Manager AH sluit carrière af op Texel www.texelagenda.nl TEXELSE 2 COURANT TESO Maritieme schilderijen in boekwinkel Naar zee is de naam van een kleine tentoonstelling die sinds vrijdag te zien is in boekhandel Het Open Boek in Den Burg. Het zijn tien schilderijen, uiteenlo pend van stijl en formaat, maar bij elkaar een mooie, gevarieerde presentatie van maritieme Texel se kunst uit de periode 1900 tot 1950. Ook een geëxposeerd gedicht van Aart van den Brink heeft de scheepvaart als thema. De werken zijn in bruikleen gege ven door particulieren, het meren deel werd met eerder geëxposeerd. Theo Thimmer, eigenaar van Het Open Boek, verschaft in een kleine catalogus achtergrondinformatie bij de schilderijen en dat maakt ze nog interessanter. Het grootste doek, een olieverf van 80 bij 100 centimeter, is rond 1928 gemaakt door Henk Dekker. Afgebeeld is de TX18, die in 1910 in Harlingen werd gebouwd voor Dirk Kuiter van Oost. De afgebeelde situatie is van vóór 1915, want Kuiter en zijn 17- jarige zoon Pieter kwamen in 1920 om in de Lauwerszee. toen het motorschip waarop ze voeren ver ging bij Oostmahorn. Het schilderij is waarschijnlijk voor hun nage dachtenis gemaakt. Op hetzelfde doek staat ook de TX6 van de gebroeders A. J. van der Vis afgebeeld. Van een onbekende kunstenaar is het olieverf waarop de TX49 De Jonge Biem in een storm is afge beeld. Dit schip raakte in novem ber 1938 ten noorden van Ter schelling in grote problemen. In een zware grondzee sloeg het over de kop, om zich luttele seconden later weer op te richten. De stuur- kast werd weggevaagd, beide masten braken als lucifershoutjes, maar als bij een groot wonder overleefde de bemanning het ongeluk. Opvarende Lodewijk Bre mer was zo onder de indruk, dat hij de rest van zijn leven een diepgelo vig man zou zijn. De bekendste werken zijn van Ad Blok van der Velden en Souwtje de Wijn. Blok schilderde rond 1937 het wrak van de Noorse driemaster Hoydal, die in 1928 bij De Koog verging. De resten ervan waren nog tot in de jaren vijftig op het strand te zien. De Wijn schilderde in 1911 TESO-schepen De Dage raad en (de tweede) Ada van Hol land. Timmer spreekt van 'een kleurig jeugdwerk' van een schilder die pas later de kunstacademie zou bezoeken. De expositie is zichtbaar tot de laatste week van april. Zin Vandaag toch zo 'n oerstomme adver- tentieboodschap onder ogen gekre gen dat ik direct commentaar wil leveren. 'Ban de geranium!', roept een of ander maf getekend vrouws persoon. Geniet van je vrijheid en laat het leyen met voorbijtrekken vanach ter die kleurloze plant, want je hebt nu Zin! Hét blad voor ouderen die wat van hun leven willen maken. Het mens en met haar de makers van deze advertentie moeten wel steke blind en zeer bevooroordeeld zijn, want als er toch iets kleurig en fleurig is, is het wel de geranium. Zo tegen Moederdag vlamt de geranium je vanuit alle winkel- en tuincentra tege moet. Uitbundig, overdadig en in ds meer vanaties. De advertentie zelf is een kleurloze hap in zwart en wit. Heeft mets wat mijn zinnen prik kelt. Nee, dan onze vernieuwde Texelse Courant. Een feest om in de hand te namen. Gezellige kleurrijke advertenties, vrolijke foto's bij de arti kelen. En een lekker handzaam for maat. Om in te bijten. Overdrijf ik nu? Ach ja, misschien een beetje. Gewoon uit ergernis om de aanval op de gera nium. Op mijn geranium. Want als ik ergens zin in heb, dan is het begin mei wanneer alle tuincentra me weer oproepen tot langskomen. Ik plant al mijn potten vol en