Tussen bomen en duintjes Inning havengeld brengt Texelstroom in problemen AZ op bezoek bij AZ TEXELSE 11 COURANT TESO-kapitein hijst driekleur WOENSDAG 20 MEI 2009 Op verzoek van de Texelse Cou rant houdt Quinten van Katwijk een week lang een weblog bij. Als medewerker van de educa tieve dienst van Ecomare is hij betrokken bij de totstandkoming van de theatervoorstelling Leve de koning, die zaterdag tijdens de Natuurmarkt in de Dennen wordt opgevoerd. Het complete weblog (dat nog loopt tot en met donderdag a.s.) is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Donderdag) Gisteravond weer gerepeteerd bij boskiosk Het Turfveld, midden in het nationaal park. Een mooie avond, zoals we hem komende week ook graag hebben. We tre den dan op zaterdagavond (aan vang 18.00 en 20.30 uur) op. De vier spelers stonden voor het eerst weer in kostuum tussen de bomen en de duintjes. De hardloopgroe- pen keken wel een beetje vreemd op toen zij een koning, koningin, lakei en kok zagen op de startplek van hun hardlooptraining. Maar het was weer een mooi plaatje. Ik zeg weer omdat we, wegens het suc ces van vorig jaar, de voorstelling nog eens doen. Ook hebben we gisteren het stuk voor het eerst zonder onderbreken doorgespeeld. Met muziek erbij en met zulke sterke en leuke spelers kan het niet anders dan dat het bijzonder wordt. (Zaterdag) Al met al moet er een behoor lijke hoeveelheid rekwisieten en dingetjes verzameld worden, zowel voor in het centrale toneelstuk aan het hof van de koning als voor de acts langs het pad. Gelukkig is er ook nog internet en met name feestwinkelachtige sites ('Feest beest') zijn heel bruikbaar. Zo heb ben we een half pond rupsenrag gekocht via internet. Het schijnt dat je daar een behoorlijke opper vlakte mee kan bedekken. het idee komt van een foto die ik drie maanden geleden zag. Er stond een dode boom op, compleet inge kapseld met rupsenrag. Het toeval wil dat ik vanmiddag door een park liep en daar een dode boom zag, ook compleet ingepakt met rup senrag. Een heel bijzonder en raar gezicht. Er hingen draden met bol letjes aan de takken en al die bol letjes bleken weer uit kluwen rup sen te bestaan. Helaas weet ik niet of er ook zo'n boom met rupsen in het nationaal park staat, want het sluit heel mooi aan bij het thema van de voorstelling. Dat is namelijk leven en dood in de natuur. De boom zal de rupsenplaag niet over leven, maar uit de rupsen zullen vele prachtige vlinders verschijnen. (Zondag) Vandaag toch bijna gelukt om niet met Leve de koning bezig te zijn. Door op familiebezoek in Hoevela ken te gaan en daardoor vooral veel in de trein en de bus te zitten. Toch nog op de terugweg in Den Heider-Zuid gebeld door een iemand die vorig jaar ook al mee gedaan had als voorstellinkje tij dens de wandeling. Ze hadden in (Maandag) Ik ben niet boeddhistisch of zoiets, maar soms wilde ik wel dat ik een soort van Vishnoe was, met vier armen. En dan ook nog het liefst met vier hersenhelften, trou wens. Vandaag was zo'n dag. Nor maal is maandag juist een relaxete dag, want het is de dag dat ik voor Lieke (mijn acht maanden oude dochter) zorg. Gelukkig slaapt die 's ochtends nog altijd en daarin kon ik dus mooi nog even een rekwisietenlijst voor de theater voorstelling maken, mijn mail chec ken, beslissen welke muziek we gebruiken en nadenken hoe we 200 mensen publiek op een rustige manier een wandeling door het bos laten maken. Zonder dat ze elkaar in de weg lopen en zonder dat het drie uur duurt. Vanmiddag moest ik nog naar Eco mare voor een inleiding aan