'Bestuur moet belang Texel in hart hebben' Molenaar in spagaat door uitbreiding museum TEXELSE 7 COURANT 'Bouw staat mindere tijd te wachten' VRIJDAG 1 MEI 2009 Bridgekampioen Luuk Kellner en Peter Ruigrok zijn kampioen geworden van de wintercompetitie 2008/2009 van Groot Slem. Concert Dat is bekendgemaakt op de jaar vergadering van de bridgeclub. Kellner en Ruigrok hadden een plaatsingscijfer van 15. Marry Bak ker en Corry Zevenhoven, die tweede werden, hadden ook eind cijfer 15, maar een iets lager gemid delde dan de winnaars. Jan Hoo- gerheide en Jan Jonkergouw werden derde met eindcijfer 17. De winnaars kregen elk een kleine geldprijs/ Er deden in totaal 30 paren mee aan de wintercompeti tie. Groot Slem start op 11 mei met de zomerdrivers, maandag 4 mei Artistieke weergave van de nieuwe entree van het Maritiem en Juttersmuseum, met links de molen. Overigens li/kt de Traanroeier daarop volgens de molenaars groter en hoger dan hij in werkelijkheid is. Bij Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg vindt zaterdag 9 mei een uitwisselingsconcert plaats van het Koninklijk Texels Fanfare corps en Accordando uit Spierdijk plaats. Het concert begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Bouw- en aanverwante bedrijven staat een mindere tijd te wach ten, zo valt te concluderen uit een analyse van de kredietcrisis door de gemeente. Ondernemers op Texel zijn geneigd te wachten met het uitvoeren van aanpas singen of verbouwingen en nieuwbouw. Dit zal effect heb ben op de bouwsector. Opdrachtgevers die geen geld krij gen van de bank haken af. de woningmarkt is stroperig waardoor het verhuizen en de daaraan gekoppelde verbouwingen en ver nieuwingen achterwege blijven. Hetzelfde geldt voor het inrichten van de gebouwen (meubels etc). De bouwsector verwacht vooral na de bouwvak minder werk te heb ben. Ook de dienstensector ervaart de gevolgen, met name makelaars en notarissen. Op Texel is de schade voorlopig beperkt. Er is een flinke run geweest op de recreatiemarkt. Het is de vraag hoe lang dat aan houdt. De verkoop van woonhui zen is dun; het aantal transacties is dalende. De andere diensten sec toren presteren gelijkwaardig. Vooralsnog is in de vervoerscijfers van TESO (nog) weinig te merken van de kredietcrisis. Een landelijke trend die dit jaar mogelijk een negatief effect kan hebben op Texel en TESO is de verwachte daling van het aantal toeristische over nachtingen in Nederland (CBS schat het dit jaar op vier procent). In maart was sprake van een lichte daling van vervoer, maar dat was mede afhankelijk van het late tijd stip van de paasvakantie. De Nederlandse transportsector heeft het zwaar, dit zou voor Texel in beperkte mate kunnen leiden tot minder vrachtvervoer. TESÖ ver wacht dit jaar volgens Kikkert op nul procent groei uit te komen. Ambachten De indruk is dat ambachtelijke bedrijven het iets rustiger hebben dan vorig jaar, maar dat is nog niet zorgwekkend. Wel zijn voor bij voorbeeld schoonheidssalons de periodes tussen de afspraken wat langer. In deze sector wordt de markt kleiner. Ook de garages mer ken een dalende vraag naar aan koop van auto's. In de landbouw en de visserij is het de vraag in hoeverre de effecten voortkomen uit de economische crisis. Wel is de economische posi tie in deze branches zorgwekkend. De landbouw voorziet overwegend in de eerste levensbehoeften en zal daardoor minder gevoelig zijn voor economische omstandigheden. Wel is er bij de pootaardappelen wat minder vraag van buiten Euro pese Unie. De oogst van afgelopen jaar wordt niet geheel verkocht. De prognose is dat