mssma Dorpscommissie krijgt fiat politiek VVD wil versneld bouwen Theateraanbod Windkracht 7 Aanleg reinwaterkelder PWN TEXELSE 9 COURANT VRIJDAG 15 MEI 2009 lengte worden damwandprofielen de grond in getrild. Bij het pompstation van het PWN aan de Westerweg worden voor bereidingen getroffen voor de aanleg van een nieuwe, grote reinwaterkelder. Deze krijgt een inhoud van ruim 2500 kubieke meter en wordt aangelegd door aannemer VBK Groep uit Hoorn, die het graafwerk laat verrichten door Werner Dros. De kelder, die uit beton (van RAB) wordt opgetrokken, is nodig om drinkwater te kunnen bufferen voor momenten dat dit nodig is. De kel der krijgt een oppervlakte van 27 bij 33 meter en wordt gemiddeld drie meter hoog. De werkzaamheden zijn half maart begonnen. Er is onder meer een oude opslag- en werkplaats gesloopt, om ruimte te maken en er zijn leidingen omgelegd. Een imposante kraan met een giek van zo'n 25 meter lengte torent momen teel hoog boven de werkzaamhe den uit. De kraan is nodig voor het aanbrengen van damwandprofie len van dertien meter lengte in de bodem. Deze worden rondom de Lijn in schroef van lemsteraak De Maria Paula, de reddingboot die tijdelijk in Oudeschild lag, heeft maandagavond een lem steraak geholpen. Het 18 meter lange schip (de Brave Hendrik) had een lijn in de schroef gekre gen. De schipper had het schip laten vastlopen op een zandplaat van het 'Vogelzand', maar het lukte de opvarenden daar niet eigenhandig de lijn uit de schroef te krijgen. Aan boord waren drie jonge Duitse gezinnen (met een paar baby's) die het schip hadden gehuurd. Zowel de Maria Paula als de Joke Dijkstra uit Den Helder kwam in actie. De laatste was bezig met een oefening op de Waddenzee en zette meteen koers naar de Brave Hendrik. De Maria Paula bracht de sleepverbinding tussen de lemster aak en de Joke Dijkstra tot stand, waarna het schip naar de haven van Oudeschild werd gesleept. Onderweg lukte het de lijn (een grootschoot) uit de schroef te krij gen. Omdat het onstuimig weer was, hield de Joke Dijkstra de sleepverbinding tot in de haven tot stand. Het was voor de Maria Paula de laatste redding in Oudeschild. Sinds dinsdag is de Francine Kroe- sen weer operationeel. De vaste reddingboot van Oudeschild was een paar weken weg voor groot onderhoud. Wanneer de Beurs plein uit De Cocksdorp terugkeert van groot onderhoud is nog niet bekend. Geld voor meer toezicht zwembad De gemeente mag jaarlijks €24.000,- extra uitgeven voor meer toezicht in zwembad Molenkoog. Vertegenwoordigers van de poli tieke partijen hebben daar tijdens de commissievergadering Welzijn hun fiat voor gegeven. Volgens de partijen viel er ook weinig te kie zen, omdat de provincie het bad sluit als er geen extra toezicht komt. Aanleiding is het ongeval vong jaar waarbij twee zwemmers gewond raakten. Nils Lely (PvdA) vroeg of de extra kosten via de toegangsprijs te ver rekenen zouden zijn, maar dat was niet aan de orde. De gemeente neemt de kosten op zich. Door de verhoging wordt nu jaarlijks in totaal €125.000,- beschikbaar gesteld voor toezicht. De nieuwe dorpscommissie van Den Burg kan rekenen op steun van de politieke partijen. Een meerderheid is bereid geld beschikbaar te stellen. Tijdens de raadscommissie Welzijn was nog wel discussie over de hoogte. Het college, wil de dorps commissie zowel dit jaar als vol gend jaar een eigen budget van €9000,- geven en daarnaast een éénmalig start- en werkkapitaal van €17.020,- dat de gemeente sinds 1999 opzij heeft gezet voor een dorpscommissie in Den Burg. De WD had moeite met de €9000,- Volgens Jos de Wolf zou de dorpscommissie net als de dorps commissies in de buitendorpen een eigen budget van €2269,- moeten krijgen. Hij vond het mooi dat er eindelijk weer een dorps commissie is, maar wil eerst zien wat het wordt omdat er in het ver leden meerdere initiatieven zijn geweest. Volgens wethouder Marian Merkel- bach is er bewust voor gekozen twee jaar €9000,- te verstrekken, omdat het vooralsnog met duidelijk is met wat voor begroting de com missie