een middelbare schoolgroep die ik deze week begeleid. Lieke dus maar mee achterin de- fietskar. Deze vervolgens met slapende Lie ke in de bibliotheek van Ecomare gestald. Dit was de enige ruimte waarvan de deuren breed genoeg waren. Toen ze wakker werd, ont fermde een aantal collega's zich over haar, zodat ik de inleiding kon doen. Ik ben zo blij dat ze makke lijk is en (nog) niet eenkennig. Toen ik terugkwam, zat ze prinsesheer lijk bij Pierre op schoot achter de computer. Leve de prinses. De week van Nettie van de Brake Nettie van de Brake is de volgende blogger in de serie De week van.. Ze is betrokken bij de organisatie van Klifhanger, een tweejaarlijkse kunstmanifestatie in Den Hoorn, die in het Pinksterweekeinde van start gaat. Rondvaart- en andere schippers wier vaartuigen jaarrond in de haven liggen, hebben met de gemeente gesproken over de hoogte van het havengeld. Ze moeten dat betalen sinds de haven eind vorig jaar van het Rijk naar de gemeente is overge gaan. Loodsbotter Texelstroom dreigt door de extra kosten in de problemen te komen. De rondvaartboten krijgen door het havengeld een extra kostenpost die afhankelijk van de grootte in de duizenden euro's kan lopen. Hier over hebben de reders onlangs een gesprek gevoerd met de gemeente. Welk tarief voor deze categorie wordt gehanteerd, is nog Voetbal Zaterdagmorgen half negen. Vriendin aan de telefoon: 'Pien, ons jongetje moet voetballen. Belangrijk toernooi. En ik lig met migraine in bed. Zou jij mis schien...?' Nee, dat zou ik eigen lijk helemaal niet. Ik had plannen om er een lekkere luie dag van te maken. Lekker bad met een ver wenschuimpje, kopje thee, krant je, Den Burg een slag in de rond te voor de laatste weekendboodschappen, terrasje, boekie lezen en nog meer van dat gesnorrel. Het hele scenario staat in één klap voor mijn geestesoog en een grote zwarte viltstift geeft er een dikke kras door. Een zieke vriendin zonder partner laat je niet vallen. En haar kleine jongetje dat vol verwachting zijn heldendaden aan zijn moeder wilde laten zien ook niet. Ik kom nooit op een voetbalveld. Geef er geen fluit om en ben dan ook stomverbaasd er half Texel aan te treffen. Zo te zien allemaal geroutineerde voet- balouders. 'Je shirt zit verkeerd om, hé, denk om je scheenbe schermers, snuit je neus effe man, zet je tas zelf even in de kleedka mer, heb je je handdoek thuis laten liggen!, geef je portemon nee maar aan mij in bewaring, schiet op joh, je moet zo begin nen. Alles krioelt door elkaar en het is een drukte van belang. Een gezellige drukte. Het weer speelt geweldig mee na de hevige regen van de afgelopen nacht, de zon kijkt af en toe zelfs even om de hoek. Het gaat er gemoedelijk aan toe bij de kleintjes. Ze klitten met zijn allen wat voor een minidoeltje, doen af en toe wat onduidelijks met de bal als-ie toe vallig hun kant op rolt, hun trai ners geven om het hardst aanwij zingen waar niet veel gehoor aan wordt gegeven en na verloop van tijd gaat het fluitje. 'Zag je me Pien? Ik raakte hem bijna, maar toen liep er iemand voor de benen.Hij speelt nog een partij tje en dan scharen we ons in de rij voor een patatje mét. Lekker ongezond en vet, maar precies wat we nodig hebben. Links en rechts spreek ik mensen die ik anders nooit zie en ondanks dat ik hier vanmorgen niet wilde zijn, heb ik het best naar mijn zin. Voetbal is eigenlijk best gezellig. Pien Verberg niet duidelijk. 