Am Noorderkwartier: Versterking 17 km dijk nodig Hollands Boekje over 'Zakkenvullers' TEXELSE 11 COURANT A Hollands Noorderkwartier denkt eraan langs de PH-dijk een strook klei van veertig meter breed en twee meter hoog aan te leggen om de dijk te versterken. VRIJDAG 10 APRIL 2009 ben onder meer last van kwelwater de dijk extra stevigheid te bieden, vooralsnog als een mogelijke om kwelwater tegen te houden. dat binnendijks tot verzwakking leidt en buitendijks is verharding nodig. Dat kwam naar voren uit de laatste vijfjaarlijkse inspectie. Volgens Christoph Reuther, pro jectleider bij HHNK, bestaat het idee een strook van veertig meter oplossing wordt gezien. Als het zover komt, wordt rekening gehou den met Ceres. Daar wordt breed en circa twee meter hoog gedacht aan een strook van 25 aan te leggen. De meest opvallende ingrepen zijn volgens HHNK nodig bij de dijk Die moet versterking bieden tegen meter breed en eventueel draina- Daar is geen ruimte voor stroken klei. De damwanden in de haven zijn niet toereikend. Buitensdijk is bij zowel de PH-polder als in Oudeschild verharding van het van de PH-polder en de rond de haven van Oudeschild. Bij de drie kilometer lange PH-dijk wordt gedacht aan de aanleg van een extra strook klei (binnendijks) om de kwel en opwaartse waterdruk die ontstaat als zich bij een extreem hoge waterstand veel water in de dijk verzamelt. Hij benadrukt dat een strook klei ge m de plek van de sloot die er talud nodig. Dat moet in de toe- nu loopt. komst voorkomen dat bij een extreem hoge waterstand golfslag Rond de haven van Oudeschild de dijk kan aantasten, waardoor denkt HHNK eraan damwanden van circa tien meter lang binnen- of buitendijks in de grond te trillen die zou kunnen breken. Volgens Reuther is het de bedoeling dat de dijken groen blijven. 'Je hebt gras- doorlatend asfalt, zodat er toch gras kan groeien.' Bij polder Was senaar nabij De Cocksdorp moet de zogeheten inlaagdijk een stukje worden verhoogd. De start van de werkzaamheden is gepland in 2011. Voor die tijd moeten eerst definitieve plannen worden vastgesteld, kan iedereen nog zijn zegje doen tijdens inspraakprocedures en moet er ook een milieueffectrapportage worden opgesteld. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK) heeft 17 kilometer Waddendijk in kaart gebracht die de komende jaren versterkt moeten worden. Het gaat om tien dijkvakken tussen 't Horntje en De Cocksdorp die weer moeten voldoen aan de wet telijke norm dat slechts één keer in de 4000 jaar de kans bestaat dat ze het begeven. De stukken heb- Vogelexcursie Waalenburg Vogelwerkgroep Texel verzorgt maandag (tweede paasdag) de tra ditionele Paaswandeling door pol der Waalenburg. Deze begint om 10.00 uur tegenover boerderij De Reiger aan de Westerboersweg en staat onder leiding van Giel Witte. In het normaal voor publiek afgeslo ten Waalenburg wordt gekeken naar de laatste overwinteraars, rustende trekvogels en pas teruggekomen broedvogels. Soorten als grutto, gele kwikstaart, slobeend en slecht valk zullen zich ongetwijfeld laten zien. Het verdient aanbeveling een verrekijker of telescoop mee te nemen. Deelname is gratis, ook voor niet-leden. Opgave is met nodig. Andri Binsbergen opende giste ren in Ecomare de tentoonstel ling 'Birdpix - Vogels van de Rode Lijst op Texel', waarmee Ecomare aandacht vraagt voor de bedreigde vogels op het eiland. De tentoonstelling bestaat uit negentien grote foto's van bedreig de vogels. Binsbergen. voormalig beleidsmedewerker van het Minis terie van LNV en lid van de Vogel