V 'Die machine liep toch iets minder hard...' TEXELSE 5 COURANT Conclusie rapport bijna Zor9en over te mooi om waar te zijn op vliegveld Bedrijvig dagje in Skil Niet meer tegen verkeer in De Lieuw telt weidevogels In verband met het verschijnen van de vernieuwde Texelse Cou rant, hield de redactie een week lang een weblog bij. Afwisselend beschrijven Jeroen van Hattum, Joop Rommets en Gerard Tim merman over deadlines, een nieuwe tijdsindeling, het geluid van de drukpers en de brand weerpieper. Hieronder een bloem lezing uit hun verhalen. Het com plete weblog is te lezen op www. texelsecourant.nl. Dinsdag - Ik denk dat ik er niet ver naast zit, als ik deze eerste dag als 'memorabel' omschrijf. Memorabel omdat het de eerste krant van de eigen pers is, maar ook memorabel voor onze drukkers, bezorgers en de mensen die zich hier intern met de verspreiding van de Texelse Courant bezighouden. Het bedrukken van het krantenpapier verliep goed, maar we hadden ook nog te maken met een vouwmachine die de bedrukte pagi na's in elkaar moest vouwen. En die machine liep toch iets minder hard dan menig collega graag had gezien- Woensdag - Hoewel de abonnees hun krant een paar uur later in de bus kregen dan ze gewend zijn, zijn klachten uitgebleven. Ik denk niet dat het verstandig zou zijn alle volgende kranten pas 's avonds te bezorgen, maar kennelijk wordt die ene keer ons wel vergeven. Overigens wordt er hard aan gewerkt om de vouwma chine sneller te laten lopen. Dat gebeurt in samenwerking met een monteur van het Duitse bedrijf dat het apparaat heeft geleverd en die hiervoor speciaal is 'ingevlogen'. Donderdag - Het eind van een druk ke dag op de redactie nadert. Op de achtergrond klinkt het geraas van de drukpers, mijn collega Gwen is al volop bezig met het drukken van de krant van morgen. In rap tempo vormt zich onder haar handen een groeiende stapel van pagina's 4 en kijkje bij de vouwmachine 13. Leuk om die nu al te zien. Het wordt morgen een dikke krant. Zes tien pagina's, dus ga er maar voor zitten. Vrijdag - Aan mij de eer om deze week weekenddienst te draaien. Dat betekent dat je een week lang twee 'piepers' bij je hebt, die doorgeven wanneer de brandweer, de ambu lance en de reddingboten in actie komen. Verder word je naam ver meld in het colofon van de krant. Valt er ergens op het eiland iets onver wachts voor of heeft iemand iets te melden, klagen of complimenteren over de krant, dan is de degene die weekenddienst draait de aangewe zen persoon om te bellen. Zondag - De zondag is vrij rustig. Na het ontbijt neem ik een kijkje bij het pupillentoernooi van De Koog. De winnaars worden toegejuicht door honderden bezoekers. De Amster damse club is ook hier enorm popu lair. Wat verder opvalt, zijn de keurige dankwoorden die de jonge aanvoer ders bij de pnjsuitreiking uitspreken. Kennelijk hebben ze nu al mediatrai ning gehad. De week van Anneke Berghuis Anneke Berghuis van 't Horntje is de volgende blogger in de serie De week van.. Ze is docent drama en regisseur van het Verteltheater, dat vrijdag 3 april een voorstelling heeft in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend en zaterdag 4 april in Stayo- kay in Den Burg. parkeren I! Veel Texelaars benutten zondag de gelegenheid een kijkje te nemen bij bedrijven in Oudeschild die zich zondag. Niet alleen ondernemers die op het bedrij venterrein zijn gevestigd, maar ook andere bedrijven uit het vis sersdorp waren present. Onder meer in de nieuwe loods van Frans Zegel, waarin zo'n vijftien bedrijven een stand hadden inge richt. Veel sneller dan gedacht, hadden jonge bezoekers de honderd nestkastjes die bouwbedrijf Zegel