Fü Groen '7war Lr Texel's in het harL, Brandweer spoedig naar PHH Vliegtuig stort neer bij landing Katholieken boos op hervormde predikant Oosterenders willen daadkrachtige raad Sabeltandtijger bij Ecomare texelseÜcourant texelseFcourant EP: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12365 VRIJDAG 10 APRIL 2009 TEXELSE^ COURANT v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg r. De huidige oude- ren zijn mondi ger en willen meedenken', zegt Ger Praam- stra van de ANBO. Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier heeft 17 kilome ter Waddendijk die versterkt moeten worden. 'Waarom ik werd gepest, is nog altijd de vraag. Ik had geen beu gel, geen bril, jgeen rood haar en maat 34.' Brandweer, politie en ambulance verlenen hulp bij het neergestorte vliegtuig van Herman IJsseling. (Foto Jemen van Hattu, De bekende luchtfotograaf Her man IJsseling van Flying Focus is woensdagochtend neergestort op het vliegveld. Hij liep diverse botbreuken op, maar overleefde de klap. IJsseling, een ervaren piloot, vloog in een Piper J3C-65 en was bezig met een landing. Vlak voordat hij het toestel aan de grond zetten, ging het mis en crashte hij. De luchtvaartpolitie (KLPD) en de Onderzoeksraad Voor Veiligheid doen onderzoek naar de oorzaak. Op het moment dat IJsseling land de, stond er een stevige wind, maar of dat de oorzaak was, moet nog duidelijk worden. De fotograaf, die als enige in het toestel zat, werd met de traumahe likopter afgevoerd naar het VU-zie- kenhuis in Amsterdam, waar hij 's avonds werd geopereerd aan zijn been. Volgens een woordvoerder van Flying Focus in Bussum ging het gisteren goed met hem en was hij aanspreekbaar. Het ongeval had plaats op het einde van baan 22 in de buurt van de Slufterweg. Brandweer, ambu lance en politie waren zeer snel aanwezig om hulp te verlenen. Havenmeesters Ed en Mike de Bruin schoten direct te hulp met de twee brandweerwagens van het vliegveld. Korte tijd later arriveerde de traumahelikopter, gevolgd door een helikopter die mensen van de luchtvaartpolitie afzette. Het éénmotorige sportvliegtuig raakte door de klap zwaar bescha digd. De vleugels braken af en de voorkant deukte in. Het toestel, dat van Flying Focus was, is inmiddels vrijgegeven door de politie en onderzoeksraad en gestald op het vliegveld. Een preek van de hervormde dominee Keesfrank Klaassen tij dens een oecumenische dienst is bij rooms-katholieke bezoe kers zo slecht gevallen dat het parochiebestuur hem heeft laten weten dat er geen prijs meer op wordt gesteld dat hij voorgaat wanneer dergelijke vieringen in de katholieke kerk worden gehouden. Klaassen hield zijn preek zondag 18 januari, toen in het kader van de Dag van de Eenheid wereldwijd kerkdiensten werden gehouden volgens dezelfde liturgie, dit jaar gemaakt door christenen in Korea. Op Texel waren drie oecumenische bijeenkomsten, die tegelijkertijd begonnen en waaraan werd mee gedaan door katholieken, hervorm den, gereformeerden en doopsge zinden. De organisatie was in handen van de Texelse Raad van Kerken. Klaassen was voorganger in de Maartenskerk in Oosterend. De predikant ging voor zijn gehoor in op het gedachtegoed van Johan nes Calvijn, één van de hoofdrol spelers in de Reformatie, waarbij hervormingsgezinden zich afscheidden van de rooms-katho- lieke kerk. Opvallend was dat Klaassen daarbij afweek van de liturgie. 