Ambulancedienst dik tevreden in PHH-gebouw PHH-gebouw ruim en effciënt Veiligheid optimaal gewaarborgd Ambulancedienst optimaal uitgerust -T m. -*?m Zorgverleners ook onder één dak algemeen maatschappelijk werk brijder kindertandarts praktijk worldkids 1 doc-team kop van n-h (geriant) de texelse apotheek huisartsen verloskundigen De afdeling ambulance in het PHH- gebouw beschikt over een goed uit gerust magazijn met hulpmiddelen. En krijgt een speciaal sleutelsy steem. Dat is zo geprogrammeerd dat iedere chauffeur die bepaalde hulpmiddelen komt afleveren zijn eigen code en toegangstijden heeft. Bijvoorbeeld om zuurstofcilinders af te zetten. Dit ter optimale controle en beveiliging. Boven in het gebouw is een geza menlijke ruimte voor brandweer en ambulancedienst voor instructie en evaluatie. Hoewel het samen oefenen niet op ieder gewenst moment kan plaats vinden, daar de mensen van de brandweer allemaal vrijwillig zijn. ge woon hun werk hebben en daarom meestal alleen op de avonden en in de weekenden beschikbaar zijn. De mensen van de ambulancedienst vallen onder Veiligheidsregio Noord Holland Noord. Ze doen geregeld dienst aan de vastewal en omge keerde de mensen van de overkant op Texel. Albert Winer: 'De meld kamer in Alkmaar weet van iedere ambulance waar hij zich op een bepaald moment bevindt en kan bij een oproep onmiddellijk de dichtstbijzijnde auto inzetten. Moeite met de weg vinden? Nee, iedere auto is uitgerust met een navigatiescherm, dat tevens ge gevens uitwisselt met de meldkamer. We zijn er binnen no time, waar we ook heen moeten.' Bedrijfs Opvang Team Verpleegkundige Saskia Engelhard- Poos maakt deel uit van het BOT- (Bedrijfs Opvang Team), waar colle ga's zo nodig eens kunnen napraten over een traumatische ervaring. 'Want ook al doe je dit werk al jaren en krijg je heel wat onder ogen, vooral bij verkeersongelukken, je bent en blijft een mens. Gelukkig. Anders zou je dit werk ook niet goed kunnen doen. Het valt wel op dat de oudere ambulanciers beter met trauma's om kunnen gaan dan de jongere. Misschien door ervaring. Het leven heeft je intussen geleerd dat je sommige gevoelens gewoon moet laten komen. Het is toch niet erg om ergens een paar dagen mee rond te lopen?' WOENSDAG 20 MEI 2009 Ze zijn tevreden, dik tevreden. Want behalve dat het zoveel pret tiger werkt in het nieuwe, riante onderkomen, waar ruimte en gemak optimaal verwezenlijkt zijn, is de regiobrede paraatheid toegenomen. Dit komt mede doordat de ambu lancedienst nu invulling kan gaan geven aan slaapdiensten op locatie. 'We kunnen dankzij de ligging van het gebouw, aan een goede uit valsweg, supersnel uitrukken. En dat is uiteindelijk waar het om gaat,' vertelt Albert Winter, team leider en van de Ambulancezorg Veiligheidsregio-NHN op Texel. Er is veel over te doen geweest. Een foeilelijk gebouw, zeggen velen, efficiënt en praktisch, zeggen gebrui kers. En went het al wat? Over een tijdje hoor je er niemand meer over, het nieuwe PHH-gebouw (Project Huisvesting Hulpverleningsdienst) is het paradepaardje van Texel's veiligheid, waar politie, brandweer en ambulancedienst door optimale samenwerking voor de veiligheid in de bres kunnen staan. Tevens een voor Nederland uniek concept. Moest men elkaar voorheen via de telefoon proberen te bereiken, desnoods in de auto stappen en elkaar soms mis lopen, nu zit de collega van brand weer of politie direct naast de deur voor overleg en gezamenlijke actie. Wanneer de verslaggever op een maandagmiddag langs loopt, komt de ambulance net terug van een 'Dankzij goede ligging nu supei'snel uitrukken' zogeheten loze rit Een voorbijganger had nabij het vliegveld een parachute op vreemde wijze naar beneden zien komen en direct alarm geslagen: Help, kom snel, parachutist komt verkeerd