'Texel is toch wel anders dan Tokyo' Provincie wil geld MJM opzij zetten TEXELSE 10 COURANT De Koog conferentieoord Zandsculptuur in VVV-gebouw Beloning voor Kompasschool WOENSDAG 20 MEI 2009 De gebakken vis van Dries Velt- kamp. Yasuteru Aoki uit Tokyo begint te glimlachen als hij daar over vertelt Met plezier heeft hij de lekkernij gegeten op de Texel se feestavond van de SOL World- conference die van donderdag tot zondag in De Koog werd gehou den. Met zijn handen gebaart hij hoe hij de vis met zijn handen heeft verorberd. Aoki was één van de 160 deelne mers uit 21 landen die voor de inter nationale conferentie naar De Koog waren afgereisd. De deelnemers, voor een groot deel managers, con sultants, adviseurs en coaches, volgden in het baddorp diverse workshops over het toepassen van veranderingen door te zoeken naar oplossingen. Aoki, aanwezig met tien andere Japanners, onder wie een eigen tolk: 'Dit is toch wat anders dan Tokyo.' De workshops, gehouden in Le Ber ry, Bilder, Het Proeflokaal, Talk of the Town, De Kuip en Sjans, werden afgewisseld met diverse Texelse activiteiten. Hoogtepunt was een feestavond bij dorpshuis De Hof met een decor van Texelse huisjes van Oosterend Present, een optreden van Small Buzz en Texelse gerech ten die ter plekke werden klaarge maakt. Vrijdagavond werd de groep voor een barbecue naar het strand bij paal 19 gebracht. 'Het regende, maar daar weten jullie in Nederland altijd wel mee om te gaan', zei Peter Szabo uit Hongarije die afgereisd was om workshops te geven. Dat die in de cafés werden gehou den, werd over het algemeen goed ontvangen. 'Het was romantisch, al had je soms wel wat last van bijge luiden', aldus Ignas Verschuuren uit Maastncht. De Tsjechische Hanna Novakova had grote ruimten met grote groepen verwacht. 'Maar dit was informeel en dat was ook leuk.' De cafés konden over het algemeen zo'n zeventig a tachtig cursisten tegelijk huisvesten. Verlichting Minpunten waren de soms matige verlichting en beperkte ruimte. 'Maar daar konden we wel mee omgaan', aldus Shakaya Kumara uit Engeland. 'Er wordt tijdens SOL-conferenties les gegeven in het vinden van oplos singen met de materialen die je tot je beschikking hebt, dus dan is een beperkte ruimte alleen maar een uitdaging.' Het leidde onder meer tot biljarttafels vol lesmateriaal. Volgens Verschuuren zou het echter geen kwaad kunnen een volgende keer ook hotelruimten voor workshops te gebruiken. Diverse deelnemers en reisgenoten verkenden het eiland. Szabo: 'We hebben een fietstocht naar de vuur toren gemaakt en ik vond het prach tig te zien hoeveel groen jullie hier hebben met schapen, konijnen en een grote hoeveelheid vogels. Wel één ding: met de wind mee fietsen is het geweldig, maar terug tegen de wind in is niks. Daar moeten jullie nog wat aan doen.' De Tsjechische Barbara Novakova, die met haar zus was meegekomen, gebruikte de tijd voor een tocht met een garnalenkot- ter en een bezoek aan Den Burg. De gasten sliepen grotendeels in hotel Cooghen, Greenside en De Boschrand. De organisatie had die al ruim van te voren geboekt om vol doende slaapplaatsen te hebben. De Engelse Kumara raakte er onder de indruk van de receptioniste. 'Zij vertelde op verschillende plekken in de wereld te zijn geweest, maar het meest thuis voelde ze zich op Texel. Het is mooi als je dat hebt, want er zijn zoveel mensen die zoekende zijn.' De komst van de internationale con ferentie was te danken aan Marc van Os, die een huisje op Beachpark Texel heeft en als kind al op Texel kwam. Hij is nauw betrokken bij de SOL Worldconferences die jaarlijks worden gehouden. Toen hij hoorde dat Nederland in 2009 aan de beurt zou zijn, spande hij zich in de confe rentie naar Texel te halen. Samen met Texel Events met Hermann Boks werd het daarna verder voorbereid. Back-to-basics Een van de thema's was back-to- basics en binnen dat principe vond de organisatie het passend centrale bijeenkomsten te houden in de kerk naast dorpshuis De Hof. Het zitten op houten kerkbanken werd volgens Van Os daardoor niet als een pro bleem ervaren. Tijdens de laatste bijeenkomst op zondagochtend bleek dat de deelnemers zich de kerkruimte al snel eigen hadden gemaakt. Er hing een ontspannen sfeer en bij het vertonen van foto's (op het ritme van muziek) van de Texelse feestavond werd volop mee- geklapt. De organisatie had een eigen manier de deelnemers van het dorpshuis (waar de pauzes werden gehouden) naar de kerk te krijgen. Vlak voor het begin van een algemene bijeen komst werd telkens het nummer Walking on sunshine van Katrina and The Waves gedraaid ('Dat is ons vaste nummer") gevolgd door het geluid van een bel. Volgens Van Os was het voor herhaling vatbaar. Het evenement toonde aan dat het mogelijk is grotere internationale conferenties op het eiland te hou den. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn bereid alsnog €880.000,- te investeren in de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Dat staat in een voorstel dat het provinciebestuur aan Provinciale Staten heeft voorgelegd en waar over eind juni een besluit wordt genomen. Texel vroeg de subsidie eind 2006 al aan, voldeed aan de criteria, maar toekenning bleef uit doordat de provincie te weinig geld had. Vorig jaar werd de weg vrijgemaakt door een nieuw budget voor pro vinciale investeringen in musea te verhogen van €5 miljoen naar €10 miljoen. Dat resulteerde in het hui dige voorstel van Gedeputeerde Staten alsnog subsidie aan het Maritiem en Jutters Museum (MJM) toe te kennen. De politieke partijen spraken vorige week in de Statencommissie Soci ale Infrastructuur over het voorstel. Gedeputeerde Sascha Baggerman moest tekst en uitleg geven, omdat Gedeputeerde Staten voor het MJM een bijzondere plek hebben gereserveerd in de nieuwe subsi dieronde. Daar werden kritische vragen over gesteld. Er werd geop perd dat het principe 'nieuwe ron de, nieuwe kansen' ook voor Oudeschild moest gelden. Het CDA. dat afgelopen weekend een werkbezoek bracht aan het museum, heeft laten weten voor stander te zijn van het voorstel. CDA-Statenlid Meino Schraal zegt het onbegrijpelijk te vinden dat andere partijen toch twijfelen of de nieuwbouw subsidie moet krijgen. 'Ze zijn er al zo lang mee bezig.' Volgens hem wordt aan alle criteria voldaan. De subsidietoekenning lijkt overigens geen heikel punt te worden, de meeste commissiele den wilden alleen nadere tekst en uitleg hebben. De criteria zijn dat een museum cultureel waardevol is, sociaal samenbindend en beeldbepalend in de bebouwde omgeving. De provincie beoogt met de subsidie de toegankelijkheid van musea te Mannetjes (2) Naar aanleiding van het naschrift van mijnheer Van Andel bij ons ingezonden stuk van afgelopen vrij dag willen wij het volgende zeggen: wij geloven graag dat er afspraken zijn tussen Woontij en de aannemer en dat mijnheer Van Andel er vanuit gaat dat die nagekomen zijn. Alleen zijn die afspraken genegeerd door het personeel van de aannemer en was er weinig toezicht op het werk dat werd gedaan. In november kregen we een brief dat er buitenschilderwerk zou wor den gedaan. Daarna volgde een brief over de verf die zou worden gebruikt - die zou heel goed bestand zijn tegen regen en kou. Enkele weken na die brief werden inder daad schilders in de straat gesigna leerd, die vooral druk met ladders en steigers bezig waren. Af en toe werd er wat gekwast, maar dat ging heel chaotisch. Er zat totaal geen Wat ik zeggen wou systeem in. Als het regende, zaten ze in de keet en als het droog was, stonden ze te kletsen met af en toe een likje verf hier en daar. Op een morgen in maart werden we wakker van een enorme herrie in de achtertuin. Daar was men bezig een enorme steiger neer te zetten om de nokranden langs het dak te kun nen schilderen. Omdat we een semihoekhuis hebben, stond die steiger pal voor het badkamerraam en konden ze zo naar binnen kijken. Op onze vraag waarom wij niet wis ten dat ze zouden komen, was het antwoord: dat hebben de schilders u toch verteld? Nee dus. Het is onze gewoonte om de deur in de achterschutting 's nachts op de schuif te doen. Wil je naar binnen, dan moet je op een trapje klimmen en over de schutting hangen om de poort open te krijgen. Dat hadden De Koog deed de afgelopen dagen dienst als conferentieoord voor een groot internationaal con gres met 160 deelnemers uit 21 verschillende landen. Centrale plek was dorpshuis De Hof. Zeven cafes in de Dorpsstraat werden gebruikt als workshopruimte. Een daarvan was café De Kuip waar onder meer een groep Japanners neerstreek. Het congres ging over het toe passen van veranderingen bij bedrijven en organisaties. Het werd bijgewoond door onder meer managers, consultants, trai ners, adviseurs en coaches. Bij Le Berry volgden zij een work shop over surfen. De docent leg de uit hoe een surfer de kracht van de golven gebruikt om ergens te komen. Dat vertaalde hij naar het toepassen van veranderingen, daarbij moet ook gebruik worden gemaakt van bestaande krachten om ergens te komen. vergroten en waardevol erfgoed te behouden. De nieuwbouw van het MJM moet ten goede komen aan het belicjhten van de maritieme historie van Nederland. Als de subsidie wordt toegekend, kan het Maritiem en Jutters Muse um er naar verwachting tot juli 