Betrokken ondernemer kiest toch voor grote keten Voorbereiding zandsculpturen TEXELSE 5 COURANT 'Deze kans kon ik niet laten lopen' Rechtbank: poging tot doodslag niet bewezen DINSDAG 7 APRIL 2009 Zeefdrukker, timmerman, eigenaar van twee kledingzaken. Gerrit Sman is een veelzijdig en succesvol ondernemer, die dankzij Rabbit Habbit de afgelopen 25 jaar een begrip is geworden op Texel. Des te opvallender is dat hij één van zijn winkels afgelopen maand heeft gesloten, om deze donderdag 9 april onder een andere naam en met een ander concept te heropenen. Hij is zelf de eerste om er de ironie van in te zien. Als maatschappelijk betrokken ondernemer heeft hij vele malen gewezen op het belang van een 'authentiek' Texels winkel bestand, zonder de landelijke ketens die in steeds meer dorpen en steden het gezicht zijn gaan bepalen. Het aanbod om de eerste Nederlandse winkel van een groot internationaal concern op Texel te exploiteren, was echter wel héél aantrekkelijk. 'Het was one chance in a lifetime. Als het niet lukt, lukt het toch, om het cryptisch uit te drukken. Dat concern zal er alles aan doen om er een succes van te maken. Dit kon ik niet laten lopen...' Hij kijkt er ietwat meewarig bij. 'Met alle winkels vormen wij een collectief, toeristisch product. Mensen die naar Texel komen, vin den het leuk hier zaakjes te treffen die ze thuis niet hebben. We moe ten ons onderscheiden van de eenheidsworst. Maar als het zo doorgaat, zullen de kleine Texelse ondernemers het op termijn niet redden, vrees ik. Grote bedrijven kunnen flyeren, reclamespotjes uit zenden op publieke zenders. Daar kunnen wij met ons budget niet tegenop. De gemeente zou regule rend moeten optreden, meer moe ten toezien op de samenhang van het winkelbestand. Dat gebeurt wel in de horeca, maar met in onze sector. In Zaandam, waar ik van daan kom, zijn ambtenaren speci aal met dit toezicht belast. Toen een wildgroei in telefoonwinkels dreigde te ontstaan, heeft de gemeente daar ingegrepen. Je kunt zeggen: wat maakt het uit, Rabbit Habbit of Broadway, zoals we straks gaan heten? Maar nu zijn we nog uniek. Dat zijn we straks ook nog, als eerste Broadway in Nederland. Maar als er straks nog meer komen, worden wij ook gezien als keten. Maar ik geeft toe dat het moeilijk is. Ondernemers willen nu eenmaal vrijheid blijheid. Ik zou ook niet blij zijn als ik eerst toestemming zou moeten vragen om mijn winkel te mogen verande- De avonturen van Sman in onder nemersland begonnen ruim een kwart eeuw geleden. 'In café De Zwaan had iemand een mooi logo gemaakt. Ik zei: dat moet je op een shirtje zetten. Daarop zei hij: dat is een goed idee, Gerrit. Kun jij dat? Ik kende wel iemand in Zaandam die me wilde helpen. Het was met moeilijk. Bovendien vond ik het leuk, vroeger wilde ik altijd naar de kunstacademie.' Toen hij nog meer opdrachten kreeg, stapte hij naar de sociale dienst. 'Ik was werkloos en het leek me wel wat een bedrijf je te beginnen. Ze vonden het een goed idee. Daar houden we van, mensen met initiatief, zeiden ze.' Sman begon ook zelf T-shirts te ontwerpen en verkocht die boven de winkel van een vriend, Willem van Heeringen, in Den Burg 'Dat was De Kleine Beurs, een winkel in tweedehands meubels. Maar mijn shirts liepen veel beter.' Sman besloot daarop het zeefdrukken met langer uit te besteden, maar in eigen hand te nemen. Dat ging niet vanzelf. 'Ik had een zeefraam nodig, verf, een droogtunnel. Al met al moest ik 5000 gulden heb ben. Maar ik kreeg het niet van de bank, want ik was werkloos. Geluk kig had je in die tijd eurocheques. Die kreeg je per twintig in een pakje en je kon er maximaal 300 gulden per stuk mee opnemen. Ik heb ze allemaal verzilverd, precies genoeg voor mijn investering. Ja, ik stond rood, maar dat duurde maar even.' In 1984 begon Sman samen met Van Heeringen Rabbit Habbit. Dat was nog een hele stap. 'Je had toen misschien tien kledingzaken op heel Texel, nu zijn het er zo'n veertig. Wij hadden een winkel in het lage segment, met voor ieder een betaalbare spullen.' Gevraagd naar de oorsprong van de naam, moet hij lachen. 