terecht. Gelukkig bleek het om een protocol reserve chute te gaan en was er niks aan de hand, 'De smoor in bij zo'n loze actie?' Ambulanceverpleegkundige Roel: 'Nou nee. Beter dat ze bellen, dan dat ze onverschillig zijn. Maar nu ben ik wel moe. Je gaat er toch heen met een dot adrenaline in je lijf en die moet er wel uit.' Winter is met verpleegkundige Saskia Engelhard-Roos net terug van een ritje naar het Gemini en nemen een bakje koffie. De drukke tijd staat voor de deur nu het zomer seizoen aan breekt. Het zijn echter niet alleen de vakantiegangers die voor extra druk te bij de ambulancedienst zorgen. 'Het wordt ieder jaar drukker Verge lijk dat met zo'n twintig jaar geleden Toen had je de bouwvak, zes weken zomervakantie en dat was het dan,' vertelt Winter 'Nu de kwaliteit van de vakantiehuizen omhoog gaat, is er het hele jaar door drukte. Senioren hebben een grotere vakantiebehoefte en met de vergrijzing nemen ook de kwalen toe. Neem daarbij ook de lagere beldrempel en wij zijn weer in touw. Op jaarbasis rukken wij nu ongeveer 1100 keer uit, waarvoor, ik schat, 95 keer een extra boot moet varen Nee, niet iedere rit is een Gemini-rit. Wanneer wij inschatten dat het vervoer ook per taxi of eigen vervoer kan, houden we de ambulance hier voor echte noodgevallen. Ook stel ik vast dat de huisartsen op het ei land zelfstandiger zijn dan aan de vastewal, waar je voor een hechtinkje naar de EHBO in het ziekenhuis wordt gestuurd. Hier doen ze dat zoveel mogelijk zelf. Maar landelijk gezien is de 'ambu-productie' door allerlei oorzaken toch zo'n tien procent omhoog gegaan Momenteel werken wij met vijf chauffeurs en vier ver pleegkundigen. En dat is net even te weinig personeel Een extra ver pleegkundige erbij is niet overbodig en er loopt momenteel dan ook een sollicatieprocedure Ruim en efficiënt. Het PHH-gebouw waar brandweerauto's en ambu lance gebroederlijk naast elkaar staan, is van alle gemakken voor zien. En beschikt over de modernste technische snufjes. Wanneer er een melding komt, pro jecteert een scherm in de ambulances direct alle ins en outs, zodat in één oogopslag duidelijk is wat er gaande is, waar men heen moet en hoe men er moet komen De auto's staan stand-by. aangekoppeld aan een automatisch afzuigsysteem voor de uitlaatgassen. Iedere auto heeft zijn eigen uitrijdeur, zodat de hele bups wanneer nodig als één man kan uit rijden. Vanuit de auto bedient men de deur en de aansluitslang laat au tomatisch los. Ook worden vanuit de auto de stoplichten op de Pontweg direct voor de ambulance op groen gezet. Men is klaar voor de strijd, de wettelijk verplichte maximum- aanrijtijd van vijftien minuten om op de plaats van de ramp te zijn. Albert Winter. 'Eigenlijk hebben we er maar dertien, want de meldkamer Alkmaar gebruikt er twee van om de zaak in kaart te brengen, alvorens wij erbij betrokken worden. Het lijkt lang wanneer je in paniek 112 belt, maar in twee minuten kan er een boel geregeld worden.' Slaapkamers Op dit moment is de ambulancepost bemand van 's morgens acht tot 's avonds acht en hebben in toerbeurt twee mensen piketdienst.'Slaap kamers op de hulppost zijn vanuit sociaal oogpunt echt wenselijk, het gebonden thuishangen is een aan slag op je gezinsleven. Je kunt geen kant op. We kijken er echt naar uit dat we in het PHH-gebouw de slaap kamers in gebruik kunnen gaan nemen vooreen slaapdienst Wij zijn er klaar voor. De proef die we vorig jaar hadden in het huis op nummer 110 was een succes. Niet alleen ging de piketdruk voor de medewerkers omlaag, ook het aanrijden ging sneller. Dat komt de patient ten goede. Voor de teambuilding is het ook beter. En je hoeft na een oproep niet meer vanuit alle hoeken van het eiland naar Den Burg te racen.' De slaapkamers, met een eigen