'Mooi pak is wel een reden tot samengaan' Natuurmonumenten viert druk jubileum Provincie wil snel plan Waalenburg Aanval naar voren COURANT 'rovoost. (Foto Jen» Na meierblis volgt grote schoonmaak RtiToon VRIJDAG 1 MEI 2009 Herstel van de oude Dokter Wage- maker, nieuwe kleding voor de boswachters van Natuurmonu menten en gelukzalig sterven op het terras van een strandpaviljoen. Het was een bonte stoet aan rake uitspraken die voorbij kwamen tij dens de viering van 100 jaar Natuurmonumenten op Texel. De vereniging had voor de gelegen heid een bijeenkomst belegd waarbij televisiepresentator Harm Edens (bekend van Dit was het nieuws) een gesprek voerde met Maarten van Rossem, regiodirecteur Krijn Jan Pro voost van Natuurmonumenten, bos wachter Erik Menkveld van Natuur monumenten, gedeputeerde Peter Visser en burgemeester Joke Gel- dorp. Tussen de serieuze uitspraken door moest het vooral gezellig en ludiek zijn. Dat lukte, vooral met dank aan Maarten van Rossem die naar eigen zeggen eigenlijk geen reden Groen zwart Het NOS Journaal heeft het inmid dels gemeld en van de week wist ook NRC Handelsblad te verkondigen dat Texel 'de eerste gemeente in Neder land is die de Ecologische Hoofd structuur op orde heeft.' Prachtig nieuws, alleen de praktijk is dat de gesprekken tussen de verschillende partijen over polder Waalenburg wel iswaar ver op weg zijn, maar niet afgerond. Er zijn nog wat hobbels te nemen voordat er definitief overeen stemming is over wat er gaat gebeu ren met de boerenbedrijven die voor de realisatie van natuur in Waalen burg moeten wijken. De vraag is had bij het feestje van de 100-jarige te zijn, maar met zijn bekende sonore bromstem wel tekende voor de meeste krasse uitspraken. Zo zag hij graag de terugkeer van de oude Dok ter Wagemaker, zodat per overtocht maar een paar auto's meekunnen ('dan heb je geen massatoerisme meer"), er mocht ook wel een ander worden afgebroken ('elke keer als ik over de Rozendijk rijd, zijn er weer lullige huisjes bijgekomen') en buur gemeente Den Helder kon het doen met de uitspraak dat 'wanneer er een hel is, dan ziet die eruit als Den Hel der'. Burgemeester Geldorp hielp mee een luchtige toon te creëren door van Provoost van Natuurmonu menten bij voorbaat zijn excuses te aanvaarden voor de persbijeenkomst die een paar weken geleden werd gehouden en waarbij verkondigd werd dat Waalenburg rond zou zijn. Edens sprong daar meteen ludiek op in nadat gedeputeerde Peter Visser waarom Natuurmonumenten dan toch kiest voor de tactiek om te doen alsof alles in kannen en kruiken is. Het legt een claim op de gesprekken die nog gevoerd moeten worden en staat ook haaks op de loftrompet die Natuurmonumenten steekt over de goede samenwerking tussen de ver schillende partijen. Die goede ver houding is er, maar staat door de opstelling van Natuurmonumenten weer onder druk. Over miscommuni catie of een misverstand kan niet worden gesproken. Tijdens de dag voor de landelijke pers die twee weken geleden op het eiland werd gehouden, werd Natuurmonumenten er nota bene door vertegenwoordi gers van de lokale media op gewe iets corrigeerde over Jac. P. Thijsse (één van de grondleggers van Natuur monumenten) en Provoost vroeg of hij daar misschien ook alvast zijn excuses wilde aanbieden. Hij hield het gesprek, gevoerd aan een stem mig geklede tafel in een grote tent op De Schans, algemeen en soms wat voor de hand liggend door thema's aan te snijden als Texel autovrij en de vraag of Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer niet gewoon één organisatie kunnen worden. Dat laat ste werd meteen met 'nee' beant woord door algemeen directeur Jan Jaap de Graeff van Natuurmonumen ten. Volgens hem zijn er teveel ver schillen omdat SBB een rijksorgani satie is en Natuurmonumenten een private vereniging. Hij