'Als het een verplichting wordt, dan moet je ermee stoppen' □n Klaverjassen nadert ontknoping Koger pupillen nu al kampioen Qtslaagd Meerdere jubilea bij 60 van Texel Caïssa troeft En Passant af Werken aan de Hoge Berg TEXELSE J COjjrAnt rechts: Pascal Saai, Nick Schade, Ties Kikkert, Trotse kampioenen, Manege Akenburj Hannita de Wit, Leonie van Schaik en Maren Kuijper mogen sinds kort starten in de Z1 -dressuur. Als je het als verplichting ziet, moet je er niet aan beginnen. Daar zijn ze alledrie duidelijk in. Net als een kind moet je een paard elke dag verzorgen, weer of geen weer, ook als je een keer geen zin hebt. Het moet een deel van je leven zijn. Maren Kuijper, Leonie van Schaik en Hannita de Wit mogen sinds kort alledrie starten in de Z1 -dres suur, één van de hoogste klassen op regionaal niveau. De vraag is wat zij voor hun sport moeten doen en wat ze ervoor moeten laten. We spreken af bij één van de ama zones thuis, waar we worden verwel komd dooreen enthousiaste hond die zich tevreden terugtrekt met zijn latex kip, zodra hij heeft vastgesteld dat het hier om goed volk gaat. Avond in De Waal. Nu en dan komt er een auto door de straat, niet altijd in de verplichte rijrichting. Binnen ontspint zich een gesprek over drijfveren en verwachtingen en vooral over paar den. Soms erg technisch en gedetail leerd, maar steeds geanimeerd. Drie amazones op hetzelfde moment op dezelfde plaats krijgen, bleek las tiger dan we dachten. Een individuele sport, dat paardrijden. Samen met je paard probeer je zoveel mogelijk winstpunten te behalen, om met tien winstpunten naar een hogere klasse te promoveren. Met dertig punten is dat zelfs verplicht. Maar trainen en wedstrijdrijden doe je vooral voor jezelf. Zeker als je grotere wedstrijden aan de overkant bezoekt, zoals deze drie Z-gekwa!rficeerde amazones. Op Texel, waar het deelnemersveld klei ner is en iedereen elkaar kent; valt de concurrentiestrijd wel mee. 'Hier complimenteren we elkaar. Goed gereden. En je helpt elkaar met aan wijzingen en tips. Maar je wilt je ook wel eens met anderen meten, kijken hoe ver je bent. En bij wedstrijden aan de overkant zie je ook weer eens andere paarden', vertelt Van Schaik. De paarden van deze drie amazones zijn alle in hetzelfde jaar geboren. Dat blijkt als we de namen achter elkaar zetten. Hannita de Wit ri|dt met Tim- dora, Leonie van Schaik met Texel Consensus en Maren Kuijper met Tristan. Allemaal namen met een T, wat betekent dat de paarden dit jaar negen jaar oud worden. Promoveren naar de Z-klasse is voor al een individuele prestatie en een kwestie van les nemen, oefenen, één worden met je paard en wedstrijdrij den. Promoveren doe je als combi natie (dus ruiter met paard) en is dus ook een verdienste van het paard. Als je een ander paard krijgt, met een andere classificatie, moet je in een andere klasse starten. Helemaal opnieuw beginnen hoeft niet altijd, maar het kan wel weer lang duren voor paard en ruiter de samenwer king en concentratie hebben bereikt die nodig is om op topniveau te presteren. Dat op Texel drie amazo nes tegelijk - of in ieder geval kort na elkaar - naar de Z-klasse promo: veren, mag dus wel bijzonder heten. Want zo lang is het nog niet geleden dat het eiland de eerste Z-ruiters ver welkomde. Zijn de omstandigheden hier sindsdien zoveel verbeterd? Dat ook, misschien, maar de reden blijkt meer voor de hand te liggen. 