'We wilden 'm eerst Jansen en Jansen noemen, naar de stripfiguren van Kuifje. Met een logo met twee bolhoedjes. Een plagerijtje, want Gelem Jansen was met De Twee Paardjes onze enige concurrent. We hebben dat toch maar niet gedaan, maar wilden wel een naam die lekker bekt en een beetje humoristisch is. Wat het betekent?' Hij grijnst: Tja, het heeft iets ondeugends. Ik heb het laatst aan mijn dochter van elf uitgelegd. Dat konijnen heel erg van vrijen houden. Die link wordt door nie mand gelegd, geloof ik. Maar de naam is goed gekozen, iedereen onthoudt 'm.' Rabbit Habbit werd een enorm succes. En niet alleen dankzij de naam. Lange tijd had Sman twee winkels: één in de Kogerstraat, die zich vooral richt op vrouwen, en één in de Weverstraat. 'Die in de Kogerstraat is de oudste, maar die andere is qua sfeer nog steeds zo als we 25 jaar geleden zijn begon nen. Een beetje rommelig, met met te veel aandacht voor de aankle ding. En met spijkerbroeken vanaf negentien euro. We hebben klan ten die al hun kleren bij ons kopen, omdat ze weten dat ze bij ons sla gen. Het gebeurt wel dat vrouwen binnenkomen met een label in de hand, geknipt uit de broek van hun man, met de mededeling: doe er hier maar twee van. Als het ant woord dan is we hebben er nog drie, dan zeggen ze vaak: dat is ook goed. En dan kopen ze ze alle drie. Kan zo'n man er weer even tegen Die klanten moeten straks natuurlijk ook komen. Want af wordt Broadway dan een trendy winkel, we blijven goede en betaal bare kleding verkopen.' Een belangrijke factor in het suc ces vormen ook zijn medewerkers. 'De meesten werken ontzettend lang bij me. Renate Daman begon hier als stagiaire van zestien. Nu is ze bedrijfsleider. Ze is hier al twin tig jaar en dat geeft een vertrouwd beeld, ook voor de klant.' Maar zelden stond Sman zelf in de winkel. Liever hield hij zich bezig met het ontwerpen van T-shirts. Ook had hij samen met Van Hee ringen een timmerbedrijf. 'We heb ben al snel tegen elkaar gezegd: we kunnen in de winkel staan, maar timmeren is leuker. Samen hebben we van alles gedaan. Zoals het bouwen van mijn woonhuis met een grote schuur, op het bedrijven terrein in Oudeschild. In 1990 ver huisde Willem naar Zaandam, waar hij bouwkundig tekenaar en aan nemer werd. Toen heb ik de keuze van het verstand en niet van het hart gemaakt. Ik heb de zeefdruk- kerij verkocht aan Willem Otten, die er Printex van maakte, en ben me volledig op de winkels gaan richten. Nu is de cirkel trouwens rond. want sinds vonge maand zit Printex in het bednjfspand dat ik samen met Willem heb gebouwd.' Sinds ongeveer tien jaar is Smans partner Caroline Serton mede eigenaar. Zij combineert haar eigen werk - ze is professioneel kunste naar - met diverse werkzaamheden voor de winkels. Serton glimlacht: 'Onze rolverdeling is heel traditio neel. Ik doe de administratie en de inkoop. En nu, met de verbouwing, ben ik ook nog bouwvakker.' Ondanks het succes hebben Sman en Serton de Rabbit Habbit in de Weverstraat afgelopen maand gesloten. Het aanbod van een Duitse fabrikant om de eerste Broadway in Nederland te begin nen, hebben ze - hun bedenkingen ten spijt - met beide handen aan gegrepen. Sman: 'Dat bedrijf heeft 500 of 600 vestigingen in heel Europa. Ze willen ook op de Neder landse markt actief worden en gebruiken ons als voorbeeldwinkel. Het concept Broadway is overal ongeveer gelijk, met kleine lokale verschillen. Via Texel proberen ze te ontdekken hoe de markt er hier uit ziet en hoe een winkel moet worden gekneed om goed te kun nen verkopen. Ik ben met de eige naar in contact gekomen op een beurs. Toen hij hoorde dat ik van Texel kwam. was hij meteen geïn teresseerd. Voor Duitsers is Texel hot.' Het concept Broadway kenmerkt zich onder meer door een voortdu rend veranderende collectie. Dat is bij uitstek geschikt voor een toeris tisch eiland als Texel, denkt Sman. 