rekening moet gaan hou den. Daarnaast is Den Burg van andere omvang dan de buitendor pen en is er geen dorpshuis waar de dorpscommissie terecht kan en inkomsten uit kan halen. In 2010 is er een evaluatie om die duidelijk heid te krijgen. Gerard Weijers (eigen lijst) liep te hoop tegen de €17.020,- die de gemeente heeft gespaard. Hij vond dat niet terecht omdat dorpscom missies ook niet zomaar mogen sparen. Astrid van de Wetering (D66) vond het evenmin leuk dat er een potje was gevormd, terwijl dat niet meer zou gebeuren bij de gemeente. Merkelbach wees erop dat dorpscommissie ook mogen sparen, mits het duidelijk is waar voor. De gemeente bekijkt overi gens dit jaar hoe de stand van zaken is. Het potje van €17.020,- was ontstaan nadat in 1999 de roep om een commissie had geklonken. Coilecte epilepsie Vrijwilligers gaan in de week van maandag 25 tot en mei zaterdag 30 mei op pad om huis-aan-huis te collecteren voor het Nationaal Epi lepsie Fonds - De Macht van het Kleine. De opbrengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichtingsactiviteiten, het orga niseren van begeleide vakanties voor mensen met epilepsie en voor individuele hulp. Geknipt 'Werk aan winkel' Het blad Mijn bedrijf van de SRA (Samenwerkende Registeraccoun tants en Accountants-administra tieconsulenten) besteedt aandacht aan Paul Buijsman van Duin Bouw bedrijf en zijn duurzame ambities. Beschreven wordt hoe hij momen teel bezig is met zes woningen in De Cocksdorp die in hun eigen energie voorzien. Dat levert lagere maandlasten op en de Rabobank is daardoor bereid een gunstige hypotheek tot 125 procent te ver strekken. Buijsman vertelt voor duurzaam bouwen te hebben gekozen na een bezoek aan het Deense eiland Samso dat sinds een paar jaar in zijn eigen energie behoefte voorziet. Zijn ultieme droom is dat Texel een kennisei land wordt op velerlei terreinen. 'Het NIOZ is hier al gevestigd, maar we moeten ons ook op ande re terreinen duurzaam gaan onder scheiden.' Volgens hem is op dat gebied werk aan de winkel voor ondernemers in het toerisme. Duurzame initiatieven in die sector kunnen volgens hem het verschil maken voor bezoekers. Opgave voor onderstaande the atervoorstellingen kan tot 1 juni via tel. 312696 of via swot@texel. com. Voor alle voorstellingen geldt dat, bij voldoende animo, TESO voor een extra afvaart zorgt. Racoon - donderdag 29 oktober Racoon verstaat de kunst van het schrijven van mooie liedjes die de juiste balans weten te vinden tus sen introverte melancholie en uit bundig optimisme. Entree €25,50. Guido Weijers - woensdag 11 november De Oudejaarsconference 2009. Na drie succesvolle Oudejaarsconfe rences met miljoenen kijkers op televisie sluit Guido dit jaar weder om het jaar kritisch, fel en hilarisch af. Entree €22,50. Lebbis - zaterdag 21 november Hoe laat begint het schieten? Leb bis kenmerkt zich door een sper vuur aan grappen, vaak over de actualiteit van de dag. Hoe laat begint het schieten? Is de beste titel ooit bedacht, alles zit erin. Entree €21,50. bouwput aangebracht, ter verstevi ging en om het grondwater weg te houden. De profielen worden met een gewicht van 5,5 ton in de grond getrild. Om te voorkomen dat andere bouwwerken in de omgeving hiervan schade onder vinden, zijn rondom zestien meet punten geplaatst, waarmee perma nenttrillingen worden geregistreerd. Het is de bedoeling dat het werk vóór de winter wordt afgerond. Liefdesbrieven - zaterdagl6 janu ari Met Anne-Wil Blankers Paul van Vliet. Regie: Mette Bouhuijs. Twee geweldige acteurs over twee jeugd vrienden. die intens met elkaar verbonden zijn door een levens lange briefwisseling. Entree €32,-. De 3 baritons - zaterdag 20 febru- an Met Ernst Daniël Smid, Henk Poort, Marco Bakker en L'Orchestra Par- ticolare o.l.v. Maurice Luttikhuis. Na het succes van afgelopen sei zoen hebben De 3 Baritons weder om hun solo-agenda's leeg gemaakt om een verlenging van deze theatertournee te maken. Entree €35,-. Chicago - de Musical - woensdag 3 maart Met o.a.: Thorn Hoffman, Peter Lusse, Mariska van