ACTIEF IN NOORD-HOLLAND TEXELSE 6 COURANT 5 VRAGEN AAN... KONINGIN BEATRIX OPENT PROVINCIEHUIS PROVINCIE ZET BANKHANGERS AAN HET SPORTEN VRIJDAG 1 MEI 2009 <3"U| Provincie ^£ni Noord-Holland Colofon RONDLEIDINGEN PAVILJOEN WELGELEGEN De eerste bewoner van Paviljoen Welgelegen - Henry Hope - had het leuk voor elkaar. Hij ontving zijn gasten met drank, nam ze mee voor een uitputtende rondleiding en liet ze aan het einde biljarten. Wie daar goed in was, had wiskundig inzicht en was wellicht een aantrekkelijke zakenpartner. Wilt u ook ronddwalen en wegdromen naar oude tijden? Dat kan. Want ook u kunt een rondleiding krijgen door Paviljoen Welgelegen. Op zaterdag 20 en 27 juni en 411 en 18 juli is Paviljoen Welgelegen open voor alle Noord-Hollanders van 10.00 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 15.30 uur. Het programma bestaat uit een film en een rondleiding door het paviljoen. Er is een beperkt aantal plaatsen. Meer weten over de rondleidingen? Kijk op www.noord-holland.nl PROVINCIECONCERT IN DE HAARLEMMERHOUT Nederlands, Frans of echt Noord-Hollands? Muziek, dans of cabaret? Rock, klassiek of pop? Of van alles een beetje? Laat u op zaterdagavond 4 juli verrassen tijdens het provincieconcert in de Haarlemmerhout naast Paviljoen Welgelegen. Komt u ook? Meer informatie vindt u op www. noord-holland .nL NOORD-HOLLANDERS GAAN IN DEBAT MET DE PROVINCIE Wat zijn typisch Noord-Hollandse problemen, wat zijn de dilemma'sEn belangrijker, hoe zijn die op te lossen Om daarachter te komen gaat het provinciebestuur op tv acht keer in debat met Noord-Hollanders. Bij RTV Noord-Holland is binnenkort te zien hoe inwoners, ondernemers, gemeentebesturen en vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties uit Noord-Holland met de provinciebestuurders in debat gaan. De eerste vier afleveringen va n het programma 'NH in Debat' zijn op 7,14.21 en 28 juni te zienDan wordt onder meer duidelijk wat de initiatieven en investeringen van de provincie zijn, en ook wat deze opleveren voor de verdere ontwikkeling van Noord-Holland Het eerste debat gaat over wachtlijsten in de Noord-Hollandse pleegzorg. Ook al zijn er voldoende pleegouders te vinden, toch staan er nog kinderen op de lijstHoe kan dat? Cedeputeerde Sascha Baggerman gaat erover in discussie op 7 juni Het debat dat 14 juni wordt uitgezonden gaat over de favoriete woonplek van Noord-Hollanders en welke gevolgen dat heeft. Als mensen graag in de stad wonen, betekent dat er meer hoogbouw moei komen. En als Noord-Hollanders het liefst in het groen willen wonen, moet er dan ook in het groen meer gebouwd worden? Daarover gaat het debat met gedeputeerde Ton Hooijmaijers. Gedeputeerde Peter Visser gaat in debat over CO.-uitstoot verminderen op regionaal niveau. Moeteft Noord-Hollandse bedrijven en inwoners worden gestimuleerd tot ander gedrag of moeten ze daartoe worden gedwongen, ook in deze tijden van economische crisis? Dat is waar het tijdens het debat op 21 juni overgaat. Het debat van 28 juni gaat over gemeentelijke herindelingen. Moet de dienstverlening aan burgers en bedrijven door gemeenten in Noord-Holland losgelaten worden of juist actief worden aangestuurd? Hierover gaat het debat met gedeputeerde Bart Heller. De acht tv-debatten worden voor en na de zomer van 2009, op RTV Noord Holland uitgezonden. Wilt u weten wanneer een debat wordt uitgezonden en welk onderwerp aan de orde komt? Hou www.noord-holland.nl in de gaten en de huis-aan-huisbiaden. regionale dagbladen en de