Duurzame huizen Cocksdorp TEXELSE 15 COURANT Eendenkooi van Spang geopend Texelfonds Dood dorp Wat een titel voor een column in de Texelse Courant. Het zal de bedoeling van de columniste zijn geweest om de aandacht van in ieder geval de Oosterenders te trekken. Dat is bij mij in ieder geval gelukt. Ik lees de Opienie regelmatig, meestal met het nodi ge plezier in verband met de iro nie aangaande de o, zo belang rijke zaken op Texel. Over het algemeen is Pien redelijk goed geïnformeerd maar in dit geval slaat zij de plank volledig mis. De plannen die voor Oosterend ont wikkeld waren, zouden alleen doorgang vinden als aan alle voorwaarden zou worden vol daan. Dit betekent omgekeerd dat er niets doorgaat zo gauw één van de onderdelen wordt afgeblazen (om wat voor reden dan ook). Als journalist bij de Texelse Cou rant zou je bij deze gang van zaken eigenlijk al vraagtekens moeten plaatsen, want dit riekt naar dwangmatig de zin doordrij ven. Hierover heb ik echter nooit Wat ik zeggen wou enig bericht gelezen. De Werk groep Oosterend heeft in samen spraak met de bewoners van de Schoolstraat alternatieve plannen ontwikkeld om de nodige ontwik kelingen in Oosterend te bewerk stelligen. Het was voor ons-echter duidelijk dat er aan de dorpsgren- zen van Oosterend niet getornd mocht worden. Daaruit volgend zijn plannen ontwikkeld om het bedrijventerrein binnen de bestaande oppervlakte uit te brei den (meer oppervlakte voor bedrijven die echter van over heidswege niet meer geluid mogen produceren dan 55 deci bel). Er is ruimte gecreëerd voor de bouw van nieuwe woningen. Geen 72 stuks zoals de wethouder(s) wilde(n), maar in ieder geval meer dan 39 zoals in het rapport op basis van het Companenrapport is voorgesteld. Deze cijfers zijn verder uitgewerkt in de regionale woonvisie. Tevens was er binnen die plannen ruimte voor CPO. Hier valt uit op te maken dat er Betrokken Texel op de kaart zetten als het meest gastvrije eiland ter wereld. Ik verheug me erop. Tevreden gasten en goed getraind winkel personeel dat niet meer achteloos naar het vierde pad achteraan gebaart, waar het gezochte artikel hoogstwaarschijnlijk zal liggen. Niet meer minstens verplicht nog een kwartier op een terras-aan je stoel gekluisterd moeten blijven omdat de collega die het af reken- apparaat beheert voorlopig nog niet aan je toe is en 'ik helaas niet mag afrekenen. Sorry.Ook al heb je, door ervaring wijs geworden, direct bij de bestelling ook om de rekening gevraagd. Maar waar ik mij het meest op verheug, is de zich onderscheidende organisatie die zich eerst om zijn personeel bekommert. Fijn voor de oproep kracht die ik onlangs ergens in de wandelgangen sprak. Al een aan tal maanden is ze uit de running na een ongelukkige val. Na een enkel kaartje, ondertekend door collega's en chef, heeft ze verder geen levensteken van haar werk meer ontvangen. 'Het voelt rot,' zegt ze. 'Jarenlang hebben ze zonder mankeren een beroep op me kunnen doen wanneer ze omhoog zaten. Ik was er altijd. Ik had wel wat meer medeleven ver wacht, een bloemetje, een tele foontje, nog eens een kaartje. Kwam mijn chef laatst op straat tegen, maar hij deed geen mond open. Voelde me daardoor meer een gebruiksartikel dan een gewaardeerd mens. Maar mis schien had-ie er niet eens erg in. Mannen zijn vaak met zo invoe lend. Het is duideliik dat de werkomge ving van deze oproepkracht nog even moet sleutelen aan het con cept van hostmanship. Dat het gastvrije personeelsbeleid, dat doorvertaald moet worden naar de werkvloer, nog niet helemaal is 'doorgedrongen tot de haarvaten van dit bednjf', zoals het artikel in de krant van 16 april het zo poë tisch neerzette. Hier past enige feedback. Ondergetekende 'mys tery guest' kaart het