Jan van der Meer over coördineren en communiceren 'Meest effectief in kleine omgeving met veel mensen' Wendbaar, flexibel en snel ter plaatse P^jfLITI E 'Je bent op Texel meer op elkaar aangewezen' WOENSDAG 20 MEI 2009 'Burgers zijn belangrijk voor ons. Als die niets melden of geen aan gifte doen, kunnen wij als politie geen actie ondernemen. Veiligheid maak je met elkaar. We kunnen alleen te hulp schieten als we weten wat er loos is.' Jan van der Meer (57 jaar) weet waar hij over praat. In maart werd z'n 40-jarig ambts jubileum gevierd. Overigens zonder de jubilaris, want die zat op dat moment in het buitenland. Met zijn vrouw Anja kwam hij 32 jaar geleden naar Texel. We kwamen hier begin 1977, het was winter. Aanvan kelijk hadden we het even moeilijk, maar na drie maanden waren we verkocht.' In 1994 ben ik benoemd tot wijkagent. In feite ben ik een soort coördinator, een verlengstuk van de politie naar buiten toe. Je zou het kunnen zien als de ogen en oren van de operationele dienst. Als wijkagent ben je de spin in het web. Intern naar je collega's toe, ex tern naar maatschappelijke partners als bijvoorbeeld horeca, provincie en dagelijks overleg gevoerd in dorpshuis De Hof. De uitkomsten van deze brief ings worden doorgegeven aan de col lega politiemensen, die in hun aanpak ondersteuning krijgen van de dorp swachten en de bereden politie. 'We kunnen een lokaalverbod instellen - dan mag iemand die zich heeft mis dragen bijvoorbeeld een bepaalde ho recagelegenheid niet meer in - of een gebiedsverbod, waardoor iemand zich, om maar wat te noemen, niet meer in de Koger Dorpsstraat en om geving mag ophouden. Aan dergelijke maatregelen gaan waarschuwingen vooraf. Als die in de wind worden geslagen, treden we op. Gezamenlijk verant woordelijkheid dragen, zou je kunnen zeggen Maar nogmaals, we kunnen minder als er geen aangiftes worden gedaan. Is er iets vernield in de buurt? Laat het ons dan weten, zodat we er op in kunnen springen. Ik weet al hoe er nu door Texelaars gereageerd wordt. Het bureau is veel te weinig open, zeggen ze dan. Ik wil graag zeg gen dat er meer manieren zijn om aangifte te doen. Bijna 80% doet inmiddels al aangifte via internet Van der Meer vindt een luisterend oor van belang. 'Je moet met mensen praten, uitleg geven over de gang van zaken. Burgers, politie en instanties moeten goed met elkaar blijven communiceren. Ik ben een groot voor stander van integrale samenwerking, want we kunnen het niet alleen. Deze werkwijze heeft het aantal voorvallen op het eiland beheersbaar gehouden. De cijfers van overlast en andere openbare orde problematiek zijn niet gestegen.' Eilanders Van der Meer moet nog tweeëneen half jaar werken. En dan? 'Mijn vrouw en ik zijn dol op het bezoeken van ei landen. Iedere vakantie brengen we op andere eilanden door. We staan nu op het punt om te beginnen aan de Duitse Waddeneilanden. Eerst de grotere, later de kleinere. Maar tot die tijd werk ik met plezier. Tot die tijd geldt voor mij: Met z'n allen Texel nog veiliger maken, daar ga ik voor. Met partners èn met burgers.' dorpscommissies.' De wijkagent heeft bij veiligheidskwesties of overlast een team achter zich, desnoods een heel korps. Respect Respect voor mensen staat bij Jan van der Meer hoog in het vaandel. 'Ik behandel iemand die de wet heeft overtreden op precies dezelfde ma nier als ieder willekeurig ander mens. Integriteit staat bij mij voorop. Recht vaardigheid vind ik heel belangrijk. Je hoeft geen softie te zijn, maar je moetje gewoon wèl aan je woord houden, zodat mensen weten waar ze aan toe zijn. Dat draagt bij aan acceptatie Als handhaver moetje, indien noodzakelijk, bekeuren.' Dagelijks overleg De situatie in De Koog heeft hoge prioriteit in de coördinerende taak die Van der Meer heeft. In het zomer- overleg dat hij voert met de gemeen te en de horeca komen allerlei zaken naar voren, die meteen worden aan gepakt. Om de overlast van baldadige jongelui te beperken wordt zomers Wijkagent Jan van der Meer'Rechtvaardigheid vind ik heel belangrijk.' Politieagent Harm Koolhof: 'Het werk is veelzijdig en we kunnen veel zelf afhandelen.' het korps, maar moetje het met elkaar doen. Toen werden vijf agenten die eigenlijk vrijaf hadden uit hun bed getrommeld. Ze kwamen ook allemaal helpen. Dat zegt veel over de betrokkenheid. Afwisselend Omdat we op Texel met minder mensen zijn, hebben we ook minder specialisten. Zo is er in Den Helder bij voorbeeld een speciale eenheid die korte onderzoeken doet, zoals win keldiefstallen of vernielingen. Omdat wij zo'n eenheid niet hebben, doen we dat hier meestal zelf. Dat maakt het werk wel zo afwisselend. We maken hier van alles mee.' Ze zijn snel ter plekke, ook op plaat sen waar de politieauto niet kan ko men, onzichtbaar als het moet en als het nodig is laten ze zich zien. En bovenal zijn ze makkelijk aanspreek baar voor publiek. Annelies Groen hof en Jan Koops van het Biketeam van de politie zijn na drie seizoenen een begrip op Texel. Met de flitsende mountainbikes duikt het Texelse Biketeam op tijdens me nig evenement. 