I Hulppost krijgt verkeerslichten Ernst van der Pasch in Klif 12 Uitvoering van verteltheater TEXELSE 9 COURANT 'Mensen wegwijs maken in natuur' De week van de redacteuren (Dinsdag) 'Hallo, ik ben Jan Ravenstijn en zo'n vijf jaar geleden gestopt met werken. Toen was er eindelijk tijd voor mijn grote passie: de natuur. Ik was al veel langer lid van het IVN (Instituut voor Natuur- en Milieu educatie). Het IVN is een landelijke vereniging, die bestaat uit een beroepsafdeling (alle nationale par ken in Nederland worden gerund door het IVN) en een vrijwilligers- sectie, die is onderverdeeld in plaatselijke verenigingen. Het grote doel is mensen wegwijs maken in de natuur, zodat ze er respect voor krijgen. Dit gebeurt door het geven van excursies, lezingen en deelna me aan natuurmarkten. Ook pro beren we alert te zijn op alles wat er op Texel gebeurt en wat het doet met de natuur, zonder op de barri cade te springen. Een groot deel van mijn vrije tijd besteed ik buiten, ongeacht het weer. (Woensdag) Bij de e-mails zat er één van één van de leden van het IVN met de mededeling dat de dijk van de Mokbaai in april 2010 verhoogd wordt. Op de stenen dijk zitten allerlei korstmossen en het zou zonde zijn als die verloren gaan. Besloten is om de keien eruit te halen en later - mét de korstmos sen - weer te herplaatsen. Geluk kig heeft onze voorzitter (Nieteke Roeper) in de dijkencommissie plaatsgenomen, zodat we een vin ger aan de pols hebben. Over mossen gesproken (echte mossen dus, want korstmossen zijn een symbiose van algen en schimmels), ik heb vanmiddag in stralend weer een hele partij uit mijn gras gehaald. Het is er echt van opgeknapt en nu heeft het gras weer ruimte om uit te groeien. De mezenkasten zijn Porseleinen beelden in Galerie 14-16 Galerie 14-16 Posthuys Texel in De Koog toont van 5 april tot en met 17 mei werk van twee eigenzinnige kunstenaars. Er zijn schilderijen te zien van Gertjan Scholte-Albers en por seleinen sculpturen van Adri- aan Rees. Van de veertig schilderijen die getoond worden van Gertjan Scholte-Albers zijn enkele doe ken op Texel geschilderd. Rees toont beelden die hij maakte in het Chinese Jingdezhen, waar 1000 jaar geleden het porselein werd uitgevonden. Het werk is in gasovens gestookt en niet in de traditionele houtovens. Door samenwerking met lokale schil ders zijn de sculpturen kleurrijk geworden. De vernissage vindt plaats op zondag 5 april om 15.00 uur. Dan wordt tevens de eerste publicatie van Scholte-Albers gepresen teerd, Het Landschap Herzien. Daarin ruim 75 afbeeldingen die zijn carrière van tien jaar schilde ren verbeeldt en twee teksten die zijn werk in een kunsthistorisch perspectief plaatsen Galerie 14-16 is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 19.00 uur. i luiopau in-»y I iici iiciovi tj Bij het PHH-gebouw zijn verkeerslichten verschenen om verkeer op te Pontweg stil te kunnen leggen. Autoverkeer naar de Zandkoog moet voorbij het verkeerslicht het fietspad oprijden. Daarna kan het bij het politiebureau rechtsaf het parkeerterrein oprijden. Op het fietspad mag met meer worden gefietst, zodat het vrij blijft voor vrijwilligers van de brandweer. (Foto Jeroen van Hattum] LAAT WAV 111) 1. V (II Bij het PHH-gebouw zijn de ver keerslichten verschenen die het verkeer op de Pontweg moeten tegenhouden als er een hulpver leningswagen uitrukt. De lichten staan vlak voor de uitrit van het gezamenlijke hulpverle ningsgebouw. Met gele waarschu wingsborden, die wat verder bij het gebouw vandaan langs de weg staan, wordt verkeer geattendeerd op de aanwezigheid van brand weer, politie en ambulance. Beide richtingen van de Pontweg kunnen afzonderlijk worden stilge zet. Dat gebeurt vanuit de hulpver leningswagen. Als een wagen in de richting van rotonde Emmalaan moet rijden, gaat het licht aan bei de kanten op rood zodat de Pont weg veilig kan