'Goede paarden worden steeds betaalbaar der', zegt Kuijper. Waarop de anderen aanvullen dat datzelfde geldt voor de lessen en de middelen. Met de belangstelling voor de paardensport neemt ook de kwaliteit toe. Maar met de kwaliteit ook de kos ten. Die blijken niet gering. Een korte optelsom brengt ons al snel op een paar honderd euro in de maand. 'Neem alleen de hoefijzers. Een paard wordt elke acht weken opnieuw beslagen. Dat kost hon derd euro. Zoveel schoenen verslijt ik zelf niet', rekent De Wit voor. Van Schaik gaat elke maand voor les naar Wervershoof en ook het meedoen aan wedstrijden kost inschrijfgeld en transport. En natuurlijk moeten de paarden ergens gestald worden. Een groeiende bedrijfstak op het eiland, die garen spint bij de toenemende belangstelling voor de paardensport. Duur, maar ook leuk, is de rigide dresscode van de paardensport. Na hun promotie naar de Z-dressuur moeten de amazones een hoedje op. Donkerblauw of zwart. Ze vinden het een beetje gek, maar ook spannend. En het hoort erbij. Hoewel, het tenue wordt per 1 april vrijgegeven. Even klinkt in het gesprek de angst door dat het dan wel eens een dolle boel zou kunnen worden bij wedstrijden. Kakelbont, met streepjes en noppen. Aan de andere kant zal iemand die zich met veel moeite het recht heeft verworven een hoedje te dragen, daar niet snel van af zien. Uniforme kleding schept bovendien rust voor de paarden, die van nature schrikachtig zijn. 'Als je hoger komt, staat het paard ook meer onder spanning', vertelt De Wit. 'Als ze dan iets niet durven of ergens geen zin in hebben, schrikken ze om er onder uit te komen.' 'Het blijven natuurlijk vluchtdieren', vult Kuijper aan. 'En in een manege vol publiek en andere paarden kan een schrikachtig paard gevaarlijk worden.' Dat werpt de vraag op of het paard het zelf wel leuk vindt, al dat oefenen en wedstrijdrijden. Dan blijkt voor het eerst een duidelijk verschil tussen de amazones. Kuijper lijkt zich meer in de gedachtenwereld van het paard te verdiepen. 'Als je paard wegrent als je met je halster aankomt, dan weet je wel hoe het zit.' De Wit is wat pragmatischer. 'Je kent je paard, je ziet het als ze er lol in hebben.' Ook voor het plezier van het paard is het niet altijd werken (lees: dressuur) wat de klok slaat. 'Af en toe gaan we een rondje door het bos of over het strand. Leuke dingen doen.' Over de vraag of paarden ook wel eens een dagje vrij mogen hebben, zijn de meningen verdeeld. Kuijper zegt dat haar paard in ieder geval niet zomaar een weekje stil kan blijven staan. 'Het zijn topsporters, ze moe ten in training blijven.' Volgens De Wit kan een paard juist opknappen van af en toe een dagje rust, terwijl Texel Consensus van Van Schaik in beweging moet blijven en elke dag met wat oefeningen zijn spieren moet losmaken. Op de vraag of ze - als Ankie van Grunsven - professioneel met hun sport bezig zouden wil len zijn, is het even stil. En dan nog komen de antwoorden voorzichtig. Van Schaik denkt van wel. Kuijper twijfelt. 'Misschien wel, maar dan met maar één of twee paarden.' De Wit zegt die dromen misschien wel te hebben gehad, met het ouder worden ontdekt te hebben dat ook andere dingen belangrijk zijn. Met drie fanatieke paardrijdsters bij elkaar wordt het gesprek al snel tech nisch. Toch vertoont geen van de drie amazones obsessief gedrag en kunnen ze allemaal ook wel ergens anders over praten. 'Alleen als we met z'n drieën bij elkaar zijn', zegt Kuijper. 