'Probeer over schouder van de visser mee te kijken' Problemen vloot gaan onderzoeker aan het hart TEXELSE 3 COURANT Jwl DINSDAG 15 MEI 2009 Haar grootheid lag in kleine dingen. Bedroefd, maar toch dankbaar voor de liefde en zorg waarmee zij ons gedurende haar leven heeft omringd, delen wij u mede dat van ons is heengegaan onze lieve moeder, geweldige groot- en overgrootmoeder en zus Klaasje Kaczor-Knol sinds 2002 weduwe van Fer Kaczor 25 november 1925 t 11 mei 2009 Cees en Hedy Carla en Martien, Cor in herinnering Klein- en achterkleinkinderen Janna Kiewiet ..Gollards", k. 224 De Zes 12 1791 EX Den Burg Moeder is op haar kamer. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 15 mei van 19.30 tot 20.30 uur in de carrousel van de „Gollards" en na afloop van de crematieplech tigheid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 16 mei om 14.15 uur in cremato rium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentieadres: Fam. C. Kaczor, Siuyscoog 19, 1791 WV Den Burg. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. In het bijzonder gaat onze dank uit naar het verplegend personeel van de „Gollards". Familieberichten Lieve oma, rust zacht Bianca, Remko Lynn, Justin llonka, Theo Jos Betrokken, warm, creatief denker en schrijver Tot ons grote verdriet en te vroeg is overleden Harry Fransen Harry is 10 jaar in dienst geweest van VU medisch centrum, als senior adviseur bij de dienst strategie en beleid. Hij heeft zich in de periode 1998 - 2008 met veel enthousiasme, betrokkenheid en humor ingezet voor een groot aantal projecten in VUmc. Harry was een geweldige collega en een bijzon der mens. Zijn levensmotto 'warmte, liefde en aandacht' gaf hij als geen ander invulling. Wij bewaren heel goede herinneringen aan Harry en aan alles wat hij voor ons en VUmc heeft be tekend en wij wensen Veronica en de kinderen veel sterkte bij het verwerken van dit verlies. Namens VU medisch centrum, Elmer Mulder, voorzitter raad van bestuur VUmc Joep van der Velden, directeur dienst strategie, bestuur en projecten Amsterdam, 10 mei 2009 Harry Fransen Geschokt zijn wij door het, toch nog plotseling, overlijden van Harry Fransen, echtgenoot van onze oud-directeur Veronica Bos. Bestuur, directie en medewerkers van WV Texel wensen Veronica, haar zonen, schoondochters en familie heel veel sterkte toe. Harry Fransen Onze goede vriend is veel te vroeg overleden. Lieve Veronica, Thijs, Bouwe, Anita, Judith en Otto, we houden van jullie en denken aan jullie. Sjors en Tosca Merlijn en Marieke Neis Joris en Larisa Geschokt zijn wij na het overlijden van „onze" drukker Jan Feenstra Wij wensen zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren veel sterkte bij dit grote verlies. De redactie van „De Hoornder", Winanda, Marco, Annemieke, Harry, Christa Piet en Wil van harte gefeliciteerd! OrT. nrckjc- 11 rrrA 't om 1 (oCO wr ZJj wvcgt J*f20 gjirafn Manfred van MeJis en Cynthia tteqetnan J&II& en We«el Jvhanatfyaat 1 1791 AfC Ven f3wg. Voor bezwete «rasff even bellen M Oio 5"-M Ofo5 O. Ofo 5~1 332 9^8 Na enkele maanden van ziekte in het Gemini en de prettige ziekenkamer van de „Gollards", ga ik op 28 mei weer naar huis, Bernhardlaan 68. Ik wil iedereen hartelijk bedanken voor alle ge toonde belangstelling in deze voor mij nare tijd. De vele kaarten, brieven en telefoontjes hebben me heel goed gedaan. Ik hoop op voorspoedig herstel zodat ik mis schien in september de Kumpulan weer kan op pakken. Nogmaals dank en hartelijke groeten van Maud van de Mheen Als wetenschapper wordt een zakelijke en analytische houding van hem verwacht. Niet meer en niet minder. Maar na twee diep gaande onderzoeken heeft de bemanning van de Texelse vis sersvloot een plekje in het hart van Rob van Ginkel veroverd. De crisis in de visserij laat hem dan ook niet onberoerd. 'Biologen wijzen wel erg gemakkelijk naar de boze visser die verantwoorde lijk is voor het uitsterven van de vis. Maar je hoort nooit iets over gemeenschappen mensen die schade oplopen.' Al sinds hij in 1990 voor het eerst op het eiland neerstreek voor zijn promotie-onderzoek, heeft Van Gin kel goede contacten in de Texelse visserij. 