'We weten precies wat we aan elkaar hebben' Volleybalsters Tevoko op voor tweede hoofdprijs TEXELSE 7 COURANT Informatie De Dageraad Tevoko na het behalen van het kampioenschap. Met het kampioenschap van de promotieklasse én een plaats in de finale om de districtsbeker kan het seizoen eigenlijk al niet meer stuk. Toch gaan de volley balsters van Tevoko hun uiterste best doen ook de laatste wed strijd van het seizoen te winnen. 'We gaan er onbevangen tegen aan. En als we niet winnen, spe len we bingo op de terugreis in de bus. We hebben dus altijd prijs', lacht trainer en aanvoer der Connie Joling. Dat Tevoko zo ver zou komen, zul len maar weinigen aan het begin van het seizoen hebben verwacht. 'Vorig jaar promoveerden we net niet, dit jaar was de inzet een plaats bij de bovenste vijf. Nogal bescheiden, vond ik zelf, want waarom zou je het van het ene op het andere jaar zoveel minder doen? Het zelfvertrouwen is bij niet alle spelers even groot', meent Joling. Ook toen de eerste wedstrijden Oud TESO-medewerker Dirk Kui ter, woonachtig in het Poolse Kalisz, is op zoek naar de informa tie over De Dageraad uit 1955. In 1954 heeft TESO opdracht gegeven aan de Arnhemse Scheepbouw Maatschappij N.V., onder bouwnummer 371. voor de bouw van De Dageraad. In die tijd de modernste veerboot van de Waddenzee, met een vervoersca paciteit van duizend passagiers en vijfentwintig personenauto's, met een snelheid van ruim 12 mijl. Op 11 oktober 1955 is De Dage raad na een geslaagde proefvaart overgedragen als vlaggenschip voor TESO. De boot heeft tot 1964 gevaren, eerst vanuit Oudeschild en vanaf 8 juni 1962 van de hui dige veerhaven. Toen TESO vanaf 17 juni 1964 van zijladings- naar kopladingssy- steem overging, was De Dageraad overbodig. Het schip is op 10 juni 1965 verkocht aan Rederij Doek- sen, en voer onder de naam Noord Nederland de dienst Harlingen- Terschelling v.v. Rederij Doeksen verkocht in december 1974 de Noord Nederland via scheepsma- werden gewonnen, bleven de voor spellingen voorzichtig. 'We speel den in de beginfase vooral tegen de mindere goden. Al wonnen we wel met 3-2 van een ploeg die vorig jaar nog in de regioklasse speelde. Pas toen we bleven win nen, begonnen we te denken: goh, wie weet?' Uiteindelijk ging slechts één wed strijd verloren en eindigde Tevoko met een straatlengte voorsprong op de eerste plaats. Ook in de bekerstrijd ging het crescendo. Uitkomend in de (hoge) promotie klasse stroomde de ploeg pas in de vierde ronde in. Tegenstander keiaar Supervision naar Angola. Onder de naam Kalua voer de veerboot regelmatig vracht- en passagiersdiensten op Luanda- Soyo-Cabinda-Nogo, een dienst stroomopwaarts in de Zaire-rivier. Tijdens ongeregeldheden in Ango la in april 1976 gingen geruchten dat de oude TESO-boot met man en muis was vergaan. Maar op 31 oktober 1980 ondekte NIOZ- medewerker Theo Buisman uit Oudeschild, die toen als beman ningslid voer op onderzoeksvaar- tuig Tyro, dat de Kalua voor anker lag voor de rede van Poin Noire in Congo. Met enkele collega's heeft Theo Buisman zelfs nog een bezoekje gebracht aan boord van de voormalige TESO-boot. Eind jaren '90 is de Kalua voor het laatst gezien. Kuiter verzoekt mensen die nog iets weten over De Dageraad con tact op te nemen. Wellicht vaart de boot bijvoorbeeld nog voor de Afrikaanse westkust bij Angola. Het kan ook zijn dat de inmiddels 59-jarige veerboot niet meer bestaat. Contact opnemen kan via dirk.kuiter@wp.pl of via telefoon nummer 0048-625931880. was een team dat op de vijfde plaats in de regiodivisie stond. 