werkgroep Texel, memoreerde in zijn openingstoespraak aan zijn vader Nol Binsbergen, die in de jaren 1940 een beroemd vogelfoto graaf was. Binsbergen werkte in 1985 mee aan het opstellen van de Pieter de Vries signeert kalender Pieter de Vries is zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur bij boekhan del Nauta Boek in Den Burg om zijn waddenkalender Achter Diek 2010 te signeren. Zaalvoetbal De wedstrijd tussen de zaalvoet ballers van RAB 1 en Mantje 1, die vanavond (vrijdag) zou wor den gespeeld, gaat wegens omstandigheden met door. Bijko mend gevolg is dat de wedstrijd RAB 2-Klif/Steenenplaats al om 19.20 uur begint in plaats van om 21.55 uur. eerste Rode Lijst van bedreigde vogelsoorten in Nederland. Ondanks de vele natuurgebieden is zelfs op Texel voor een aantal vogelsoorten de toekomst onzeker. Zij worden in hun bestaan bedreigd door milieuvervuiling, verandering en versnippering van het land schap, klimaatverandering, en introductie van concurrerende vogelsoorten. De foto's op de ten toonstelling zijn afkomstig van Birdpix.nl, een forum met foto's van verschillende vogelfotograten. Met duizenden bezoekers per dag is Birdpix een van de grootste websites ter wereld op vogelge- bied. Island Spring Op vrijdag 17 april wordt in Ques tion Plaza het Island Spring Festi val gehouden. Het popfestival wordt georganiseerd door Bas Bakker, Timo Meskers, Marlon Petta en Marlon Marei. Het geld dat de vier scholieren overhouden aan het festival wordt gedoneerd aan kinderhulporganisatie Terre des Hommes. Het festival waarvoor Question om 19.00 uur de deuren opent omvat optredens van verschillende rock bands en de stoere DJ Exclusive Inc. De vier scholieren organiseren het als profielwerkstuk voor de OSG. waar voor ze een eerste prijs kregen. Een promotiefilmpje is te bezichtigen via de link http://www.youtube.com/ watch?v=_mNEzXaa8fc en er staat informatie op de site van het pro gramma Puberruil. Marlon Marei kwam tijdens de opnamen van dit programma in contact met Terre des Hommes. 'De school in Bangalore is een project van deze kinderhulpor ganisatie.' Om veel geld binnen te halen, willen ze zoveel mogelijk kaart jes verkopen. Die kosten €7,50 en zijn te koop bij The Music Store. BPL en Woontij BPL en Stichting Woontij gaan nauwer samenwerken. De direc ties van beide ondernemingen zien elkaar als samenwerkings partners in plaats van concurren ten, melden ze in een gezamenlijk persbericht. 'De organisaties komen elkaar steeds vaker tegen in gebieden waar bouwontwikkelingen mogelijk en wenselijk zijn. Door een goede afstemming en samenwerking kun nen de organisaties elkaar aanvullen en versterken. Hierdoor ontstaan ook kansen om in gebieden plannen te ontwikkelen die een grotere meer waarde hebben dan realisatie van individuele plannen', aldus de woningstichting en BPL, dat zelf een samenwerkingsverband is tussen Bouwbedrijf Duin en ondernemer Wim Ploeg. Hun bundeling van krachten krijgt de komende tijd gestalte voor bouwplannen in Den Burg West en Oosterend. Welke jun- dische vorm de samenwerking krijgt, is nog niet bekend. Hotspot in zee met Republicom Door het aangaan van een samenwerkingsverband met Republicom uit Rotterdam, groeit het aantal locaties dat door Hotspot Texel van draad loos internet wordt voorzien dit seizoen naar meer dan der tig. De bedoeling is dat dat aantal dit jaar nog toeneemt. Paal 9 is een begrip op Texel. Toch had het weinig gescheeld, of het strandpaviljoen had er niet meer gestaan. Begin jaren tach tig dreigde de voorganger van het huidige paviljoen door de zee te worden verzwolgen. Het is te danken aan de 'zakkenvullers' dat de strandtent destijds niet naar beneden stortte. 