beschikbaar had gesteld in elkaar gezet. Schrama Metaaltechniek van Matthias Schrama i Oudeschild. Op de foto geeft de werktuigkundige en en uitleg over een freesmachine. De provincie laat deze week een slagboom plaatsen op de veer haven in Den Helder om te voorkomen dat automobilisten nog langer tegen het verkeer in het terrein verlaten. De slagboom komt bij de doorsteek tussen de routes voor verkeer van en naar de boot en hotel Landsend. Verkeer kan via die door steek bij het hotel en het Peperhuisje van de Koninklijke Marine komen. Veel auto's die van de boot afkomen, gebruiken de doorsteek echter om links af te slaan om vóór de loketten langs via de door steek met de Hoofdgracht het haventerrein te verlaten. Dat is al langere tijd een doorn in het oog van TESO en de provincie, omdat het onveilig is. Het leidt volgens hen ook tot onnodig opont houd, omdat een overtreder over een lus in de weg rijdt, waardoor het verkeerslicht naar Landsend op groen wordt gezet en verkeer dat van de boot komt onnodig moet wachten. Er blijft een lus in de weg, zodat de slagboom automatisch opengaat voor auto's die naar het hotel of het gebouw van de marine rijden. >r mogelijk het veerhaventerrein in Den Helder vi Ruimte voor winkels en horeca in het hart van Den Burg en Albert Heijn die maar beter kan verhui zen naar het terrein van de Wei koop. Conclusies uit het rapport Toekomstvisie Voorzieningen structuur, die de gemeente en Woontij wel erg goed uitkomen. 'Is dat rapport niet naar een bepaalde conclusie toegeschre ven?', informeerde Frans Visman (D66) vorige week. Extra winkels en horeca in het cen trum kan profijtelijk uitpakken voor de gemeente, die met OPP een samenwerking is aangegaan voor ontwikkeling van het hart. En Woon tij kan samen met AH wellicht een sluitend plan vinden voor de locatie Welkoop/Agrifirm. Het zou met voor het eerst zijn dat een extern rapport naar een bepaalde conclusie wordt toegeschreven. Wethouder Nico Kopers Zouteland vrezen extra kosten Eigenaars van bouwkavels in de nieuwe wijk 't Zouteland in Den Hoorn worden mogelijk voor extra kosten geplaatst als ze door vertraging van het project niet vóór 1 mei met de bouw kunnen beginnen. 'Wij hebben ons keurig aan het tijdpad gehouden, maar het pro- jectbesluit moest door fouten vier keer worden overgedaan', kaartte Sidny van Zon de kwestie vorige week aan. Door vertraging op ver traging kan de aannemer pas half april starten met het bouwrijp maken van de grond. Doordat aan nemers per 1 mei de prijzen aan passen, voorziet Van Zon een kos tenverhoging van twee a drie procent. Wethouder Nico Kikkert beloofde zich in te spannen om tijdwinst te boeken. De komende weken worden over het hele eiland weidevogels (kievit, grutto, scholekster) geteld. Agrari sche Natuur- en Landschapvereni ging De Lieuw telt de vogels in het agrarisch gebied, Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer zorgen voor de telling in hun eigen terrei nen. Het nationaal park valt buiten het telgebied. Aanleiding voor de telling is de nieu- Kikkert ging zelf niet in op de vraag. 'Daarvoor hebben we een expert ingehuurd.' Dat is Aart Jan van Duren van Bureau Stedelijke Planning: 'Wij schrijven nergens naartoe, anders zou ons bureau geen lang leven zijn beschoren.' De conclusie dat er nog detailhandel en horeca bij kan, is volgens hem gebaseerd op het gegeven dat er weinig leegstand is, de 'dichtheid' per vierkante meter winkel gemiddeld hoog is en op de uitkomst van een enquête onder middenstanders. De conclusie dat verhuizing van supermarkten naar het bedrijventerrein nadelig zal uit pakken voor de winkels in Den Burg, werd niet gedeeld door Marijke Eel- man (CDA), die de vrouwelijke invloed in het rapport miste. 