'We gingen er vanuit dat we zouden verliezen. Ook al omdat we precies met z'n zessen waren en geen wis selspeler hadden. We voelden ons een beetje overdonderd. De tegen stander had twaalf spelers, alle maal gekleed in dure trainingspak ken. Vooraf hingen ze allemaal nog even in de elastieken, om hun spie ren op spanning te brengen. En dan komen wij, een stelletje boe rinnen van Texel. Maar we wonnen gewoon met 3-0. Ook in de wed strijden daarna ging het vrij een voudig.' Voorjaarsmarkt Vrije School De Vrije School houdt zaterdag 30 mei de jaarlijkse voorjaarsmarkt. Het thema is circus en kermis. Op de markt draait een nostalgische carrousel voor kinderen tot en met 10 jaar en er worden suikerspin nen, popcorn en poffertjes ver kocht. Verder zijn er verschillende Ziekenhuis op Hemelvaartsdag In het Gemini Ziekenhuis worden donderdag 21 mei. Hemelvaarts dag, zondagsdiensten gedraaid. Het is dan niet mogelijk langs te komen voor een röntgenfoto, een bezoek aan een van de poliklinie ken of voor bloedafname. Ook de bloedafnameposten elders zijn niet geopend en de laboratoriummede werkers bezoeken geen patiënten thuis. Vrijdag 22 mei is een gewone werkdag. Wel kunnen de poliklinie ken beperkt geopend zijn. Uiteraard krijgen opgenomen en spoedeisende patiënten alle zorg die zij nodig hebben. Open huis PHH Politie, ambulancedienst en brand weer houden zaterdag 30 mei open huis in het PHH-gebouw aan de Pontweg. Tussen 12.00 en 15.00 uur is iedereen welkom een kijkje te nemen in het nieuwe onderko men. De gebruikers van het gebouw verzorgen daarbij speciale activi teiten en presentaties. Voor omwonenden wordt dezelfde dag tussen 11.00 en 12.00 uur een aparte bijeenkomst gehouden. Teamgenoot Ivet Former-de Ruyter is ervan overtuigd dat de rol van underdog de Texelse vrouwen wel past. 'We zijn gemiddeld veel ouder dan de tegenstanders. Van veel meiden hadden we best de moe der kunnen zijn. Ze kunnen vaak goed volleyballen, maar mentaal zijn wij sterker. Zij laten hun kop hangen, terwijl wij niet in de stress schieten bij een achterstand van 24-20. Vaak winnen we dan nog.' Overigens brengt de 'ouderdom' ook nadelen met zich mee. Former staat bekend als de Tevoko-speel- ster met de hardste smash, die iedere wedstnjd garant staat voor handenvol punten. Haar sterke lichaam is echter aan slijtage onderhevig. 'Veel tegenstanders trainen enorm veel, ik nog maar één per week. Om m'n arm met te veel te belasten. Ik heb al tijden last van het kapsel in mijn schou der, heb er ook al een paar keer een spuit in gehad. Ik heb teveel geslagen, denk ik.' Lachend: 'Ik ga nu met meer naar de dokter, want ik weet wel wat hij zegt. En ik vind het volleyballen nog veel te leuk.' Joling is overtuigd van de kracht van Tevoko. 'We staan er als team. Vijf speelsters - Mananne Boekei, Céline de Graaf, Monique Leijstra, Ivet Former en ik - spelen al een jaar of twaalf met elkaar. Daar zijn de afgelopen jaren Joanme Schaapman, Gertha Wessels en Tamar Lok bij gekomen. We weten precies wat we aan elkaar hebben. We kennen dus ook eikaars minder sterke punten en worden niet zomaar boos als het een keer niet lukt. Ik blijf me verbazen, als ik zie hoe de tegenstanders bij de war- ming-up de ballen spectaculair tegen de grond dreunen. Maar in de wedstrijd komen ze vaak niet eens aan aanvallen toe.' Dat is vooral te danken aan het spel van Tevoko zelf. 