de prijs iets boven het gemiddelde zal uitkomen. Na een paar uitstekende jaren is de zuivelproductie wereldwijd te veel toegenomen, wat leidt tot lagere prijzen. De financiële crisis draagt hier echter marginaal aan bij. Het vleesvee en de schapen kennen al jaren een vrij laag prijsniveau, de trend laat een lichte verbetering zien. Wel is het zo dat de sector dubbel getroffen wordt doordat de prijzen van melk en andere agrari sche producten sterk zijn gedaald en de kosten sterk zijn gestegen. De visserij blijft zorgelijk, ondanks de daling van de energieprijs, wat een gevolg is van de wereld wijde financiële crisis. Er is echter sprake van een afname van de vraag en een daarbij zakkende prijs voor de vis. Het zijn met name de voor de Texelse vloot belangrijke tong en schol die het moeilijk hebben. Tong is flink onderuitgegaan door sterk verminderde vraag in de horeca en restaurants, hier is sprake van een conjuncturele verlaging. Voor de schol is het moeilijker. Deze heeft de laatste jaren marktaandeel ver loren aan de sterk gestegen import van vis uit Azië. Het zal naar ver wachting veel tijd en enerige kos ten om schol weer op een accep tabel prijsniveau te krijgen. De visserij zal zich in de versmarkt moeten terug vechten. Hier ligt een grote uitdaging, omdat het met de platvisbestanden in de Noordzee goed gaat. De daarbij behorende quota zullen de komende jaren gaan stijgen. Ondanks de lagere energieprijzen en het verlagen van de visprijzen, zijn de bedrijfsresul taten voor de sector platvis margi naal, het zijn met name de Texelse vissers die in een aantal opzichten het voortouw nemen in het opzet ten van innovatieve projecten, denk hierbij aan de sumwing en de eer ste pulskor die binnenkort op de TX68 operationeel zal zijn. Zo pro beert de visserij te overleven en kansen te creëren voor de toe komst. In de garnalensector gaat het ook (qua prijzen) zeer moei zaam maar ook hier initiatieven die meer perspectief moeten bieden voor de toekomst. Het Toeristisch Investerings Fonds moet een bestuur krijgen met Texelaars en mensen van de overkant met hart voor het belang van Texel. Dat liet Bart Robbers, voorbereider van de Stichting Toeristisch Investe rings Fonds Texel (STIFT) weten tijdens de jaarvergadering van TVL. De leden van de vereniging voor logiesverstrekkers moeten een beslissende stem krijgen in het verdelen van de gelden uit het fonds. Robbers gaf tijdens de jaarverga dering een toelichting op de stand van zaken rond het fonds dat hij in opdracht van het Toeristisch Ken nisinstituut Texel aan het oprichten is. Hij sprak over een bestuur van drie tot vijf mensen. Volgens Rob bers is het belangrijk dat de bestuursleden Texel in hun hart en in hun gedachte meedragen. 'Het gaat er niet om dat ze 24 uur per dag met hun voeten op het eiland staan.' Het bestuur is autonoom en ope reert los van de gemeente. Een van de taken is beoordelen welke projecten, die leiden tot verbete ring van de toeristische voorzie ningen, in aanmerking komen voor de vier ton die de gemeente jaar lijks uit de opbrengsten van de toeristenbelasting in het fonds stort. Daarbij is een belangrijke rol weggelegd voor de secretaris die uitvoerend is en overlegt met belangstellenden, zodat zij weten aan welke criteria ze moeten vol doen en welke route gevolgd wordt. Over de criteria is nog niet veel duidelijkheid. Bedoeling is dat het bestuur zich zelf benoemt. Burgemeester en wethouders worden van te voren gekend in de kandidaten, de gemeenteraad speelt geen rol. 