'Het was een zeer slechte Vooruitlopend op de besluitvor ming dinsdag in de raad over het dorpsontwikkelingsplan voor Oosterend, laten meerdere par tijen van zich horen. Er wordt daadkracht gevraagd van de raad, die niet de oren moet laten hangen naar een 'relatief kleine groep inwoners', waarmee de 'Werkgroep Oosterend' wordt bedoeld. De ondernemersvereniging betreurt het dat de mogelijkheden en ope ningen voor extra bedrijventerrein die het plan Taske Force genereer de weer ter discussie zijn gesteld, de ANBO wil meer seniorenwonin gen en team en ouderraad en medezeggenschapsraad van De Akker willen een nieuwe school en daadkracht van de raad. Annelies Schoo en Sabine Bremer vragen de politici 'alle belangen goed af te wegen en niet vooral te luisteren naar degenen die hun mondje het hardst roeren'. De ondernemers willen een leef baar dorp 'waar het goed leven, wonen en werken is'. 'Wat wij vra gen is voor de komende dertig jaar ons de mogelijkheden en de ruimte Tijdelijke verkeersmaatregelen moeten er toe leiden dat brand weerlieden de nieuwe kazerne aan de Pontweg op een verant woorde manier kunnen bereiken. Zodra die zijn gerealiseerd, ver huist de brandweer naar het PHH-gebouw, dat op 25 mei offi cieel wordt geopend. Nu de provincie alsnog bereid is om mee te werken aan aanpassing van de Pontweg of deze gedeelte lijk over te dragen aan de gemeen te, kunnen op termijn blijvende verkeersmaatregelen worden getroffen. Het PHH-gebouw is klaar en inge richt om de brandweer te ontvan gen, maar de verhuizing laat op zich wachten nadat is gebleken dat het idee om het fietspad af te slui ten en als toegangsweg te gebrui ken niet werkt. Probleem was dat de provincie tot dusver niet wilde meewerken aan aanpassing van de Pontweg. Een opening werd geboden nu Gedeputeerde Staten alsnog bereid is de Pontweg aan te passen of gedeeltelijk in eigendom over te dragen. Dat maakt uitvoe ring mogelijk van het plan om twee linksafvakken aan te brengen op de westelijke weghelft, bestemd voor de aanrijdende brandweerlie den. Zodra ze de lus in het asfalt passeren springt het stoplicht van de tegenliggers op rood en kunnen ze oversteken. Voor brandweerlie den die vanaf de zuidkant komen wordt gedacht aan een ventweg van graskeien, die uitsluitend door hulpverleners mag worden gebruikt. Het zijn twee maatregelen die er op termijn praten b en w binnenkort met gedeputeerde Cor Mooij. Voor de korte termijn heeft grondeige naar Woontij toegestemd in de aanleg van een werkweg vanaf de Gasthuisstraat naar het parkeerter rein bij de kazerne. Alle brandweer lieden krijgen in de auto een afstandsbediening waarmee ze bij calamiteiten het stoplicht op rood kunnen zetten, zodat ze vanuit uit noordelijke richting onbelemmerd de Pontweg kunnen oversteken Om bij het uitrukken te zorgen dat de hulpverleningsvoertuigen vlot kunnen doorrijden, zal waarschijn lijk worden afgezien van een roton de op de kruising Keesomlaan en komt er ook geen rotonde bij de Gasthuisstraat. Verkeerswethouder Bakker denkt eerder aan scheiding van de rijstroken en verkeersgelei ders. Martijn van Hengel, woord voerder van de brandweer, vertelde dat de brandweerlieden woens dagavond unaniem met het plan hebben ingestemd. 'We hebben positieve en constructieve gesprek ken met de gemeente gevoerd, wat tot een goede oplossing heeft geleid.' Burgemeester Geldorp hoopt dat de brandweer al in april kan verhui zen, in ieder geval ruimschoots vóór de officiële opening. Tot die tijd blijft de brandweer in de kazer ne aan de Bernhardlaan. liturgie, die ik pas een dag van te voren kreeg. Ik heb ervoor gekozen om over Calvijn te praten, die toen net zoveel jaar geleden was gebo ren. Ook heb ik gesproken over Obama. Daarmee ging ik in op de actualiteit', vertelt Klaassen. Katholieke bezoekers stoorden zich aan het verhaal. 