Ruim 700 atleten in Zestig van Texel Rob Teisman krijgt energie van sport Jan Driehuis fietst mee met hardloper TEXELSE 9 COURANT - Voetblessure speelt Alewijn Ott parten Piet Grisnich brengt marktkramen rond Sportief artsenteam samen in estafette Birgit Kuip helpt bij herstel lichaam DINSDAG 7 APRIL 2009 Hoeveel het er precies zijn, wordt pas op de wedstrijddag zelf dui delijk, wanneer een computer bij de start de chip op hun schoe nen registreert. Maar zeker is wel dat ruim 700 atleten maan dag 13 april aan de start ver schijnen van de tiende editie van De Zestig van Texel. 'Het meest onzeker is de schatting van de lopers voor de 60 kilometer. Er staan er nu 345 op de lijst, maar de ervaring leert dat er vrij veel niet komen opdagen of door blessures niet starten. Veiligheidshalve reke nen we op een uitval van zeker tien procent', vertelt Martien Baars namens de organisatie. Aan de loop over de dubbele afstand, 120 kilometer, doen 25 atleten mee. Deelname is voorbe houden aan lopers die hebben bewezen 100 kilometer in 9.30 uur te kunnen lopen. Veruit het popu- Met zijn baan als chauffeur voor het NIOZ en andere wetenschap pelijke instituten beschouwt Piet Grisnich zichzelf als een geluksvo gel. 'Ik ben zo vrij als een vogeltje.' Sinds 2001 rijdt hij op tweede paasdag met zijn collega's kramen rond voor de Zestig van Texel. 'Ik zit met Jack Schilling en Lorendz Boom in de ochtendploeg, Sieme Gieles, Martin Laan en Roel Bakker 'Als we al een missie hebben, mag de missie zijn dat bewegen leuk is', zegt Frank Haasdijk. Hij is één van de Texelse artsen die in estafettevorm meedoen aan de Zestig van Texel. De anderen die ook elk vijftien kilometer lopen zijn Marnix de Witte, Michiel Pam en Robbert van den Bent. In september, na de halve mara thon van Texel afgelopen jaar, vatte De Witte het plan op een artsen team samen te stellen voor de estafette, ledereen stemde in en het plan werd gevat om gezamen lijk te trainen. Dat is echter een utopie gebleken, mede door de drukke banen: 'Het is moeilijk om vier vlooien onder één hoed te van gen', zegt Haasdijk. De Witte, die zelf gewend is kortere afstanden te lopen, had met zijn lidmaatschap van de atletiekver eniging een stok achter de deur om te trainen. De andere artsen pasten het in rond hun diensten. Haasdijk: 'Ik ga vaak op de vrijdag met de hond hardlopen. De hele week valt dan van me af. Het is een stukje ontlading en na het lopen is lairst is de estafette over 4 x 15 kilometer, waaraan honderd teams meedoen, waaronder ook een achttal, geheel bestaand uit Texel se vrouwen. Tekenend is eveneens dat de estafetteloop het snelst was volgeboekt. Baars: 'In onze ogen een heel duidelijk effect van de Texel Halve Marathon en de lande lijke loopgolf. Er is daarentegen weinig of geen vooruitgang in het niveau van het ultralopen. Het aan tal ultralopers dat weet te voldoen aan de toelatingseisen voor de 120 kilometer groeit niet bepaald. Ter wijl aanmelden zelfs nog tot 23 maart kon, is deze wedstrijd als enige niet volgeboekt.' De Zestig van Texel beleeft ver schillende starts. De eerste is al om 4.30 uur in de vroege ochtend, wanneer op de wielerbaan in Den Burg de ultralopers op weg gaan voor hun tocht over 120 kilometer. De loop over 60 kilometer gaat om tot aan de finish bij Stayokay, in totaal minstens tien. 'We gaan vóór de lopers uit en hebben werk tot een uurtje of half twaalf. Van het rondje zelf zien we dus eigenlijk niets. Maar dat geeft niet, het is evengoed leuk. Zo'n evenement is goed voor Texel en daarom draag ik graag mijn steentje bij. Als ieder een dat doet, dan kun je veel leuke dingen organiseren.' alles weer helder.' De artsen willen met hun deelname mensen stimuleren te bewegen. 