'Maar we houden één tarief aan', zei wethouder Peter Bakker donderdagavond tijdens de raadscommissie Financiën, bij de behandeling van de nieuwe haven verordening. Raadslid Ben Zegeren (CDA) kaart te aan dat hierdoor de exploitatie van loodsbotter Texelstroom in de problemen kan komen en dat het bedrag zelfs hoger kan uitpakken dan de subsidie die de stichting ontvangt. Navraag bij schipper Peter Lock leert overigens dat de Texelstroom geen structurele sub sidie krijgt van de gemeente. Lock: 'De gemeente is één van de acht tien organisaties en instanties die in het verleden een certificaat heb ben gekocht. De opbrengst is in een fonds gestort, ter dekking van de kosten van de restauratie.' Volgens Lock komt de exploitatie van de Texelstroom door het havengeld 'aardig in de proble men'. 'De commissie Wortel III die zich over de overdracht heeft gebogen, heeft wel naar andere havens gekeken, maar niet naar het liggeld van de schepen die Oudeschild als thuishaven hebben - en dus 365 dagen per jaar haven geld betalen - en ook niet naar het liggeld van klassieke historische schepen. In veel havens, zoals Den Helder, beschouwen ze varende monumenten zoals de Texelstroom als toegevoegde waarde voor de haven. Die betalen niet of nauwe lijks havengeld.' Maar wethouder Bakker wil bij de inning van haven geld geen uitzondering maken voor de Texelstroom. Zegeren: 'Moet er dan geen andere manier worden bedacht om de Texelstroom in leven te houden?' Bakker: 'Als gemeenteraad hebt u de mogelijk heid om dit via extra subsidie te compenseren', kaatste hij terug. Lock: 'Ik hoop dat de politiek onderscheid wil maken tussen passanten, schepen die het jaar rond liggen en de Texelstroom, die het vooral van de monumentale waarde moet hebben.' De pupillen in hun eigen AZ-tenue: Teun Dros, Tom Reijnders, Dave Wijsman, Jesse Blankevoort, Yaro Steffens, Jacky Otten, Micha Hoogerheide, Guido Witte, Ralph Pool en Corneel Roeper. Luc de Wolf ontbrak. Op de achterste rij NBC-medewerker Wally van Beek, geflankeerd door AZ-coaches Anja Bremer en Ron Blankevoort. AZ, één van de F-pupillenteams ding. Daarna werden ze getrak- van Texel'94, heeft woensdag een teerd op limonade, snacks en ijs. bezoek gebracht aan het 'echte' Het uitje werd aangeboden door AZ in Alkmaar. In het DSB-stadion NBC Eelman Partners, Accoun- kregen de jongens een rondlei- tants en Adviseurs. Adriaan van Rijsselberghe in actie op het IJsselmeer. Van Rijsselberghe wint op IJsselmeer Surfer Adriaan van Rijsselberg he heeft afgelopen weekeinde een wedstrijd op het IJssel meer (bij Hoorn) gewonnen. Omdat er startbewijzen te ver dienen waren voor het wereld kampioenschap Windsurf Sla lom, trok het evenement veel sterke deelnemers. In weerwil van de verwachtingen stond er veel wind. Dat leverde twee dagen lang races met veel spektakel op. Daarin weerde de jonge Van Rijsselberghe zich knap. Zo knap, dat hij zelfs de ervaren Ron Ruiter wist voor te blijven. Op de derde plaats ein digde Adri Keet. Casper Bouman, twee jaar geleden nog deelnemer aan de Olympische Spelen, kwam niet verder dan de vierde plaats. Van Rijsselberghe verwierf zich met zijn overwinning - samen met de nummers twee tot en met zes uit het eindklassement - het recht mee te doen aan het wereldkam pioenschap. Omdat hij zich daar al eerder voor had geplaatst, wordt ook de nummer zeven aan het deelnemersveld toegevoegd. Het wereldkampioenschap wordt in de week van 8 tot en met 13 juni bij Texel gehouden. De finale race vindt plaats op de dag van de Ronde om Texel voor catama rans. landse driekleur. Hier kwijt kapi tein René Kooiman zich van deze Bij elke eerste en laatste afvaart taak op de Schulpengat. van