'Met zijn preek in deze viering heeft hij de aanwe zige katholieken toch wel erg gekwetst en daarmee ook de gehele katholieke Texelse gemeen schap', schrijft pastor Eduard Molt- zer in De Vuurtoren, het parochie blad dat afgelopen week uitkwam. Hij gaat in zijn bijdrage niet dieper op het voorval in en eindigt met de opmerking: 'Overigens blijft de oecumene bij ons hoog in het vaandel staan!' Lees verder op pagina 9. Bij Ecomare staat sinds gisteren een levensgrote replica van een sabeltandtijger die tijdens de laatste ijstijd in het Noordzeege bied leefde. De komst van de sabeltandtijger (Homotherium latidens) hangt samen met een bijzonder bot dat vorig jaar door de TX1 van de fami lie Vonk werd gevonden. Dat was een andere, grotere soort sabel tandtijger (Homotherium crenati- te geven voor een bruisend dorp met moderne scholen voor onze kinderen, betaalbare woningen voor jong en oud, zodat er vol doende bewoners zijn om het ver enigingsleven in stand te houden en om voldoende werkgelegenheid in en bij ons dorp te hebben.' Vrijwel alle groepen die zich tot de raad richten zijn kritisch over wat de ondernemers omschrijven als 'een klein groepje mensen dat zich Werkgroep Oosterend noemt en dat zich tegen elke voorgedragen verandering blijft verzetten', wordt onder meer gedoeld op verplaat sing van De Akker naar de School straat. 'Terwijl ze hebben meege daan in de verbrede werkgroep. Wij waren van mening dat de idee- en van de bevolking voldoende uitgesproken zijn in die verbrede werkgroep en dat die mening naar de raad moest worden gebracht. Wat schetst onze verbazing, de discussie wordt weer aangezwen geld en wel op een toon en agres sie die niet de onze is.' Bij briefschnjvers heerst onbegrip 'dat in de verbrede werkgroep, waarin acht partijen voor zijn en eentje tegen, een aantal raadsle den gaan twijfelen over het hele plan en de democratische besluit vorming' De ondernemers wijzen erop dat renovatie van de school, zoals een aantal raadsleden voorstaat, vol gens hen nadelige gevolgen heeft voor de ontsluiting van het dorp, de verkeersbelasting, uitbreiding van het bedrijventerrein, de infra structuur en de parkeermogelijkhe- den. www.8peedheat.nl dens) die zo'n twee miljoen jaar geleden leefde. Het twee miljoen jaar oude bot. grotendeels ver steend, was het eerste bewijs dat de grotere sabeltandtijger eveneens in het Noordzeegebied voorkwam. Dat bot wordt door Bert Schagen voor expositie in bruikleen gesteld aan Ecomare. De replica werd gemaakt door Remie Bakker. Con servator Arthur Oosterbaan omschreef het model gisteren als 'levensecht en heerlijk vals'. qn* TjajrtrJinti U U lun. Gecombineerde krant i.v.m. Pasen In verband met het als werkdag uitvallen van ma. 13 april 2* Paasdag zal er op donderdag 16 april een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 14 april, 17.00 uur worden ingeleverd Directie Langeveld de Rooy De achterban van De Akker vraagt daadkracht van de raad, 'op basis van feitelijke gegevens en met op basis van de mening van een rela tief kleine groep inwoners'. 'Onze grootste angst is dat op de raads vergadering de stemmen staken en het besluit wéér wordt opgeschort. Want dat betekent nóg langer wachten op een goede leeromge ving voor onze kinderen.' Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ZWEMBAD MOLENKOOG Natuureiland Texel VoordeeUand iUUOOOHUVS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het Texels trio The Aristocrats is toegevoegd aan de deelne merslijst van Lindebooms Texel Jazz.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1