'Met een goede conditie voelen mensen zich gewoon prettiger. We weten dat het goed is om te spor ten. En daann geef ik graag een voorbeeld', zegt Van den Bent. En in een interview met artsen komen natuurlijk ook medische tips boven. Haasdijk: 'Er wordt geadviseerd om vier tot vijf keer per week matig intensief te sporten. Dat mag ook wandelen of fietsen zijn. Een snelle tijd is voor de heren dan ook ondergeschikt aan het hardlo pen zelf. "We hebben geen serieuze plannen voor de wedstrijd. We doen geen gooi naar een beker of een snelle tijd. Maar we halen de finish wel', zegt Van den Bent. Voor deze heren is meedoen aan deze wedstrijd belangrijker dan winnen. 'Er heerst een speciaal sfeertje bij de Zestig. Het is de hele entoura ge. En het zien binnenkomen van de ultralopers is heel bijzonder. Maar na dit evenement ga ik met een terug naar vijf of tien kilometer, want dit is voor mij echt een te grote afstand', zegt De Witte. 10.30 uur van start, de estafette éen uur later, beide bij de hoofdin gang van het NIOZ op 't Horntje. Het parcours is voor iedereen het zelfde, zij het dat de deelnemers aan de 120 kilometer deze eerst in tegengestelde richting lopen: van Den Burg via de oostkant van het eiland naar de vuurtoren en van daar via de westkant naar 't Horn tje Toeschouwers zijn langs het hele parcours welkom. Het meest te zien is er uiteraard bij de start bij het NIOZ en bij de finishlijn, die wordt getrokken bij Stayokay op de Haffelderweg. Veel reuring is er ongetwijfeld ook bij de wisselpun- ten van de estafette. Het eerste ligt na 14,9 kilometer bij de kruising van de Nattevlakweg en het Wes terslag in de Dennen. Het tweede is na 28,3 kilometer even ten zui den van de trap bij de hoofdop gang naar de Slufter. Het derde en Piet Grisnich met een foto van de DAF- truck waarvan hij chauffeur is. Ooit liep Jan Driehuis de 100 meter in 11,6 seconden. 'Ik was in mijn jonge jaren een redelijke sprinter.' Later legde hij zich toe op de langere afstanden. Maar sinds jaar en dag duikt hij bij sportevenementen op als vrijwil liger. Bij de Zestig van Texel begeleidt hij 's morgens vroeg per fiets een loper die 120 kilo meter aflegt en 's middags kruipt hij als speaker achter de micro foon. 'Sport vind ik prachtig. Ik heb aan volleybal, handbal en hardlopen gedaan. Het leuke is dat mijn zoon Jeroen, die vroeger voetbalde, is gaan hardlopen. Leuk om dat vanaf de zijkant te volgen. 25 Jaar gele den trainde ik met mannen een groepje lopers het bos en werd het idee gelanceerd om een Texelse atletiekvereniging op te richten. Eén van de voorwaarden was dat er gekwalificeerde juryleden waren. Een aantal Texelaars, onder wie ik, zijn toen zo'n opleiding gaan vol gen.' Jan Driehuis heeft zich altijd betrok ken gevoeld bij de sport. 'Om een halve marathon of andere evene menten te organiseren heb je vrij willigers nodig. We waren met de hele familie in touw. De één deed dit, de ander dat en we hadden er plezier in.' Vele jaren stond hij bij de halve marathon van De Waal achter de microfoon Eén keer eerder fietste hij als begeleider mee bij de Zestig van Texel. 'Ik reed mee tijdens het tweede rondje van een jongen die de 120 liep. Hij was favoriet en had een flinke voorsprong op nummer twee. Maar voorbij paal 9 raakte hij er doorheen. Zijn coach en ik heb- laatste wisselpunt is na 43,5 kilo meter bij hotel Prins Hendrik aan de Stuifweg in polder Het Noor den. Het tempo van de lopers is mede afhankelijk van de weersomstan digheden. De organisatie heeft op basis van de voorgaande lopen een tijdschema opgesteld, dat ervan uitgaat dat de winnaars van de 60 en 120 kilometer rond 14.30 uur in Den Burg arriveren. Het beste estafetteteam komt naar ver wachting rond 15.08 uur over de eindstreep. De prijsuitreiking is rond 16.00 uur in sporthal Ons Genoegen. Wie na 17.30 uur de finish passeert, wordt niet meer in het klassement opgenomen. Veel meer nieuws, foto's en uitsla gen van voorgaande edities en andere gegevens staan op de web site www.dezestigvantexel.nl. De man met hamer heeft hij nog nooit ontmoet. Rob Teisman, inmiddels 51 jaar. Komende week staat hij aan de start van de Zestig van Texel. Niet in de estafette, hij loopt in zijn eentje de zestig kilometer over het eiland. Wellicht vergezeld door iemand op de fiets. Een hobby, maar met een bood schap: 'Ik wil Texelaars stimuleren om aan sport te doen. Sport geeft energie en een gezonde geest voelt zich thuis in een gezond lichaam. Maar om dat te ervaren is tien kilo meter hardlopen eigenlijk wel genoeg.' Zelf heeft Teisman zich dus inge schreven voor de zestig kilometer. 