TESO naar noordoosthaven Kapvergunning kan weg Groen Twarts Texels in het harL, Muzikaal onthaal op bedrijvendag Slufter ontdaan van zwerfvuil ^TiTïSiYiPl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12362 DINSDAG 31 MAART 2009 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Scouting Texel heeft zaterdag middag een nieuwe vleugel aan het clubge bouw in gebruik genomen Op de Helderse haven komt een slagboom om te voorkomen dat auto's tegen het verkeer het ter rein verlaten. Met een afgete kende zege van 4-0 op Madjoe 1 behaalde het damesteam van Tevoko het kam pioenschap. De brandweer rukte uit nadat een bewoner van de Willem van Beierenstraat een brandlucht had geroken. Volop reuring in Oudeschild afgelo- gedacht dat er zóveel activiteiten Meer over de Bedrijvendag op pen zondag waar ondernemers op in de vissersplaats zijn gehuisvest, pagina 5. het bedrijventerrein open huis hiel- De dag werd opgeluisterd door het den. Veel bezoekers hadden niet 'dweilorkest' van DEK. (Foto Gerant Timmerman Den Helder is afgestapt van het idee dat er een tunnel naar Texel moet komen. Deze is niet renda bel te exploiteren en er bestaat op Texel geen maatschappelijk draagvlak, concludeert het Hel ders college. Andere conclusie is dat verplaatsing van de TESO- steiger naar de noordoosthaven (marine) vele malen goedkoper is dan naar de noorderhaven. De tunnel werd opgevoerd in het rapport 'Gaan voor goud of behoud', over de toekomst van de Helderse haven. Daarin staat de ambitie om de haven te laten uit groeien tot hét natte logistieke centrum voor windoffshore. Onder zoek wijst uit dat de tunnel financi eel niet haalbaar is en dat het Rijk of provincie deze niet zullen finan cieren. Als de TESO-haven blijft, dan blijkt de Noorderhaven driemaal duurder dan de Noordoosthaven. In deze variant worden de verkeersproble men van en naar Texel structureel opgelost. Bedoeling is het verkeer via het marineterrein om te leiden. TESO-directeur Cees de Waal is blij dat Den Helder een duidelijke voorkeur heeft uitgesproken. 'Dui delijkheid is belangrijk, anders kun nen wij niet investeren. Deze voor keur biedt mogelijkheden, onder meer voor een goede verkeersaf wikkeling. Er zijn in het Helderse Den Helder laat tunnel varen havengebied meerdere nieuwe ontwikkelingen gepland, zoals de opening van de jachthaven, de komst van Imares en Fort Hars- sens ontwikkelen tot bedrijventer rein, waardoor de drukte zal toene men en het belang van de noordoosthaven groeit.' Wat speelt is het besluit over een nieuwe brug. De huidige is in 2015 vijftig jaar oud en afgeschreven. Maar het is twijfelachtig of de noordoosthaven er dan als is. Voor projecten van deze omvang is zes jaar erg optimistisch. RWS, eige naar van de brug, onderzoekt of de installatie langer mee kan. Er zijn meer onzekere factoren. Met aanleg van de noordoostha ven is volgens de Helderse wet houder Cor Hienkens €200 tot €480 miljoen gemoeid, teveel voor Den Helder alleen. Ook kan milieu wetgeving roet in het eten gooit, al biedt de PKB Waddenzee wel een opening. Gezien de tijd die ermee gemoeid zal zijn, spreekt Hienkens de hoop uit dat de bestaande haven nog een tijdje mee kan. In hoeverre TESO last van een moge lijk uitstel van de haven ondervindt, is onzeker en houdt onder meer verband met de vervanging van de Schulpengat. Een kleine meerderheid van de politieke partijen vindt dat de kapvergunning kan worden afschaft. De tegenstanders zijn bang dat het ten koste gaat van beeldbepalende en monumenta le bomen. Er hoeft binnenkort alleen nog een kapvergunning aangevraagd te worden voor bomen wanneer die op een lijst van 'waardevolle bomen' van de gemeente staan. Op die lijst staan vooralsnog 69 bomen, maar dat is in de ogen van de meeste partijen te weinig. Jos de Wolf (WD) rekende tijdens de raadscommissie Middelen voor dat 66 daarvan in Den Burg of Oosterend staan. 'Het kan toch niet zo zijn dat buiten die dorpen slechts 3 bomen de moeite waard zijn te bewaren', vroeg hij zich af. Rikus Kieft (GroenLinks) brak een lans voor bomen die de skyline van een dorp vormen en Willem Vlas (Texels Belang) was verbaasd dat er geen enkele boom in het park achter het raadhuis op de lijst stond. Frans Visman (D66) kwam alvast met een rijtje aanvullende bomen. Besloten werd dat Texelaars als nog de gelegenheid krijgen bomen aan te dragen voor de lijst. Wet houder Peter Bakker (Gemeente werken) moet duidelijk maken wel ke criteria daarvoor gelden. Het was de politieke partijen donder dag niet duidelijk op basis waarvan de 69 bomen waren geselecteerd. Bakker werd ook gevraagd duide lijkheid te schaffen in de begrippen 'waardevol', 'beeldbepalend' en 'monumentaal' omdat die door elkaar lopen. Het afschaffen van de kapvergun ning riep weerstand op. Gerard Cadée van Landschapszorg Texel sprak zijn zorg uit dat karakteris tieke bosjes in het landschap hun bescherming kwijtraken. 