vond ook dat één te grote organisatie niet goed zou zijn. Erik Menkveld merkte ludiek op toch wel een reden voor fusie te zien: de pakken van Staatsbosbeheer zijn mooier. De Graeff haakte daar handig zen dat de zaken waarschijnlijk nog niet zo rond waren als gepresenteerd. Toch werd volgehouden dat alles rond was en de landelijke media gin gen daar in mee. De commotie die ontstond, is vervolgens afgedaan als dat het 'wat beroerd in de pers was gekomen.' Het heeft er alle schijn van dat Natuurmonumenten met de haven in zicht het project niet meer wil zien stranden en bewust een aan val naar voren heeft ingezet. Dat is een keuze en in de ogen van Natuur monumenten wellicht een juiste omdat er diverse lichten op groen staan. De provincie wil geld beschik baar stellen en de gemeente is bereid mee te werken bij de verplaatsing van agrarische bedrijven. Maar als die aanval naar voren verkeerd uit pakt, werkt het bij de betrokken boe ren averechts en gaan de hakken in op in met de mededeling dat Menk veld als eerste een nieuw proefpak van Natuurmonumenten mag dra gen. Van Rossem wisselde zijn gemopper ook af met loftuitingen voor het eiland waar hij inmiddels 56 jaar komt. Hij sprak met eerbied over het mooie licht op de Waddeneilan den, noemde een duintop ergens tussen paal 9 en paal 14 zijn favoriete plekje ('ik zeg niet waar, want dan staat er straks veertig man') en roem de het strandpaviljoen bij paal 12, Hij liet tot hilariteit van het publiek weten zelfs het liefst te willen sterven op het terras van een strandpaviljoen na het drinken van een Grand Marnier. Het gesprek werd afgesloten met de offi ciële overhandiging van een DVD met filmpjes over vogels die Mark Plomp uit De Cocksdorp voor Natuurmonu menten maakte. Menkveld mocht het eerste exemplaar in ontvangst nemen. het zand. Dat is niet denkbeeldig, mede omdat de provincie in persoon van gedeputeerde Peter Visser de druk nog extra heeft opgevoerd door te zeggen dat er over een maand concrete voorstellen moeten zijn. Het zijn zetten die kunnen helpen de laat ste hobbels versneld glad te strijken, zodat juni haalbaar is. De aanval naar voren kan echter ook, als het project alsnog zou stranden, achteraf wor den uitgelegd als dat Natuurmonu menten zijn best heeft gedaan en alles voor elkaar had (zie het media offensief), maar dat het is stukgelo pen op de boeren. Dat is vooralsnog een denkbeeldige gedachte en het is te hopen dat dat zo blijft. Want het zou zuur zijn als de schuld dan bij een paar boeren die ingrijpende beslis singen te nemen hebben in de schoe nen wordt geschoven. De provincie wil in juni concrete voorstellen zien voor de vorming van de Ecologische Hoofdstruc tuur op Texel en daarmee ook de indeling van polder Waalenburg. Dat zei gedeputeerde Peter Vis ser dinsdag tijdens een tafelge sprek dat ter gelegenheid van 100 jaar Natuurmonumenten op Texel op fort De Schans werd gehouden. De gedeputeerde voerde daarmee de druk op op het al jaren lopende proces. Hij zei voorstellen van de ILG-Gebiedscommissie Texel te willen zien, zodat er resultaten geboekt kunnen worden. Volgens hem is dat van belang omdat het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied in aantocht is. Hij noemde ook het naderende vertrek van bur gemeester Joke Geldorp (voorzit ter van de ILG-Gebiedscommissie) en de raadsverkiezingen in maart 2010 als redenen om de vorming van de Ecologische Hoofdstruc tuur af te ronden. De gedeputeerde keek niet alleen naar de natuur, maar ook naar de agrarische sector. Hij benadrukte dat dat een gezonde sector moet blijven en dat daar tijd, geld en energie in moet worden gestoken. Hij wees erop dat binnen de ILG- gelden (ILG staat voor Investe ringsbudget Landelijk Gebied) geld is gereserveerd om de vorming van de Ecologische Hoofdstructuur (keten