Kolck, Dons Baaten en Joke de Kruijf. Chicago - de Musical is een met zes Tony Awards bekroonde show. Entree €45,-. Sara Kroos - vrijdag 12 maart Boheems. Tijd voor iets nieuws, tijd om het leven te vieren. Sara heeft wel even genoeg getrapt en afgerekend, ruim baan nu voor schoonheid en speelsheid. Kosten Entree €22,50. Claudia de Breij - donderdag 25 maart Hete Vrede. Wie begrijpt de tijd waann hij zelf leeft? Achteraf, ja, over vijftig jaar, als Geert Mak in een mooi zondagavond-program ma heeft uitgelegd hoe het alle maal zat. In de jaren '0 van deze eeuw weten we wie goed was en wie fout, tijdens de Hete Vrede. Entree €21,50. Cape Connection - 7 mei Met Stef Bos, Fernando Lameirin- has, Régis Gizavo, Louis Mhlanga en Zuid-Afrikaanse muzikanten. Een feestelijk theaterconcert met internationale muzikale groothe den. Entree €36,-. Andere voorstellingen: One night of Queen, The Blues Brothers, Jeans 19, Van Dik Hout en de ope ra's De Parelvissers, Nieuwjaars Opera- en Operettegala, Die Lusti ge Witwe, La Traviata. De gemeente zou versneld een vergroting van recreatiebunga lows van 70 naar 100 vierkante meter moeten toestaan. Op die manier kan de Texelse bouwwe reld in de tweede helft van 2009 van voldoende werk worden ver zekerd. Dat voorstel heeft de WD gelan ceerd tijdens de raadscommissie Grondgebied om de financiële cri sis het hoofd te bieden. Momenteel gaat het nog goed in de bouw op het eiland, maar de verwachting is dat het in de tweede helft van het jaar minder wordt. 'Het is goed daardoor kleine verbouwingen te stimuleren', aldus Jur Schuiringa (WD). Om die te bespoedigen, zou een vergroting naar 100 vierkante meter vooruit moeten lopen op het bestemmingsplan Buitengebied dat momenteel wordt herzien. Het voorstel werd wisselend ont vangen. Het kon rekenen op sym pathie van GroenLinks en het CDA. D66 zag er meer in vaart te maken in de afgifte van al aangevraagde bouwvergunningen, de PvdA wilde het idee in de fractie bespreken en Texels Belang had zijn vraagte kens. Joop Groeskamp (TB) vond het niet verstandig de herziening van het plan Buitengebied te frus treren door er nu alvast een stukje tussenuit te halen. Volgens hem kan beter worden gewacht totdat dat klaar is. Rikus Kieft (GL) vond het een sym pathiek voorstel. Volgens hem zou een vergroting meteen gekoppeld moeten worden aan het toepassen van duurzame maatregelen om de energielasten te drukken. Hij wees erop dat de Rabobank dan bereid is hogere hypotheken te verstrek ken. Marijke Eelman (CDA) merkte op dat het bouwen van huizen in collectief particulier opdrachtge verschap (cpo) ook versneld mag worden om de economie te stimu leren. 'De CPO's in Oudeschild en Oosterend staan te trappelen.' Wethouder Nico Kikkert vond het geen wijs plan, omdat in het nieu we bestemmingsplan Buitengebied niet in één keer een vergroting voor alle vakantiehuizen kan worden geregeld. 'Dan zou je in een half jaar tijd met vierduizend partiële herzieningen moeten komen.' Vol gens hem is het verstandiger tijd te steken in de afgifte van aange vraagde bouwvergunningen. Vanuit de commissie werd opgemerkt dat er nog de nodige aanvragen moe ten liggen, omdat in de gemeente lijke publicaties het aantal aanvra gen voor een bouwvergunning het aantal afgiften vooralsnog over treft. Waar de 100 vierkante meters van daan kwam, was niet geheel dui delijk. Vooralsnog is 70 vierkante meter de norm (met de kantteke ning dat recreatieve gebouwen drie meter uit de erfgrens moeten blij ven). Kikkert gaf een tijdje geleden tijdens een vergadering wel aan dat wordt nagedacht over het ver groten van vakantiehuizen. Wat ik zeggen wou Mannetjes Het is bij weinig mensen bekend, maar sinds een half jaar lopen er heel vreemde mannetjes en eén vrouwtje rond in de Mars en dan met name in de Buytengors en de Schilpbanck. Ze zijn gekleed in witte pakjes met wat zwart erop. Ze lopen geregeld heen en weer met ladders, steigers, emmertjes verf en kwasten. Ze kunnen heel goed kletsen en shaggies roken, getuige de vele peukjes in de tuin. Op