'Dan verzüchten ze wel eens: alweer paarden. En dan heb ik nog het voordeel dat mijn vriend ook rijdt.' Kuijper geeft trouwens volmondig toe dat het paardrijden ook veel kost. Zij is omwille van het paardrijden niet in Amsterdam op kamers gegaan, maar ging in plaats daarvan elke dag heen en weer. 'En ze heeft het haar hele opleiding volgehouden ook', schaamt Van Schaik zich met te zeggen dat dat haar niet gelukt is. Maar hoewel ze er veel voor moeten doen en laten, stralen de amazones toch vooral plezier uit. 'Ik moet soms gewoon lachen om mijn paard', zegt Van Schaik. 'Als mijn paard een mens was geweest, had hij een gat in zijn spijkerbroek, groene knieen en een snotneus', meent Kuijper. Van dat laatste is niets te zien als we een paar dagen later bij manege Akenburg verzamelen om een foto te maken. De paarden gedragen zich keurig, de amazones zijn in vol ornaat. Al zit het hoedje nog een beetje onwennig. Pip Barnard Hoewel de winter officieel nog moet worden uitgezwaaid en er nog heel wat wedstrijden op het programma staan, Is de strijd bij de F-pupillen in de Texelse voetbalcompetitie al beslist De Koog F1 won zaterdag met 8-2 van SVO F en dat was al de zestiende overwinning op rij, zonder dat ook maar een punt ver loren ging. In de kantine knalden de kurken na afloop van de fles sen kinderchampagne en klonk het bekende kampioenslied We are the champions, vrolijk meegebruld door de voetballers en hun supporters. Ooit begonnen als een zooitje onge regeld, spelen de jongens inmid dels al aardig georganiseerd en met keurige combinaties. Daar dragen ook zeker de trainingen toe bij. Toen de velden bevroren waren, werden de oefeningen gewoon voortgezet op het strand. Lof was er ook voor de 'homogeniteit', niet alleen in de groep, maar ook bij begeleiders en ouders. Danilo Griffioen, Kayne Brieko, Reindert Wijker, Jordi Schuijl, Steijn Brouwer, Beer van Gelder, Mike van der Wal en Joshua van Kruining. Op de voorgrond trainer/coach Alfons Griffioen en assistent-trainer Joost Brieko. De competitie van Klaverjasclub Den Burg wordt vermoedelijk pas op de laatste avond beslist. Met nog twee en een halve spelronde te gaan, is het verschil in de top-drie minder dan vierhonderd punten. John Vlaming en Eric Jan Geus deden in ieder geval goede zaken door de 23ste speelronde te winnen. Geus en Vlaming behaalden 7589 punten en maakten daarmee het leeuwendeel van hun achterstand goed. Winst in het klassement lever de het nog met op, wel aansluiting met de top. Peter van Heerwaarden en Huug Snoek herstelden zich van een iets mindere periode en pakten met 7419 punten de tweede plaats. Vooral hun opening was overweldi gend, met een spel van ruim 2300 punten. Zij staan nu vijfde. Voor Bas Tromp en Frans Stark, die 7028 bij elkaar speelden, duurt de com petitie dit jaar net even te kort. Na een stroeve start zijn ze de laatste weken uitstekend op stoom, maar de achterstand is al te groot om nog in te lopen. Wel stevenen ze met vaste hand op hun derde peri- odetitel af. Bart Weijdt en Willem Koomen kwamen wat moeizaam op gang, maar zetten in het laatste spel nog 2200 punten neer. Met een totaal van 6959 punten blijven ze tweede in het klassement en wis ten hun achterstand een stukje te verkleinen. Het gemiddelde was met 6372 pun ten niet slecht Er werden 44 mar sen gespeeld, de op één na hoog ste score van dit seizoen. Arend Dijker en Piet Moree houden de leiding in het klassement, maar