TEXELSE 14 COURANT Bouw op Oost begonnen Dit was een remmende ervaring' 25-jarige Wolonderneming vernieuwt De Koog na rust hard onderuit De vakantiehuizen die op Oost worden gebouwd, krijgen groene houten kopgevels en worden opgetrokken uit oude steen. (Improssle Larolonda.com Randstad Enthousiast begonnen Pieter Jan Kooger en Danny Westerla- ken ruim vijf jaar geleden met plannen om vier woonhuizen en zes recreatiewoningen te bou wen op Oost. Inmiddels is het een zakelijk project geworden waar de sjeu vanaf is geraakt. 'Dit is iets dat ik geen tweede keer meer doe', zegt Kooger in een keet die op het bouwterrein staat. Wes- terlaken knikt bevestigend. De schouders staan nog steeds onder het project en er wordt wat moois van gemaakt, maar dat is het dan ook wel. De twee Texelaars kregen begin 2004 meteen een storm van kritiek over zich heen toen bekend werd dat zij de vervallen woningen en vakantiehuisjes op het terrein Oost 48-62 door nieuwbouw wilden ver vangen. De woonhuizen werden aan de overkant van de weg gepland aan de rand van het groe ne middenterrein, omdat er op het terrein zelf onvoldoende plek voor alle nieuwbouw was. In de media kwam het echter over alsof de twee op het groene middenterrein wilden bouwen en die gedachte schoot verkeerd in het buurtschap, waarna de protestposters achter de ramen verschenen. Nadat Westerlaken en Kooger con crete plannen en tekeningen had- Wintercompetitie Groot Slem Jan Hoogerheide en Jan Jonker gouw zijn eerste geworden in de derde en laatste periode van de wintercompetitie van bridgeclub Groot Slem. Na acht wedstrijden (in de A-lijn) In de hal van de Texelse Wol Onderneming (TWO) hangt de typische geur van schapenwol. In de 25 jaar dat het bedrijf dit jaar bestaat, hende het hoogte en dieptepunten. 'Maar Texeler dekbedden zullen altijd op Texel gemaakt blijven worden', zei Seph Jacobs, de man die sinds 1 januari 2007 eindverantwoorde lijk is voor TWO. TWO stond dinsdagmorgen even stil bij het zilveren jubileum. In zijn speech sprak Jacobs zijn bewon dering uit voor oprichter en pionier Dick Graaf. 'Hij heeft een fantasti sche fabriek neergezet.' Jacobs sprak over een mooi verleden, maar ging niet voorbij aan de min den gepresenteerd en hadden uit gelegd dat alleen de rand van het middenterrein in beeld was, ver minderde de kritiek. Het plan had echter een kwade reuk gekregen en het kwam er uiteindelijk op neer dat er toch alleen op het terrein Oost 48-62 kon worden gebouwd en niet aan de overzijde van de weg. Voordat de eerste schop de grond in kon, was het wachten echter eerst op een wijziging van het bestemmingsplan. Dat leverde zienswijzen op die gegrond werden verklaard, waardoor aanpassingen in het project nodig waren. 'Er moesten wat kleine zaken wor den veranderd zoals een schuurtje bij één van de vakantiehuisjes. Dat moest aan een andere kant komen. Maar je bent toch zo weer een half jaar verder voordat dat is gere geld', vertelt Westerlaken. Hij en Kooger raakten teleurgesteld in de soms moeizame omgang tussen alle partijen. Kooger: 'Dit is echt een remmende ervaring geweest. Dit plan heeft ook nooit een eerlijke kans gekregen, omdat dat beeld bestond dat we op het middenter rein zouden bouwen.' Hoewel vergunning is verleend voor vier woonhuizen en zes vakan tiehuizen, worden er nu drie woon huizen en drie huisjes gebouwd. 'We wilden eindelijk een keer aan de slag gaan', zegt Westerlaken. hadden zij een gemiddelde van 54,6. Piet en Irene Schuijl werden tweede (54,3), Margaret Elzinga en Dick de Chavonnes werden derde (54,0). Stein Geus en Jan Veenen- daal werden eerste in de B-lijn met een gemiddelde van 56,9. Achter hen eindigden Kees en Riet van Heerwaarden (54,6), Aad Bakker en Piet Daalder (51,7) en Annie Hin en Lieneke Bukkes (51,6). Zij pro moveren in september naar de A- der fraaie momenten. TWO heeft onder zijn leiding inmiddels een reorganisatie doorgemaakt en een andere koers ingezet. Van een bedrijf dat het vooral van hoeveel heid verkochte dekbedden (volu me) moest hebben, ligt de nadruk nu op het leveren van schapenwol len dekbedden en aanverwante producten van hoge kwaliteit aan de vakhandel. Jacobs: 'We leveren een totaalproduct. Bij schapenwol len dekbedden hebben we een marktaandeel van zestig procent. Daarmee zijn we in Nederland marktleider.' Hij benadrukt dat het bedrijf een echt natuurproduct maakt. 