'We hebben een paar pieken per jaar Daar speel je het beste op in door kleine series in te kopen. Een doos met zes broeken in plaats van achtenveertig, bijvoorbeeld. Het gevaar bestaat anders dat je de helft verkoopt en dat de andere helft blijft liggen. Klanten rekenen ook op snelle wisselingen. Een paar jaar geleden kocht ik nog wel eens zevenduizend fleece-truien van één soort. Daar verkocht je er de ene dag twintig van, de vol gende dag dertig en zo kwamen ze wel op. Dat is nu ondenkbaar. Om succesvol te zijn, moeten onderne mers klantgerichter denken. En ondersteunende activiteiten orga niseren om hun waren aan de man te brengen. Ik wil bijvoorbeeld ook verkoop buiten de reguliere tijden gaan doen. Een groep mensen op zondagmiddag uitnodigen, voor een presentatie, een hapje en een drankje en wat korting. Of een computer in de winkel zetten om de klanten zelf de gelegenheid te geven te kijken hoe het assorti ment van volgende maand er uit ziet. Een winkel is méér dan een doorgeefluik tussen fabrikant en klant.' Ook de enorme hoeveelheid werk die Rabbit Habbit met zich mee bracht, was een belangrijke reden om een andere richting op te gaan. 'Ik kocht bij vijftien tot twintig ver schillende leveranciers. Ik had min stens vier keer per jaar een nieuwe collectie. Daarvoor moest ik al gauw drie keer per week naar de overkant. Verder handelde ik in bijoux: sjaaltjes, ringetjes, kettin kjes, dat soort dingen. Dat kostte ook gauw een dag per week. Straks heb ik alleen nog met Broadway te maken en gaat alles via internet. Zo krijg ik ook weer wat meer tijd voor mijn hobby. Samen met Prin tex ben ik bezig een databank van ontwerpen voor T-shirts te ontwik kelen. Deels voor de Texelse markt, maar het meeste vind zijn weg via internet.' Na een grondige verbouwing gaat de nieuwe winkel in de Weverstraat donderdag 9 april open. Sman heeft er zin in. 'Het is een mooie uitdaging. En ik vind kleding verko pen nog steeds leuk. Het is altijd weer spannend hoe het gaat lopen. Spannend ja, want ik ben het niet beter gaan zien, geloof ik.' Boom moet oud kunnen worden Bomen op Texel moeten min stens 40 jaar oud zijn, een ver wachte levensduur van 100 jaar hebben en in goede gezondheid verkeren om op de lijst van beschermde bomen te komen. Dat blijkt uit de criteria die de gemeente heeft gehanteerd bij het opstellen van de bomenlijst waarop nu 69 bomen staan. Bovenstaande criteria zijn hard. Daarnaast zijn er nog zeven variabele criteria, waar bij ook aan minstens eén moet worden voldaan. In dat geval is het van belang of er sprake is van een karakteristieke boom. een boom die onvervang baar is voor de omgeving, een bij zondere groei- of snoei vorm heeft, zeldzaam is in zijn soort of door zijn omvang, verweven is met de historie van de omgeving of alge meen wordt ervaren als zeldzaam of mooi. Texelaars kunnen de critena hante ren om eventueel nog zelf bomen voor de gemeentelijke lijst te nomi neren. Een meerderheid van de politieke partijen had de indruk dat een lijst met 69 bomen aan de magere kant is en dat er meer bij kan. Voor bomen op de gemeente- Project tegen analfabetisme Acht gemeenten in de Kop van Noord-Holland, waaronder Texel, en de openbare bibliotheken hebben de handen ineengesla- lijke lijst blijft een kapvergunnmg van kracht. Voor bomen die met op die lijst staan, hoeft naar verwach ting in de nabije toekomst bij kap geen vergunning meer te worden aangevraagd. De gemeenteraad neemt daar dinsdag 14 april een besluit over. Bij paal 15 zijn de voorbereidingen werken van zand verrijzen. beter tegen weer en wind bestand voor het Nederlands Zandscultu- Dat gebeurt met met zand van het is De eerste lading werd donder- renfestival begonnen. Qp het par- strand, maar met 10.000 ton rivier- dag met een binnenvaartschip keerterrein achter de loods van zand uit de Maas. Dat heeft een vanuit het Brabantse Cuijck aange- Ooms zijn tenten neergezet waar hoekigere korrel, waardoor het voerd en gelost in de haven van binnenkort professionele kunst- goed kan worden aangestampt en Oudeschild. i Ton Zegers zijn de die bij paal 15 zijn neergezet. Het festival, georganiseerd door het internationaal opererende Sculpture Events, begint zaterdag 25 april en duurt tot zondag 13 september. Professionele kunste naars, afkomstig uit diverse lan den, beginnen over anderhalve week met het vervaardigen van de metershoge kunstwerken. Dat gebeurt met rietjes, spatels, paletmesjes en