2010 een beroep op doen. Tegen die tijd moet de financiering van het project rond zijn. De nieuw bouw kost in totaal €6,4 miljoen (€5,3 miljoen nieuwbouw en €1,1 miljoen voor de inrichting). Met toekenning van de provinciale sub sidie zou de teller op €4.815.000,- komen te staan. Er werd eerder al geld beschikbaar gesteld door de gemeente en het Waddenfonds (aangevuld met cofinanciering van de provincie). Er wordt ook al een paar jaar gelobbyd bij fondsen met het verzoek geld in de nieuwbouw te investeren. Er ligt overigens sinds 2007 een garantstelling van de Stichting Texels Museum (waar het MJM onderdeel van is) op tafel voor het geval het niet zou lukken de finan ciering rond te krijgen. De garant stelling geldt voor de zogeheten cofinanciering die vrijwel altijd een voorwaarde is voor grote subsi dies. De garantstelling moet voor komen dat dergelijke subsidietoe zeggingen verloren gaan. De deelnemers vonden de cafés over het algemeen een bijzondere plek om workshops te volgen. Volgens sommigen had er meer licht en ruimte mogen zijn, ande- De roomskatholieke kerk bij dorpshuis De Hof was de cen trale ruimte waar de deelnemers van de SOL World Conference (SOL staat voor Solutions in Organisations Link up) 's och tends gezamenlijk bijeen kwa men. Het dorpshuis werd gebruikt voor de pauzes. ze dus gedaan. Wij waren daar behoorlijk boos over. We hebben diverse malen naar Woontij gebeld om te vragen of we een opzichter konden spreken over wat er alle maal voorviel, maar die was er niet of was in bespreking. Op een gegeven moment hebben we de steiger bijna twee weken in de voortuin gehad, terwijl het werk allang klaar was. Ze hebben hem pas weggehaald na een klacht via Woontij. Zo zouden we nog wel even kunnen doorgaan, maar hier willen we het bij laten. We willen wel aangeven dat er bij iedereen in de straat zo gewerkt werd en wordt. Maar de praktijk heeft ons geleerd dat er meestal maar één is die dat naar buiten brengt. In dit geval wij dus. Familie Boonstra, Schilpbanck, Den Burg. Klaverjasdrives voor goed doel De acht klaverjasdrives die het afgelopen winterseizoen in De Wit te Burcht werden gehouden, heb ben samen €1359,92 opgebracht. Volgens traditie verdeelden de deelnemers dit bedrag in zes por ties van €225,-, die ze toekenden aan De Zonnebloem, het Tessel- huus, De Opkikker, het opvanghuis van Medisch Centrum Alkmaar voor zieke kinderen en hun familie, het Koningin Wilhelminafonds (kan kerbestrijding) en de Nederlandse Hartstichting. De resterende €9,92 gaat in de pot voor het volgend seizoen. De drives trokken in totaal 376 deelnemers, een gemiddelde van 47 per keer. Onder hen 204 vrou wen en 172 mannen. Dit waren 83 verschillende personen. Organisa tor Jan van Tunen constateerde dat de mannen nogal eens verstek lieten gaan omdat er voetbal op televisie was. Achttien deelnemers speelden alle drives mee. Bij dege nen die acht keer van de partij waren, eindigde het koppel Marrie Smit en Sjaan Bakker als eerste, met een gemiddelde van 6524 punten. De hoogste score was 8163, de laagste 370 punten. Het hoogste gemiddelde onder de deelnemers die ten minste vier keer meededen, werd behaald door Marja van de Berg. Zij scoor de 6579 punten. Jan van Tunen (6552) en Thijs Smit 96547) eindig den op de tweede en derde plaats. ren vonden het knus en gezellig. De workshops werden alleen overdag gehouden, 's avonds waren de cafés voor iedereen toegankelijk. ■HUI In het VW-gebouw in Den Burg werkt een carver aan de enige zandsculptuur op het eiland die niet op het terrein bij paal 15 ligt. Wouter de Waal, directeur van de WV, vindt de samenwerking met het Nederlandse Zandsculpturen- festival leuk en nam het aanbod voor een zandsculptuur op het kantoor dan ook aan. 'Het is een leuke aankleding voor ons gebouw, dus waarom niet?' Leerlingen van de Kompasschool in D§n Burg hebben gisteren bij schoenen- en modezaak Scapino waardebonnen van in totaal €500,- gekregen. Dat was de beloning voor hun creatieve inspanningen om een grote zak te versieren waarin schoenen werden verza meld voor de actie Goed doen met je oude schoen, ledereen die tus sen 17 en 21 maart een paar oude schoenen inleverde bij de schoe nenketen kreeg een waardebon van €10,-. Deze kon worden verzil verd bij elke aankoop van ten min ste €40,-. De schoenen worden gerecycled of, zo mogelijk, herge bruikt in de Derde Wereld. Daar naast doneerde Scapino voor elk paar 20 cent aan de stichting Kin deren Kankervrij, beter bekend als KiKa. Bij de vestiging in de Hoger- straat werden ongeveer 250 paar oude schoenen ingeleverd.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 18