i 'Ik ben heel trots op mijn leerlingen' t Dn TEXELAGBSDA Langeveld lanceert plan voor Weikoop Winkelwagen ook achter de fiets TEXELSE g COURAN- Misn van As: lerares, stewardess en kunstenares Onze leden zijn van harte welkom 02 09 16 23 30 03 10 17 26 MJvnm Sportshop Texel Pe Slufter i www.texelagenda.nl Auto gezien op internet? texelseautopagina.n Kunstenares Mien van As, die volgende maand 80 jaar wordt, heeft in haar jeugd de wind bepaald niet mee gehad. Hoewel zij van jongs af aan wist dat ze naar de kunstacademie wilde, was daar in het milieu en de tijd waarin ze geboren werd geen sprake van. 'Mijn dochter is een net meisje', zei haar vader letterlijk. En daarmee was een opleiding in de kunst van de baan. Ze werd geboren in Venlo. Was een jaar of tien toen de oorlog uitbrak. De stad werd zwaar gebombardeerd en beschoten. In oktober 1944 vluchtte het gezin Van As naar Tegelen, een dorpje in de buurt. Samen met der tien lotgenoten werden ze onderge bracht in een keldertje, waar grond water in stond. 'Het waren vreselijke maanden. Boven ons hoofd werden de huizen aan gort geschoten. Ook de aangrenzende kelders zaten vol mensen. Uiteindelijk hebben we de tussenmuren doorgebroken, zodat we contact met elkaar konden heb ben. Door hutje bij mutje te leggen hebben we het overleefd. Voedsel en andere zaken werden gedeeld. In het gezelschap bevonden zich een bakker, een slager en zelfs een wijnhandelaar. Ik zie mijn moeder nóg staan. Brood bakkend, in een keuken in de open lucht. Het hele huis was weggeschoten. Die situ atie heeft een half jaar geduurd. Zo bang ben ik mijn hele leven niet meer geweest.' Na de oorlog stuurden haar ouders haar naar een internaat, waar ze de vroegere kweekschoolopleiding volgde. 'Tekenen was nog steeds mijn liefste werk. Maar mijn lerares moedigde me totaal met aan, want ze vond dat ik niet netjes werkte. Ik kreeg lage cijfers van haar. Maar gelukkig gaf de directeur van de kunstacademie in Tilburg ook les op onze school en hij was van mening dat ik talentvol was. Hij zei steeds dat ik daar iets mee moest doen. Tot mijn verbazing kreeg ik opeens wél goede cijfers op mijn rapporten. Ik haalde zelfs een tien op mijn eindexamen.' Na het behalen van haar diploma ging Van As zo snel mogelijk uit huis en gaf ze zich op voor vrijwilligers werk. 'Dat heette toen nog de mis sie. Ik belandde in Nieuw-Guinea, waar ik Papoea-kindertjes les gaf. Ik heb er maar een jaar gezeten, want ik kon niet overweg met de nonnen en de missionarissen. Ik was te vrijgevochten. Ik had veelvul dig contact met KLM'ers. Het vrije leven dat ze leidden, trok me aan. Ze gaven me het advies te sollicite ren als stewardess. Ik werd meteen aangenomen.' Ze werd ingezet in Europa en op rei zen naar het Verre Oosten, was tij denlang gestationeerd op Curagao en vloog op New York. 'Een fijne tijd, ik ben zes jaar lang stewardess geweest. Ik woonde inmiddels in Amsterdam, want dat moet wel in dat vak. Op een dag ontmoette ik mijn man We trouwden. In die tijd kon je als vrouw niet blijven door werken na je huwelijk. Dat deed je met. We kregen drie kinderen en ik wijdde me aan m'n taak als huismoeder. We verhuisden naar Amstelveen, want ons gezin breidde zich uit en we zaten in Amsterdam in een veel te kleine woning.' Toen de kinderen groter werden, konden ze wat gemakkelijker aan de zorg van anderen worden over gelaten. Op haar veertigste begon Van As les te nemen bij verschil lende tekenleraren. De belangrijkste in haar leven was Bessel Kok, die vanuit zijn atelier in Amsterdam les gaf. Kok had daarnaast in Frank rijk een verlaten dorpje opgekocht, waar Van As twaalf jaar lang iedere zomer heen ging om te schilderen. 