerplannen zijn zes jaar geldig. Er wordt aan gewerkt de beheerplannen voor de zeven Natura 2000-gebieden in het Waddengebied tot één geheel samen te smeden. Natura 2000 is overigens een rekbaar begnp. De Natura 2000-wetgevmg is niet van kracht op bebouwingen, erven, tuinen en verhardingen. Daar naast is er sprake van externe wer king. wat inhoudt dat soms buiten een Natura 2000-gebied rekening met Natura 2000 moet worden gehouden. Dat is het geval wanneer een activiteit buiten het gebied (bijvoorbeeld de landbouw) invloed kan hebben op de doelen die in het gebied gerealiseerd moeten worden. producenten aan de bezoekers. Het voor zaken', zegt Geert Bosscha die warmte lucht van de kool, opge- Twee mannen uit Utrecht en is een informatieve stand: bij Dijker met een paar collega's rondloopt, stapeld aan één kant. worden de Amsterdam zijn maandag door Baldadigheid was ferme omhelzing Gemeente koopt is te zien hoe de paddenstoelen worden gekweekt, er staan infor- 'Ik heb één deal gesloten en er zijn rotorbladen en daarmee de spies in de kantonrechter in Den "Helder er een Paar In "6 maak- Je kunt hier beweging gezet. 'Deze qrill komt uit vriiaesDroken van haiHaHinh^ïH ^ua-i?lLSff[b®r?he direct met de rayonvertegenwoordi- Zwitserland en ik heb het een keer Een ferme omhelzing in het Koger en bij Keijser draait permanent een film van John Smit waarop in een paar minuten te zien is wat er met asperges gebeurt voor ze in de pan liggen. De beurs biedt een mengeling tus sen Texelse en overkantse bedrij- ger van jouw leverancier praten en dat is wel een voordeel. Als je naar grote beursen als de Horecava gaat, tref je dat minder snel.' Een noviteit zijn dit jaar samba ballen met daarin een alcoholisch mixdrankje. 'Er zit cranberry, grape- uitgaansleven werd door beveili gers en politie anders geïnterpre teerd, als gevolg waarvan de twee moesten voorkomen bij justitie. gezien op een beurs in Duitsland', vertelt vertegenwoordiger Anton de Gier. 'Je kunt hem goed gebruiken ais je bijvoorbeeld op de camping staat.' De Texelse bierbrouwerij ,c,cUw..,p,, CM ai aa|1 t gebruikt de beurs om een nieuw De Utrechter was op 1 juni vorig de overtuiging te hebben dat M0r 'G°udk°ppe) te introduceren, jaar te stappen in Den Koog. Net daadwerkelijk sprake was van een Na de donkere bieren in de don- nadat hij rond half vier 's nachts kere wintermaanden wil je wel weer een café had verlaten, zag hij bui- lets lichts hebben', aldus brouwer ten een goede vriend uit Amster- Maurice Diks. 'Met dit nieuwe bier dam. De twee liepen enthousiast op willen we ook meteen aandacht elkaar af. maar bij een poging tot schenken aan het 10-jarig bestaan een vriendschappelijke omhelzing gleed de Utrechter uit en kwamen beide mannen ten val. Een beveili- software voor innen havengeld Burgemeester en wethouders trek ken een bedrag van €14.500.- (exclusief BTW) uit voor de aan schaf van een softwareprogramma voor het registreren van schepen en het innen van havengeld. Bedoe ling is het programma per 1 mei operationeel te hebben, reden om het alvast aan te schaffen, voor gevecht. Ze vroeg daarom alsnog uitlopend op toestemming van de om vrijspraak, waar rechter Littooy gemeenteraad, zonder morren mee akkoord ging. 'We willen graag dat de haven geld met een risico van gevaar en hinder voor anderen. Daarom moesten de twee een boete van €150,- per persoon betalen. 'En daar zijn we het dus met mee eens, want het was een knuffel, meer niet. Daarom hebben we het voor laten komen', lichtte de Utrechter toe. Officier van justitie Visser geloof de de verdachten en gaf aan met van de brouwerij. Hoewel er over de loop van de dag zo'n 1100 bezoekers zijn, komt de beurs niet druk over. Volgens som mige bezoekers was het voordeel daarvan dat makkelijk met iedereen een praatje kon worden gemaakt. Anderen misten de Sligro die de afgelopen jaren een vaste gast was, maar deze keer verstek had laten gaan. Bezoekers (en standhouders) de grond hadden geraakt. Het was met vermoeide benen konden voor niet meer dan een ongelukkige val, een ontspannende behandeling er was echt niets aan de hand.' terecht bij Anita Muilwijk van Studio Ook zijn vriend verklaarde dat van Soma. 'Aandacht voor de voeten, ruzie of gewelddadigheid absoluut de benen en de rug is belangrijk in geen sprake was. 'Ik zag hem en de horeca', zegt Muilwijk terwijl ze wilde gedag zeggen, maar de ste- een paar benen masseert. 'Vooral nen waren nogal glad en daarom als je veel moet staan.' ging het mis.' Volgens de politie ging het om bal dadigheid, stoeien in het openbaar, gaat opleveren, maar dan moet je er eerst in investeren', vertelde wet houder Kikkert woensdag bij de toelichting van het collegebesluit. Volgens Kikkert is het besluit con ger dacht dat het om een ruzie ging Oosterend staat centraal op de extra form het advies van de werkqroep en was razendsnel paraat om in te a h grijpen. 'Binnen twee seconden stond er vier man politie om ons heen', vertelde de Utrechter maandag aan kanton rechter Littooy. 'Ze hadden ons al te pakken, nog voor we daadwerkelijk Raadscommissie naar Oosterend Het dorpsöntwikkelingsplan van Oosterend staat centraal op de extra vergadering van de raadscommissie Wortel, die werd gevormd door ver- Grondgebied op dinsdag 24 maart tegenwoordigers van de visserij, de in De Bijenkorf in Oosterend. De passantenhaven en andere betrok- vergadering begint om 20.00 uur. kenen. no9

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5