geniet ervan tot diep in de herfst tot de eerste vorst me noodzaakt ze binnen te halen voor nog even nagenieten. Zit ik ach ter de geraniums. Oud en afgeleefd? Mooi niet Kleurig en fleurig. Kom maar op met die geranium! Pien Verberg Visserskoor treedt op in Oudeschild Het Oudeschilder Visserskoor geeft zaterdag 25 april haar jaar lijkse uitvoering in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Er wordt een gevarieerd program ma geboden met zeemansliederen en shanties. Traditioneel worden hapjes uitgedeeld en is er een grote verloting. Het optreden begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij TexelTent van André Keijzer, Wilhelminalaan 30 in Den Burg (tel. 314313), Corrie Witte, Achterom 21 in Den Burg (313704) en de Spar van Kalverboer in Oudeschild (314515). Kaarten kosten €5,-. Fancyfair Lubertischool De Lubertischool in De Koog houdt vrijdag 3 april van 16.00 tot 20.00 uur fancyfair. In en rond de school is voor jong en oud van alles te beleven, van een restaurant en een koffiecorner tot een rommelmarkt en een rad van avontuur. Er wor den spelletjes gedaan, er is een springkussen en er kan op een pony worden gereden. De opbrengst zal besteed worden aan een geluidsinstallatie voor de school. GGZ NHN fuseert GGZ Noord-Holland-Noord fuseert met ingang van morgen (1 april) met GGZ-centrum Westfriesland. De nieuwe organisatie gaat verder onder de naam GGZ Noord-Hol- land-Noord. Telefoonnummers en adressen blijven ongewijzigd, het internetadres is www.ggz-nhn.nl. De samenwerking leidt tot kwali teitsverbetering in de zorgverlening en een completer aanbod. Webcams in broedgebieden Nu de eerste grote sterns en lepe laars weer zijn aangekomen, zijn de webcams bij de broedgebieden op De Petten en de Schorren weer actie. Via www.beleefdelente.nl is het hele broedproces te volgen. De Texelse webcams zijn er twee uit een serie van acht van Vogelbe scherming Nederland. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 31 11.36 u. Wo. 1 00.20 en 11.54 u. Do. 2 00.47 en 13.00 u. Vr. 3 01.40 en 14.10 u. Za. 4 03.14 en 15.35 u. Zo. 5 04.50 en 17.14 u. Ma. 6 06.20 en 18.34 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Donderdag 2 april eerste kwartier, zaterdag 4 april doodtij. Zondag 5 april zon op 8.17 uur, onder 19.26 uur. Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 OU Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al onze advertenlieconiraclen en aanbiedingen daartoe zi|n Kan toepassing de Regelen kooi het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 4119B699. Een exemplaar van de Regelon voor Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 (auiomaitsch) Per jaar 77,90 75,55 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl DINSDAG 31 MAART 2009 DOC-team naar De Zandkoog Dinsdag 31 maart: In het zaaltje van de Doopsge zinde kerk in Den Burg begint om 15.00 uur een bijeenkomst met Henk Vaessen, schrijver van 'Stille Finale', over een joodse familie in en na WO II. Op Sportpark Zuid in Den Burg begint om 19.00 uur een wie- Iercriterium. Deelname vanaf 10 jaar (valhelm verplicht). In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg begint om 19.30 uur het maandelijkse Alzheimer Café. Spreker is dementieconsu lent Liesbeth Rijk. Op Nederland 3 begint om 20.20 uur een uitzending van het televi sieprogramma 'Puberruil', waar in te zien is hoe Marlon Marei uit Den Burg vijf dagen op een school in India verblijft. Cinema Texel vertoont Bride Wars (20.15) en Slumdog Mil lionaire (20.00). Woensdag 1 april: In het Cultuurhistonsch Museum Texel in De Waal worden vanaf vandaag tot zondag 10 mei quilts tentoon gesteld van Texelse quil- ters. De expositie omvat meer dan 100 quilts. Ineke Zijm geeft in dorpshuis De Hof in De Koog uitleg over personen-alarmering. Aanvang 10.00 uur. vs Aliens 3D (19.00), My Bloody Valentine 3D (21.30), Bride Wars (18.45) en een 'mystery movie' (21.15). Vrijdag 3 april: In de Buureton in Den Burg is van 10.00 tot 12.00 uur een informatieochtend van de Stich ting Mentorschap Noordwest- Holland. In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend begint om 19.30 uur een voorstelling van het Vertelthea ter. Daarin vertellen ouderen hun levensverhalen. In café De Pilaar in de Kantoor straat in Den Burg begint om 20.00 uur een caféquiz. In buurthuis Bethel begint om 20.00 uur de eerste van twee voorstellingen van Toneelgroep Zuid-Eierland. Kaarten zijn ver krijgbaar via tel. 311400 en voor aanvang aan de zaal. Sterrenjacht De Jager bij Eco- mare biedt vanaf 21.00 uur de mogelijkheid met een telescoop naar de maan en de sterren te kijken. Cinema Texel vertoont Monsters vs Aliens 3D (13.45,16.15,19.00), My bloody Valentine 3D (21.30), Kikkerdril (14.00), Bolt (16.00), Bride Wars (18.45, 21.15). In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Cinema Texel vertoont Mon ster vs Aliens 3D (13.45, 16.15, 18.45), Bride Wars (21.15), Bolt (14.00), Despereaux (16.00) en Slumdog Millionaire (20.00). Donderdag 2 april: Ineke Zijm geeft in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend uitleg over personen-alarmering. Aan vang 10.00 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2,- per persoon. Inlichtingen: Veroni ca van Beek: tel. 06 28787820. Annette van Ruitenburg en Ruth de Ruwe geven in samenwerking met de Texelse tuindersvereni ging een lezing in de bibliotheek over hun boek 'Onvergetelijke Groente'. Aanvang 20.00 uur. TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automo bilisten moeten door drukte vrij dag in Den Helder tussen 12.00 en 16.00 uur rekening houden met wachttijden van een half uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Woensdag 1 april gaat de zomer dienstregeling in. Tot 1 oktober zijn de eerste afvaarten op zon en feestdagen dan om 7.00 uur (vanaf Texel) en 7.30 uur (van uit Den Helder). Meer informatie over de veerdienst is te verkrij gen via tel. 369600 of website www.teso.nl. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur de Promotieavond van de VW. Op de agenda onder meer: '(VW) Texel: waar staan we nu?' In Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur een optre den van de Schotse folkband McCalmans. Entree €12,50 (€11.- in de voorverkoop bij De Lindeboom en Music Store). Sterrenwacht De Jager houdt bij helder weer vanaf 21.00 uur sterrenkijkavond. Bij twijfel over het doorgaan kan rond 18.00 uur gebeld worden naar tel. 06- 45552708. Deelname kost €2,-. Cinema Texel vertoont Monster texelseScourant Uitgave van „,ca,a LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 rond werken hier 80 mensen, in de zomer 125 tot 130. 'We hoeven nooit te adverteren, ze komen hier via mond-tot-mondreclame. Mede dankzij een goed personeelsbe leid. Het is leuk hoe jongeren die hier, vaak zonder enige ervaring. binnenkomen en te zien hoe die zich ontwikkelen. We brengen ze onze normen en waarden bij en hoe ze het beste met klanten om kunnen gaan. Het gekke is dat als je ze jaren later spreekt, ze zich hun eerste werkdag nog goed weten te herinneren.' Burgman (61) wordt opgevolgd door Sander Koger uit Warmen- huizen, tot voor kort bedrijfsleider van een seizoensfiliaal in Egmond Binnen. Wie Jan Burgman gedag wil zeg gen is welkom bij AH op donder dag en vrijdag 2 en 3 april tussen 14.00 en 18.00 uur. Hij is gek van levensmiddelen, maar de omgang met klanten en medewerkers vindt hij het mooi ste van het vak. 