*20% TEXEL wf Gemeente Texel Pasen 2009 Groen kwarts Texels in het hart. «- Rabo spint garen bij kredietcrisis Wieringer kotter bijna ten onder texelseScourant Milieuprijs GL voor Aad van Gils W OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12363 VRIJDAG 3 APRIL 2009 TEXELSE^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Gymvereniging Oosterend heeft het jaarlijkse Ger de Jongtoernooi voor kinderen uit de buitendorpen gewonnen. Strandjutter Maarten Boon vertelde dinsdag zijn sterke verha len op de lande lijke beurs Evene menten Contact. Als kapitein zou je denken dat je op rozen zit. Toch koos Barend Staal voor een andere carrière. landingsvaartuig verlenen hulp aan de zinkende kotter. Reddingboten Het was op het nippertje, vertelt mede-schipper Marco Bakker van de WR82 Gerdia. 'Als de dui kers van de marinebrandweer een paar minuten later waren geweest, hadden we het niet gered.' De voormalige kokkelaar van vis- bedrijf Gerdia uit Hippolytushoef ging woensdagochtend kort na zes Woelmuis Fietspad Je mag er niks meer, zelfs niet lopen. Sperrgebiet PHH. Maar dat is nog niet zo erg. Het is nu wach ten op het moment dat een verse rij slecht fietsende Amsterdamse of Düsseldorfse pubers bij de Gast huisstraat verplicht de Pontweg oversteekt terwijl ergens ten zui den van Den Burg brand is gemeld. Een slechtere oplossing dan deze is moeilijk denkbaar. Een stoplicht voor fietsers bij' de Gasthuistraat dat meteen op rood springt bij een brandmelding lijkt me veel veiliger. Wat zit hier achter? Ruzie tussen gemeente en provincie? Schijt aan alles dat fietst? Een koevoet om die extra ventweg erdoor te krij gen? College, leg dit uit, open en eerlijk. Als u dat niet doet en er komen dodelijke ongelukken van, dan gaan de kopstukken er wel aan. U dus. Reken maar. Hier zou ik nu een extra raadsvergadering op zijn plaats vinden. Woelmuis uur bijna ten onder op de Wadden zee. Het schip voer bij het verlaten van de NlOZ-haven in dichte mist en met een sterke ebstroom tegen op het buitenveldje tegen stort- steen, waardoor in de romp bij de machinekamer een gat van ruim dertig centimeter werd geslagen. Bakker: 'We hebben geprobeerd met een lenspomp en doeken het water tegen te houden, maar dat was niet te doen.' Op aanwijzing van Piet Wim van Leeuwen, één van de acht opva renden en bekend op het water bij de NlOZ-haven, werd de WR82 net op tijd naar een ondiepte bij de dijk ter hoogte van het onderzoeksin stituut gevaren. Kort nadat het schip daar met spudpalen was verankerd, viel de stroom uit door het binnenstromende water. Van Leeuwen noemde het een 'raar gevoel' om in het donker en dichte mist op een zinkend schip te zitten. 'Ik ben niet snel bang in het don ker, maar je zit niet lekker als je weet dat de machinekamer vol loopt. Het is bij de NlOZ-haven zo'n twintig meter diep, dus we moesten op tijd naar de kant.' Duikers van de marinebrandweer uit Den Helder wisten met een soort skippybal het gat proviso risch te dichten. Daarna werd het deels gezonken schip met pompen boven water gehouden. Aan het begin van de avond arriveerde de WR82 in het dok van Visser, nadat de TX63 van Dirk Schagen hem naar de haven van Oudeschild had gesleept. De kredietcrisis heeft Rabobank Noord-Holland Noord tot dusver alleen maar winst opgeleverd. De bank zag het balanstotaal groei en van €1,24 naar €1,65 miljard en de brutowinst toenemen van €7,6 naar €11,5 miljoen. 'Ongehoord', zei directievoorzitter Ronald Bleeker dinsdagavond op de ledenvergadering. Het wantrouwen in banken die door de staat in leven moesten worden gehouden, maakte dat het spaar geld in 2008 met bakken tegelijk de 'veilige haven' van de Rabobank binnendreef. 'In november en december twee- a drie miljoen euro per dag.' De toestroom houdt nog steeds aan, want Bleeker repte over een groot bedrijf dat drie weken geleden met €75 miljoen op de stoep stond. 'Dan sta je wel even met je ogen te knipperen.' Ter ver gelijking: toen de Rabobank fuseer de met de Noordkop, bedroeg het Texelse balanstotaal €300 miljoen. 'In feite is er in één jaar een hele bank bijgekomen.' Met de toe stroom van gelden, dikte de rente winst aan van €20,9 tot €24,1 Waar in voorgaande jaren op locatie op Texel werd vergaderd, werden de leden van de coöperatie nu ont vangen in Den Helder, in de nieuwe Waddenzaal van de Rabobank. Onderweg stopte de drie bussen op vliegkamp De Kooy, waar in de kantine een maaltijd werd genoten. Waar bankiers elders aan de schandpaal worden genageld, had Bleeker van de 200 Texelaars die gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging geen kwaad woord te duchten en het woord bonus viel alleen bij de uitreiking van de Rabo- ton, waarover elders meer. De enige 'kritische' vraag die Bleeker voor zijn kiezen kreeg ging over de spon soring van Rabowielerploeg. die in 2008 door het debacle rond Ras mussen vooral antireclame had opgeleverd. Voldaan terugkijken dus, maar wel onzekerheid over de toekomst. 