uitzendingen van RTV Noord-Holland. In Noord-Holland is er altijd wat te doen. Deze maand heeft de provincie een eigen feest: vanaf mei starten allerlei activiteiten rond de heropening van het provinciehuis. Ook andere activiteiten die op deze pagina staan, zijn door de provincie (mede) mogelijk gemaakt. Twee jaar heeft de restauratie geduurd van het provinciehuis waar het bestuur van Noord- Holland in huist. Het historische pand, Paviljoen Welgelegen, stond sinds 1 mei 2007 in de steigers. Vooral het interieur werd onder handen genomen. De kleuren in de belangrijkste vertrekken zijn weer in ere hersteld. Ook het licht in de koffie kamers van het gebouw is weer als vanouds: de lantaarnkappen die in 1869 zijn weggehaald, staan weer op het dak. Wie zich wil vergapen aan de binnenkant van het paviljoen, kan een rond leiding krijgen. Op deze pagina leest u daar meer Maar er is nog meer te doen in Noord-Holland. Natuurlijk is op 5 mei weer Bevrijdingspop in de voortuin van het provinciehuis. De provincie Noord-Holland is één van de sponsors van dit evenement. Kijk voor de programmering op www.bevrijdingspop.nl. In juni beginnen ook tv-debatten tussen Noord- Hollanders en de gedeputeerden van de provincie. Op RTV Noord-Holland kunt u stevige discussies over prikkelende onderwerpen zien en beluis teren. Op de agenda staan onderwerpen als de wachtlijsten in de Noord-Hollandse pleegzorg en het verminderen van C02-uitstoot op regionaal niveau. Ook op tv, maar dan op Nederland 1, is een bijzonder tv-programma te zien, namelijk Sport in Holland. Hierin maken acht notoire niet-sporters kennis met een sport en na acht afleveringen kiezen ze hun favoriete sport. Hoe ze het er vanaf brengen, is elke vrijdagochtend te zien. Wie meer wil weten over de activiteiten die op deze pagina staan, kan terecht op www.noord-holland.nl. Aan het hoofd van de provincie staat een algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden hiervan zijn gekozen door de inwoners van Noord-Holland. Een van de Statenleden is Nel Eelman van het CDA. Hoe lang bent u al Statenlid? Sinds april 2007. En ik was tussen 1991 en 1995 ook al Statenlid. Waarom bent u Statenlid geworden? Na twaalf jaar wethouderschap op Texel, leek het me interessant om met mijn politiek-bestuurlijke ervaring in de Staten van Noord-Holland actief te zijn. Hoe ziet uw contact met de Noord-Hollanders eruit? Ik ben lid van verschillende commissies, waarvoor ik regelmatig de provincie in trek. Ook door werkbezoeken kom ik te weten wat er in Noord- Holland leeft. Wat is uw favoriete plek in Noord-Holland? Mogen het twee favorieten zijn? Als ik van de Texelse boot het eiland oprijd, vind ik het altijd weer bijzonder. Rechts de strakke Waddendijk met grazende schapen, links het duinlandschap in de verte met de kerktoren van het kerkje van Den Hoorn. Prachtig. Een andere favoriete plek is Paviljoen Welgelegen, dat ook een beetje mijn 'thuis' is. Wat doet u onder andere voor de provincie? De afgelopen twee jaar maakte ik deel uit van de klankbordgroep voor de restauratie van Paviljoen Welgelegen. Een voorrecht, want zoiets maak je normaal nooit mee. In mei is er echt een hoogte punt. want dan wordt het Paviljoen opnieuw officieel in gebruik genomen. Welgelegen is zó mooi gerestaureerd, zo zorgvuldig, met heel veel liefde en met oog voor details. Ik hoop dat veel Noord-Hollanders er straks een kijkje gaan nemen. Ik verheug me erop om samen met andere Statenleden hen rond te leiden. Met veel plezier zat