Kazerne gelijkwaardig aan die van beroepsbrandweer 'Er zou op moeten staan: staan vooru klaar!' Brandweer: lang wachten maakt voldoening groter Wij CsV? brandweer 'Hoog Arbogehalte en plezierig werkklimaat' nadrukkelijk betrokken bij Kazerne visitekaartje Texelse brandweer ontwerp 'Stap van oude naar nieuwe kazerne een reuzensprong' WOENSDAG 20 MEI 2009 Over de nieuwe kazerne is de brand weer meer dan tevreden. Brandweer commandant Dick Jongeneel: 'Een hy permodern gebouw met alle denkbare voorzieningen die wij ons als brand weer maar kunnen wensen. Op het ge bied van bedrijfsvoering is het gelijk waardig aan dat van een beroepsmatige brandweer.' Achter de zeven grote deuren staan in volgorde van prioriteit de verschillende voertui gen van de brandweer. Drie tankauto spuiten, het hulpverleningsvoertuig, de ladderwagen en de grote dompel- pomp. De brandweerauto's zijn aan gesloten op een afzuigsysteem, waar door er geen uitlaatdampen in het gebouw komen. De afzuigtng rijdt mee naar buiten en wordt automatisch ontkoppeld. Zo blijft de lucht binnen schoon. Dat de uitrit een soort zwanenhals is, waarin de voertuigen eerst een bocht moeten maken alvo rens ze de Pontweg op rijden, is een bewuste keus.'Als hulpverleners uit rukken, staan ze onder spanning Het verhoogt de veiligheid dat eerst een stuurbeweging moet worden ge maakt. Dat de uitrit is beveiligd met verkeerslichten, geeft enorm veel rust. In vergelijking met de oude kazerne aan de Reijer Keijserstraat is de brand weer naar schatting twee minuten eerder ter plaatse. Hoe snel ze ter plekke zijn, hangt onder meer af van de drukte op de Pontweg. Hulpverlemngsvoertuigen voor het PHH-gebouw Een bouwcommissie van de brand weer is nadrukkelijk betrokken gewe est bij het ontwerp en de inrichting van de nieuwe kazerne. Deze commis sie bestaat uit Theo Kuip, Huug Snoek, Eduard Bos en Toon van Beek. Met hun grote bouwkundige en in- stallatietechnische kennis brachten ze menig keer het hoofd van de architect op hol. Dankzij hun inbreng is onder andere de logistiek geoptimaliseerd. Het gebouw dat er nu staat mag dan ook terecht medeontwerp van de brandweer worden genoemd. Zij deden dit geheel belangeloos en had den er zelfs een cursus voor gevolgd in Den Bosch. 'Een reuzensprong.' Zo omschrijft brandweercommandant Dick Jonge neel de overgang van de oude kazerne aan de Reijer Keijserstraat naar het nieuwe onderkomen aan de Pontweg. Met als tussenstap de garage aan de Bernhardlaan, een tijdelijke oplossing die twee jaar zou duren, maar die uit eindelijk van 2002 tot 2009 uitvalsba sis is geweest. Het lange wachten maakt dat de voldoening over de nieu we kazerne is toegenomen. De noodzaak voor een nieuw gebouw voor de brandweer bleek al uit onder zoek in 1993. Jongeneel: 'De kazerne aan de Reijer Keijserstraat voldeed toen al niet meer. De vier boxen voor de brandweerauto's waren ontoereikend. Er moest materiaal elders worden gestald, bij De Bolder en bij de Witte Engel. De ademluchtwerkplaats om de persluchtmaskers en andere appara tuur te testen en onderhouden was klein en slechts afgescheiden met een schot. Die spullen zijn van levensbe lang, dus daar mag niets aan man keren. Dan moetje overeen goede, af gescheiden ruimte kunnen beschikken.' Ook de ligging was niet ideaal. Plannen voor nieuwbouw belandden in de ijskast, totdat het zogeheten re pressieve dekkingsplan in 1997 het licht zag. Dit gaf onder meer inzicht in de repressieve taak