even voor haar aan. Pien Verberg door de Werkgroep wel degelijk is hard gewerkt om een zinnige bij drage te leveren aan de herstruc turering en dorpsontwikkeling. Dat de gemeenteraad uiteindelijk besluit geen fiat te geven aan de verplaatsing van de Akker, was ook voor ons een verrassing. Het zou de columniste geloof waardig gemaakt hebben als zij contact zou hebben gezocht met een van de leden van de Werk groep Oosterend of met mij (als woordvoerder van de School straat). Nu heeft ze de verstand houding tussen Oosterenders onderling alleen maar verder op scherp gezet. De Texelse Courant heeft een hoge leesdichtheid. De column van vorige week heeft Texelaars die het goed met hun dorp voor hebben, erg negatief afgeschil derd. In mijn ogen past dit met bij het imago van de Texelse Cou rant. Het lijkt me zinvol een keer af te spreken en ook ons verhaal over de gang van zaken aan te horen. Niet om in de krant te plaatsen, maar om te voorkomen dat er een volgende keer niet zo maar zon der meer mensen beschadigd worden. Er moet nu hard gewerkt worden aan wat wel in het dorp mogelijk is en daar kan wel enige (media)rust bij gebruikt worden. Gids en vrijwilliger Mies de Wilde leidt een groep rond. jjStitf» slÉSS Beeld van de waterplas, waarin ooit de eenden werden gelokt, om daarna 'de pijp uit te gaan' Ralph Kompier, Oosterend. De door Paul Prins gerestaureerde watermolen bij de eendenkooi. Duin Bouwbedrijf heeft plannen ontwikkeld voor de bouw van zes duurzame woningen aan de Molenlaan in De Cocksdorp. Bedoeling is dat het werk dit jaar van start gaat. De plannen werden woensdag avond gepresenteerd tijdens de jaarvergadering van de dorps commissie Eierland. De huizen, die op de plek van de zogeheten Barak komen, worden zelfvoor- ziend door middel van zonne- energie (er komen panelen op het dak) en aardwarmte. Ze worden niet aangesloten op het gasnet. De huizen krijgen een gezond binnenklimaat en een EPC (ener- gieprestatiecoëfficent) van nul. Er komen twee vrijstaande wonin gen en twee twee-onder-éénkap pers. Volgens Viktoriya van Ree van Duin Bouwbedrijf worden ze opgetrokken uit houten skelet- bouw. Aan de buitenkant komt gemetseld steen. Alle duurzame installaties zijn in de voorberei dende fase al op elkaar afge stemd om een zo goed mogelijk rendement te behalen. De huizen zijn onder meer bestemd voor ouderen. Het bouwbedrijf baseert zich daar voor op het woningmarktbehoef teonderzoek dat de gemeente in 2007 hield. Daarin staat dat in De Cocksdorp huur- en koopappar tementen voor senioren gewenst zijn en dat verouderde toeristi sche accommodatie in de kern van het dorp door nieuwbouw kan worden vervangen. De verou derde Barak werd eerder aan toe risten verhuurd. Van Ree liet weten dat het betaal bare huizen worden. Er wordt bij de twee-onder-éénkappers reke ning gehouden met bedragen tussen de 2 en 3 ton. De prijzen zijn afhankelijk van de kavelgroot te en bouwwensen van toekom stige eigenaren. Het streven is dat de huizen beschikbaar zijn voor Texelaars. Met de Rabobank is afgesproken dat kopers speciaal voor de zes huizen een gunstige hypotheek tot 125 procent kunnen afsluiten. Dat is gebaseerd op het gegeven dat de toekomstige eigenaren Als kind speelde Gré Fleddérus, destijds woonachtig in het nabijgelegen Wagenhuus, vaak in en rond de eendenkooi van Spang. 'Er groeiden prachtige orchideeën, ik plukte narcissen, voerde eenden en leidde met de kooiker men sen rond.' Dat was zo'n vijftig jaar geleden. Na haar ver huizing naar de overkant is ze er met meer geweest. Tot afgelopen zaterdag, de dag dat de kooi voor het eerst werd opengesteld. 'Een mooie gelegenheid weer eens een kijkje te nemen. Het is nog prachtig hier, mijn hart sprong open.' geplant. In de kooi klinkt een kakofonie aan geluiden. 