ik ook in de jury van de kunstenaar die de kroonluchters ontwierp. Unaniem werd dat Michiel van Overbeeke. Hij heeft iets bijzonders gemaakt wat feestelijk, sprankelend en verras send is voor iedereen die er oog in oog mee staat. Mijn betrokkenheid bij de restauratie van Welgelegen was voor mij echt een krent in de pap. Koningin Beatrix is op vrijdag 29 mei aanwezig bij de ceremoniële opening van het gerestaureerde Paviljoen Welgelegen, het provinciehuis van Noord-Holland. Sinds 1930 zit het bestuur van Noord-Holland in Paviljoen Welgelegen. Het gebouw wordt, met respect voor het historische karakter, dagelijks gebruikt. Zo hebben de commissaris van de Koningin en de gedeputeerden hier hun werk kamer. Ook vindt elke maand in Paviljoen Welgelegen de vergadering van Provinciale Staten plaats en wekelijks die van Gedeputeerde Staten. Wie ooit in Haarlem is geweest, kent het opvallende gebouw aan de eeuwenoude Haarlemmerhout Paviljoen Welgelegen werd tussen 1785 en 1792 gebouwd als buitenverblijf in opdracht van koopman en bankier Henry Hope die er zijn kunstcollectie in onderbracht. Twee jaar geleden begon de restauratie en nu is het historische gebouw in volle glorie hersteld. Zo zijn de oor spronkelijke daklantaarns gereconstrueerd en weer geplaatst op de grote zijzalen van het gebouw. Ook zijn er drie historische vertrekken ingericht als een hommage aan de belangrijkste bewoners van het huis: bouwmeester Henry Hope, Koning Lodewijk Napoleon en Prinses Wilhelmina van Pruisen, de moeder van Koning Willem I. De opening van Paviljoen Welgelegen op vrijdag 29 mei maakt deel uit van een reeks van activiteiten die de komende maanden plaatsvinden. Zoals een ballonnenspektakel, rondleidingen en een open luchtconcert. Meer informatie over de ai staan op de website van de provincie Noord- Holland: www.noord-holland.nl. Acht bankhangers en uitstellers komen in beweging! Daarvoor zorgt oud-schaatsster Yvonne van Gennip in het nieuwe televisieprogramma Sport in Holland, dat door de provincie wordt gesponsord. De deelnemers maken elke week kennis met een andere sport. Aan het einde van het programma kiezen ze een sport en daarna worden ze klaar gestoomd voor een sportevenement. Lukt het ze om van de bankhanger naar sportief type te gaan? IJsboer Michel Prinsen is een van de deelnemers. Hij deed mee aan de clinic van atlete Yvonne Wisse in het Olympisch Stadion in Amsterdam. "Ik heb vroeger altijd gesport maar door hel werken en ondernemen is het steeds minder geworden. Ik houd van sport en heb mijzelf opgegeven omdat ik uit die sleur wil." De provincie draagt bij aan Sport in Holland dat oud-schaatsster Yvonne van Cennip presenteert. "Heel goed dat de provincie dat doet. Dit past ook bij bijvoorbeeld de sportprojecten voor ouderen en het financieel steunen van sportaccommodaties." Op de vraag of ze zelf wel eens een bankhanger is, antwoordt Yvonne van Gennip lachend: "Ik heb na mijn schaatscarrière 15 jaar niets gedaan. Ik begrijp de bankhangers dus wel," Naast het presenteren van Sport in Holland is ze nu druk met veel dingen. Zo zet ze zich onder andere in voor Sportservice Noord-Holland, goede doelen en geeft ze schaatsclinics. "Die variatie vind ik leuk omdat ik nieuwsgierig van aard ben. Het leukste vind ik om met mensen om te gaan." Sport in Holland is elke vrijdag te zien om 10.45 uur bij Ned 2De herhalingen zijn elke zaterdag om 13.00 uur bij Ned. 1. Kijk ook op: www.noord-holland.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6