'Terwijl ze onder de kernwaarden van Texel vallen. Laat de kapvergunning intact zolang de bescherming niet goed is geregeld.' Aglaia Westra, sinds kort vertegenwoordiger van de Bomenstichting, stelde voor dat er een meldplicht komt en dat een voorgenomen kap wordt gepubli ceerd. Bakker zegde toe dat te bekijken. Een meerderheid van Texels Belang, CDA, D66 en Fractie Weijers vond dat de regel wel kan verdwijnen, omdat een kapvergun ning in de praktijk toch wordt ver leend. De PvdA was tegen, maar wil alsnog instemmen mits de gemeente met een goede lijst voor te beschermen bomen komt. In de raadsvergadering van dinsdag 14 april valt een definitief besluit. Statenvragen over bedrijventerrein De PvdA heeft Statenvragen gesteld aan gedeputeerde Jaap Bond over de ontwikkeling van bedrijventerreinen op Texel, De fractie in Provinciale Staten wil weten of Bond bereid is voor Texel een aparte regeling te treffen, zodat Protest tegen Welkoopplan Bewoners van de Wagemaker- straat hebben protest aangetekend tegen de plannen van Woontij om op de plaats van de Weikoop win kels, appartementen met een par keergarage te bouwen. Blijkens een ingezonden bnef elders in deze krant vrezen de bewoners voor overlast en denken ze dat het par keerprobleem in Den Burg er met mee wordt opgelost. VAN COÖPERATIEVE I GRAANHANDEL... MSOOr Schulpengat door recessie wellicht later vervangen De recessie heeft mogelijk invloed op het tijdstip waarop veerboot Schulpengat wordt ver vangen. Tot dusver werd gezegd dat TESO ernaar streeft het schip, dat in 1990 in gebruik is genomen in 2015 te vervangen. De Waal houdt nu een slag om de arm. 'Er valt nog weinig te zeggen over de impact van de economische crisis. Als de groei van het ver voersvolume lager uitpakt, kan dat betekenen dat er in 2015 nog geen noodzaak is om in volume te inves teren en kunnen we langer doorva ren met de Schulpengat. Dat zal overigens niet ten koste van de kwaliteit gaan. Het schip heeft onlangs een grote onderhouds beurt ondergaan en is gemoderni seerd.' Mocht nieuwbouw worden uitgesteld, dan zal dat volgens De Waal waarschijnlijk niet langer dan tot 2018 duren. De schoonmaakactie die zaterdag in de Slufter werd gehouden, heeft twaalf kubieke meter rommel opge leverd. Onder leiding van boswach ter Edwin van Egmond van Staats bosbeheer waren meer dan veertig vrijwilligers enkele uren in touw. Aan de duinvoet van de inham, tussen de Oorsprongweg en de Sluterweg werd vooral klein zwerf vuil opgeruimd. Skeletten van vogels en konijnen baarden het meeste opzien. De schoonmaak ploeg kreeg assistentie van een rupsvoertuig van de Joost Dour- leinkazerne, aannemer Tatenhove stelde een container beschikbaar en van de gemeente mocht de rommel qratis worden gestort bij de Hamster. Henk van der Star van het Sluftercafé verzorgde koste loos soep en brood. er ingespeeld kan worden op de lokale behoefte. Als het aan de gedeputeerde ligt, wordt de komende jaren minder bedrijven terrein ontwikkeld dan opgenomen in een regionale visie voor bedrij venterreinen. Volgens de PvdA is het niet voor de hand liggend dat lokale bedrijven naar de overkant gaan om daar gebruik te maken van regionale bedrijventerreinen. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) heeft dat ook al meerdere keren laten weten. Volgens hem zou de provincie voor bedrijvigheid op Texel meer aan maatwerk moeten doen. Gedeputeerde Staten willen een rem op de ontwikkeling van bednj- venterreinen, omdat er anders teveel komen in Noord-Holland. Onderzoek dat daarvoor werd uit gevoerd, wees uit dat Texel de komende jaren aan één hectare voldoende zou hebben, terwijl in de regionale visie over drie wordt gesproken. Kernwaarden komen in APV De kernwaarden van Texel gaan een rol spelen in de nieuwe Alge mene Plaatselijke Verordening. In de verordening wordt opgeno men dat een vergunning of onthef fing kan worden geweigerd als die in strijd is met de kernwaarden. Er stond in de tekst dat een weigering mogelijk is als het 'karakter van Texel' in het geding is, maar op verzoek van GroenLinks wordt straks specifiek over de kernwaar den gesproken. Met de kernwaar den worden onderwerpen als rust, ruimte en natuur bedoeld die belangrijk zijn voor Texel. GroenLinks stelde een paar weken geleden tijdens de bespreking van de aangepaste Structuurvisie 2020 ook al dat er veel gewicht moet worden gegeven aan de kernwaar den. Volgens de APV wordt bij een aanvraag voor vergunning of ont heffing ook gekeken of de open bare orde, de openbare veiligheid, de volksgezondheid en het milieu niet in het geding komen. De veror dening wordt dinsdag 14 april tij dens de raadsvergadering definitief vastgesteld. Drie sportvissers naar finale NK De selectiewedstrijd voor het Nederlands kampioenschap kust- vissen is een groot succes gewor den voor de Texelse deelnemers. Drie van de vier wisten zich te plaatsen voor de finale, die zater dag 24 oktober op het strand van Noordwijk wordt gehouden. De selectiewedstrijd, die zaterdag plaatsvond bij Roptazijl (ten noor den van Harlingen), trok zo'n hon derd deelnemers. Lees verder op pagina 3 TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer I texelvakantietv.nl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1