de concurrentie zit hen op de hielen. Bart Weijdt en Willem Koomen heb ben 315 punten achterstand, Eric Jan Geus en John Vlaming 374. Ook Stapersma en Boogaard heb ben met een achterstand van 1633 punten nog kansen. Tromp en Stark hebben de beste papieren in de strijd om de derde periode. Gerda en Freek Veeger staan twee de met ruim 1800 punten achter stand, Weijdt en Koomen derde op ruim 1900 punten. Eerste plaats Cees Bakker Boogschutter Cees Bakker (long bow) is op een eerste plaats geëindigd in de wintercompetitie van WSOV in Den Helder. Rick Guldemond eindigde op de eerste plaats bij de longbow-jeugd. De wedstrijden van WSOV werden gedurende vijf zondagen gehou den in de Dukdalf op het terrein van Cape Holland. Voor het eer ste dit jaar werden drie pijlen per beurt geschoten, omdat het eerder gebruikte tweepijIsysteem bijna ner gens meer gebruikt wordt. Uitslagen: Longbow - Heren l.Cees Bakker. 4.Jan Prins. Jeugd 1-Rick Guldemond: 2 Dennis van Gils Recurve - Eerste klasse 3 Gert-Jan Schoorl Tweede klasse 2 Frans Schrama. 4 Ben Oostra. 5 Aad van Gils, 7 Bart Oost ra. 8. Patrick de Ridder. Jeugd 2 Esther van Gils: 3 gebroeders Bas: 4.Peter Mulder, 6.Tobias Bal. 7 Lisette Kampstra; 8.Aaron Witte: 9 Wil lem Keijser, 10.Marinka Kampstra. Texels landschap in galerie Klif Art Galerie Klif ART opent het sei zoen met een tentoonstelling over het Texelse landschap. Van donderdag 19 maart tot en met zondag 19 april is er werk te zien van onder meer Ad Blok van der Velden, Ottilie van Dapperen, Peter Froese, Toon de Haas en Karl Klinkert. De galerie toont werken in olieverf, etsen, aquarellen en tekeningen die een brede kijk geven op het Texel se landschap, variërend van boer derijen tot de Slufter en de Muy, strandhuisjes en gezichten vanaf de Waddendijk. Door de verschillende stijlen en technieken geeft de ten toonstelling een afwisselend beeld met vele punten van herkenning. Nieuw bij Klif ART zijn de keramie- ken vogels van Deet Kraay. Zij is een meester in het realistisch en verfijnd weergeven van met name kleine zangvogels als koolmees, winterko ning en roodborstje. Daarnaast is er ook keramiek van anderen te zien en bronzen van Loet van Veen. De galerie is open van donderdag tot en met zondag, van 13.30 uur tot 17.30 uur en op afspraak. Tangosalon in Kunsthuys In het Kunsthuys aan de War moesstraat in Den Burg wordt zondag 22 maart een tangosa lon gehouden, verzorgd door tangodocent Geertrui van Her wijnen. Van Herwijnen was al diverse malen op het eiland. Haar dyna mische manier van lesgeven en duidelijke inzichten in de tech niek maken haar lessen tot een goede kans de Argentijnse tango te beheersen. Vanaf 16.00 uur verzorgt zij een workshop tan gotechniek voor alle niveaus, om 17.00 uur begint een salon waar het geleerde in praktijk kan wor den gebracht. De muziek wordt verzorgd door DJ El Ruido. Deelname aan de salon kost €5,-. deelname aan de workshop €15.