4 Jeugdagent Erik Broekman over zijn werk met jongeren Al jong met met de politie in aanraking 'Ze moeten vaker op snelheid controleren' LITI E WOENSDAG 20 MEI 2009 'HET TIJDSTIP VAN UITGAAN ZOU VERVROEGD MOETEN WORDEN' 'Met jongeren kan ik goed overweg. Contact met de jeugd spreekt me aan.' Erik Broekman (48 jaar) is de jeugdagent van op Texel. Alle contac ten met jongeren beneden de 18 jaar, binnen het bureau, lopen via hem. De geboren Texelaar ging op zijn 17e jaar bij de politie, waar hij inmiddels Bijaar werkt. Broekman werd aan vankelijk gestationeerd in Haarlem. Zijn opgroeiende kinderen waren re den om terug te keren naar het eiland. 'Ik kon niet gelijk m'n draai vinden. Dat duurde even, want op Texel gaat het er over het algemeen vrij rustig aan toe. Daar moest ik erg aan wennen. Maar de kans om je kinderen hier hun jeugd te laten doorbrengen, kun je niet laten lopen. Inmiddels heb ik het behoorlijk naar m'n zin. Ik houd me al ruim zes jaar met de Texelse jeugd bezig, sinds driejaar onder de officiële benaming'jeugdagent'. Om mij verder te professionaliseren ben ik inmiddels opgeleid op dit specifieke terrein, maar het werk deed ik eigenlijk al jaren.' Preventie Preventie is één van de taken waar Broekman zich mee bezig houdt. Zijn werkterrein betreft voornamelijk jongeren tussen de twaalf en achttien jaar Jeugd die meestal op OSG De Hoge Berg zit. Er wordt tijdens de lessen gesproken over zaken als pes ten, liegen, drugs, alcohol en overlast Iedere zes weken heeft Broekman in zijn functie als jeugdagent instellings- overleg met GGD medewerkers - waaronder een jeugdarts - Bureau Jeugdzorg, Parian, de Brijderstichting, de leerplichtambtenaar van de ge meente en de teamleiders van de OSG. Van de besproken problemen is hij meestal al op de hoogte. 'Het is ontzettend belangrijk om door te verwijzen voordat er echt grote pro blemen ontstaan. Vroegtijdige signal ering noemen we dat. Want er valt veel te winnen als je er bijtijds bij bent. Af en toe gaat de hulp me niet snel genoeg. Politieagenten zijn doeners. Wij willen graag onmiddellijk actie ondernemen. Op Texel spelen geen andere zaken dan aan de overkant, is de mening van Broekman. 'Het alcoholgebruik van jongeren onder de achttien is zorgelijk. We horen steeds vaker dat de jeugd er van baalt dat ze niet eerder dan twaalf uur's nachts naar De Koog kunnen. Ga je eerder, dan is er niemand, zeggen ze. Het tijdstip van uitgaan zou vervroegd moeten worden, een signaal dat door de horeca niet wordt opgepakt. Onbe grijpelijk en jammer, want nu gaat de jeugd thuis of ergens anders 'voor- drinken'. regelmatig zijn er vecht partijen in De Koog. De drank speelt een grote rol. Ook bij jeugd onder de zestien. Als politie word je er wel eens moedeloos van.' Het is de bedoeling dat Broekman in de nieuw te bouwen OSG een kamer krijgt om leerlingen die hem willen spreken, te ontvangen. De hem toe gewezen ruimte is onderdeel van het convenant 'Veilige School', dat de scholengemeenschap heeft onder tekend. 'Dan heeft de OSG werkelijk een schoolagent, die op vaste tijden bezocht kan worden.' De jeugd van nu is volgens Broekman veel individualistischer. 'Dat ligt deels aan de veranderde manier van com municeren. Er wordt gebruik gemaakt van Hyves, Facebook en MSN. Er wordt bijvoorbeeld gepest via internet of via sms-jes. De jeugd heeft andere manieren om met elkaar om te gaan. Dat is een duidelijke verandering ten opzichte van tien jaar geleden.' Jeugdagent Erik Broekman 'Er valt veel te winnen als je er bijtijds bij bent l® 0800-7000 MILD MISDAAD AMOHIIM DIT ZEGGEN TEXELAARS OVER DE POLITIE Transparantie en openheid staan hoog in het vaandel van de politie. Die wil graag dat Texelaars hun zegje doen. De redactie peilde de mening op de markt op de Groene- plaats. Peter Lock. 