'Je gaat boodschappen doen en dan als een speer naar huis om de spullen in de koelkast te zetten. Winkelen doen we wel op een ander moment.' De toekomstvisie ligt van 30 maart tot 26 april ter visie. Verschillende politici drongen er op aan dat er daarna een hoorzitting over wordt gehouden. Geldorp neemt afstand van brief Burgemeester Joke Geldorp heeft afstand genomen van een open brief van de WD waarin zij werd aangespoord snel bij de provincie te laten weten wan neer zij afscheid neemt. Volgens Geldorp zou WD-voor- man Gerbrand Poster, die de bnef schreef, moeten weten hoe het werkt bij de opvolging van een burgemeester omdat hij zelf twee keer in een vertrouwenscommissie zat. Geldorp kan pas een vertrek datum noemen als er met commis saris van de koningin Harry Borg- houts over haar vertrek is we subsidieregeling Natuur en Land schap, die in 2010 in werking treedt en waarmee het weidevogelbeheer wordt gefinancierd. Met deze telling wordt bepaald waar belangrijke wei- devogelgebieden zijn en waar de prioriteiten voor het weidevogelbe heer liggen. Ook kan na verloop van een aantal jaren worden getoetst worden of het beheer succesvol is geweest. Texel heeft een gevarieer de en goede weidevogelstand in Gebruikers van het vliegveld voor zien volgens Jan Boyen Rienks parkeerproblemen als in 2010 op de plek van een stuk grond dat nu als parkeerterrein in gebruik is, een hangar voor Flying Focus wordt gebouwd. Het betreffende perceel staat niet als parkeerplaats in het bestemmings plan, maar is op hoogtijdagen wel als zodanig in gebruik. Wethouder Nico Kikkert geeft aan dat de offici ële parkeercapaciteit voldoet aan de norm, maar erkent dat ter plekke een grote parkeerdruk is. Met name tijdens pieken is extra capaciteit nodig. Het gaat om een stuk of vijftig parkeerplaatsen die door de bouw verdwijnen. Kikkert gaf aan dat parallel aan de bouwprocedure een onderzoek naar een alternatieve parkeerplek loopt. De grond daarvan is echter niet in handen van de gemeente of van het vliegveld, dus daar moet over worden onderhan deld. Omdat de kwestie pas volgend jaar speelt, is het voor de politiek geen aanleiding om de bouwproce dure te onderbreken. gesproken. Zo'n gesprek was de afgelopen weken nog niet aan de orde. omdat Borghouts met vakantie was. Deze week komt het alsnog tot een gesprek over opvolging van Gel dorp. Zij heeft in publicaties al aangegeven na het seizoen te wil len stoppen, maar op basis daar van start de provincie nog met met de procedures om een nieuwe bur gemeester te vinden. Geldorp wilde inhoudelijk verder geen woorden aan de open brief besteden. Ze vond hem beneden alle peil. De WD zegt erin onder meer geen vertrouwen te hebben in Nico Kikkert wanneer hij als loco-burgemeester een tijdje een 'burgemeesterloze periode' zou opvullen. vergelijking met andere gebieden in Nederland. Maar ook hier is het aan tal broedparen de afgelopen 25 jaar sterk gedaald. Momenteel is er veel aandacht voor het herstel van de gruttopopulatie. Omdat Texel over het algemeen een lagere gruttostand heeft dan veel laagveengebieden, leek het voortbe staan van het weidevogelbeheer in gevaar te komen. Nu er meer aan dacht is voor andere soorten lijken de kansen voor het weidevogelbe heer te keren. Leerlingen OSG naar Steinfurt Een groep van 15 leerlingen uit de derde klas HAVO/VWO van OSG De Hogeberg bracht vorige week een bezoek aan het Duitse Steinfurt. Zij verbleven bij gast gezinnen en brachten een bezoek aan Münster, waar het Natuurkundemuseum met het planetarium werd bezocht. Ook werden het slot en de oude