pc en telefoon om ook nog wat privé te kunnen werken tijdens de nachtelijke uren, worden overdag gebruikt als kantoorruimtes. De kamers zijn klaar, maar kan men zo onder de lakens? Nee, want voor dat het zover is, moeten nog een aan tal bureautechnische hobbels worden overwonnen. Er moet een rooster- wijziging worden doorgevoerd, de arbeidstijdenwet moet zijn zegje doen, er moet financiële dekking komen in samenwerking met de vastewal. daar de hele kop van Noord Holland onder één ambulancedienst valt. We hopen dat het op 1 juni allemaal rond is.' De nieuwe keuken is van alle gemakken voorzien Verpleger Roel Smallenbroek vult de medicatievoorraad voorde ambulance aan De Zandkoog is het medisch gedeelte van het PHH-gebouw in Den Burg. Nu de medische diensten onder één dak zitten, weten die elkaar makkelijker te vinden. Het gebouw, dat eigendom is van Woontij, wordt gehuurd door huis artsen, verloskundigen, een kindertandarts, een dependance van de Texelse Apotheek, een steunpunt van de Brijder Stichting en het maatschappelijk werk. Het gebouw heet de Zandkoog, omdat de plek waar het staat vroeger zo heette. en verbeteren van vaardigheid en kennis/zo stelt hij. Eilandmentaliteit 'Daarin komt toch de eiland mentaliteit naar voren, waarin je het met en voor elkaar moet doen. Vergelijk dat met de vastewal. In de regio Noord-Holland Noord met een bevolking van zeshonderddui zend mensen hebben we drie sig mateams. Een per tweehonderddui zend inwoners. Daarnaast heeft Texel een eigen Sigma-team.' 'Het nieuwe PHH-gebouw is een ontzettende vooruitgang. Alle takken van hulpverlening dichtbij. Er zit niemand waarvan we denken- leuk dat-ie er zit, maar we hebben er eigenlijk niks aan. De huis artsenpost om de hoek biedt het voordeel datje ook daar even snel om advies en hulp kunt. Ik ben er ook een groot voorstander van de brandweer dichtbij te hebben. Je gaat vaak samen op een beknelling af en kunt het protocol onmiddellijk op elkaar afstemmen. Ik wil nog wel even een aparte vermelding maken over de inzet van de politie op Texel. Toen ze aan de vastewal nog meer gericht waren op hun taak van 'boevenvangen', en de aanschaf van AED's niet de eerste priotiteit had, zaten hier al de eerste AED's in de auto's. Al verschillende keren was de politie eerder bij een ongeval dan wij en bezig met een reanimatie. Ik ben ontzettend blij met die taak opvatting van de Texelse politie.' Martin Smeekes, directeur GHOR/Ambuiancezorg Veiligheidsregio Noord- Holland Noord, laat er geen twijfel over bestaan.'Met de veiligheid op Texel zit het wel goed. Door onze eilandpositie verkeren wij in een uit zonderlijke situatie en mede door de inspanningen van de Veiligheidsregio, blijven onze voorzieningen voorlopig wel op pijl.' Smeekes. 'Tien jaar vooruitkijken kunnen we niet, maar we blijven hameren op de uitzonderlijkheid van de eilanden. Je bent hier, zeker het eerste uur, volledig op jezelf aangewezen en dan is een optimale samenwerking van alle bij de veilig heid betrokken partijen van het grootste belang. De aanwezigheid van twee ambulances is daarbij cru ciaal. Zeker bij een reanimatie. Het is op Texel goed geregeld. Er is een fantastisch Sigma-team, dat in staat is binnen de kortste tijd een ambulant noodhospitaal te verwezenlijken voor de eerste noodopvang. Je kunt hier nu eenmaal bij een grootschal ige calamiteit niet zitten wachten tot er eerst een eenheid met zuur stof en medicamenten is overgeva ren. Het is best bijzonder te noemen dat je op zo'n relatief kleine bevolking, zo'n grote groep actieve vrijwilligers vindt, die bereid is steeds tijd te in vesteren in het op pijl houden Martin Smeekes. directeur CHOR/Ambulancezorg Veiligheidsregio Noord-Holland Noord.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15