worden overgesto ken. Wagens die naar de rotonde Akenbuurt rijden, hoeven alleen het verkeer in noordelijke richting stil te zetten. Verkeer in zuidelijke richting kan dan blijven doorrijden, zodat er geen opstoppingen bij de rotonde Akenbuurt ontstaan. Het fietspad langs de Pontweg De vertelgroep 'van Anneke Berghuis zette maandagoch tend in de Gollards voor een volle zaal een verteltheaterstuk neer met als thema 'uitvindin gen'. Enkele deelnemers waren de 90 al gepasseerd, maar wis ten de toeschouwers niet min der te boeien. De afgelopen eeuw zijn veel uitvin dingen gedaan die het leven van mensen compleet hebben veran derd. Dit leverde bijzondere verha len op. Deelnemers waren de heren Eekman, Laan en Winters en de dames Verberne. Smith, Versluis. Kool, Goeman en Peeters. Zij maakten in de loop van hun leven mee dat er elektriciteit kwam, waterleiding, telefoon, wasmachine en televisie. Ze vertelden over bel len bij de buren, telefonistes die (Donderdag) Vanmorgen op tijd opgestaan en eerst wat aan de boekhouding gedaan, want dat is een hobby die ik nog steeds doe: voor twee supermarkten en vier verenigingen. Dit vult mooi de regenachtige dagen op. Om 9.00 uur had ik een afspraak met Gerrit Visch omtrent wat zaken van het NET. We hebben naar de folder gekeken van onze fietsexcursie op de Hoge Berg, want die begint ook weer in mei. Deze tocht wordt op woensdag gehouden en gaat over de geschie denis van Texel en het Hoge Berg gebied in het bijzonder. En ook wordt er verteld over alles wat de natuur te bieden heeft aan flora en fauna. (Vrijdag) Gisteravond naar Den Burg voor een bijeenkomst van mensen die zich inzetten voor het in kaart bren gen van vogels, vooral in de broed gebieden. Het gaat om weidevo gels en zangvogels. Ikzelf inventariseer zangvogels en dat houdt in dat je eenmaal in de tien dagen je gebied (voor mij het nieu we Krimbos) bij zonsopgang en tussen de Gasthuisstraat en het PHH-gebouw is lot verboden gebied voor fietsers en voetgan gers verklaard. Het pad moet vrij blijven voor vrijwilligers van de brandweer, zodat zij bij de kazerne kunnen komen als de Pontweg dicht staat. Langs het fietspad staat overigens ook een licht om te waarschuwen. Fietsers moeten tij delijk uitwijken naar het fietspad aan de andere kant van de Pont weg. Gisteren bleek overigens dat dat nog lang niet altijd gebeurt. Het is de bedoeling dat auto's die naar de Zandkoog moeten (het medische gedeelte achter de hulp post) net voorbij het verkeerslicht aan de kant van het PHH-gebouw het fietspad oprijden, bij het poli tiebureau rechtsaf slaan en door rijden naar het parkeerterrein bij de Zandkoog. Auto's die het parkeer terrein verlaten, moeten via dezelf de weg weer rechtsaf het fietspad op rijden en kunnen daarna via een aparte afrit bij het benzinestation weer op de Pontweg komen. Ze moeten daarna doornjden naar de rotonde Akenbuurt. alles van de gemeenschap wisten omdat ze de verbinding handmatig moesten leggen, de houten elektri sche wasmachine en de eerste auto's. Eén van de deelnemers had zelfs de twijfelachtige eer bij de eerste familie te horen bij wie de voorloper van de ANWB de auto moest repareren. De algehele con clusie was dat uitvindingen een verbetering kunnen zijn, maar ook beangstigend. Het verteltheater is onderdeel van het project Kunst in de Zorg, een samenwerkingsverband van de Muziek- en Dansschool Texel en Omring. Het is niet de bedoeling dat auto's de Poritweg oversteken om via het politiebureau naar het parkeerter rein te rijden. Auto's die vanaf de rotonde Akenbuurt komen, moeten eerst doorrijden naar de rotonde Emmalaan en daarna terugrijden naar het PHH-gebouw. De weg oversteken is er ook niet bij, omdat er paaltjes en rood/witte waar schuwingstekens ter hoogte van de weg langs het politiebureau zijn geplaatst. De politie en ambulance hebben inmiddels hun intrek genomen