TEXELSE 3 COURANT 'Weer een stukje geschiedenis doorgegeven' Luchtvaartmuseum vernieuwd www. texelsecourant. n 1 DINSDAG 7 APRIL 2009 Op verzoek van de redactie hield dramadocent Anneke Berghuis een weblog bij over de aanloop naar het Verteltheater. Over spiekbriefjes, zenuwen en andere tradities. Hieronder een bloemle zing. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. Dinsdag - Het is de week van de lijsten! Lijsten in mijn hoofd, op mijn bureau, kamer, keuken, auto. Steeds weer nieuwe lijsten! Met gelukkig wel hier en daar iets wat doorge streept is. En dat wordt allemaal veroorzaakt door verteltheater We zijn op zoek gegaan naar tradi ties. Dat resulteerde in het trekken van gebitten op jonge leeftijd tot broodjes hagelslag. Goeie en slechte tradities, tradities die je beknotten en tradities die groepen mensen bin den, vol warmte. Hier kan ik nog uren over doorgaan, maar ik kan het beter aan de vertellers overlaten. Woensdag - De vermoeidheid begint te komen. Ik brokkel lang zaam af. In dit proces, waarin je toewerkt naar een voorstelling, moet je heel veel energie en aandacht stoppen om alles op de goede plek te krijgen. Wat zou het mooi zijn als er een cultureel centrum zou zijn, met een goeie zaal voor muziek, dans, theater. Met een flink podium, licht, geluid. Met ruimtes er om heen waar allerlei activiteiten plaats zou den kunnen vinden op cultureel vlak. Ik kan er van dromen om een leeg gemeentehuis te kraken, alle bin nenmuren te slopen en er dan een cultuureilandhuis van te maken. Donderdag - Vanmorgen ben ik naar Julianadorp gegaan. Daar ben ik enkele weken geleden ook met een vertelgroep voor senioren gestart, vanuit Triade. De jongste deelnemer is 56 en de oudste 90 jaar. Ook hier weer merk je de saam horigheid die er binnen de groep ontstaat. In de groep vertellen ze herinneringen die ze anders nooit van elkaar zouden horen. Of omdat In Den Burg wordt het meer een theaterstuk. ze geen contact zouden krijgen omdat ze in andere kringen verke ren, of omdat je deze zaken nooit in een gewoon gesprek vertelt. Morgenochtend doorloop in Stayo- kay, morgenmiddag generale in Oosterend, dan even naar huis en dan de eerste voorstelling! Vrijdag - De zaal loopt vol. In het publiek herken ik meerdere mensen die meedoen bij het verteltheater in de andere dorpen. Dat doet goed. De spelers hebben er zin in. Ik krijg wel de indruk dat enkele mensen wat moe zijn. Ik had die middag mis schien geen doorloop moeten doen. En weer is er een stukje geschie denis doorgegeven. Theater is vluch tig, alleen de herinnering blijft. Het zou wel mooi zijn om deze verhalen vast te leggen. Een registratie van de voorstelling wordt meestal niet boei end genoeg, of er moeten profes sionals aan het werk mee gaan. Als iemand hier een idee over heeft, hoor ik het graag Zaterdag - Aan souffleren doen we met, en nu maken de spelers zich druk over hoe ze de volgorde moe ten onthouden. Ze willen allemaal bnefjes. Achter de schotten van het decor, op hun krukken geplakt, op hun hand geschreven, piepkleine briefjes, die ze goed kunnen verber gen. Er wordt onderling uitvoerig gesproken hoe je het het beste kunt opschrijven. Mensen die het vlekke loos zonder briefjes deden, denken er nu ook een nodig te hebben. De gemiddelde leeftijd van de groep in Oosterend is hoger dan in Den Burg. Je merkt daar dat de verhalen over het algemeen je meer over het verleden vertellen, en dat het tempo wat lager ligt dan in Den Burg. Maar de verhalen worden heel mooi opge bouwd, en met verve verteld. De vertellers voeren je mee in het ver haal. op een heel boeiende manier. De week van Martien Baars Martien Baars is de volgende blog- ger in de serie De week van... Hij is lid van de organisatie van De Zes tig van Texel, de ultraloop die maandag (tweede paasdag) wordt gehouden. Wanneer gaat de brandweer naar Pontweg? Wanneer neemt de brandweer 7 in navolging van politie, ambulance en anderen - zijn intrek in het PHH- gebouw? Die vraag houdt velen bezig. Er wordt over gespeculeerd dat de vrijwilligers tegenstribbelen nu het verbod om over het rijwiel pad te fietsen op grote schaal wordt overtreden en het risico op ongevallen bij het rijden naar de kazerne niet ondenkbeeldig is. Maar vooralsnog doen alle betrok kenen er het zwijgen