'Vroeger vond ik vijftien of twintig kilometer een mooie afstand. Nu wil ik weten wat er met de zestig kilometer aan de hand is. Waarom doe je dat? Er zullen mensen zijn die denken dat ik gek ben, maar die afstand intrigeert mij.' Dit jaar voelde alles goed genoeg om deel te nemen aan de afstand van zestig kilometer, ondanks een slechte knie. Een flinke voorberei ding heeft Teisman niet nodig. 'Als fanatiek triatleet doe ik al van alles ben flink op hem ingepraat, maar hij kon niet meer en is uitgestapt. Dat rondje heb ik dus met uitgere den, maar ik heb daarna geholpen bij de wisselpunten van de esta fette. Dat was ook leuk. Nu ben ik weer gevraagd. We gaan 's mor gens vroeg om half vijf rijden, als het nog donker is. Om de 120 km- lopers eten en drinken aan te rei ken, een jasje of wat anders. Want zó vroeg staan de kramen er nog niet. En een praatje te maken. Het is maar net wie je treft, de één is spraakzamer dan de ander Maar ze vinden het allemaal een leuk evenement en dat de sfeer goed is. Daarom komen ze zo vaak terug. Het fietsen is te combineren met mijn taak als speaker bij de finish. Mij is verteld dat de eerste zestig km er om een uur of half tien 's morgens op zit.' Jan Driehuis staat 's morgens om half vijf met zijn fiets aan de start. (Foto Gerard Timmerman) Een voetblessure, waarschijnlijk opgelopen bij het skiën, dwingt Alewijn Ott al twee weken rustig aan te doen. Terwijl hij in deze periode van zijn voorbereiding ten minste drie keer per week had willen trainen, doet zelfs gewoon lopen hem zeer. Deel name aan de Zestig van Texel staat op losse schroeven. Het is al de tweede keer dat de 42- jarige slager het evenement dreigt te missen. 'Twee jaar geleden ben ik gevallen met skiën. Het was over en sluiten, lopen ging echt niet meer.' Hij grijnst: 'Ik zou het skiën beter kunnen laten, maar ik vind het veel te leuk.' Ott neemt zijn sport serieus, maar is - zo die al bestaat - niet het pro- Rob Teisman in actie tijdens de halve marathon in september. (Foto Beeldbank Texel) aan sport. Elke week loop ik trouw hard en ik fiets veel.' Teisman gaat ervan uit dat hij de afstand uitloopt, maar houdt toch een slag om de arm. 'Als je na twintig kilometer je enkel verstuikt in de duinen kun je misschien beter niet verder gaan. Ik ga ervan uit dat ik de zestig kilo meter uit kan lopen, maar ik hoop dat ik het wél goed kan uitlopen.' Dat hardlopen veel vraagt van Teis man, ziet hij als een groot voordeel, ook in zijn leven buiten de sport. 'Het heefteen relativerende invloed. Je leert dat je alles niet zomaar krijgt, dat je ergens moeite voor moet doen.' Maar haalt de hardlo per er zoveel uit dat de overstap naar de honderdtwintig kilometer nog gaat plaatsvinden? 'Absoluut niet! En hier mag iedereen me aan houden.' Ultralopers die maandag na een zware tocht de finish bereiken, kunnen de pijn in hun ledematen laten verzachten door Birgit Kuip. Net als twee en vier jaar geleden verzorgt ze samen met enkele collega's massagebeur ten in sporthal Ons Genoegen. Kuip, in het dagelijks leven werk zaam op het gemeentehuis, is gediplomeerd masseur. Ze volgde een erkende opleiding van het Nederlands Genootschap voor Sportmassage en had zelfs plan nen voor een eigen bedrijf, met naast een massageruimte ook een sauna en andere voorzieningen. 