waterslangen. Sculpture Events organiseert der gelijke festivals in heel Europa en doet ook aan bijeenkomsten met ijssculpturen. Het Nederlands Zandsculpturen- festival moet één van de grootste festivals in zijn soort ter wereld worden. gen om de laaggeletterdheid in de regio terug te dringen. De gemeenten en bibliotheken hebben samen met het Regionaal Opleidingen Centrum plannen gemaakt om in vier jaar tijd zoveel mogelijk inwoners van de Kop van Noord-Holland te bereiken Bedoe ling is dat mensen die met goed kunnen lezen en schrijven te weten komen dat zij dat via het ROC als nog kunnen leren. Er wordt daar voor samengewerkt met de Stich ting Lezen en Schnjven van prinses Laurentien die zich al jaren inzet om analfabetisme terug te dringen. De acht gemeenten tellen in totaal zo'n 12.000 mensen die moeite hebben met lezen en schrijven. Den Helder doet niet mee aan het project. Van Dapperen in Galerie Melk Galerie Melk in De Hoorn opent het nieuwe seizoen met een expositie van Hester van Dap peren, met als titel 2e natuur. Van Dapperen, die eerder in Melk exposeerde, balanceert in haar nieuwe werk tussen de kwetsbaar heid van de natuur en de harde economische actualiteit. Waren de 'lopers' van haar eerdere transpa ranten nog koele en stoer, nu wordt door middel van bloemmotieven meer diepte gecreëerd waardoor het geheel een liefelijker uitstraling krijgt. De expositie open op maandag 13 april om 15.30 uur en is daarna te zien op donderdag tot en met zon dag van 14.00 tot 17.00 uur Dader en slachtoffer hebben zich inmiddels verzoend, maar de zaak moest nog wel officieel worden afgehandeld in de recht bank van Alkmaar. Met de vrij spraak van een 44-jarige inwo ner van De Meern voor de poging tot doodslag van zijn vriendin in een woning in De Koog kan het hoofdstuk definitief worden afgesloten. Wat had kunnen uitmonden in een drama, liep die nacht van 30 november 2008 in De Koog geze gend af. Tijdens een ruzie greep de verdachte zijn vriendin bij de keel en drukte deze dicht. Ook zette hij zijn voet op haar keel. De dochter van het slachtoffer schrok wakker van een harde bons. Niet veel later hoorde zij haar moeder om hulp roepen. Toen ze op het geluid afging, trof ze haar liggend op de grond van de slaapkamer aan. De verdachte zat bovenop de vrouw met zijn handen om haar keel. Het meisje twijfelde geen moment en gaf de verdachte een duw, waarop deze het slachtoffer losliet. De verdachte zei geen flauw idee te hebben van wat hem die nacht bezielde. 'Het was een vlaag van verstandsverbijstering.' Wel gaf hij toe veel te hebben gedronken en daar agressief van te worden. Ook waren zijn persoonlijke omstandig heden verre van ideaal. Hij ver keerde in een penode van rouw om zijn overleden vrouw en vader, zijn bedrijf ging failliet en hij dronk veel. De Meernaar zei veel spijt te heb ben van zijn daad. 'Ik wil dit nooit meer meemaken.' Deskundigen schatten de kans op herhaling niet hoog in, blijkt uit een reclassenngsrapport. De verdachte ziet in dat hij fout is geweest en heeft zijn leven nu beter op de rails. De officier had onvoldoende aan knopingspunten om aan te nemen dat de verdachte zijn vriendin inderdaad wilde doden. Wel achtte ze bewezen dat de verdachte zijn vriendin heeft mishandeld door haar keel dicht te drukken. Ze eiste veertig uur werkstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Bovendien eiste ze contact met de reclasse ring. Conform de eis sprak de rechter de verdachte vrij van een poging tot doodslag. Hij achtte mishande ling wel bewezen. Na een kort beraad legde de rechter een voor waardelijke werkstraf vanveertig uur met een proeftijd van twee jaar op. Ook moet de Meernaar zich houden aan de richtlijnen van de reclassering, ook als dat betekent dat hij in behandeling moet. Concert KTF Het Koninklijk Texels Fanfare corps geeft zaterdag 18 april het jaarlijkse concert. Het optreden vindt plaats in de Burgemeester de Koninghal en hegint om 20 00 uur. Gerrit Sman en partner Caroline Serton poseren voor het gevelbord van Rabbit Habbit, dat vonge week van de winkel werd gehaald.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5