'Op uitnodiging van Bert Weijdt, die voorzitter van de visse rijvereniging was geweest, schoof ik steeds aan bij het rriaandagoch- tendoverleg. In het begin vonden ze me misschien een vreemde snuiter, maar ik voelde me al snel geaccep teerd. Ik heb hun verhalen seneus genomen en geprobeerd een zo eerlijk mogelijk beeld van de visserij te schetsen. Toen ik jaren later weer terug was voor verder onderzoek, zeiden ze me: dan moet je maan dagochtend maar weer aanschui ven.' Lachend: 'Ik kom bij niemand op de verjaardag, maar als ik op de haven ben, maak ik met deze en gene een praatje. Eigenlijk is het net als in de echte wereld: met de één kun je het prima vinden, met de ander heb je niet zo veel.' Sinds enkele weken ligt zijn nieuwste pennenvrucht in de winkel: Braving Troubled Waterseen etnografisch onderzoek naar de economische, sociale en culturele dimensies van de visserij. Bij zijn onderzoek richtte hij zich vooral op de invloed van overheidsingrepen in de afgelopen drie eeuwen. Al in de zestiende eeuw golden regels, waarbij de haringvis serij was voorbehouden aan enkele grote rederijen. Meest ingnjpende maatregel in de moderne geschie denis was de invoering in 1975 van de eerste vangstquoteringen. Hoewel het alweer zijn twaalfde boek is en hij als cultureel-antropoioog al tientallen jaren onderzoek verricht, vertelt hij nog steeds vol passie over de visserij in het algemeen en die op Texel in het bijzonder. 'Ik ben geen visser, maar probeer over hun schouder mee te kijken en me voor te stellen wat zo'n crisis als we nu meemaken voor hen persoonlijk en voor hun gezin en bedrijf betekent. Het is echt geen lolletje om tegen je bemanning te moeten zeggen: we houden er mee op. Daar wordt vaak niet bij stil gestaan. Komt bij dat alarmerende berichten over de visstand van alle tijden zijn. Aan het eind van de negentiende eeuw werd er al voor gewaarschuwd dat tong en schol bedreigd werden. Nu is het inderdaad zo dat het slecht gaat met de stand van sommige vissoorten, maar dat is niet per definitie te wijten aan de vissers.' Bedenkingen heeft Van Ginkel bij het beleid van de overheid, dat de crisis volgens hem eerder in de hand heeft gewerkt dan bestreden. 'De overheid heeft de visserij - maar ook de landbouw - eerst met grote subsidies gestimuleerd te groeien. Met veel succes, want in beide sec toren wordt met groot en modern materieel gewerkt. Maar vervolgens zegt diezelfde overheid: nu gaan we afbouwen. En wordt opnieuw belastinggeld gebruikt om dat beleid vorm te geven.' De quotering noemt hij 'de groot ste ramp die de visserij is overko men'. 'De invoering werd gezien als belangrijke beschermingsmaatregel. Maar zoiets werkt alleen bij draco nisch toezicht. De vissers zagen de quota in eerste instantie vooral als doelstelling. Ving je minder, dan had je gefaald. Méér vangen mocht natuurlijk niet, maar omdat er toch Het omslag 'Braving Troubled Onder toeziend oog van Barry Zegel (links) en Jitse Betsema stript Rob van Ginkel een tong. De foto is in 2006, ten ti van zijn onderzoek, genomen aan boord van de TX38. niet of nauwelijks tegen werd opge treden, zag niemand dat als pro bleem. Sterker, als visser moest je wel mee in de concurrentiestrijd, of je wilde of niet. Vanuit de sec tor werd toen al aangedrongen op ingrijpen. De goede wil was er wel, maar de overheid liet zich daar wei nig aan gelegen liggen.' Dat de overheid de afgelopen jaren heeft meebetaald aan nieuwe vangsttechnieken, geeft Van Ginkel geen gerust gevoel. 'Voor hetzelfde geld zegt de Europese Unie straks dat de pulskor niet deugt, omdat het zielig is vissen te doden met behulp van stroomstoten. En dan wordt een veelbelovende ontwikke ling met één pennenstreek naar de prullenbak verwezen.' Daarmee wil hij niet zeggen dat de vissers zonder fouten zijn. 'Het is niet zo dat het de vissers alleen maar overkomt. Het is altijd een wisselwerking. De vis sers zijn niet per se de slachtoffers en het is ook waar dat veel vissers nogal eigengereid zijn en graag hun eigen gang gaan. Dat is nu eenmaal inherent aan hun beroep. Ik verzet me alleen tegen het beeld dat ze de zeeën leegroven en met niemand iets te maken willen hebben. Dit soort kwesties boeit me. Ik probeer ze van alle kanten te bekijken, in plaats van met een eendimensionale blik. In beleidsstukken sneuvelt dat soort nuances meestal.' De moeilijke tijden die de visserij doormaakt, stemmen Van Ginkel weinig optimistisch over de toekomst van de sector. Toch is hij minder somber dan hij wel eens geweest is. 