'De openingstijden zijn wat beperkt. Toen ik laatst schade aan mijn auto had, kon ik daar pas na drie dagen melding van maken bij de politie. Toen was de schade alweer hersteld. Maar als ze open zijn, dan word ik wel vriendelijk geholpen. Voor een speciale ontheffing die ik hier in het verleden kon afhalen, zou ik tegenwoordig naar Den Helder moeten. Maar nu hebben ze het zo geregeld dat ik het formulier toch op Texel kan afhalen. Dat scheelt me een Menno Stam. 'Sinds Nico Drenth niet meer op het politiebureau zit, is het een stuk achteruit gegaan. Die ken den we allemaal en was makkelijk aanspreekbaar. En waarom moesten die gevonden voorwerpen naar het gemeentehuis? Als je als toerist iets kwijt bent, ga je toch naar de politie Zared, 15 jaar 'De politie is mijn beste vriend. Ik kan goed met ze opschieten. Agenten zijn wel aardig. Goed dat ze er zijn.' Vriendin Iris, ook 15. 'Ik heb eigenlijk nooit problemen met ze. Of het moet die keer zijn geweest dat ik zonder achterlicht reed. Toen kreeg ik een bekeuring. Maar dat was aan de over kant. Ik hoef niet zo nodig dat nieuwe politiebureau van binnen te bekijken- Maar hun auto's vind ik mooi.' Een buurtbewoonster: 'Ik heb wel ver trouwen in onze politie. Je ziet ze veel regelmatig en dat is een goed teken. En ze besteden veel aandacht aan de jeugd, ook dat is goed. Ik voel me veilig op Texel. De politie levert daar een bijdrage aan. Volgens mij doen ze hun werk goed.' Het beursje, maandagmorgen op de Groeneplaats: 'Bij mij op de buurt staat al drie dagen een auto fout geparkeerd, ledereen heeft daar last van. Maar de politie doet er niets aan.' 'De politie moet op de Bernhardlaan wat vaker op snelheid controleren Er wordt daar verschrikkelijk hard gereden, op de zebra ben je je leven niet zeker."De politie is wel hulp vaardig. Toen mijn vrouw laatst op straat lag, hebben ze haar keurig geholpen. Al met al vind ik dat ze wel goed werk doen.' Sieme en Tinie Plaatsman'De plaats van het nieuw bureau maakt ons niet zoveel uit. Op de fiets is het makkelijk te bereiken, maar met de auto is het lastig. De routing is ons niet helemaal duidelijk. Maar we hebben wel vertrou wen in de politie. We zijn er laatst bin nen geweest en het ziet er mooi uit.' Hoe bereik ik de politie Noord-Holland Noord Aangifte doen: alle mogelijkheden op een rij en dienstbaar» Al heel jong kwam ik vaak met de politie in aanraking, Niet omdat ik uitzonderlijk baldadig was, maar omdat wij naast het politie bureau woonden. Dat was aan De Zes, een doodlopende onverharde straat die toen Eerste Kogerdwarsstraat heette. Als ik appels stal uit de tegenover het bureau gelegen boomgaard van Roeper of brand stichtte op het weiland waar nu de Gollards staat, konden ze me makkelijk betrappen en dat is meer dan eens gebeurd. Ooit heb ik wegens een dergelijk delict in een hoekje in het bureau strafregels moeten schrijven, een sanctie die nu taakstraf of HAIT- straf genoemd zou worden. De dienders van de Rijkspolitie waren oplettend, repressief en militant. Ze deden zelfs aan exercitie Onder leiding van de barse groepscommandant Dingemanse moes ten ze marcheren, halt houden, rechtsomkeert maken en allerlei ander zinloos stapwerk uitvoeren tot vermaak van de buurt. De verhoudingen getuigden van respect maar ook van soepelheid Ondanks dat we verhuisden naar een ander deel van Den Burg, bleven we de politiemannen als buren beschouwen, bij wie je makkelijk binnenliep. In 1957 maakte ik als ULO-scholier een speelfilm over het oprollen van een bende uraniumsmokkelaars. Adjudant Gulmans, opperwachtmeester Stomp en wachtmeester Buys werkten graag mee. Daarom wilde ook burgemeester De Koning niet achterblijven toen ik hem vroeg om voor mijn camera te