'We maakten ook studiereizen naar Griekenland, Sicilië en Spanje. Mijn stijl ontwikkelde zich. Vlakke, strak ke lijnen en abstractie. Met kubisti sche invloeden. Na een jaar of tien zei Bessel tegen me dat hij me niets meer kon leren. Tot zijn dood aan toe hebben we samen geschilderd en eikaars werk besproken. We zijn altijd vrienden gebleven.' Van As, die in de tussentijd ook weer voor de klas was gaan staan, nam de nodige teken- en schilderlessen van haar collega's over. Tijdens een schoolreis maakte ze in 1973 kennis met Texel, waar ze met haar klas in jeugdherberg Eijercoogh verbleef. 'Het beviel zo goed, dat we jaarlijks terugkeerden. Ik raakte bevriend met beheerder Rob van Oortmers- sen en kwam uiteindelijk zo vaak naar het eiland - nu ook zonder klas - dat ik op het laatst op een vast kamertje in de herberg kon rekenen. Ik gaf steeds minder les op school, dus ik had de gelegenheid.' Op Texel vond Mien van As de rust die ze zocht. Ruimte om te wandelen en te schilderen. In 1986 besloot ze - 57 jaar oud - naar Texel te verhuizen. 'Ik stond aanvankelijk nog wel twee dagen voor de klas in Amstelveen, maar daar ging ik gewoon even voor terug. Het les geven heb ik moeten beëindigen door een hersenvliesbloeding. Ik heb enorm veel geluk gehad. Geen verlammingen, geen uitval, maar werken ging niet meer.' Toen er op de Jacob Daalderschool in Oosterend moeders voor de cre atieve middagen werden gezocht, meldde Van As zich aan. Ze vond het knutselen wel leuk, maar wilde natuurlijk liever met de hogere klas sen gaan tekenen en schilderen. Het toenmalige hoofd, Albert Hoven, vond dat prima. Tien jaar lang gaf Van As iedere donderdagmiddag les aan de oudste groepen. 'Toen er een ander schoolhoofd kwam. was het afgelopen. Maar intussen was wel bekend geworden dat ik les gaf. Er werd gevraagd of ik ook vol wassenen onder mijn hoede wilde nemen. Natuurlijk wilde ik dat. Er is alleen één groot verschil met kin deren. Volwassenen hebben al een achtergrond. Die vraag ik wat ze van me willen leren. Met kinderen doe ik dat anders. Daar werk ik een pro gramma mee af. Ik leer ze omgaan met verschillende soorten schilder kunst en werk een heel gamma aan mogelijkheden met ze door. Dat herhaal ik ieder jaar, de opdrachten worden steeds een stukje moeilijker. Ik behandel allerlei technieken en stijlen als surrealisme en kubisme. En als ze dat onder de knie hebben, volgt de compositie. In perspectief werken vind ik ook heel belangrijk. Vanaf les één moet er diepte in het werk zitten. Verder mag iedereen in zijn of haar eigen stijl werken. Intus sen ben ik op deze manier al weer een jaar of vijftien in de weer. Ik ben er verschrikkelijk trots op dat twee van mijn leerlingen intussen op de Rietveld Academie zitten. Op het ogenblik zijn er ook twee bezig om toelatingsexamen te doen. Span nend. Het geeft een goed gevoel als ze worden aangenomen.' 