de veerboten van TESO hijst en strijkt de kapitein de Neder- <rotoP*tvMVn*) Hannah Ipenburg op eerste plaats Turnster Hannah Ipenburg behaalde zondag in Wervers- hoof een eerste plaats in een basiswedstrijd van rayon West- Friesland. Rosalie Duin werd vijfde. Beide deelnemers van GV Texel kwamen uit in een deelnemersveld van achttien meisjes per baan. Duin begon goed en behaalde punten op sprong en brug, maar viel een aantal keren van de balk en liet ook bij de vloeroefening wat punten liggen. Ipenburg turnde de sterren van de hemel en behaalde een onbetwiste eerste plaats. Uitslagen: (achtereenvolgens spring, brug, balk, vloer en totaal) 1.Hannah Ipenburg 9,7. 9.6. 9: 9,15, 37,45. 5.Rosalie Duin 8,3: 9.2; 6.9; 7,7; 31.1 Vlas koning bij Robin Hood Boogschutter Willem Vlas is koning geworden van handboogvereni ging Robin Hood in Steenwijk. Vlas veroverde deze titel tijdens de koningsverschieting die zaterdag werd gehouden. Bij Robin Hood is jaarlijks één koningstitel te verdie nen, zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de verschil lende disciplines. De score wordt berekend aan de hand van een rekenmethode, waarbij de uitslag wordt verrekend met de gemiddel de score gedurende het wintersei- Bijeenkomsten voor voedende moeders Gesterkt door het succes van de bijeenkomsten op Texel ver zorgt Rachel Kruk vanaf juni ook bijeenkomsten voor voe dende moeders in Den Helder. De eerste bijeenkomst aan de 'overkant' vindt plaats op vrij dag 5 juni in Centrum Onmete lijk. Deze nieuwe ontwikkeling in de bij eenkomsten van de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk was een goede aanleiding een iets andere vorm te kiezen. In het vervolg dra gen de bijeenkomsten een bepaald thema, dat dient ter inspiratie. Voor de eerste keer in Den Helder is gekozen voor het thema 'grenze loos'. Op vnjdag 22 mei vindt een bijeenkomst plaats in Oudeschild. Deze draagt als thema 'borstvoe ding, werkt?' Ongeacht de thema's blijft de nadruk liggen op het uitwisselen van infor matie en is er alle ruimte voor onder werpen en vragen die de bezoeker aandragen. De bijeenkomsten wor den steeds gehouden van 14.30 tot 16.30 uur. Deelname is gratis, al wordt een vrijwillige bijdrage op prijs gesteld. Voor aanmeldingen en meer informa tie: www.borstvoedingnatuurlijk.nl, tel. 316319 of rachel@vbn-texel.nl. Vergadering Oudeschild verschoven De jaarvergadering van de dorps commissie van Oudeschild wordt verschoven van donderdag 28 mei tot vrijdag 19 juni. Bedoeling is meer bezoekers te trekken, omdat veel Oudeschilders door hun werk zaamheden niet op een doorde weekse dag kunnen vergaderen. Ook wordt gehoopt op meer betrokkenheid van de jongere generatie aangaande plannen voor de toekomst van het dorp. Op de agenda staan ondermeer de stedenbouwkundige visie Oude schild in balans, de herinrichting van de Heemskerckstraat en de verbouw/nieuwbouw van 't Skiltje. Bestuursleden Hans Eelman, Cecil van Tiel en Anita Rab zijn aftredend en herkiesbaar. De vergadering wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje en begint om 20.00 uur het bos gerepeteerd, maar vroegen zich af of ze wel bij dezelfde boom stonden als vorig jaar. Ze waren er toch een beetje aan gehecht geraakt. Bovendien pasten de tak ken en de vorm van de boom zo mooi bij hun lied en wat ze erbij wilden doen. De boom was zo mooi, bijna dood. Je denkt een boom is een boom, maar nu blijkt wel weer als je er iets mee wilt, dan is niet elke boom voor alles geschikt.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 19