'We slaan heel afwis- kraampjes, een waarzegger en een loterij. De markt duurt van 11.00 tot 15.00 uur en wordt vanaf 10.00 uur voorafgegaan door een pink sterviering waarbij de kinderen met de Pinksterbruid om de meiboom dansen. De opbrengst van de markt is bestemd voor nieuwe boeken en het herinrichten van het speel plein. Voetbal Nagekomen uitslagen: Zaterdag 9 mei Oosterend MB1-J. Holland MB1 5-2 Zondag 10 mei Oosterend 2-Geel Zwart'30 4 3-2 Oosterend DA1-Den Helder DA1 1-3 De D1 -jeugd van Texel'94 is onge slagen winnaar geworden van de voorjaarscompetitie van de 2de klasse Het team van trainers en coaches Simon Brand en Bart Heerschap won zeven wedstrijden op rij en was toen al zeker van de selend op, soms hard, soms met een floater, waarbij de bal in de lucht een beweging omhoog of omlaag of opzij maakt. Daardoor krijgen de verdedigers de bal vaak niet in één keer bij de spelverdeler.' Bescheiden: 'Het is misschien raar om van jezelf te zeggen, maar mijn rol als spelverdeler is ook belang- njk. Als je geen goede set-up kunt geven, wordt je aanval ook minder verrassend. Sommige spelverde lers kunnen alleen vooruit spelen. Ik speel de bal vaak op het laatste moment achter me. Je moet pro beren zo gevarieerd mogelijk te spelen, om het blok van de tegen stander weg te spelen. Hierdoor krijgen de aanvallers meer sco ringskansen. Bij ons staan ook altijd drie aanvallers klaar om de bal te smashen.' Zaterdag speelt Tevoko de finale om de districtsbeker. In sporthal De Bunt in Soest is Forza Hoog land uit Amersfoort de tegenstan der. Een oude bekende, waartegen nog iets moet worden rechtgezet, want vorig jaar was dit team in de promotie/degradatiewedstrijden net iets sterker dan Tevoko. De ploeg uit Amersfoort heeft het dit seizoen goed gedaan en zich gehandhaafd in de regiodivisie. 'Ik ben al dagen zenuwachtig. Ja, ik slaap nog wel, maar ik denk al vaak aan de finale', zegt Former. Joling verheugt zich op de wed strijd. 'De tegenstanders zijn grote, sterke meiden. Het wordt met gemakkelijk, maar als we een goe de dag hebben, maken we zeker een kans.' Ondertussen wordt bij Tevoko ook over de toekomst nagedacht. Joling: 'We willen ons meer op de jeugd richten. Nadrukkelijker trai nen op techniek, uitleg geven over systemen. De betere kinderen krij gen komend seizoen twee keer per week training. We moeten nu een maal verder met onze vereniging. Wij presteren nu nog op een aardig niveau. Maar hoe ouder je wordt, hoe minder hard je gaat slaan. Er komt nu eenmaal een tijd dat je je niet meer met je tegenstanders kunt meten.' Joop Rommets Het Texelse zaalvoetbal beleeft vandaag (vrijdag) een spannende avond. Op het programma staan twee bekerfinales, een toernooi bij de E-jeugd en drie play-off- wedstrijden. De wedstrijden beginnen om 17.00 uur, wanneer de E1-jeugdteams van Mantje. RAB, SVO, De Koog en Casino/Sportshop in het strijd perk treden voor hun bekertoer nooi. Er wordt een halve cómpetitie gespeeld, zodat ze elkaar allemaal één keer treffen in wedstrijden die tien minuten duren. Het team met de meeste punten mag zich een jaar lang bekerkampioen noemen. Daarna is de beurt aan de senio ren. Achtereenvolgens worden de bekerfinales in de tweede klasse en de hoofdklasse/eerste klasse gespeeld. Het betreft de wedstrij den Casino/Sportshop 3-De Koog titel, zodat de slotwedstrijd tegen 'concurrent' JVC D2 met eens meer gespeeld hoefde te worden. Ook het doelsaldo was alleszeg gend: Texel'94 scoorde 35 keer en kreeg slechts 6 doelpunten tegen. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 19 mei Veld A 19.00 AH-RAB Kobeko 19.45 Kobeko-Randstad TESO 20.30 TESO-Prinsen Randstad 21.15 Vlinderw.-Cocky's Autoc. 22.00 Autocentrale-NIOZ 1 Cocky's Veld B 19.00 Falcon-Wessels NIOZ2 19.45 NIOZ 2-PFB Tevoko (j) 20.30 Gea's-Tevoko 0") Interieurb 21.15 Interieurbouw-Slik's Mantje 22.00 Mantje-Rabo Slik's Veld C 19.00 De Waal-Krim SVC 19.45 NBC-SVC De Waal 20.30 Krim-Jozefschool NBC 21.15 Moorman-Timmer Jozefsch. 22.00 Otto's-De Rog Moorman Wedstrijdleiding Tevoko (jeugd) en Evelien (tel. 310096) Uitslagen: Het Koetshuis-Kobeko 1-2; De Krim-SVC 2-1, Spar Oudeschild-Piet Kooger 2-1; Paal 28/De Krim-Vlinderwinkel 0-3; NIOZ 1-CVI 2-1; Rabobank-PFB 3-0; Bouwcen- ter RAB- Falcon 1-2; Wessels Ontwerpt!- Interieurbouw Texel 2-1. Ecotiem-Albert Heijn 1-2; Slik's werk ijzersterk-NIOZ 2 3- 0; Texelcampings-De Kapper 1-2; Otto's Tweewielershop-Slagenj Moorman en de Boer 0-3; Timmer's Bakkerij-Eet Café De Rog 2-1; Bar Sportief-Sportshop Texel 0- 3; Klif 23-Jozefschool 2-1 Inloopavond voor schakers Schaakclub En Passant houdt in de maanden mei, juni, juli en augustus iedere maandag een inloopavond in café De Twaalf Balcken in de Weverstraat in Den Burg. De bezoekers spelen een klein toernooi, waarbij de bedenk tijd 5 minuten per persoon per partij bedraagt. Aanvang 20.30 uur. ledereen is welkom, lid van een club of niet. 3 (aanvang 19.00 uur) en Mantje 1-RAB Bouwmaterialen (20.00 uur). Een mooie uitsmijter vormen de play-offs, die om 21.00 uur begin nen. De winnaar plaatst zich samen met de kampioen en de bekerwin naar voor de strijd om de beker competitie van het district Noord- Holland Noord. De play-offs gaan normaal gesproken tussen de win naars van de periodekampioen schappen, maar omdat kampioen RAB 1 alle periodes heeft gewon nen, mogen de hoogst geklas seerde teams (na RAB) meedoen. Het betreft de nummers drie, vier en vijf (Klif/Steenenplaats 1Mantje 2 en SVO 1), aangezien de nummer twee (Mantje 2) in de bekerfinale tegen RAB speelt en zich zelfs bij verlies kwalificeert voor de dis- tnctsbeker. Waddentoemooi op Ameland Zestig Texelse sporters reizen van daag naar Ameland, waar morgen (zaterdag) het 28ste Waddentoer- nooi wordt gehouden. Deelnemers van Texel, Vlieland, Terschelling. Ameland en Schiermonnikoog nemen het op diverse sjDortieve terreinen tegen elkaar op. Op het programma staan volleybal, voet bal, badminton, hardlopen, tennis, darten, klaverjassen, biljarten en surfen. Wegens verplichtingen in de eigen competities lukt het Texel niet een delegatie tennissers af te vaardigen. Het eiland dat de meeste punten behaalt, wint de Waddenbokaal. Deze werd vorig jaar in de wacht gesleept door Texel. Naast de sportieve stnjd staat het toernooi vooral bekend om het gezellige karakter. Vee! sporters doen ieder jaar mee. waardoor het evenement ook iets van een reünie heeft. De Dageraad in 1959 op volle zee. (Foto BeetdanM TESO) Spannende avond zaalvoetballers De trotse kampioenen van Texel'94 D1. Staand (vlnr): trainer/coach Simon Brand, Jeroen Visser, Um Buarapha, Cor Bijpost, Teun Eelman, Brian Brokken, Wessel Koom, Marllon dos Santos en trainer/coach Bart Heerschap. Hurkend: Timo Polderman, Wessel Kiltz, Jesse Blaauboer, Don Heerschap, Patrick Nieboer, Sanne Brand en Bruno Kikkert. Texel'94 D1 ongeslagen kampioen

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7