verschijnen. De film trok volle zalen en is nu nog een curiositeit met historische waarde. Nadat het bureau rond 1960 werd verplaatst naar de Keesomlaan, kreeg ik op een heel andere manier met de politie maken. Als 21- jarige verslaggever moest ik in mijn eentje de Texelse Courant volschrijven en de politie was daarbij onmisbaar. Drie keer per week ging ik bij de mannen op de koffie en werd bijgepraat over aanrij dingen, vernielingen, diefstallen en allerlei andere zaken die zij in hun rapportenboek hadden opgetekend. Omdat de informatie uit de eerste hand kwam - van de verbalisant persoonlijk - en je ter plekke kon doorvragen, waren de berichten in de krant correct en compleet Daardoor ontstond een zo groot wederzijds vertrouwen dat ze me op het laatst het rapportenboek in de handen duwden zodat ik kon overschrijven wat van mijn gading was. Er stonden wel eens dingen tussen die duidelijk niet geschikt waren voor de publiciteit, maar dat voelde je op je klompen aan. In geval van twijfel kwam je er in overleg altijd uit. Het is heerlijk om vertrouwd te worden. Met ons erbij konden de mannen vrijuit praten over de zaken die ze onder handen hadden. Vooral het recherchewerk was spannend en menigmaal hebben wij daar een bijdrage aan ge leverd, Ik zat immers dagelijks langs de weg en zag wel eens wat. Gezamenlijk combinerend en deducerend hebben we menig mis- d rijf je tot klaarheid gebracht. Alleen met de berichtgeving over incidenten achter de Ruigendijk ging het soms niet goed. Dat zat 'm in wachtmeester Tromp die in De Cocksdorp resideerde en weinig haast maakte met het door geven van zijn rapporten. Met hem heb ik eens een akelige maar leerzame aanvaring gehad. Toen ik met een van Kees Zegel ge huurde Solex naar Oudeschild reed om de intocht van Sinterklaas te verslaan reed ik uit een soort speelsheid zigzaggend over de volle breedte van Schilderweg. Dat leverde gevaar op voor het andere Sintverkeer. Ter hoogte van de kaasfabriek kwam Tromp me op zijn motor achterop rijden en gaf mij in het voorbijgaan een klap voor mijn kop. Tromp vertelde de volgende dag op het bureau dat de klap harder was geweest dan hij had bedoeld en daarmee was het incident gesloten. De verhouding met de man was er zelfs beter door geworden. Hij bejegende mij doorgaans enigszins bars, doch vaderlijk. Ooit zei hij:'De Graaf, als je ooit aan kinderen begint, zorg ervoor datje ze krijgt vóórdatje 30 bent, anders hebben die kinderen een veel te ouwe vader als ze zelf dertig zijn' Ik heb dat ter harte genpmen. Het enige andere minpuntje in mijn relatie met de politie kwam door een misverstand. Adjudant Jan Gulmans vertelde me in vertrouwen dat Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenhoven naar Texel zouden komen om zich te vermaken op het strand bij 12, waar ze voor een dag een huisje hadden gehuurd. Het mocht niet in de krant want het was allemaal strikt incognito. De Rijksvoorlichtingsdienst had de adjudant gevraagd onopvallend een oogje in het zeil houden voor het geval het aanstaande paar toch hinderlijk zou worden gevolgd. Gulmans vond dat een eer. De onopvallende surveillancewagen waar bij zulke missies gebruik van werd gemaakt was echter een Fiat 127 in de opvallend lelijke kleur dofgrijs. Daarvan was er op Texel maar één. Met de adjudant in burger achter het stuur was het voor ieder duidelijk dat zich iets zeer geheims aan het voltrekken was. De daardoor aangewakkerde geruchtenstroom deed de rest, zodat ik het prinselijk bezoek net zo goed wel in de krant had kunnen aankondigen. Ik deed het met de beste bedoelingen pas achteraf, toen Piet en Griet al lang weer thuis waren, maar zelfs dat had niet gemogen en de adjudant was verdrietig.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12