-, inclusief toegang tot de salon. Meer informatie is te vinden op www.texeltango.nl. Vogelexcursie Onder leiding van Vincent Stork uit De Cocksdorp houdt de Vogelwerkgroep Texel zaterdag 21 maart een excursie over de noordpunt van het eiland. De excursie begint om 9.00 uur op het parkeerterrein van Paal 33 en loopt via de Robbenjager en de voormalige volkstuintjes van de vuurtorenwachters, over het strand terug naar de vuurtoren. De deel nemers kijken met verrekijkers en telescopen naar de eerste teke nen van de voorjaarstrek. Daarbij geven deskundige vogelaars uitleg geven over de soorten als graspie per, witte en rouwkwikstaart. paarse strandloper, slobeend, krakeend en waterral. Deelname is gratis, opgave niet nodig. Wel verdient het aanbeve ling zelf een verrekijker of telescoop mee te brengen. Tevoko wacht zware wedstrijd Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko wacht zaterdag een moeilijke wedstnjd tegen Madjoe 2 uit Enkhuizen. Dit team bestaat uit wat oudere gerou tineerde speelsters, met wie Tevo ko iedere keer moeite mee heeft, al werd de thuiswedstrijd met 3-1 gewonnen. Madjoe heeft een sterke service en goede midspeelsters en staat op de zesde plaats van de ranglijst. Vorige week snoepte het team twee punten af van concurrent Dinto 2. Tevoko zal zaterdag zijn uiterste best moeten doen. De wedstrijd, in sporthal De Sprong in Enkhuizen, begint om 12.30 uur Salsaparty In café De Compagnie bij de jacht haven in Oudeschild wordt zaterdag 25 april een salsaparty gehouden, georganiseerd door Salsa Texel. Het dansfeestje begint om 22.00 uur. Entree gratis. Promotieavond VVV Texel In Hotel De Pelikaan wordt donder dag 2 april de Promotieavond van de VW gehouden. Na de opening door VW-voorzitter Jan van Andel geeft directeur Wouter de Waal geeft onder meer antwoord op de vraag: (VW) Texel: Waar staan we nu? De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Themadienst In de Maartenskerk in Oosterend wordt zondag 22 maart een the madienst gehouden met als thema 'Geloven is zo gek nog met' De dienst begint om 19.00 uur in de kerk, maar gaat na de overdenking verder in De Parel, waar een kor te discussie over het thema wordt gehouden. Voorganger is dominee Boon uit Zelhem. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 24 maart: Veld A 19.00 NIOZ1-CVI Kobeko 19.45 Kobeko-Koetshuis CVI 20.30 TESO-Randstad Vlinderwinkel 21.15 Viinderw.l-Cocky's Autocentr 22.00 Paal 28-Autocentrale Cocky's Veld B 19.00 Gea's-PFB Interieurbouw 19.45 Interieurbouw-NIOZ 2 PFB 20.30 Mantje-AH NIOZ 2 21 15 Falcon-Rabo Slik's 22 00 Ecotiem-Slik's Falcon Veld C 19 00 Spar-De Waal Otto's 19.45 Otto's-Klif 23 Spar 20,30 Moorman-De Rog Klif 23 21.15 Sportshop-Sportief Timmer's 22.00 Timmer's-Jozefschool Sportief Wedstrijdleiding: Spar Oudeschild en Daan (tel. 320370) Uitslagen: TESO-Kobeko 2-1Texelse Autocentrale-CVI 3-0; Het Koetshuis-de Prinsen van Texel 2- 1; Cocky's Kapsalon-NIOZ 1 1-2, Paal 28 de Krim-Vlinderwinkel 1-2, PFB-Mantje 0-3; Rabobank-lnterieurbouw Texel 0-3; Albert Heijn-NIOZ 2 1 -2. Slik's werk ijzersterk-Gea's viswijven 1-2, Wessels Ontwerptl-Eco-tiem 2-1; Tevoko jeugd-Falcon 0-3, Foto de Waal- Piet Kooger 2-1; SVC-De Kapper 1-2; Spar Oudeschild-NBC Eelman Partners 0-3; Texelcampings-de Krim 0-3. Ricky Drijver (18) uit Oudeschild is in Schotland geslaagd voor een opleiding tot beroepsduiker. Hij kan ermee aan de slag in de offshore. Deelnemers aan de 60 van Texel krijgen dit jaar voor het eerst te maken met de ChampionChip, waarmee de passages bij de wis sels en de finish worden geregi streerd. Het tweejaarlijks evenement, dat al geruime tijd is volgeboekt, wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden- Momenteel komen er meldingen bin nen van ultralopers die geblesseerd zijn en moeten afzeggen. Maar naar verwachting gaan toch 25 lopers van start voor de 120 kilometer en 300 bij de 60. Daarnaast nemen hebben zich honderd estafetteteams van vier personen ingeschreven. Let- teke Broekman uit Waddinxveen, Jaap Vis uit Groningen en Jochen Girulat uit Bochum (D) nemen voor de tiende keer deel. 