toe. Zeker is dat de verhuizing vandaag op de agenda van het overleg van burge meester en wethouders staat. Krant later bij postabonnees Door problemen met de vouwma- chine hebben postabonnees de afgelopen twee weken de Texelse Courant te laat ontvangen. Som mige bezorgers op het eiland kre gen de krant eveneens te laat. Er zijn vertragingen doordat de vouw- machine nog niet op volle snelheid werkt. Er wordt aan gewerkt het probleem te verhelpen. Mediabu reau Langeveld de Rooij vraagt begrip voor de situatie. Gat in romp van Gerdia hersteld Het gat in de romp van de WR82 Gerdia is hersteld. De kotter, die woensdag bijna zonk nabij 't Horntje, is voor nadere reparatie naar de overkant gebracht. De machinekamer en het beman- ningsverblijf gingen verloren en moeten opnieuw worden opge bouwd. Tijdens de reparatie bleek dat de Gerdia na het verlaten van de NlOZ-haven de pech had tegen een zeer ongelukkig liggende steen te botsen. 'Rond het gat zat verder geen schrammetje op de romp', zegt schipper Marco Bakker des gevraagd. De steen werd terugge vonden in de machinekamer. Wageningen IMARES, dat woens dag met de Wieringer kotter onder zoek zou doen op de Noordzee, heeft vrijdag alsnog bodemmon sters genomen nabij de Eierland- sche Dam. Dat moest gebeuren voordat de vooroeversuppletie daar van start zou gaan. Finale playback in Eierlandsche Huis Het Eierlandsche Huis vormt zater dag 11 april het decor van de Texelse finale van de playback- show. Daarin treden de winnaars op van de shows die de afgelopen weken werden gehouden in Oude- schild, De Koog, Oosterend, De Cocksdorp en Den Hoorn. De organisatie is in handen van de feestcommissie van Den Hoorn, maar omdat er in eigen dorp geen geschikte lokatie is, wordt uitge weken naar De Cocksdorp. Het evenement begint om 19.UÜ uur, de zaal is open om 18.30 uur. De entree is gratis. Succes voor Verteltheater De voorstellingen van het Vertel theater werden vrijdag en zaterdag door ruim 210 mensen bezocht. Regisseur en dramadocent Anneke Berghuis werd bijgestaan door regieassistent Karin Somers, de muzikale omlijsting was in handen van Excelsior (in Oosterend) en Tineke Schoo (in Den Burg). Later dit jaar volgen voorstellingen in Den Hoorn en Oudeschild en zul len fragmenten uit de voorstellin gen opgevoerd worden voor scho len. In 2010 wordt dit project van de Muziek- en Dansschool Texel afgesloten met een groots vertel theaterfestival. Het luchtvaart- en oorlogsmu seum in Eierland is zaterdag vernieuwd uit zijn winterslaap ontwaakt. Dank zij noeste vlijt van vrijwilligers is er nu nog meer te beleven en wordt de bestaande collectie beter gepre senteerd. Dat wordt al direct duidelijk bij het betreden van het gebouw. De voor werpen, foto's en geschriften die herinneren aan de luchtoorlog boven Texel zijn nu voorzien van goed vorm gegeven informatiepa nelen met beter leesbare teksten in drie talen. Wat er bijvoorbeeld is gebeurd met de bommenwerper die in de tuigage van een schip vloog waardoor een staaldraad in een der propellers werd gewikkeld, is in een oogopslag te zien. Nieuw is een stand over Texel tij dens de mobilisatie met fraaie foto's uit 1939 van aangetreden militairen op de Groeneplaats en andere herkenbare plekken. Ook de vitnnes die een beeld geven van de bunkers en andere versterkin gen die voor en tijdens de oorlog in de Texelse kuststrook werden gebouwd, hebben een metamor fose ondergaan. Ben van Leersum maakte schaalmodellen van alle soorten bunkers die op Texel heb ben gestaan, nu deels geïntegreerd in het landschap. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen de mobilisatieperiode (waarin onder andere de technisch interessante kustbatterij bij Den Hoorn tot stand kwam) en de versterkingen die na 1940 door de Duitsers werden gebouwd, zoals de indrukwekken- (Foio Hany de Graaf) de Noordbatterij bij paal 28. Nog in aanbouw is een paneel waarmee de toeschouwers met lichtjes op een landkaart zichtbaar kunnen maken waar zich dit alles bevond. De grote hal met modellen, foto's, motoren en complete echte vlieg tuigen is opnieuw ingericht. Een van de blikvangers is een zweef vliegtuig dat de Texelse zweef- vliegclub in het prille begin in gebruik had. De vernieuwing, ver betering en uitbreiding van de luchtvaartcollectie is een lang zaam, maar zeker proces. 