'Het is jammer dat ik de laatste tijd word geplaagd door ziektes. Daardoor heb ik geen nieuwe groep leerlingen kunnen opzetten. Daar komt nog bij dat ik mijn atelier ben kwijtgeraakt, omdat het gebouw waarin het zat is verkocht. Nu zit ik in een garage aan de Bernhardlaan. Een noodoplossing en aan de kleine kant, maar het is in ieder geval iets. Met een grotere ruimte zou ik dolblij zijn.' Margreet Berndsen In Tusse De Banke is tot en met 24 maart werk te zien van Irma Schiffers, Sarah van der Vis, Nora Steen, Annelies Duinker, Bianca Witte, Josien de Visser, Ellie Duinker en Suzan Posthu mus, acht leerlingen van Mien van As. De expositie is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Artistieke vertaling van de visie zoals Frits Langeveld die heeft op de bebouwing op het terrein van Weikoop en voorheen Agrifirm. De Weikoop, een grote super markt, de Rabobank, een well ness- en beautycentrum, een mul tifunctionele podiumvoorziening en een ondergrondse parkeer garage voor 160 auto's. Dat is de 'totaalvisie' voor de hoek Bern- hardlaan-Waalderstraat waar over Frits Langeveld maandag de mening vraag van de raadscom missie Grondgebied. Aanleiding voor Langeveld om een plan te ontwikkelen is de vraag van Albert Heijn naar meer winkelruimte in de huidige vestiging, waarvan Langeveld mede-eigenaar is. 'Nu heeft AH de wens te kennen gege ven hun vestiging op Texel op te schalen naar een grotere formule.' Langeveld wil graag huurbaas blij ven van AH en meldde zich daarom bij de stichting Woontij om te kun nen participeren in het project. Maar Woontij heeft andere plannen. Hier over staat meer in het artikel op de voorpagina. Langeveld vindt het plan van Woontij een gemiste kans. Hij stelt voor om onder het gedeelte waar de super markt moet komen een parkeer kelder te bouwen voor 160 auto's. Langeveld heeft zijn plan laten door rekenen door bureau Grontmij Park consult, dat op dit aantal uitkomt. Volgens Grontmij is zo'n parkeer garage goed te exploiteren, mits het terrein aan de Waalderstraat (bij garage Grisnigt) wordt gesloten. Dit ziet Langeveld als een prima locatie voor een centraal busstation. Ande re voorwaarde voor realisatie is dat tien van de twintig starterswoningen worden vervangen door commer cieel te exploiteren ruimtes en dat ook de verdieping aan bedrijven wordt verhuurd. De parkeerkelder maakt het volgens Langeveld voor als deze huurders aantrekkelijk zich er te vestigen. In het totaalplan van Langeveld is ruimte voor de Weikoop, AH (of een of meer andere supermarkten), de Rabobank (die volgens hem belang stelling heeft getoond), een well ness- en beautycentrum, met sau na's, jacuzzi en whirlpools op het dak in de openlucht. Deze activitei ten kunnen worden gekoppeld aan een moderne sportschool annex budo-accommodatie (waarmee hij inspeelt op de vraag van vereniging Budokan). In de visie van Langeveld is er zelfs ruimte voor een podium voorziening voor theater, musicals, optredens, vergaderingen, cursus sen en seminars. Een en ander moet duurzaam worden uitgevoerd, met onder meer zonne-energie en warmtepompen. De volledige plan/visie met illu straties en tekeningen, indeling en omschrijving en motivatie van de parkeerkelder is uitgebreid te lezen op zijn home-page http://fritslange- veld.texel.com. 'Mijn dochter is een net meisje', zei de vader van Mien van As, een opvatting die de door haar felbegeerde opleiding aan de academie in de weg stond. iFoio Margmet Bmthm) 'Zo simpel, dat het systeem al had moeten bestaan.' Aldus introdu ceert Frits Langeveld een nieuw type winkelwagentje dat ook ach ter de (elektrische) fiets kan wor den gemonteerd en waarvan de mand met boodschappen in zijn geheel kan worden afgerekend. Wat hem betreft moet deze novi teit op Texel worden gepresen teerd. Uitgevoerd met twee (blauwe) mand jes van Albert Heijn kan het ook als bagagekar worden gebruikt. Lange veld denkt hiervoor een statiegeld van bijvoorbeeld €50,- te vragen. 