van de brandweer, het daadwerkelijk uitrukken bij een brand of een hulpverleningsvraag en de tijd die men onderweg was. En hoeveel en welke voertuigen waar gesta tioneerd moeten zijn. Uit het rapport bleek dat de brandweer vanuit de achteraf gelegen uitvalsbasis vaak langer onderweg was dan de norm. Toen eindjaren negentig bleek dat op de bestaande locatie te weinig plaats was voor een nieuwe kazerne én een nieuw onderkomen voor Gemeen tewerken, werd besloten deze diensten te scheiden. Nadat die keus was ge- Brandweercommandant Dick Jongeneel 'Op Texel zijn we meer op elkaar aangewezen dan elders maakt, haakte ook de ambulance dienst, die vanuit de garage aan de Wilhelminalaan opereerde, aan bij het plan. Ook de politie zag voordeel in een gecombineerd onderkomen en sloot zich aan. Toenmalig gemeentesecretaris en Statenlid voor de VVD Piet Zoon (tegen woordig burgemeester in Raalte, voorheen Hattem) verzette achter de schermen veel werk om het rood (brandweer), wit (ambulance) en blauwe (politie) gebouw.van de grond te krijgen. Met de toetreding van de toenmalige Thuiszorg, kreeg het plan steeds grotere omvang Meer partners, meer mogelijkheden, luidde de rede nering. Maar ook meer valkuilen, zo bleek na het faillissement van de Thuis zorg. dat ervoor zorgde dat het plan een jaar stil kwam te liggen. Het grote aantal instanties (van Binnenlandse Zaken tot de Veiligheidsregio) dat erbij betrokken was, maakte dat de besluit vorming stroperig verliep. Jongeneel: 'We waren niet meer in staat om korte klappen te maken.' Er was intussen een bouwlocatie gevonden. Na de verhuizing van de twee jeugdherbergen naar het oude B-veld van SV Texel, kwam de plek aan de Pontweg beschikbaar. De gelederen werden intussen versterkt met Woontij, die huisartsen, verloskundigen en een kleine apotheek faciliteert. Nieuwe vertraging ontstond toen bij de aan besteding bleek dat zelfs het laagste bedrag het beschikbare budget te boven ging. Toen Woontij besloot dan maar zelf als projectontwikkelaar op te treden, kwam de bouw in een stroomversnelling. Er worden steeds hogere eisen gesteld aan hulpverleners. Begrijpe lijk, want burgers verwachten in noodsituaties hulp van professio neel opgeleide en geoefende brand weerlieden. De nieuwe kazerne draagt bij aan een hogere kwaliteit hulpverlening. Maar het niveau daarvan staat en valt bij het enthousiasme, de bereidwilligheid, uitwisselbaarheid en saamhorigheid van de vrijwilligers. In dat opzicht is het Texelse corps een 'pareltje'. Dick Jongeneel omschrijft de kazerne als een gebouw met een hoog Arbogehalte en een plezierig werkklimaat. Dat geldt ook voor de overdekte oefenruimte, waarin weersonafhankelijk allerlei inciden ten, zoals beknellingen, realistisch kunnen worden nagebootst. Als de nood aan de man is, kan een auto die daadwerkelijk bij een on geval is betrokken, in zijn geheel naar de kazerne worden overgebracht. De ruimte is goed geïsoleerd en voorzien van afzuiging, zodat andere bewoners van het PHH-gebouw niet worden ge hinderd door geluidsoverlast of nare luchten. De nieuwe kazerne is in meer opzichten een sprong vooruit. 'We be schikken over een professionele, goed geoutilleerde ademluchtwerkplaats vooor het testen en onderhouden van persluchtapparatuur. Daarin zijn de ruimtes waarin met schone en vuile apparatuur wordt gewerkt ge scheiden.' De brandweerlieden, momenteel 51 vrijwilligers, beschikken over een ruime kleedkamer met eigen opberg ruimtes. Met modern sanitair, voor heren en dames, want ook vrouwen maken in toenemende mate deel uit van de brandweer. In een andere ruimte kunnen de vrijwilligers na een brand, incident of oefening de gebeurtenissen evalueren. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van een powerpointinstallatie. De ruimte is zó ingericht, dat men het brandweer- pak kan aanhouden. Om in conditie te blijven, is er in het gebouw ook een fitnessruimte. Op de verdieping is een grote ruimte. Ook daar kunnen met behulp van powerpoint situaties worden geëvalueerd en kunnen besprekingen en cursussen worden gehouden. Zo zag een brandweerman er vroeger uit. De pop staat bij dienstingang van de ka zerne. De nieuwe fitnessruimte van de brandweer Texelse brandweerlieden worden steeds professioneler. Binnenkort komen er voor de vrijwilligers zelfs zogeheten 'profchecks', waarin certi ficaten, oefenresultaten en andere prestaties zijn opgenomen. Zo bouwt ieder een portofolio op. Daarvoor is veel scholing nodig. Brandweercom mandant Dick Jongeneel. 'Gelukkig zijn we in dat opzicht behoorlijk zelf- redzaam. We beschikken over vijf ge diplomeerde instructeurs en kunnen onze mensen zelf opleiden en train en. Het voordeel is dat de vrijwil ligers de lessen dicht bij huis kunnen volgen en dat ze met eigen materiaal kunnen trainen. Het is onbetaalbaar als je kunt oefenen met dezelfde spullen waarmee ze ook in het echt aan de slag moeten. We mogen hier zelfs examens afnemen. De examinatoren komen hier naar toe. En we beschikken over acht gecerti ficeerde brandweerlieden, die zijn opgeleid om zelfde persluchtmaskers en andere apparatuur te onderhouden en te testen. Laatst kregen we het compliment dat we het op Texel goed voor elkaar hebben.' Ook in andere opzichten heeft de brandweer een professionalisering doorgemaakt. 'Denk maar aan eva luaties en het bedrijfsopvangteam. Veertien korpsleden hebben hiertoe een opleiding gevolgd. Emoties mo gen tegenwoordig worden besproken.' Waarin de Texelse brandweer zich onderscheidt, is onder meer de veel zijdigheid en de uitwisselbaarheid. 'Als eiland zijn we meer dan elders op elkaar aangewezen. Daardoor zijn we flexibel. We hebben vier Officieren van Dienst (OVD), van wie er altijd een piketdienst heeft. Maar het kan zomaar zijn dat een OVD in geval van nood als brandwacht achter in de auto springt.' Uit een recent onderzoek en een rapport van de Veiligheidsregio kwam naar voren dat het enthousiasme en de bereid willigheid van de vrijwilligers hoog zijn. 'De Texelse brandweer werd omschreven als een pareltje.' De saamhorigheid blijkt ook uit het werk dat is verzet bij de inrichting van de kazerne. De keuken doet niet onder voor die van een professioneel restaurant, maar toch zijn de kosten beperkt gebleven. 'De inrichting van de kazerne heeft een hoog Markt plaats- en Googlegehalte. De keuken is van Domeinen geweest en het buf fet is opgedoken in Volendam. Om kosten te besparen hebben vrijwil ligers zelf de handen uit de mouwen gestoken. De keuken hebben we bij voorbeeld op een zaterdag opgehaald. Het is leuk om zo met elkaar bezig te zijn, met als vergoeding niet meer dan een maaltijd Chinees. Ook dat zegt iets over de kwaliteit van de organisatie. Eigenlijk zou er in grote letters op dit gebouw moeten staan: Wij staan voor u klaar.' Brandweerlieden komen regelmatig in actie, zoals hier bij een strobrand in Eierland.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13