'Dat bleek helaas een te grote investering. Maar ik masseer nog steeds. Om mijn vaardigheden op peil te houden, klus ik wat in het vrienden- en kenniscircuit, om het zo maar uit te drukken. Toen ik vier jaar geleden door de organisatie van De Zestig van Texel als vrijwil liger werd gevraagd, hoefde ik met lang na te denken.' Haar werkzaamheden worden zeer op prijs gesteld, heeft ze geconsta teerd. 'Zo'n eind lopen. 60 of 120 kilometer, is een aanslag op je lichaam. Vooral benen en rug wor den stijf en stram. Sommige lopers hebben ook kramp. Dat moet eruit. Ik kan natuurlijk niet alle pijn weg nemen, maar een massage helpt Alewijn Ott doet het noodgedwongen al twee weken rustig aan. iToio joop Hommen.! totype van de langeafstandsloper Hij heeft de bouw van een bokser, houdt van een glaasje wijn en stopte pas vorig jaar met roken. 'Dat kan ik iedereen aanraden. Ik rookte niet zoveel. Alleen op een feestje of een gezellige avond. Maar het is of ik er een halve long bij heb gekregen.' Hij heeft zich grondig verdiept in het hardlopen. Aan trainingsche ma's laat Ott zich echter weinig gelegen liggen. 'In de voorberei ding loop ik twee keer in de week een lange afstand, van bijna twee uur. En één keer extra lang, twee- eneenhalf tot drie uur. Maar je moet doen wat je gevoel zegt. Als je bang bent dat het teveel wordt, moet je het niet doen. En als je hartslag na een zware inspanning snel terug is op niveau, zit het goed. Ik loop altijd met een hart slagmeter. Ideaal, het is een ven ster van je innerlijk.' Hij liep pas tweemaal een halve marathon. 'Een hele lijkt me best leuk, maar die hebben ze hier met in de buurt. En om nou naar Amsterdam of Rotterdam te gaan, ik ben nogal honkvast. New Vork lijkt me wel wat, maar dan om de stad te zien, niet om me er het snot voor de ogen te lopen.' Bij de Zestig van Texel van zes jaar geleden liep hij de halve afstand, vier jaar geleden voor het eerst zestig kilometer. 'Dat ging prima. Vooral de eerste helft, daarna werd het zwaarder. Maar een paar kilo meter voor het einde rook ik de stal en kon ik steeds harder. Ik kwam bijna sprintend over de finish. Na zes uur en drie kwartier. Hij heeft de wedstrijd van dit jaar nog niet uit het hoofd gezet. 'Als ik geen pijn meer heb. doe ik mee. Dan zal het wel op mijn tandvlees gaan, want ik heb te weinig kilome ters gemaakt, maar halen doe ik het. En als het nog niet gaat, loop ik die zestig kilometer wel op een tijdstip dat mij uitkomt. In mei of september, bijvoorbeeld.' Birgit Kuip: 'Zo'n eind lopen is een aanslag op je lichaam.(Foto Joop Aommersi wel bij het herstel. De ervaring leert dat je na een goede massage de volgende dag minder pijn hebt dan zonder massage. De lopers zijn er in ieder geval altijd erg blij mee.' Samen met vijf of zes andere mas seurs is Kuip geruime tijd in touw. 'Ik denk dat ik ongeveer tien men sen kan helpen. Zo'n beurt duurt ongeveer 20, 25 minuten, dus je bent gauw een paar uur bezig. Nee, dan heb ik zelf geen kramp. Je moet zorgen dat je af en toe even pauze hebt. Gelukkig zijn we tegenwoordig met meer mensen dan de eerste keer. Toen was het best pittig.' De hardlopende huisartsen Marnix de Witte, Robbert Haasdijk. den Bent en Frank Foto Imme Bakker) Piet Grisnich haalt vol trots de foto van de DAF 85 tevoorschijn, de truck van 380 pk waarmee hij containers met wetenschappe lijke apparatuur door heel Euro pa rijdt, van Spanje en Portugal tot Ierland en Italië. 'Dit is mijn trots.' Op tweede paasdag rijdt hij ermee over Texel om in alle vroegte kramen neer te zetten die als verfrissingpost dienen tij dens de Zestig van Texel. halen de kramen 's middags weer op. Het NIOZ sponsort de vracht auto. Vrijdagmiddag voor Pasen halen we de kramen op bij de Bol der en maandagmorgen om 7.30 uur verzamelen we bij het NIOZ en tappen water. We nemen ook emmers en sponzen mee. Om 8.00 uur beginnen we te rijden.' Ze zetten kramen neer bij het start punt, bij de Mok, aan de Randweg, bij De Koog en zo het eiland rond,

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9