in het PHH-gebouw. Wanneer de brandweer verhuist, is nog niet duidelijk. Nog met alle spullen (zoals nieuwe kledingkasten) zijn gearriveerd. Het is voor bezoekers overigens nog niet geheel duidelijk waar het nieuwe politiebureau zich bevindt. Bij de redactie meldde zich gisteren een man die veel moeite had gehad het bureau te herkennen en ook de openingstij den miste. Werknemers van Taten- hove legden gisteren de laatste hand aan de werkzaamheden rond het gebouw. Belastingopgave voor jongeren Jongeren die een vakantie- of bij baantje hebben gehad, maken een goede kans op belastingteruggave, dat in sommige gevallen kan oplo pen tot honderden euro's. Het aan vragen van teruggave kan tot vijf jaar terug, dus tot en met 2004. Het jongerenwerk van de stichting Pharos biedt aan jongeren te hel pen bij het invullen van de vereiste papieren. Een afspraak maken kan via tel. 06-12657263 of op maandag, dins dag of woensdag van 15.00 tot 17.00 uur in Time Out aan de Wil- helminalaan. In Klif 12 in Den Hoorn brengt cabaretier Ernst van der Pasch donderdag 26 maart zijn voor stelling Laat niets van waarde achter. In deze voorstelling vertelt Van der Pasch het verhaal van de onbegrijpelijke wereld waarin wij in leven. Volgens hem is het idea lisme stervende en is het enige wat ons nog rest consumeren, voortplanten en sterven. De caba retier wil de zaken netjes afron den en kijken wat wij samen nog aan waarde achter kunnen laten. Laat niets van waarde achter is de zevende voorstelling van Van der Pasch, die ook CD's en DVD's uitbracht. Het programma staat sinds 25 januari in de theaters. Naast cabaretier is Van der Pasch columnist, parttime wereldreiziger en kroegfilosoof. Vijf jaar lang presenteerde hij TV-programma Het Klokhuis. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15,-. 'Snel nieuwe burgemeester' Burgemeester Joke Geldorp moet zo snel mogelijk bij de pro vincie aangeven wanneer zij ver trekt, zodat de procedures voor haar opvolging gestart kunnen worden. Dat stelt de WD in een open brief aan het college. De liberalen vin den dat een 'burgemeesterloze' periode zo kort mogelijk moet duren. De WD zegt weinig vertrouwen te hebben in wethouder Nico Kikkert wanneer hij als eerste loco-burge meester tijdelijk het roer zou moe ten overnemen. De liberalen zeggen ook op zoek te zijn naar een nieuwe burgemeester met daadkracht en ambitie om de verloren acht miljoen in IJsland terug te halen. Geldorp heeft meer malen aangekondigd na het sei zoen haar loopbaan te beëindigen. Oudercursus over dyslexie Onderwijsbegeleidingsdienst (OBD) Noordwest houdt in april en mei voor ouders van basis schoolleerlingen een cursus over dyslexie. In de cursus wordt ingegaan op wat dyslexie inhoudt en worden suggesties gegeven voor het bege leiden en ondersteunen van een dyslectisch kind. Ook komen de meest recente ontwikkelingen op het gebied van dyslexie aan de orde. De cursus bestaat uit vier bijeen komsten van twee uur, te houden in de Jozefschool in Den Burg op 15 en 22 april, 13 mei en 27 mei, steeds van 19.30 tot 21.30 uur. Bij het minimumaantal van twaalf personen bedragen de kosten €172,50 per persoon. Bij het maxi mumaantal deelnemers (achttien) kost deelname €118,- Aanmelden kan via tel. 0229-259380 of e-mail aanmelden@obdnoordwest.nl. Meer informatie is te verkrijgen bij Anneke Stolk, tel. 06-46385988. Politie wil eind aan vernielingen De politie wil meer actie onder nemen om vernielingen door jongeren een halt toe te roepen. Dat blijkt uit de plannen voor dit jaar. De politie richt zich specifiek op minderjarigen en jeugdgroepen omdat die een groot deel van de vernielingen op hun naam hebben Daarbij ligt de nadruk op De Koog en de overlast die jongeren van de bruine vloot in Oudeschild veroor zaken. De politie bekijkt of op Texel een aanpak kan worden ingevoerd die in Alkmaar bekend staat als de 