stad van Steinfurt bezichtigd. DINSDAG 31 MAART 2009 Boothuis KNRM minder vergroot De reddingmaatschappij is teruggekomen op het plan om het boothuis aan de Badweg in De Koog aanzienlijk uit te brei den. Het bestaande gebouw zal nu met niet meer dan een kleine vleugel worden vergroot, vooral ten gerieve van de bemanning. Dat heeft te maken met gewijzigd inzicht betreffende de lanceer- plaats van de reddingboten op Texel. De rubberboot Francine Kroesen ligt tegenwoordig tot tevredenheid in Oudeschild, zodat alleen de andere reddingboot en de wippertruck in het gebouw in De Koog blijven gestationeerd. De bestaande stallingruimte is daartoe toereikend. Extra ruimte is alleen nodig om te voldoen aan de eisen voor bemanningsverblijven. Toch is gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan nodig om de verbouwing te kunnen uitvoeren. Er moet dus een procedure wor den gevoerd, waarbij het publiek bezwaar kan indienen. De kans op verzet lijkt niet groot. Directe buur man Dirk Kuip, die tegen het oude plan nog bezwaar maakte, heeft geen problemen met de nu voorge nomen kleine verbouwing. Wat ik zeggen wou Koopgarant In februan 2008 kocht ik van de stichting Woontij een woning met koopgarant. Van een dergelijke woning is de koopprijs niet onder handelbaar, maar omdat ik in een moeilijke situatie zat, leek kopen met koopgarant de enige oplos sing. De woning verkeerde in dermate slechte staat dat verbouwen nood zakelijk was. Daan/oor heb ik toe stemming moeten vragen en gekre gen van Woontij. Bij de verbouwing zijn onder meer de zachtboard pla fonds en wanden vervangen, de complete electrische bedrading, vloeren boven en beneden en zijn er een nieuwe keuken en toilet geplaatst. De verkopende makelaar zei me alle rekeningen en bonnetjes goed te bewaren omdat die verre kend zouden worden. Mocht er na die verrekening nog een meerwaar de van de woning zijn, wordt die door koper en verkoper gedeeld. Voor de verbouwing heb ik geld geleend en mijn spaargeld gebruikt Hierin voorzag ik geen problemen, ik had immers geen woning op de vrije markt gekocht, maar een woning van Woontij (met koopga rant). Inmiddels ben ik doorge stroomd naar een andere woning en ben ik verplicht mijn oude woning aan de Woontij terug te verkopen Nu is het na onduidelijke berekenin gen zo dat ik met het bedrag dat ik van Woontij knjg mijn hypotheek niet kan aflossen en dus mijn spaar geld kwijt ben. Hierdoor wordt mijn doorstroom veel duurder dan voor zien. Ondanks dat de heer Van Andel van de Woontij van mijn situ atie op de hoogte is, blijft hij in de Texelse Courant van 24 maart vol houden dat koopgarant enkel voor delen biedt. Mirjam Moerbeek, Oosterend. Efficiency? We vroegen een vergunning voor een strandhuisje aan. Eerst ontvin gen we een brief van de gemeente over de regels en kosten en moge lijkheden voor het aanvragen van het plaatsen van een strandhuisje. Toen een bnef met een bevestiging van ontvangst, met een dossiernummer. Daarna een overeenkomst tot inge bruikname, met wederom een duur zaam nummerbordje (hetzelfde nummer als vorig jaar), maar nu blauw. Terwijl het gele bordje van vorig jaar nog wel dertig jaar mee kan. Nu wachten we nog op de bnef met de factuur en hopen we dat de handhavend ambtenaar niet kleu renblind is. Voorstel: één brief, inclu sief nota en vergunning, eventueel aangevuld met de mogelijkheid tot verandering, die in werking treedt na goedkeuring en betaling. Met behoud van eerste gele nummer bordje. De handhavende ambtenaar kan aan de hand van een lijstje met betalingen op nummer controleren. Gosse Kruger, Den Burg.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5