van natuurgebieden die aan elkaar grenzen) te betalen. De financiën zijn ondergebracht bij het Groenfonds. Burgemeester Geldorp, die samen met Visser en andere betrokken meedeed aan het gesprek, kon zich vinden in het streven in juni met voorstellen te komen. Volgens Geldorp weten de boeren dan ook tot 2018 waar ze aan toe zijn (in dat jaar moet de landelijke realisatie van de Ecologische Hoofdstruc tuur in orde zijn). Krijn Jan Pro voost, regiodirecteur van Natuur monumenten, sprak aanvankelijk over het eind van het jaar om resul taten te hebben, maar hij was blij met het streven van de provincie. 'Hoe sneller hoe beter.' Jaap Hin, voorzitter van de Texelse afdeling van LTO Noord, was niet gelukkig dat de gedeputeerde data noem de, omdat de onderhandelingen met de boeren in Waalenburg nog niet zijn afgerond. Tijdens het gesprek kwam ook de persconferentie van een paar weken geleden ter sprake waarbij Natuurmonumenten verkondigde dat Waalenburg rond is. Dat leidde daarna tot boze reacties van LTO Noord en Geldorp als voorzitter van de ILG-Commissie. Zij haalde tijdens het ontspannen gesprek de angel uit het voorval door bij voor baat tegen Provoost te zeggen dat ze zijn excuses accepteerde. Die werden overigens niet hardop uit gesproken. Kinderen bakken broodjes op De Schans. vogelhuisjes. Op Fort De Schans is dinsdag op feestelijke en leerzame wijze de honderdste verjaardag van Natuur monumenten op Texel gevierd. Er was in het bijzonder voor kinderen veel te beleven, een groep die onder de 2.500 bezoekers goed vertegenwoordigd was. 'Over hon derd jaar moet Natuurmonumenten nog bestaan en dus moeten we het van de kinderen hebben,' zegt Eric Menkveld, beheerder van Natuur monumenten op Texel. De weg naar De Schans staat al vol met auto's, voertuigen die aan komen rijden worden door twee parkeerwachten zo goed mogelijk geplaatst. Fietsers crossen overal tussendoor en dikke rijen met fiet sen leunen tegen omheiningen en hekken. Het is duidelijk dat zelfs in het eerste uur van de Open Dag mensen het terrein weten te vin den. Na een welkom door de organisa tie komt iedereen op het binnenter rein van De Schans. Hier staan verschillende kramen, kan de munitiekamer bekeken worden, wordt druk gevliegerd en is het nodige aan eten en drinken. Bij één van de kramen kunnen vogelhuis jes geschilderd worden. Verf in de meest felle kieuren wordt op de houten huisjes aangebracht, schut kleuren komen op het palet niet voor. Ook Ilse en Jeanine van der Vis schilderen hun eigen vogelhuisjes, die later thuis een plekje zullen krijgen. Voor hun moeder Alinda heeft de dag een dubbel gevoel: 'Mijn vader Cees Boot heeft altijd bij Natuurmonumenten gewerkt. We hebben een uitnodiging gekre gen en zeker voor de kinderen is het heel erg leuk. Maar het is heel jammer dat mijn vader er niet meer bij is', zegt ze. Degenen die vanaf het binnenter rein op de rook afgaan, komen terecht in het gedeelte waar kinde ren, met hulp van volwassenen, broodjes bakken. Ook de zusjes Sibel en Lisa Tatti uit Haarlem heb ben broodjes in een rokerig vuurtje hangen. Ze zitten op hun knietjes en gaan zo in hun broodjes op dat ze niet eens doorhebben dat er foto's gemaakt worden. De meiden genieten zichtbaar van hun bak- kunsten, terwijl hun ouders ze van een afstandje in de gaten houden. De vrouw des huizes heeft het uit stapje uitgekozen, en het gezin heeft daar geen spijt van. Naast de verschillende activiteiten wordt ook de mooie locatie geroemd. Vader Arnaldo Tatti wil, naast een leuke dag, zijn dochters graag wat extra's meegeven: 'Het is heel goed dat er veel kinderen zijn, zij zijn de toe komstige natuurbeschermers.' Toevalligerwijs vervult hij daarmee het doel van Natuurmonumenten. Tekst en foto's Imme Bakker

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5