'Na alle saneringsronden moet je verwachten dat het de vissers die zijn overgebleven beter gaat. Ze zijn druk met de ontwikkeling van interessante nieuwe technieken. zoals de sumwing en de pulskor, die brandstof besparen en voor minder bodemberoering zorgen. Hoopvol is ook dat ze tijdens de fase van kinderziektes het bijltje er niet bij neergooien. Sterker: er zijn steeds meer vissers die overschakelen op de alternatieve vangstmethoden. Daar speelt de eigen portemonnee natuurlijk een grote rol in, maar het geeft ook aan dat schipper-eigena- ren voldoende geloof in de toekomst hebben. Het is wel zaak dat ze blij ven knokken en niet verzuren. Want er is de laatste jaren zo'n anti-stem ming jegens de vissers ontstaan, dat ze met mogen ven/vachten dat ze nu plotseling de hemel worden in geprezen.' Braving Troubled Waters is een lijvig werk van 338 pagina's en geschre ven in wetenschappelijk Engels. Logischerwijs is het lezerspubliek niet bijzonder groot. 'Het gaat vooral om vakgenoten van mij: cultureel- antropologen, sociaal-geografen en maritiem-historici. Als er 1500 wor den verkocht, heb je de markt wel bestreken', vermoedt Van Ginkel. Gezien het onbegrip dat de visse- njsector vaak nog ontmoet, zou hij een uitbreiding van zijn doelgroep toejuichen. 'Het boek is misschien ook wel goed voor biologen. Ik lees de publicaties op hun vakgebied wel, maar het lijkt me sterk dat zij ook cultureel-antropologen en so ciologen lezen.' Overigens is het niet te verwachten dat zijn nieuwe boek op korte termijn in het Nederlands wordt vertaald. 'Ik heb altijd gezegd dat ik dat graag nog eens zou willen. Maar het ont breekt me aan tijd om aan een ver taling te werken. Als wetenschapper moeten we aan een productienorm voldoen. Aan het eind van het jaar moet je kunnen laten zien dat je een voorgeschreven hoeveelheid werk hebt verricht, anders krijg je geen geld meer voor onderzoek en mag je alleen nog maar voor de klas staan. Dat is ook leuk, maar er gaat niets boven dit geklungel. Maar dat bete kent dus wel dat je prioriteiten moet stellen. En ik moet eerlijk zijn: dan is Texel maar een klein onderdeel van mijn werkzaamheden. Ik ben nu voor het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie bezig met een onderzoek naar de geschiedenis van de dodenherdenking en de gebrui ken daarbij.' Van Ginkel verricht een groot deel van de werkzaamheden thuis, op hoeve Zeewijk bij 't Homtje. 'Toen ik vier jaar geleden naar Texel kwam voor mijn onderzoek, had ik aan vankelijk niet het idee hier te gaan wonen. Toen stelde Margreeth (zijn vrouw) voor om een jaartje naar het eiland te gaan. Dat hebben we toen gedaan, hoewel onze dochters hun vriendinnetjes in Westzaan wel een beetje misten. Het jaar erna hoefde ik maar weinig college te geven, zodat ik kon op en neer reizen naar Amsterdam. Nog weer een jaar later wilde niemand meer terug. Inmid dels hebben we ons huis in West zaan verkocht. We vinden het hier heerlijk. Je hebt de ruimte en vanuit ons huis loop je zo naar zee.' Joop Rommets Plan manege ter inzage Vanaf maandag ligt op het gemeentehuis het bouwplan voor de manege aan de Bosrandweg ter inzage. Het betreft een aangepast ontwerp, waarbij b en w voorne mens zijn voor de dienstwoning een ontheffing te verlenen. Wet houder Kikkert kondigde onlangs aan dat zodra de bouwaanvraag van Jan Dorrestijn onherroepelijk is, hij de oude aanvraag (voor de 'Megamanege') intrekt. Zienswijzen (naar verluidt 200) die betrekking hebben op het oude plan, komen dan te vervallen. Buurvrouw Maria van der Spek liet deze week weten dit 'een vorm van chantage' te vinden. Het plan ligt twee weken ter inzage. (Advertentie) Gecombineerde krant i.v.m. Hemelvaartsdag In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 21 mei zal er op woensdag 20 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 19 mei, 10.00 uur worden ingeleverd Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3