'Wat hier allemaal zit? Hoe lang wil je de lijst hebben? Wilde eend, kuifeend, zwaluwen, mezen, winterkoninkjes en een buizerd, maar die strijdt met een kiekendief om het nest. En dan nog de vele vlinders die hier rond fladderen.' Kooikers zullen het vroeger niet zo gehad hebben op roofvogels. De honkvaste lokeenden waren een makkelijke prooi. Dat ondervond Van Zuilenkom toen hij zelf een paar eenden uitzette. 'Het was hier In de verte oogt de kooi als een doorsnee bosje, maar dichterbij wordt duidelijk dat het om iets bij zonders gaat. De kooi dateert vol gens vrijwilliger en gids Kasper van Zuilenkom van begin 1600. Het pit toreske kooikershuisje moet er toen ook al hebben gestaan. En het molentje, om water in de kooi te pompen. 'De kooiker verdiende net genoeg om niet dood te gaan. De eenden die hij ving, waren voor de eigenaar. De kooiker scharrelde wat bij met de opbrengst van het land. Hij had een geit, wat bollen en teelde wat fruit.' De overblijfse len van die bijverdiensten zijn nog zichtbaar. Tussen het dode iepen hout staat een oude perenboom en overal in de kooi kom je narcissen en boshyacinten tegen. En in de winter bloeien de sneeuwklokjes. Tijdens een rondleiding door de kooi blijkt er veel meer te groeien en te bloeien. Wat te denken van zwartmoeskervel. Van Zuilenkom: 'Het is zeldzaam in de rest van Nederland, maar hier groeit het volop. Het is eetbaar, proef maar.' Daar is alles mee gezegd, bitter is zwak uitgedrukt. Maar wellicht dat een goede kok er iets mee kan. In de kooi ook een grote variatie aan bomen, zoals esdoorns, elzen en veel iepen, waarvan er al veel aan de iepziekte ten prooi zijn gevallen. De natuur neemt zelf maatregelen, want onderaan de dode stammen profiteren jongen elzen van het licht. Hier en daar nog een fruit boom en - om de traditie te her stellen - zijn jonge fruitbomen aan- 'Kooiker verdiende net genoeg om niet dood te gaan' voor die roofvogel net MacDo- nalds. Binnen de kortste keren waren mijn eenden opgepeuzeld.' Kooirecht Geen eenden dus, maar nog wel aanwezig is de grote centrale waterplas, die in verbinding staat met vier vangpijpen. Daardoor gin gen de wilde eenden die naar bin nen waren gelokt letterlijk 'de pijp uit'. Lang geleden, want nadat de eendenkooi na de Tweede Wereld oorlog in bezit kwam van Natuur monumenten, werden er alleen nog sporadisch eenden gevangen, maar dan voor het ringen. Om het kooirecht te behouden, werd één vangpijp in stand gehouden. Dank zij de inspanningen van vrijwilligers die er met enige regelmaat aan de slag gaan, zijn ook de overige vangpijpen weer toonbaar. Van Zuilenkom zou het gebruik graag in ere herstellen, maar vooralsnog moeten de bezoekers het ervaren aan de hand van de kleurrijke ver halen die hij, Mies de Wilde en andere vrijwilligers vertellen. En door het kooikerhondje Sasja, dat vrolijk rondsnuffelt en waarvan soortgenoten ooit de eenden de goede kant uit lokten. De gids wijst op een omgevallen boom aan de oever van het meertje. 'Grote kans dat daar een ijsvogeltje gaat broe den. Ik heb hem al zien rondflad deren.' Orchideeën Gré Fleddérus beleeft de rondgang als een déja vu. 'Na schooltijd ging ik als het even kon naar de kooi. Het was hier zó mooi. Er groeiden zeldzame witte orchideeën, lila, maar vooral veel donkerpaarse', wijst ze over het aangrenzende grasland. Nu is er niet één te bekennen. Van Zuilenkom: 'Met de ruilverkaveling is hier veel veran derd.' Ze herinnert zich hoe ze de kooikers hielp. 