'Ecolo gische wol, dus van schapen die Voor de overige vergunde huizen is met de gemeente afgesproken dat elders op Oost naar mogelijke locaties wordt gezocht. Dat doet een bureau dat een paar jaar gele den ook al een beeldkwaliteitplan voor het project opstelde. De permanente huizen worden ver kocht vanaf drie ton. Volgens het oorspronkelijke totaalplan zouden de huizen onder de koopprijsgrens van €273.000,- blijven, maar die gedachtegang is losgelaten. 'We kunnen het gelukkig wel goed betaalbaar houden omdat we alles zelf doen. We hebben alleen voor de tekeningen een beroep gedaan op een architect die ook heeft geholpen bij het aanvragen van de vergunningen.' De verkoop van de huizen, waarvan één vrijstaand en twee onder één kap, doen de twee hoogstwaarschijnlijk samen met een van de makelaars. De twee begonnen met het project om in de eigen oudedagsvoorzie ning te voorzien. Westerlaken: 'Het bood ook de mogelijk hier wat moois neer te zetten. Dat doen we nog steeds, maar het is voor ons nu toch vooral een zakelijk project geworden dat we af willen heb ben.' De huizen worden gebouwd in dezelfde stijl als andere huizen in het buurtschap. 'Het mooie is als straks het gevoel ontstaat dat ze er altijd al hebben gestaan.' lijn. Tijdens de algemene ledenver gadering op 27 april wordt bekendgemaakt wie de kampioen over 2008-2009 is geworden. Van af maandag 11 mei worden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal elke week vrije drives gespeeld. AMNESTY International grazen op onbespoten weiden, en- volledig organisch en fairtrade, dus de boeren hebben een eerlijke prijs gekregen. Ook de katoenen tijk van sommige dekbedden is voor zien van het organische GOTTS- label. Wij zijn de eerste die een geheel gecertificeerd organisch dekbed maakt.' Dat imago, gekop peld aan het kwaliteitsmerk Texe ler, de authenticiteit en bekend heid van het eiland en flexibiliteit moet TWO een sterke marktpositie opleveren. In en buiten Nederland, want Jacobs mikt ook op export van het product. Minder omvang rijk, maar wel een flink onderdeel van het bedrijf zijn de donzen kus sens, dekbedden en andere pro ducten die onder de naam Irisette in Barneveld worden gemaakt. Waar het management van TWO de laatste periode de nodige wis selingen heeft gekend, zitten veel medewerkers al lang op hun post, met als uitschieter een dienstver band van 22 jaar. Kasja Bruin, van het bedrijfsbureau en in de winkel, werkt er inmiddels 17 jaar. 'Altijd met plezier en nooit saai. Het bedrijf is voortdurend in beweging.' Betrekkelijke nieuwkomer is Seph Jacobs, consultant en interim manager bij Rijnconsult. Als zoda nig heeft hij op Texel achter de schermen zijn sporen nagelaten. Zo was hij onder meer betrokken bij de verhuizing en de vernieuwing van de organisatie van de VW en adviseerde hij over de werving van directeuren. Dat deed hij niet alleen voor de VW, maar ook voor andere grote Texelse organisaties. Danny Westerlaken en Pieter- Jan Kooger zijn begonnen met de bouw van drie vakantiehuizen op Oost. Na de bouwvak starten ze met drie woonhuizen op het terrein dat voorheen van de erven van de familie G.P. Plaats man was. Met de bouw is een eind gekomen aan vijf jaar procedures en strub belingen. Grote struikelblok was het voornemen de woonhuizen aan de overkant van de straat aan de rand van het groene middenterrein te bouwen. De drie huisjes, met een opper vlakte van 55 vierkante meter, komen aan de achterzijde van het terrein met het zicht op de dijk SV De Koog heeft zondag in de uitwedstrijd tegen Bergen een zware nederlaag geleden: 5-1. Teleurstellend, want na een goe de eerste helft stonden de Kogers bij rust nog met 0-1 voor. De selectie van trainer Hans van der Park reisde vol goede moed naar Bergen. De thuisclub kent een wisselend seizoen, reikt niet hoger dan de middenmoot en leek een ideale tegenstander om punten te ontfutselen in de strijd tegen degra datie. De wedstrijd ging aanvankelijk gelijk op. met felle duels op het middenveld en kleine kansjes aan beide zijden. Een bijzondere rol speelde de scheidsrechter, voor wie de Kogers vooraf al waren gewaarschuwd door de spelers van Bergen, die hem al vaker had den getroffen. 