de meest onverwachte momen ten duiken ze op voor de ramen en doen dan of ze schilderen of zoiets. Ook weten ze de schuttingdeur, als die op slot zit, open te maken, zodat ze ook zomaar voor je bad- kamerraam staan. We namen con tact op met de Stichting Woontij om opheldering te vragen en wat bleek? Het zijn schilders! Op onze vraag hoe het kan dat de manne tjes na een half jaar nog niet klaar zijn, kregen we geen duidelijk ant woord. Ondertussen krijgen we het aardig op onze zenuwen, want je weet nooit wanneer ze weer opdui ken. staan we dan net onder de douche, liggen we nog in bed of dnnken we net gezellig een kopje koffie? We weten het niet meer en dat begint op den duur te knagen. Beste Stichting Woontij, verlos ons toch alstublieft van deze invasie en laat ons weer rustig in ons huis kunnen zitten. Familie Boonstra, Den Burg Naschrift: Volgens directeur Jan van Andel van Woontij duurt het schilderwerk wat langer dan gepland door de weersomstandigheden en omdat het schildersbedrijf organisatorisch problemen had. Woontij stemde ook niet altijd in met de geleverde prestaties. Het verbaast hem als er zomaar onverwacht schilders zijn opgedoken. 'Alle bewoners heb ben informatie gehad over de werkzaamheden en er zijn afspra ken met ze gemaakt.' Hij sluit met uit dat mogelijk een keer wat is misgegaan, maar de intentie was iedereen te informeren. Het verrast hem als er zomaar schilders voor een badkamerraam hebben gestaan. 'We hadden afgesproken dat alleen de bovenramen van de slaapkamers zouden worden gedaan, de badkamers waren er niet bij betrokken. Bovendien moet voor werk op de bovenverdieping eerst een steiger worden opge bouwd. Er staat niet zomaar iemand met een ladder en een pot verf voor je raam.' Wat ik zeggen wou Pien Lieve Pien Verberg, Texelaars bezig houdt (lees: de ganzen) zo sportief zijn deze mening onder je eigen naam in de krant te zetten. Dan weten wij wie we moet aanschieten als wij het met met je eens zijn. Wil jij de volgende keer (met terug- Alvast bedankt, werkende kracht mag ook, hoor) dat jij jouw eenzijdige mening geeft Anneke Bokma, Riet Veenendaal, over een onderwerp dat heel veel Den Burg. Traanroeier Als er iets is dat mij voorgoed zal bijblijven, zijn het de kenmerken aan de horizon wanneer ik de boot richting 't Horntje neem. Dat zijn aan bakboord het witte torentje van het kerkje in Den Hoorn en aan stuurboordzijde de aandacht trek kende molen van Oudeschild. Monumenten die meteen een indruk geven van een vrij eiland dat wat te bieden heeft. Indien het echter aan het bestuur van het Juttersmuseum ligt zal het zicht op de molen (van welke kant ook) drastisch worden beperkt. De vrije windvang gaat veranderen en dat zal de molenbiotoop niet ten goede komen. Beter gezegd: bij ongunstige windvang zal het verval langzaam maar zeker beginnen. Dan is het niet leuk meer voor de molenaars) de molen in bedrijf te stellen (en hier spreek ik als vrijwil lig molenaar uit ervaring). In het molenboek van Noord-Hol land is op een interessante manier geschreven over de geschiedenis en ontwikkeling van De Traanroeier. In een volgend boek zal zeker een minder vrolijk stuk te lezen zijn. In plaats van 'De Traanroeier hoorde net zo bij Texel als de schapen', iets in de geest van: 'De molen is nu volledig in de ban van het museum en maakt daar deel van uit: rust roest.' Als vrijwillig mole naar kan ik me voorstellen hoe Willem Keijzer zich voelt. Met twee petten op is het voor hem lastig een keuze te maken. Als biotoop wachter kan ik zijn gedachten raden. Gelukkig voor hem dient er nog een procedure gestart te worden of is deze inmiddels gestart omdat het bouwplan met past .in het hui dige bestemmingsplan. En ik neem aan dat de vroede vaderen van het eiland een beslissende stem heb ben en dat zij de juiste keuze weten te maken en erop toezien dat de blikvanger van het eiland in de toekomst een blik waardig blijft. Frans klein Tank, oud-vrijwillig molenaar van de Doesburermolen te Ede.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9