'Het gaat net als bij de geboorte van een zebra, streepje voor streepje', zegt museumvoorzitter Theo Witte. Hij wijst daarbij op een in aanbouw zijnde cockpit van een Constellati on verkeersvliegtuig, waarin het echte instrumentarium van zo'n vliegtuig is verwerkt. De spullen zijn beschikbaar gesteld door Jan Boon uit De Cocksdorp die een naarstige verzamelaar is van alles wat met dit vliegtuigtype heeft te maken. Klaar voor gebruik is een veelbelo vende nieuwe attractie: de Airline Pilot Simulator, voorzien van munt- automaat. Met dit speeltoestel kunnen de bezoekers voor een euro achter de stuurknuppel gaan zitten en de sensatie van het opstij gen en manoeuvreren zelf beleven voor tenminste drie minuten. Wie goed 'vliegt', mag veel langer door- Hef luchtvaartmuseum is open van dinsdag tot en met zondag van 11.00-17.00 uur. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Waarom al dat vechten, waarom al die pijn, je wilde hier niet weg, ie wilde bij ons zijn. De stnjd was oneerlijk en geheel met terecht. Je wilde nog graag verder, maar verloor dit gevecht Verdrietig om zijn heengaan, maar met een dankbaar gevoel dat zijn lijden nu voorbij is, nemen wij afscheid van onze vader, opa, broer, zwager en oom Gerrit Jan Dirk Roeper Dirk A 2 april 1947 15 april 2009 Ronald en Monique Nikki Wouter Klazien en Jan Zoetelief Gerda Marja en Niels Dirk is overgebracht naar de NH kerk, Hogereind 2 te De Waal. Donderdag 9 april is er van 13.00 tot 13.30 uur gelegenheid tot condoleren in bovengenoemde kerk. Aansluitend staan we om 13.30 uur stil bij het afscheid van Dirk, waarna we hem begraven op het kerkhof. Na de begrafenis komen we samen in dorpshuis De Wielewaal, Langwaal 9. Correspondentie-adres: Nachtegaallaan 135, 4005 EB Tiel De familie van Dirk Roeper dankt de medewerkers van de Ambulance, de Thuiszorg, Verpleeghuis Texel, Humanitas en huisarts M. de Witte hartelijk voor de goede zorgen voor Dirk. Familieberichten Na een ziekbed is onze trouwe medespeler Dirk Roeper overleden. Wij zullen zijn enthousiasme missen. Namens alle leden wensen wij de familie sterkte toe met dit verlies. Toneelvereniging Nieuw Leven Geen smsjes meer uit De Kuip, Geen bakkie meer na de krant, Geen uiltjes meer kijken. Lieve Dirk, we zullen je missen. Magda, Rik en de kinderen Raven is geboren Raven Kee van Overmeeren 31 maart 2009 12.38 uur 4600 gram Dochter van Manje en Jesse van Overmeeren-Bakker Zusje van Fedde Tijn en Cato Luz Ze is Lief Schilderend 20 1791 BG Der. Burg 0222365872 Na 9 maanden wachten kwam onze kleine puk. Nog liever dan we dachten. Groot is ons geluk. JENS DILLAN Geboren op 04-04-2009 om 03:43 uur 3500 gram - 49 cm Jeanette van der Spek Hotel Tatenhove Bosrandweg 202 1796 NK De Koog-Texel Tel. 06-48255576 Bijna 90 jaar oud en dan nog zoveel belangstelling bij het afscheid van onze moeder, oma en omie IDA DUINKER-BOOT Hiervoor danken wij u heel hartelijk. De bijdrage voor de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij bedroeg 500,00 Gerrit en Paula Wil en Martien Kees en Aldine Kleinkinderen en achterkleinkinderen Den Burg, april 2009 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer €2.10 (ind. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14.50 exd. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Bowling De Koogel - het adres voor een gezellig avondje uit! Tel. 0222- 317672. Smeg fornuizen en koel kasten. Nu bij EP Voor- deelland. 322 398 Uw naamsbekendheid ons een zorg? Jazeker. Maak kennis met het on dernemerspakket van Langeveld de Rooy. Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. 11 april kinderworkshop Texels Bloemwerk. Aan vang 14.00 uur. €10,00. Voor opgave Ingrid Uit geest, Maaikeduinweg-10 De Koog,0630687184. i Apbii wevetaticEt s ApLü wevetateEt Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag(€12,50 borq) bn Langeveld de Rooy. Spinbaan 6. tel. 362600. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel 315588. 's Nachts overvaren voor groepen tot 16 pers. of bij calamiteiten. Het SOP, tel. 310533. Voor uw feestje, groot of klein, moet u in Bowling De Koogel zijn. Tel. 0222- 317672. WiTJE Jonge museumbezoekers voelen zich piloot in de Airline Pilot Simulator.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3