'De man had een bijzondere manier van fluiten en bij commentaar was het direct geel', meldt correspondent Bart-Jan Grisnigt. Toen in de achtste minuut een schouderduw van Joris Ellen werd bestraft met een vrije trap en Van der Park daar iets van zei, moest de trainer direct het veld ruimen. 'Hierna wisten we het zeker: mondje dicht!', aldus Gris nigt. Gaandeweg kreeg De Koog meer grip op de tegenstander en dat resulteerde halverwege de eerste helft in een doelpunt. Na een goed schot van Sander Legierse kon Inschrijven voor kwarttriatlon De inschrijving voor de Triatlon Texel, die zaterdag 11 juli wordt gehouden, loopt als een trein. Tot nu toe hebben zich 93 individuele deelnemers en 9 trio-estafette teams aangemeld. Dat betekent dat er nog 32 startplaatsen over zijn voor triatleten en 16 voor trio's. Voor de nieuwe afstand (een-acht- G-team buigt voor koploper De G-voetballers van Texel'94 hebben zaterdag diep moeten buigen voor koploper Hellas Sport. In Zaandam werd het 11-0 voor de thuisclub. De score kwam vooral in de twee de helft tot stand. Bij rust stond het pas 2-0, nadat de aanvoerder na een kwartier met een schot in de bovenhoek zijn ploeg op voor sprong had gezet. Vlak voor rust viel de tweede treffer, na een foutje van een Peter Tuitman. Daar stond geen enkele kans voor Texel'94 tegenover, terwijl keeper Jeffrey Stendert nog een paar uitstekende reddingen verrichtte. Na rust werden de Texelaars volle dig weg gespeeld. Binnen tien minuten was het verschil opgelo pen tot zes treffers. Nadat keeper Stendert met een blessure het veld had moeten ruimen en was vervan gen door veldspeler Jan Frans Haveman ging Hellas Sport rustig door met scoren. De teller stokte uiteindelijk bij elf treffers. Texel'94 heeft na zeven wedstrij den nog steeds geen punt ver diend. Mogelijk zal dat zaterdag 18 april voor het eerst gebeuren, wan neer WSV'30 op bezoek komt. Van deze tegenstander, die maar één plaat hoger staat, werd in de uit wedstrijd met slechts 1-0 verloren. gericht. 'Op die manier vormen ze een afsluiting van het buurtschap', vertellen Kooger en Westerlaken. De twee bouwen de huisjes in eigen beheer en gaan ze ook zelf verhuren. De woonhuizen, die aan de voorzijde van het terrein komen, worden eveneens zelf gebouwd. De panden krijgen een authentieke stijl die past bij Oost. Ze worden opgetrokken uit oud uitziende bak steen en voorzien van groene kop gevels waarvan er diverse zijn op Oost. De vakantiehuizen bestaan uit systeembouw. Westerlaken en Kooger begonnen vrijdag met de bouw en de huizen staan nu al overeind. De twee Texelaars hopen vóór de bouwvak met de verhuur te kunnen beginnen. Grisnigt eenvoudig profiteren. Ook Robin Schoo en Joris Ellen kregen goede kansen, maar zij wisten het doel niet te vinden. De voorsprong was desondanks verdiend. Tijdens de thee zat de stemming er nog goed in bij de Kogers, maar daar kwam spoedig verandering in. Enkele minuten na de hervatting al scoorde Bergen uit een scrimmage en even later kwam de thuisploeg op voorsprong, toen de linkerspits verdediger Sander Legierse omspeelde en met een prachtig schot keeper Eddy Witte passeer de. De Koog kreeg vlak daarop een goede kans de stand weer gelijk te trekken, maar Legierse raakte de bal niet goed genoeg. Nadat het 3-1 was geworden door een knullige dekkingsfout bij een corner, was de strijd gestreden. Daar kon ook het inbrengen van wisselspelers Jeroen Backer, Arnold Kaercher en Rick van der