'Op die manier kun je politieke benoe mingen voorkomen of dat je gestorte kandidaten krijgt waar niemand mee kan werken.' Rob bers kon zich voorstellen dat de voorzitter van het Toeristisch Ken nisinstituut de eerste voorzitter benoemt (na oprichting bij de notaris) en dat daarna de bal bij het bestuur ligt. Namen van even tuele kandidaten werden niet genoemd. Er komt ook een advies commissie die zich mee over de aanvragen buigt. Vertraging De oprichting van het fonds heeft vertraging opgelopen, maar vol gens Robbers is het verstandiger eerst de statuten en de fundamen ten goed voor elkaar te hebben. 'Dat is beter dan snelheid. Je hebt ook langer last van een slecht in elkaar gezet fonds.' Hij stelde dat het enige tijd duurt, omdat er geen soortgelijke fondsen bestaan waar door het opstellen van de statuten zelf moet worden uitgedokterd. De vertraging betekent dat dit jaar naar verwachting in het najaar voor het eerst geld wordt uitgekeerd. Bedoeling is dat vanaf 2010 jaar lijks in het voorjaar gelden worden verstrekt. Ideeën kunnen voorals nog bij het Toeristisch Kennisinsti tuut worden ingediend. Volgens Robbers bestaat dit jaar tot 1 augustus de gelegenheid aanvra gen bij het fonds in te dienen en valt eind oktober een beslissing. Er wordt aan gewerkt de leden van de Texelse Vereniging van Logies verstrekkers daarin een beslissen de rol te geven. Het staat nog niet vast op welke manier dat zou moeten gebeuren. Robbers noem de het een optie dat het bestuur meerdere pakketten met te hono reren aanvragen opstelt en dat de leden kunnen aangeven welk pak ket de meeste voorkeur geniet. Een aanvraag kan in meerdere pakketten zitten, maar ook in het ene pakket wel en in het andere niet. Harry Wuis opperde de moge lijkheid dat tijdens de jaarvergade ringen van TVL de keuze wordt gemaakt. Robbers sprak de ver wachting uit dat er dit jaar meer "wordt aangevraagd dan het fonds kan uitkeren. van Oudeschild, voor een deel aan het zicht en doe je de skyline van Oudeschild geweld aan. Vooral het huidige beeld van Oudeschild is voor ons de drijfveer om zoveel tijd in de molen te steken. Ik heb de plannenmakers er vanaf het eerste begin op gewezen dat er een molenbiotoop is waarmee ze reke ning moeten houden en dat ze niet de hoogte in kunnen. Ik het) het in de werkgroep geroepen en bij andere gelegenheden. Maar het is niet onderkend. Nu het college van b en w heeft ingestemd om een uitzondering op het bestemmings plan te maken, voelen wij ons ver plicht dit aan te zwengelen.' Hun bezwaar tegen de vrijstelling in het bestemmingsplan zal wor den voorgelegd aan de commissie Beroeps- en Bezwaarschriften, die advies uitbrengt aan het college van b en w. Als dit niet tot een ander besluit leidt, nemen de Texe laars geen verdere juridische stap pen. Maar Hollandsche Molen heeft hen laten weten in dat geval wél naar de rechter te stappen. Moeilijk De kwestie heeft verdeeldheid gezaaid binnen de Stichting tot Behoud van de Traanroeier (SBT), die eigenaar is van de molen. Een meerderheid van de bestuursleden was vóór de bouw, een minder heid tegen. Om die reden is Keijzer, evenals tegenstander Gerard Zeijerveld van de dorpscommis sie, uit het bestuur gestapt. Voor- Willem Keijzer, dit jaar op de kop af 25 jaar molenaar, is één van de 200 molenbiotoopwachters in Nederland die erover waken dat binnen een straal van honderd meter rond de molens geen hoog bouw plaatsvindt. Door de nieuw- bouwplannen van het Maritiem en Juttersmuseum is Keijzer in een vervelende dubbelrol beland. Als medewerker van het museum zou hij de nieuwbouw eigenlijk moeten steunen, maar als molenaar en vooral als biotoopwachter, voelt hij zich gedwongen zich te verzet ten tegen de plannen. 