'We kijken in een zwart gat', verwoordde Bleeker de prognose. De bloembol lensector zit al tijden in de hoek waar de klappen vallen en met hon derden miljoenen aan uitstaande financieringen gaat de pijn aan de Rabobank voorbij. De visserij heeft het ook moeilijk en heeft de hoop gevestigd op lagere brandstofprij zen. Het midden- en kleinbedrijf had in 2008 een stabiele omzet, maar koestert matige verwachtin gen. Recreatie en toerisme rendeer den in 2008 goed, maar de toe komst is onzeker. De signalen lopen uiteen en verschillen per sector, maar een hotelier die het deels van de zakelijke markt moet hebben, repte over een flinke daling in dit segment. De bereikbaarheid van Texel stipte Bleeker aan als zorgenpunt. Ver plaatsing van de TESO-haven naar de Helders noordoostoever noem de hij positief. 'Maar de betaalbaar heid is spannend. Texel doet er verstandig aan samen met de regio de krachten te bundelen', doelde hij met name op de lobby naar Den Haag. Ook moedigde hij de regio aan om eensgezind aan behoud van werkgelegenheid te werken. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Opruimactie De voormalige kokkelaar was op pad gegaan voor Wageningen IMARES om bodemmonsters te nemen op de Noordzee bij De Cocksdorp voor de vooroeversup- pletie die daar wordt uitgevoerd. Normaliter werkt het onderzoeks instituut samen met de TX63, maar omdat die niet de juiste papieren heeft om de Noordzee op te gaan. was de Wieringer kotter een dagje gehuurd. Er raakte niemand Opgeruimd staat Texels is ontstaan gewond. Het schip liep forse scha- uit een initiatief van Aglaia Westra, de op. De machinekamer en per- die via een oproep in de Texelse soneelsverblijven zijn total-loss. Courant mede-opruimers zocht. De onlangs opgerichte groep Opgeruimd staat Texels houdt vrijdag 10 april, Goede Vrijdag, een opruimactie rond de ijsbaan van Den Burg. Deelnemers kun nen zich om 10.00 uur verzame len bij het Thijssemonument aan de Elemert. Voor zakken en grij pers wordt gezorgd. Texelse media in zee MET OVERKANTSE UITGEVER 'WE DELEN EERLIJK, Maarten. Jij zakgeld, IK EEN ZAKGELD.' Aad van Gils, voormalig com mandant van de Joost Dourlein- kazerne, heeft de Milieuprijs van GroenLinks gekregen. Van Gils kreeg de onderscheiding voor de inspanningen die hij lever de om natuur een vaste plek te geven binnen de Mok. Hij zorgde ervoor dat mariniers die een week of langer op de Mok blijven natuur lessen krijgen en dat er paaltjes op de Hors kwamen die rijrichtingen aangeven, zodat broedende dwerg sterns beter worden beschermd. Van Gils was blij met de onder scheiding. Hij schetste dat natuur de afgelopen decennia een belang rijke rol heeft gekregen op de kazerne. 'Toen ik hier in 1969 kwam, was het nog heel gewoon om met veertig kilo springstof te werken. Ik maakte me zelf toen ook niet zo druk over de natuur. Als je later in een wachttoren op de Hors zit en de Russen willen maar niet komen, dan ga je vanzelf meer naar de natuur kijken.' Halverwege de jaren negentig begon Van Gils zich serieus met natuur bezig te houden toen de voorbereidingen voor het nationaal park, waar de Mok onderdeel van is. bezig waren. Na de officiële instelling daarvan in 2002 zorgde hij ervoor dat de natuurlessen van de grond kwamen. Naar eigen zeg gen werd hij aanvankelijk voor gek verklaard, maar de lessen kwamen wel op het programma. Hij noemde het ook mooi dat de kazerne is opgenomen in folders van Staats bosbeheer over het nationaal park. GroenLinks-voorzitter Jaap Vla ming overhandigde commandant Michiel Posthumus een aanmoedi gingsprijs voor de bemanning van de Mok. Hij zei daarmee te hopen dat de wijze van omgaan met de natuur wordt voorgezet. Posthu mus liet weten dat dat geval is. Hij noemde de Hors een charmant stukje Nederland dat een charmant gebied moet blijven. Hier hebben ongeveer tien mensen op gereageerd. De groep wil op een positieve manier een bijdrage leveren aan het schoonhouden van het eiland. De opruimactie in Den Burg is de eerste in een reeks, waarbij alle dorpen worden aange daan. Het is de bedoeling dat de groep de opruimacties initieert, maar het niet alleen uitvoert, leder een die wil helpen is van harte uit genodigd om mee te doen. Open podium Leerlingen van OSG De Hogeberg tonen woensdag 8 april hun kun nen tijdens het open podium in de Burgemeester De Koninghal. Vanaf 19.00 uur zijn dans- en toneelvoor stellingen te zien, naast muzikale en andere optredens. vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gewijzigde openingstijden Van vrijdag 10 april tot en met maandag 13 april is het ge meentehuis gesloten. Voor storingen en calamiteiten in riolering en dergelijke kunt u het nummer van de servicebalie (362111) bellen. Dan wordt u automatisch doorverbonden met de storingsdienst. Routewijziging ophalen huis- en bedrijfsafval Het huisvuil en bedrijfsafval van vrijdag 10 april wordt volgens schema opgehaald. Het huisvuil en bedrijfsafval van maandag 13 april wordt op woensdag 15 april opgehaald. Zet uw grijze en/of groene container 's morgens vroeg aan de straat, de wagens rijden een andere route waardoor het tijdstip waarop de bak wordt geledigd kan afwijken. Jaap Vlaming overhandigt Aad van Gils de Milieuprijs van GroenLinks. Commandant Michiel Posthumus kreeg een aanmoedigingsprijs voor de bemanning van de Joost Dourleinkazeme. (Foto Jeroen van Helium) Sytske Dijksen is de beste Texe laar geworden bij de finale van het Groot Regio naal Dictee.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1