Wal geen verandering in brengen. Na een vermeende handsbal van keeper Witte bij het uittrappen scoorde Bergen uit een vrije trap 4-1. Vlak voor het einde scoorde de linkerspits zijn derde en Ber gens vijfde treffer: 5-1 Met nog vijf wedstrijden te gaan is De Koog gezakt naar de voorlaat ste plaats. Punten zijn dan ook zeer welkom. De ploeg krijgt komend weekeinde twee kansen: zaterdag in Sint Maarten tegen Sint Boys, dat twee plaatsen hoger staat, en maandag op eigen terrein tegen middenmoter Hugo Boys. ste triatlon) hebben zich inmiddels 14 deelnemers aangemeld, waar onder een aantal Texelaars. Hier zijn nog 11 plaatsen vrij. Inschrijven kan via www.wielercomitetexel.nl. Budovereniging Shima houdt van 16 tot en met 25 april de jaarlijkse budodagen, met extra activiteiten voor de jeugdafde lingen judo en karate. Publiek is welkom om mee te doen. Op donderdag 16 en vrijdag 24 april worden de vriendjesdagen gehouden. Iedere judoka mag dan vriendjes of vriendinnetjes meene men om aan de les mee te doen en kennis te maken met judo of kara te. De vriendjesdagen worden gehouden tijdens de reguliere les tijden. Ook andere belangstellen den zijn welkom. Ook tijdens de karatelessen voor volwassenen (op vrijdagavond) zijn belangstellenden welkom. De karateafdeling houdt vrijdag 17 april vanaf 17.30 uur een kind- ouderles. Ouders kunnen dan aan den lijve ondervinden dat wat vanaf Eilandcompetitie Programma dinsdag 14 april Veld A 19.00 Cocky's-Autocentr. Kobeko 19.45 Prinsen-Kobeko Cocky's 20.30 Koetshuis-Randstad Prinsen 21.15 NIOZ 1-Vlinderw. Paal 28 22.00 Paal 28-CVI Vlinderwinkel Veld B 19.00 Tevoko (j)-Slik's Gea's 19.45 Gea's-AH Slik's 20.30 RAB-NIOZ 2 AH 21.15 Ecotiem-Mantje RAB 22.00 Wessels-Rabo Ecotiem Veld C 19.00 Kooger-Campings NBC 19.45 NBC-Krim Ccampings 20.30 De Waal-Kapper Krim 21.15 Spar-SVC Kapper 22.00 Falcon-lnterieurbouw Spar Wedstrijdleiding: Texelcampings en Evelien (tel. 310096) Uitslagen: Randstad-De Prinsen van Texel 3-0; Het Koetshuis-TESO 1-2: Texelse Autocentra- le-NIOZ 1 2-1Vlinderwinkel-CVI 3-0. Coc ky's Kapsalon-Paal 28/De Krim 2-1: PFB- Ecotiem 1-2: Mant|e-Gea's viswijven 3-0; Tevoko jeugd-Wessels Ontwerpt! 1-2; NIOZ 2-Falcon 1-2; Rabobank-Bouwcen- ter RAB 1-2; Otto's Tweewielershop-Bar Sportlef 3-0; Eetcafé De Rog-Jozefschool 2-1; Klif 23-Timmer's Bakkerij 0-3, Slagerij Moorman en de Boer-Sportshop Texel 3- 0; Albert Heijn-lnterieurbouw Texel 0-3. Programma zaalvoetbal Woensdag 15 april 17.00 RAB C1 -C/Spsh C1 vPutten 17.45 RAB C2-Klif/St C1 vPutten 18.30 Krim C1 -SVO C2 H'dijk 19.20 Klif dal -Bierst. da4 H'dijk 20.15 Koog 4-Koog 3 Arnout Zaaldienst: De Koog Donderdag 16 april 18.15 C/S D1-C/S D2 C/S 19.00 ZDH 1-C/Sportsh 3 Douma 19.50 RAB 5-Klif/Steen 3 Douma 20.45 Mantje 3-RAB 3 Bakker 21.35 Koog 2-Texel 2 Bakker Zaaldienst: Mantje Vijdag 17 april 17.00 Mantje E1 -SVO E1 Mantje 17.45 C/Spsh E1 -Koog E1 C/Spsh 18.30 RAB D1 -Mantje D1 RAB 19.20 Texel 1-Scagha'66 3 Arnout 20.15 Mantje 1-Mantje 2 Bakker 21.05 RAB 1-C/Spsh 2 Kuipers 21.55 RAB 2-C/Sportshop 1 H'dijk Zaaldienst: Klif/Steen de kant zo eenvoudig lijkt, in wer- kelijkhèid nog wel wat denkwerk lijkt oplevert. De karateafdeling beoefent karate-jitsu, een vorm die deelnemers uit alle stijlen toelaat. Fred Schonenberg, de sensei (leraar) is dangraadhouder in zowel de kyokushinkai- (full-contact) als shotokanstijl (semi-contact). Op donderdag 23 april wordt van 16.30 tot 19.30 uur een judotoer nooi gehouden. De jongste leden beginnen om 16.30 uur, de tweede en derde groep om 17.30 uur. Deze judoka's hebben al wat meer wed strijdervaring en omdat zij de ster ke en zwakke punten van hun teamgenoten kennen, beloven dit leuke partijen te worden. Alle lessen worden gegeven in de Spiegelzaal van Ons Genoegen. Voor meer informatie: www.shima- texel.nl Seph Jacobs en Kasja Bruin (met taart) en hun collega's Onderneming die dit aar 25 jaar bestaat. de Texelse Wol Publiek mag meedoen bij budoweken

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 14