'Jacob Jansen en meneer Boot uit De Waai. In het schuurtje stond voer voor de een den.' De boet raakte in verval, net als de watermolen. Maar dankzij de inspanning van Paul Prins zijn bei de weer in oude glorie hersteld. Het gebouwtje dat hij samen met een collega van Bruin en Weijers heeft gerestaureerd, ademt nostal gie. Binnenin staat een houtkachel, een stoel en tafel. Alsof er wordt gewoond. De originele pannen lig gen op het dak, boven in de nok is een open ruimte om de zwaluwen binnen te laten. De eendenkooi van Spang kan elke zaterdag van 10.30 tot 14.30 uur worden bezichtigd. Gerard Timmerman Een van de vangpijpen in de eendenkooi van Spang. Gré Fleddérus bij het gerestaureerde kooikershuisje, op de plek waar ze als kind vaak speelde. DINSDAG 28 APRIL 2009 Inentingen tegen blauwtong gestart De Texelse Dierenartsenpraktijk is begonnen met het preventief inenten van dieren tegen blauw tong. Dat moet volgens de dierenartsen praktijk voorkomen dat de ziekte, die wordt verspreid door de knut (mug), opnieuw kan uitbreken. 'De eerste knutten zijn alweer gevan gen', aldus dierenarts David Tijs- sen. In 2007 werden diverse boer derijen op het eiland getroffen door de ziekte die zich landelijk mani festeerde. Het ministerie van LNV adviseert op haar website dieren nu te laten inenten. 1 Juni wordt beschouwd als het begin van een nieuw blauw- tongseizoen. In tegenstelling tot 2008 wordt vaccinatie dit jaar met door de overheid vergoed. Het ministerie had vorig jaar geld aangevraagd bij de Europese Unie, maar dat ging volgens LNV met zoveel administratieve rompslomp en voorschriften gepaard, dat dat geen tweede keer gebeurt. Het ministerie had onder meer pro bleem met het voorschrift dat min stens 80 procent van de dieren die gevoelig is voor blauwtong wordt gevaccineerd en dat wordt bij LNV als een onhaalbare eis gezien. Het ministerie vraagt eigenaren hun dieren vrijwillig in te enten. De dierenartsenpraktijk onderschrijft dat. 'Als je ziet hoeveel ellende blauwtong teweeg heeft gebracht bij schapen en koeien, dan is het verstandig de dieren weer te vac cineren.' Vast op Bollen Reddingboot Maria Paula uit Oude- schild heeft zondag een zeiljacht losgemaakt dat was vastgelopen op de Bollen. Het schip, met per sonen en een hond aan boord, zat vast op het randje van de ondiepte. Hoewel er al een sterke ebstroom stond, kon het schip nog op tijd worden losgetrokken. Nadat de vrijwilligers van de KNRM hadden controleerden of er nog schade of lekkage was, kon het schip door varen naar Den Oever. De Maria Paula vervangt tijdelijk de Francine Kroesen, de vaste reddingboot in Oudeschild. Open sollicitatie Sommige mensen willen zó graag op Texel wonen, dat ze op de meest uiteenlopende manieren proberen zich in de kijker te spelen Koen de Jong uit Surhuisterveen gaat daarin zover dat hij een web site heeft gebouwd, in de hoop werk op het eiland te vinden, zodat hij er met een gerust hart kan komen wonen. 'Mijn grote droom is werken en wonen op Texel', meldt hij op www.wiehelptmijaan- eenbaanoptexel.nl. Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Maakt geld gelukkig? Een tijdlang koesleren wij ons bezit. Voor alle zekerheid weinig energiekosten hebben. Tij dens de voorbereidingen is ook gewerkt aan een bouwvergunning die eigenaren de mogelijkheid biedt op termijn de woning uit te breiden, zonder dat daarvoor opnieuw vergunning hoeft te wor den aangevraagd. Voor De Cocksdorp betekent het project, dat De Planter is gedoopt, dat er na vijf jaar weer meerdere huizen in het dorp worden gebouwd. Sinds 2004 werd er één woning bijgebouwd. Willem van der Linde ontvouwde tijdens de avond tekeningen om op de grond van zijn paardenfokkerij aan de Langeveldstraat 21 wonin gen te laten bouwen. Hij liet weten dat daar echter nog geen con crete plannen voor zijn en dat het nog wel een tijdje kan duren voor er wat van de grond komt.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15