n Manege Bosrandweg kleiner, meer Texels en met stolp 'Slim sleuteltje' opent deuren PHH digitaal Skatepark wordt vernieuwd TEXELSE 13 COURANT Texelpromotie Op bezoek bij de Texelse Courant WOENSDAG 20 MEI 2009 Een manege die een stuk kleiner van oppervlakte is dan het eerste ontwerp, voorzien is van (schaarjkappen met een nokhoog- te van acht meter, gemetselde muren, windveren, donkergroene voorschotten en rode dakplaten. Met daarbij als dienstwoning een traditionele stolpboerderij, een centrale voorziening en een buiten- bak. Aldus het nieuwe ontwerp van de manege aan de Bosrandweg bij De Koog, dat Jan Dorrestein heeft laten tekenen door architectenbu reau Louis Uriot. Geprobeerd is om het binnen de mogelijkheden zo Texels mogelijk te houden. De manege staat, zoals is voorge schreven, op minimaal vijf meter opgenomen. Deze ruimtelijke inde- achterliggende ruiterpaden en kan afstand van de erfgrens, in dit ling staat los van het eigendom van daarom niet worden gemist. Het geval het pad van Staatsbosbe- de belendende grond. Wat SBB college is bereid om mee te wer- heer. Dat het bouwblok wél over dit betreft, wordt er zeker niet op het ken aan de dienstwoning. Het plan pad heen ligt, komt doordat het pad gebouwd. Het pad vormt de ligt nog een week ter inzage, ooit zo in het bestemmingsplan is verbinding tussen de weg en de Jos Wessels laat demonstratiemodel zien hoe het 'slimme' sleuteltje werkt. Medewerkers van ambulance dienst en brandweer maken voor het PHH-gebouw gebruik van een slim geprogrammeerd sleuteltje. Zó slim, dat het Texel se hulpverleningsgebouw als voorbeeld dient voor andere eilandelijke en regionale projec ten. Gebruikers krijgen een sleutel met een digitale code, die iemand wel of geen toegang geeft tot bepaal de delen van het gebouw. Dat kan met 'gewone' mechanische sleu tels ook, maar als er daarvan een tje zoekraakt, kan dat vervelende gevolgen hebben. Cylinders van sloten moeten dan worden ver vangen, wat veel extra kosten met zich mee brengt. Bij elektronische sleutels hoef je alleen de code via de computer te deprogrammeren. Het sleuteltje wordt dan onbruik baar. 'Vooral voor gebouwen met veel medewerkers is dit een handig systeem', vertelt Jos Wessels van leverancier Govers uit Den Burg. 'In het PHH heeft de brandweer alleen al 60 man. Totaal lopen er meer dan 100 mensen met een sleutel rond, dan ben je kwetsbaar. Je raakt gauw het overzicht kwijt en iemand kan een belangrijke sleutel verliezen.' Willem van Duijn, bouwkundig projectleider van het PHH namens de gemeente, onder schrijft deze visie. 'Als een sleutel zoekraakt, is het systeem lek. Nu hoef je die sleutel alleen nog maar uit de computer te halen, zodat niemand er misbruik van kan maken. En je kunt ze overal voor gebruiken. We kunnen er straks bijvoorbeeld ook de schuifhekken waarachter de brandweerwagens staan, mee bedienen.' Veiligheid Een ander voordeel is dat de elek tronische sleutels passen in een normaal cylinderslot. 'Ze zijn goed in te passen in bestaande gebou wen', zegt Wessels. In tien secon den haal je de oude cylinder eruit en doe je er een nieuwe in. Ze werken op batterijen, dus je hoeft geen kabeltjes te trekken.' Een korte demonstratie toont aan dat hij niet heeft overdreven. Hoe groot is risico van stroomuitval? Wes sels grijnst: 'Het werkt altijd, tenzij de batterij leeg is. Maar dat is een kwestie van goed periodiek onder houd. Als je tijdig de batterijen vervangt, heb je geen probleem.' Juist bij het PHH-gebouw is veilig heid van groot belang. Onbevoeg den mogen niet zomaar ergens komen. Het sleuteltje registreert in welke ruimte de gebruiker is geweest. 'Veiligheid is voor ons een belangrijk argument', stelt Albert Winter van Ambulance dienst Texel. De medische appara tuur van de ziekenwagens moet goed worden bewaakt. 'We zijn met afhankelijk van eén deur en één sleutel', zegt hij geruststel lend. Rood en geel De brandweer krijgt - toepasselijk - een rood sleuteltje, de ambulan cedienst een gele. Het zou logisch zijn dat de politie een blauwe chip krijgt, maar hermandad bedient zich van een ander, landelijk systeem. De overige gebruikers aan achterkant van het gebouw, de 'Zandkoog', doen evenmin mee met het elektronische sluitsy- steem. Toch ziet het er naar uit dat het toegepast zal worden bij andere nieuwbouwprojecten. Wellicht het nieuwe gemeentehuis en in elk geval de nieuwe brandweerkazer ne van De Cocksdorp. Wessels: 'Misschien kijken wij er op Texel nog wat vreemd tegenaan, maar aan de overkant - zeker in de Randstad - is het al ingeburgerd Steeds meer verzekeringsbedrij ven stellen elektronische sloten als voorwaarde.' Toch heeft het oude vertrouwde 'gewone' slot zeker nog niet afgedaan. 