'slooproute'. Bedoeling is dat geanalyseerd wordt wat voor ver nielingen zich op dergelijke routes tussen horecagelegenheden en campings voordoen Volgens een woordvoerder is het de bedoeling dat politie en dorpswachten alert zijn op dergelijke routes en wordt omwonenden opgeroepen vaker melding te doen op het moment dat er iets wordt gesloopt. Volgens gegevens van de politie werd de afgelopen jaren gemid deld negentig keer per jaar aangifte gedaan van vernieling en werd tus sen de dertig en veertig keer mel ding van vernieling gedaan. Vorig jaar daalde het aantal aangiften naar 77 vernielingen, maar dat zegt niet alles omdat lang niet altijd aangifte wordt gedaan. Op het gebied van vernielingen aan auto's krijgt de politie gemiddeld 75 aan giften per jaar. Mentorschap In de Buureton in Den Burg wordt vrijdag 3 april een informatieoch tend van de Stichting Mentorschap Noordwest-Holland gehouden. Directeur Ingeborg van der Cingel geeft tekst en uitleg over het zijn van mentor van iemand die door beperkingen niet in staat is de eigen belangen te behartigen. De stichting is bezig Texelaars te inte resseren voor een mentorschap. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Weblog DINSDAG 24 MAART 2009 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield natuurkenner Jan Ravenstijn uit Eierland een week lang een weblog bij. Over res pect, korstmossen op de dijk langs de Mokbaai, de boekhou ding, zangvogels in het nieuwe Krimbos, stinzenplanten en boompje verwisselen. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. De redacteuren van de Texelse de krant nieuwe stijl, die voor het Courant zijn de volgende blog- eerst sinds september 1977 in gers in de serie De week van... Ze eigen huis wordt gedrukt, doen verslag van het maken van met een plattegrond bezoekt. Als je een vogel hoort zingen, maak je een aantekening op de kaart waar en welke vogel je hoort. Dit gebeurt bij voorkeur bij zonsopgang omdat er dan de meeste zang is. Als je dezelfde vogel verschillende keren op dezelfde plek hoort, is dat een broedgeval Zo wordt bijna het hele eiland in beeld gebracht. (Zondag) Vanmiddag met wat kleindoch ters nog even naar het Sommel- tjesbos geweest. Ook daar is het goed toeven, want er is wel zon en geen wind. Kinderen blijven het mooi vinden en zijn iedere keer weer verrast wat ze zien, ook al is het voor de zoveelste keer Op het eind nog even boompje verwisse len, maar dat wordt steeds moeilij ker, want hun benen worden ook steeds langer. Voorheen liet je ze wel eens winnen, maar achteraf was dat stom, want dat idee komt bij hen niet op. Ze vinden het prachtig als ze oma of opa eruit lopen. allebei weer bezet en het is een gezang bij het leven. Ook heb ik vandaag de groenling en de put ters weer gezien en gehoord, ook altijd trouwe broeders bij ons in de tuin. (Zaterdag) Om half tien hebben we onze kleindochter naar huis gebracht, want om 10 uur begon er in de NlOZ-tuin een excursie over stin zenplanten. U zult zich misschien afvragen: wat zijn stinzenplanten? De naam komt van het Friese woord 'stins', dat is afgeleid van 'stenen huis'. Het gaat om niet- inheemse sierplanten die inmiddels in Nederland zijn ingeburgerd en in verwilderde staat groeien in tuinen van herenhuizen, pastorieën, kerk hoven, buitenplaatsen, op stads wallen en in parken. Het woord stinsplant werd in 1923 voor het eerst gebruikt door de Friese bota nicus J. Botke en weldra door andere plantenliefhebbers overge nomen om deze speciale groep cultuurplanten te omschrijven De planten groeien overigens in heel Nederland en zijn aangeplant door welvarende burgers om hun tuinen te verfraaien. Ze komen hoofdza kelijk uit midden- en zuid Europa en houden van humusnjke, leem- en kalkhoudende gronden (klei gronden langs de rivieren en in de kalkrijke duinen).

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9