'Ik heb het daar erg moeilijk mee.' Keijzer weet zich gesteund door molenaar Dirk Haker en medevnjwilligers Jan Plui- mert, Arie de Ligt en Cees Vinke, die een opleiding tot molenaar vol gen. Samen met S. Markering van de overkant hebben ze naar aanlei ding van deze beladen kwestie het Texels Molenaarsgilde opgericht. Haker 'Laat duidelijk zijn: we zijn met tegen de nieuwbouw, want we onderschrijven het belang. We zijn alleen tegen de hoogte ervan.' Keijzer: 'Ik betreur dat het zover heeft moeten komen. Het gebouw heeft directe invloed op de wind vang van de molen.' Vereniging Hollandsche Molen steunt het gilde: 'Wmdturbulenties zorgen ervoor dat de molen onvoorspelbaar gedrag vertoont op momenten dat deze in bedrijf is. Ook slijten de bewegende delen sneller, omdat het wieken- kruis onevenwichtig wordt belast.' Skyline Keijzer: 'Bovendien onttrek je de Traanroeier, toch het visitekaartje Beeld vanaf de stelling (omloop van zes meter hoog) van de molen. Rechts het gebouw waar de nieuwbouw komt. Twee keer goud voor Eschweiler In een internationaal zwemtoernooi in Ettelbrück won Sverre Eschwei ler uit Den Burg gouden medailles op de 50 en 10 meter rugslag. Aan het toernooi werd deelgenomen door 28 verenigingen uit Duitsland en de Benelux. Eschweiler leverde een bijzondere prestatie door 19de te worden in het ploegenklasse- ment, omdat hij - als enige zwem mer van MSV Zeemacht - in zijn eentje een ploeg vormde. zitter Alfred Schaatsenberg: 'Het is heel dubbel en ik heb het er zelf ook best moeilijk mee. Aan de ene kant hebben de tegenstanders gelijk, maar aan de andere kant is de nieuwbouw voor het museum ontzettend belangrijk. Ik heb mezelf altijd sterk gemaakt voor de uitbreiding, ook in verband met de werkgelegenheid die ermee is gemoeid. Het zou heel jammer zijn als het nu moet stoppen. Mis schien is er nog een tussenoplos sing te bedenken.' Afweging Ester Banki, directeur van het Maritiem en Juttersmuseum en secretaris van de SBT: 'Het plan voor de uitbreiding is in de geest van de molenbiotoop. De wind vang van de molen blijft goed, alleen uit het noordwesten wat minder, maar dat is niet de over heersende windrichting. De molen wordt niet belemmerd en zal gewoon blijven draaien. De Traan- Molenaars Willem Keijzer en Dirk Haker en vrijwilligers en molenaars in opleiding Jan Pluimert, Arie de Ligt, en Kees Vinke, die samen het Texels Molenaarsgilde i.O. vormen. (Foto's Gerard Timmerman) Zo veel hoger dan het gebouw dat er nu staat wordt het niet. We wis ten van de molenbiotoop en heb ben een afweging gemaakt. Daar hebben we onder meer met de klankbordcommissie uitvoerig over vergaderd en die heeft er ook mee ingestemd. Wij zijn blij met het ontwerp. Ik begrip dat Willem zich verantwoordelijk voelt voor de molen. Maar die houdt zo'n goed mogelijke plek, dat zal niet veran deren.' roeier is ook gebaat bij een goed lopend museum. Ander aspect is dat de molenbiotoop niet veran kerd is in de wet en niet als ver plichting in het bestemmingsplan buitengebied is opgenomen. De skyline van Oudeschild blijft het zelfde, de molen blijft boven alles uitsteken. We hebben om te bou wen niet heel veel vierkante meters tot onze beschikking en moeten de ruimte zo goed mogelijk benut ten. 50 meter rugslag, 0.27.05 minuten, eerste plaats; 100 m rugslag, 0.57 77 (p r.). 1ste; 50 m vrije slag. 0 24 63, 4de. 100 m vn|e slag, 0.52.77 (p.r.), 4de; 50 m vlinder. 0.26 70 (p.r.), 8ste, 100 m vlinder, 1 04.13. 15de; 200 m vnje slag. 1.59 23 7de.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7