'Óm het jubileum extra luister bij te zetten, is de website van de wedstrijd geheel vernieuwd. Naast praktische informatie 7ijn op de site statistieken te vinden en de namen van de op dit moment ingeschreven deelnemers. De site is te vinden op www.dezestigvantexel.nl. De organisatie werft momenteel vrij willigers om de wedstnjd in goede banen te leiden In totaal gaat het om zo'n 160 per sonen die op verschillende manieren en momenten hand- en spandien sten verrichten. Daarbij zijn vooral nog fietsers nodig voor het gidsen en verzorgen van de lopers die 120 km lopen. Vnjwilligers kunnen zich aanmelden bij Sjaak Randsdorp, tel. 314705. Taeke van Lingen kwam ondanks e e stelling niet verder dan n Texel, waarbij hulp wordt verleend door een groeiende groep Texe laars, die meewerken niet alleen zien als goed voor het landschap, maar vooral ook erg leuk vinden. Vrijwilligers zijn zaterdag vanaf 9.30 uur welkom op de hoek van de Schansweg met Zuidhaffel. Hier wordt een ontbrekend stuk tuinwal rond een perceel gezet. Zondag wordt vanaf 9.45 uur in de Zandkuil gewerkt. Met maaien, plaggen en het verwijderen van opslag verwijderen wordt het reser vaat geschikt gehouden voor de graafwespen en -bijen. Vrijwilligers van de werkgroep Kwadijkervlot bouwen in het weekend van 28 en 29 maart een stuk tuinwal aan de Schansweg. Ook wordt onderhoud gepleegd aan insectenreservaat De Zand kuil. Mensen die mee willen hel pen, kunnen zich ter plekke aan melden. De werkgroep Kwadijkervlot is een vrijwilligersgroep die rond Purme- rend natuurgebiedjes onderhoudt voor Staatsbosbeheer en het Hoog heemraadschap. De groep houdt ieder jaar een werkweekend op Ze moesten er tot de laatste snik voor werken, maar aan het eind van de match stonden de schakers van Caïssa uit Hoorn bovenaan in de bondscompetitie Kop van Noord-Holland en niet En Passant. De Texelaars moeten genoegen nemen met een plaats in de middenmoot, een positie die eigenlijk niet eens zo slecht is. Het had er lang de schijn van dat de Texelse schakers met de over winning gingen stnjken. Dick van Bameveld won vlot en zonder pro blemen. Rinus Vittali knokte voor remise, maar kon het half punt niet veilig stellen. Thomas Richter deed het echter uitstekend. Aan het eer ste bord, waar hij Jaap Dros ver ving, deed hij wat er van hem werd verwacht. Hij won en heeft nu een score van 4 uit 5. Omdat ook Nan- ning Kikkert en Taeke van Lingen mooie stellingen hadden, leek een overwinning in de maak. Maar Kik kert verloor toch, terwijl Van Lingen met verder kwam dan remise en dat waren voorbodes van nog meer onheil. Mohamed Al-Rawy streed in een eindspel voor de winst. Hij gebruikte weinig bedenktijd, om te voorkomen dat zijn tegenstander, die nog maar twee minuten over had, Al-Rawy's overpeinzingen zou gebruiken om zelf na te denken. De speler van Caïssa hield echter stand en toen de rook was opgetrokken, was het remise. Rinus Vittali, Jaap de Wijk en Dirk Rijneker verloren. Onverwacht, want deze spelers zijn meestal goed voor minimaal een half punt. Nadat de laatste zetten waren gespeeld, stond het 5-3 voor het achttal uit Hoorn, dat daarmee de kop in de tweede klasse A overnam van De Strandloper uit Petten. VRIJDAG 20 MAART 2009

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7