'We zijn het meest ef fectief als er veel mensen bijeen zijn in een relatief kleine omgeving', ver telt Annelies. In het drukke zomer seizoen patrouilleren ze elke zater dagavond en zo mogelijk ook op vrijdag en zondag in de drukke Dorpsstraat in De Koog. 'Het voordeel is dat we op deze fietsen overal langs en tussendoor kunnen. Mensen kno pen makkelijk een praatje aan, zodat we diezelfde mensen als er eens iets Noord-Holland Noord aan de hand is later op de avond wat makkelijker kunnen aanspreken. Op 'Het leuke aan Texel is dat het poli tiewerk hier zo veelzijdig is en dat we veel dingen zelf kunnen afhan delen.' Dat zegt Harm Koolhof, die als agent zijn steentje bijdraagt aan de basispolitiezorg op het eiland. Harm is opgegroeid op Texel, maar heeft in zijn twintigjarige loopbaan bij de politie op veel plaatsen ge werkt. 'Hiervoor zat ik in Den Helder, maar ik heb ook in steden als Leiden, Den Haag en Rotterdam gewerkt. Versterking Eigenlijk verschilt het werk daar niet zo van hier, Texel is immers Nederland in het klein. Dingen die elders gebeur en, gebeuren ook op het eiland, maar minder regelmatig en gelukkig vaak minder heftig. Mijn werk varieert van noodhulp tot verkeerscontrole en van inbraak tot vernielingen. Het verschil met elders is dat je hier meer op elkaar bent aangewezen. Neem die grote brand in De Koog een tijdje geleden. Dan kun je niet a la minuut terugvallen op versterking elders uit onze bikes kunnen we ons als het nodig is onzichtbaar en geru'sloos verplaatsen. Bijvoorbeeld als we mensen ongezien willen volgen. Maar als we duidelijk zichtbaar willen zijn, kan dat net zo makkelijk.'Jan: 'We zijn heel veel op straat en dat verhoogt onze reikwijdte en de zicht baarheid van de politie We horen steeds vaker: Je ziet tegenwoordig overal politie.' Techniek De politiebikers zijn uitgerust met moderne communicatiemiddelen, waarmee ze direct in verbinding staan met de dorpswachten. Jan: 'Als ergens een opstootje is, kunnen zij dat direct aan ons doorgeven. Vroeger was het hollen geblazen, nu zijn we veel sneller ter plaatse. Annelies: 'We zijn getraind om onze fiets in te zetten om mensen aan te houden. Bovendien gebruiken we onze bikes ter verdediging en om op dringerige omstanders op te afstand te houden.' De samenwerking met de dorpswachten is de laatste jaren een stuk beter geworden, mede omdat we ze snel terzijde kunnen staan. Primeur Komende zomer hebben de bikers een primeur. Zij gaan op pad met camera's, die op hun helm zijn ge monteerd. 'Die kunnen we met een Annelies Groenhof en Jan Koops van het Biketeam van de politie druk op de knop inschakelen. Het is een proef om te kijken hoe effectief deze wijze van cameratoezicht is. Zo kunnen we geweld of andere straf bare feiten helder in beeld brengen en bovendien registreert de camera geluid, zodat beledigingen of bed reigingen ook worden vastgelegd. Daarmee hopen we een extra bijdrage aan de handhaving van de openbare orde te kunnen leveren.' Jeugd De fietsende politieagenten opereren niet alleen 's avonds en 's nachts. Overdag zijn ze regelmatig in Den Burg te vinden. 'We concentreren ons dan voornamelijk op de jeugd. Op hun wandeling door het dorp in de school- pauze laten ze nogal eens afval en an dere rommel slingeren. Wij spreken ze daar op aan. Vorig jaar zijn we begon nen met het uitdelen van waarschuwingen en nu geven we ook bekeuringen. Jongeren die er een rommeltje van maken, krijgen een al ternatieve HALT-straf. Dan moeten ze bijvoorbeeld zelf een bepaald deel van Den Burg opruimen. Ons toezicht wordt sinds kort ondersteund door Aglaia Westra die een mooi burgerini tiatief heeft genomen met haar groep 'Opgeruimd staat Texels' om onder meer Den Burg schoon te maken en te houden. 'Zo kunnen we elkaar ver- Op zijn snelle BMW is motoragent Ronald Bol een bekend gezicht op de Texelse wegen. Zij"n ogen zijn ge richt op het verkeer. En als zijn aan wezigheid nodig is bij evenementen of incidenten, verleent hij daar assis tentie. 'Het voordeel van een motorfiets boven een politieauto is datje wend baarder en flexibeler bent. Als het nodig is dan kun je sneller keren, bijvoorbeeld om achter een auto aan te gaan die uit de tegenovergestelde richting komt. En je kunt op plekken komen waar het anders lastig is. Als we een bromfieters betrappen die opgevoerd rijdt, dan wil di^ nog wel eens een smal paadje in schieten en er vandoor glippen. Maar als ze een motor achter zich zien, geven ze zich doorgaans snel gewonnen. Om in ruw terrein op te kunnen treden, hebben we de beschikking over terreinmotoren Motorrijden is leuk Ronald voelt zich achter het stuur in zijn element. 'Motorrijden is op zich al leuk en ik doe het al heel langOm precies te zijn 31 jaar. 'De eerste 25 jaar werkte ik bij de politie in Hoorn, inmiddels zit ik alweer zes jaar op Texel. Via de mobilofoon op zijn motorfiets is hij direct bereikbaar voor zijn collega's en de alarmcentrale. Sirene, TomTom, stopbord en AED (defibrillator) horen tot de standaarduitrusting, zodat hij waar dan ook snel hulp kan verlenen Ronald Bol houdt op zijn politiemotor een oogje in het zeil

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11