25 jaar na dato hielden ze woensdag een reünie in paal 9. Begin jaren tachtig namen Joop en Mieke Vlaming het familiebedrijf over. 'Het paviljoen werd gedoogd', vertelt Joop Vlaming. Eigenlijk mochten de paviljoens niet over winteren, maar de gemeente liet het oogluikend toe. Maar Staats bosbeheer maakte bezwaar en in het najaar van 1983 moesten de paviljoens opbreken. Met uitzon dering van paal 9, dat 's winters al open bleef en rechten had verwor ven. Maar als het houten gebouw zou verdwijnen, zou het zijn afgelo pen. Daarmee zou een eind komen aan een traditie, want het strand paviljoen was door kustafslag (in die tijd werd de bestaande kustlijn nog niet gehandhaafd) in het verle den al meerdere keren landinwaarts verplaatst. 'Als het paviljoen niet verderop mag, dan moeten we zelf de duinafslag maar stoppen', nam men de schop ter hand. Met behulp van zandzakken werd de duinvoet verstevigd Een enorm karwei, waarbij de familie Vlaming werd geholpen door de vele stamgas ten. Soms onder barre omstandig heden. Kees Bertrand weet zich nog te herinneren hoe hij tijdens een storm het paviljoen aan het verstevigen was, door een wind vlaag van het dak werd geblazen Hotspot Texel biedt al langer draadloos internet op recreatieve locaties en openbare gelegenhe den. Door het bestaande netwerk te koppelen aan dat van Republi com kan meer service worden geboden. Bij het netwerk hoort een online informatiesysteem, dat gasten van relevante mtormatie over de bedrijfslocatie en de directe omgeving voorziet. Deel nemende bedrijven kunnen de beschikbare informatie eenvou- en een harde landing maakte. De zee won steeds meer terrein, waarbij de zandzakken ervoor zorgde dat het paviljoen op een uitstulping kwam te staan. Joop Vlaming rekende eens voor dat als er geen zandzakken waren geweest, de duinvoet net voor de bar langs zou lopen. Waar SBB met wilde meewerken aan verplaatsing, steunde Rijkwa terstaat, de provincie en vooral de gemeente Paal 9 door dik en dun. Maar na ruim drie jaar strijd mocht de familie Vlaming eind 1983 nog steeds niet verplaatsen en kwam de strandtent steeds meer op het randje te staan. Een informeel dig zelf aanpassen. Zo ziet de gast in één oogopslag, wat er in de directe omgeving van de verblijfslocatie te vinden en te doen is op het gebied van uit gaan, cultuur, dagje weg, restau rants, winkelen, vervoer, hulp en faciliteiten. Daarnaast bevat het platform diensten die het verblijf veraan genamen, zoals het laatste nieuws, weersverwachtingen en entertainment. bezoek van een delegatie van SBB aan het paviljoen, waarbij onderne mers uit het dorp een petitie aan boden, droeg eraan bij dat de toenmalige chef uitsprak dat het nieuwe paviljoen er toch moest komen. Met als resultaat dat in januari 1985 het nieuwe paviljoen kon worden geopend. Ter gelegenheid daarvan stelden fotograaf Pieter de Vries en Niek van der Heijden die toen bij de Texelse Courant werkte een boekje samen, dat 25 jaar later opnieuw is uitgegeven door René Jager, de huidige eigenaar van paal 9 Daar is het boekje ook te koop. Beeld van 25 jaar geleden. Strandpaviljoen Paal 9, met op de voorgrond vrijwilligers die zandzakken aanbrengen. (Foto Piaier vnas) y J Daan van Schoonhoven van Birdpix bij zijn foto van een bontbekplevier. IFoto Sytske t>jksent Ecomanf Expositie over bedreigde vogels

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11