'Het is een lust voor het oog om te zien hoe jonge medewerkers klanten hel pen en hoe die daarna tevreden de deur uitgaan. Dan groei ik.' Aldus Jan Burgman, de super marktmanager die na zeven jaar de Albert Heijn in Den Burg te hebben gerund deze week afscheid neemt. Burgman (61) geeft sinds 2002 leiding aan de Texelse supermarkt. Afkomstig uit Barsingerhorn stroomt er toch Texels bloed door de aderen. 'Mijn vader is hier geboren. Met mijn ouders kwam ik hier vaak op vakantie en op mijn twintigste werd ik waarnemend bedrijfsleider bij de AH in de Bin- nenburg, bij de familie Pieterse.' Inmiddels heeft Burgman er 44 jaar bij het Zaanse supermarkt concern opzitten. Hij was bedrijfs leider in Uitgeest, in een aantal winkels in de Zaanstreek om daar na te worden 'gemuteerd' naar Amsterdam, waar ik tien jaar heb gewerkt. 'Ik ben daarna in Wer- vershoof beland. Ik heb vrij lang in een supermarkt in Heemskerk gestaan en vervolgens in Scha- gen. Daar was het helemaal voor elkaar. Een prachtige zaak in een mooi winkelcentrum. Ik dacht dat ik het daar wel zou volmaken tot mijn pensioen, maar toen kwam Texel in beeld. Ze vonden mijn mentali teit hier wel passen. Deze winkel zou in 2003 worden verbouwd en uitgebreid. Ik had ervaring met het neerzetten van nieuwe winkels. Zo belandde ik hier en dat is me al die jaren goed bevallen. Toen Anneke en ik ons huis in Wervershoof na anderhalf jaar konden verkopen, zijn we naar Texel verhuisd. Het zijn hier heerlijke mensen en het voegt goed.' In zijn Texelse periode maakte de supermarkt aan de Waalderstraat een ontwikkeling door. 'We zijn van kruidenierszaak met verspro ducten een verswinkel met kruide nierswaren geworden. De uitbrei ding van het verse assortiment was een grote uitdaging. Waar we nu tegenaan lopen is ruimtege brek. De druk per vierkante meter wordt te groot. Gebrek aan ruimte en gebrek aan koelcapaciteit. De vraag van de klanten is veranderd en om daarop in te spelen hebben we meer ruimte voor nodig. Dat verhaal heeft inmiddels in de krant gestaan.' Meer klantenstroom groeide, even als het aantal medewerkers. 'Jaar- Jan Burgman: 'We brengen medewerkers o het beste met klanten om kunnen gaan.' Het DOC-team Kop van Noord- Holland houdt vanaf maandag 6 april wekelijks spreekuur in De Zandkoog in Den Burg. Dit heeft geen gevolgen voor de weke lijkse zittingen in het Verpleeg huis. Het DOC-team (dementie-onder- zoek en casemanagement) is gehuisvest in Den Helder, maar houdt elke dinsdag en woensdag spreekuur in het Verpleeghuis. Vanaf 6 april komen daar dus spreekuren in De Zandkoog in het PHH-gebouw bij. Op het spreekuur wordt informatie gegeven over de mogelijke oorza ken van vergeetachtigheid en over nader onderzoek. Ook worden tips gegeven over het omgaan met geheugenproblemen. Bezoek aan het geheugenspreekuur is koste loos, een verwijzing is niet nodig. Voor meer informatie: tel. 0223- 648100 of e-mailadres info1@geriant.nl. Meer informatie is ook te vinden op www.geriant.nl. Theo Timmer bij het doek 'De vrouw Sijtje op volle zee' van Henk Dekker. ,=oro Rcn!nK,

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2