'Albert Heijn kan deze in een exclu sief gebied als ons eiland als eerste supermarkt in Nederland bij een her nieuwde vestiging introduceren.' Langeveld heeft het niet zelf bedacht, maar werpt zich op als stimulator van het idee van ontwerpbureau Claes- sens/Erdmans. Ook wordt de moge lijkheid onderzocht of de gekochte producten in de winkelmandjes niet meer één-voor-één bij de kassa hoe ven te worden uitgeladen, afgere kend en weer ingeladen, maar ze in de mand kunnen blijven. Hiervoor krijgen de klanten een handscan ner om de hals waarmee deze de boodschappen zelf mscant. Deze registreert (op de gram nauwkeurig) ook het gewicht. De volle mand wordt voor vertrek gewogen en als het gewicht overeenstemt met wat de scanner aangeeft, kan worden afgerekend. VRIJDAG 20 MAART 2009 Wij nodigen leden van de afdeling Texel van Rabobank Noord-Holland Noord uit voor de afdelingsvergadering op dinsdag 31 maart 2009. U bent vanaf 17.30 uur van harte welkom in het ons dienstencentrum op Kooypunt aan de Verkeerstorenweg 3 te Den Helder. De vergadering begint om 18.45 uur. Op de agenda staat onder meer de ontwikkelingen in het werkgebied. De volledige agenda, de notulen van de vorige vergadering en de overige relevante stukken liggen voor de leden van de afdeling ter inzage in ons diensten centrum op Kooypunt, Verkeerstorenweg 3 te Den Helder en kantoor Texel, Groeneplaats 11 te Den Burg De directie van Rabobank Noord-Holland Noord. MAAK I ZUUy Hieronder vindt u de verkorte agenda. Opening. Notulen vorige vergadering. Ontwikkelingen in het werkgebied. Mededelingen en rondvraag. 04 11 nc ih 10 ie 31 maart Afdelingsvergadering Texel Het is tijd voor Rabobank Noord-Holland Noord. Coöperatieve Rabobank Noord-Holland Noord U.A. gevestigd te Anna Paulowna. youx OM J tfcek Appartementencomplex DeViep A.s. zondag De Koog - Wieringerwaard De Koog dames - Wieringerwaard aanvang 11.00 uur #C1M4U BI VOONOfCOfüII! wordt oeschiKDaar gesteld door Café restaurant °vV' Camping „Bregkoog" U£L_ Ir» X' i Gemeente Texel VERKIEZINGEN EUROPEES PARLEMENT Donderdag 4 juni 2009 vinden de verkiezingen plaats van de leden van het Europees Parlement. 27 Lidstaten kiezen dan in totaal 736 parlements leden. De Ministerraad heeft besloten dat weer gestemd wordt met stembiljet en rood potlood omdat men twijfelde aan de betrouwbaarheid van de stem- machines. De gemeente Texel doet mee aan het project 'stemmen in een willekeung stemlokaal'. Dit houdt in dat elke inwoner van de gemeente Texel in een willekeurig stemlokaal binnen de gemeente mag stemmen. De stemloka len zijn op 4 juni geopend van 7.30 uur tot 21.00 uur. Wie zijn kiesgerechtigd? U bent kiesgerechtigd als u: 18 jaar of ouder bent: in een lidstaat van de Europese Unie woont; met bent uitgesloten van het kiesrecht. Meer informatie? Hiervoor kunt u terecht bij het bureau Verkiezingen, telefoonnummer (0222) 36 21 21 Logiesverstrekker, heeft u zich al opgegeven voor de gratis RSS feed in uw website? Dit maakt uw website aantrekkelijker voor zoekmachines Kijk snel op en meld u direct aan! Kom eens langs bij de Texelse merkendealer. Wij helpen u graag met een occasion voor een prijs die u past. Evt. bemiddelen we bij uw aankoop en kunt u voor service en garantie gewoon op Texel terecht! (Van vóór tot achter fullcolour)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8