'Maar voor gro tere ondernemingen is dit een beter systeem, met meer mogelijk heden.' Ook in de recreatieverhuur zijn er mogelijkheden. 'Parken kunnen een blanco sleutel naar hun gasten opsturen. Bij aankomst kunnen ze die laden zodat ze voor een bepaalde periode toegang hebben tot het park en hun huis je.' Ambulancepost A7 Albert Winter is overtuigd. Hij regelt het gebouwenbeheer van de ambulancezorg in de Veiligheids regio Noordholland Noord. Naar aanleiding van het PHH-gebouw heeft hij geadviseerd om het 'Texelse' systeem ook bij de ande re standplaatsen in de regio te gaan gebruiken. 'We hebben zeven standplaatsen. De een heeft een codeslot, de ander gebruikt label tjes. Het is beter om één goed systeem te hebben. Wel zo prettig dat de medewerkers dan maar één soort sleutel nodig hebben.' Het wordt meteen in praktijk gebracht bij de nieuwe ambulan cepost Wognum, die momenteel voor Hoorn en omgeving wordt gebouwd langs de A7. Tekst en foto: Frans Hopman HopText Deze bijzondere tekening is naar diverse Texelse bedrijven gestuurd om te kunnen gebruiken als pro motiemateriaal. De zeehond is gemaakt door H. Brunt, die in 2004 een bezoek aan het eiland bracht. Hij was zo onder de indruk van zijn verblijf dat er naast de afbeelding een lofzang over Texel wordt gehouden. 'De grootste, interes santste, indrukwekkendste, verras sendste én meest gastvrije zee hond in de Hollandse Wadden.' Zijn oud-collega Aart van Wijk heeft de tekening en een luchtfoto van het eiland uit 1939 rondgestuurd in de hoop deze terug te zien als pos ter of legpuzzle. Kinderen van de Jozefschool in Den Burg weten sinds gisteren hoe een krant wordt gemaakt. Groep 1/2 was op bezoek bij mediabureau Langeveld de Rooy om te zien hoe de Texelse Courant wordt vervaardigd. Ze werden rondgeleid langs de redactie, de advertentie-afdeling en de opmaak. Daar werd met een puzzel van een krant uitgelegd hoe de opmaakre dacteuren wekelijks aan het puz zelen zijn om alle verhalen en foto's passend op een pagina te krijgen. Er werd ook bekeken hoe de krant in eigen huis wordt gedrukt. Het skatepark aan de Elemert in Den Burg wordt vrijwel volledig vernieuwd. Een groep jongeren heeft samen met Pharos een opzet gemaakt. Meyert Boon Systeembouw in De Cocksdorp maakt de nieuwe toestellen. Op een betonnen miniramp na (rechtsonder op de foto) wordt alles vervangen. De toestellen zijn verou derd en onveilig geworden. Het pro ject kost in totaal €74.000,- en Pha ros heeft de financiën bij elkaar. Het Oranje Fonds heeft €20.000,- gedo neerd en de welzijnsstichting spreekt een deel van de reserves uit 2008 aan. Pharos had ook het VSB Fonds en Jantje Beton om subsidie gevraagd, maar die verzoeken zijn afgewezen, waardoor aanvankelijk een gat in de begroting zat. Gebruikers van het park gaan ook zelf acties onderne men. 'Ze moeten er wel wat voor doen', aldus jongerenwerkster Esther Duinker. 'Het is niet zo dat ze het zomaar knjgen.' Het skatepark kent ruim twintig ervaren en geoe fende skaters (te vinden op www. viervijf.nl). De jongeren gaan onder meer mee helpen bij Bart Boon in De Cocks dorp bij de bouw van de toestellen. Het bednjf is inmiddels met de voor bereidingen begonnen. Naar ver wachting worden de nieuwe toestel len in het najaar op het skatepark geplaatst. Ze zijn bestemd voor ska ters, skateboarders en crossfietsers. De gemeente heeft toegezegd de toestellen te plaatsen en dan met een voor een nieuwe asfaltering op het skatepark te zorgen. De huidige ondergrond is versleten en grof waardoor de skaters bij valpartijen snel gewond kunnen laten. Pharos is in de buitendorpen even eens bezig met projecten voor de jeugd. In Oosterend wordt bekeken of er een pannaveld kan komen op het terrein van SVO en in De Koog of er een skatebaan aan de Nikadel kan komen. Jeugd had daar vorig jaar om gevraagd tijdens het jaarlijks bezoek van burgemeester en wethouders aan de dorpscommissies. In Oude- schild heeft Pharos meegeholpen bij de realisatie van een jeugdhonk in de oude beheerderswoning van dorpshuis 't Skiltje. j( Pharos een nieuwe opzet voor het skatepark aan de e toestellen worden in het najaar geplaatst. Foto Phaios) Lange termijn agenda Donderdag 28 mei: In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen: Veronica van Beek, tel. 06 28787820. Vrijdag 29 mei: Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in het Zeemanskerkje in Oudeschild een kleine rommeltjesmarkt gehou den. Met verkoop van handwerk, rondleidingen en koffie. Voor de Avondvierdaagse wordt een voor-inschrijving gehouden in de koffiecorner van de Hema in Den Burg. Aanvang 19.00 uur. Zaterdag 30 mei: Om 20.00 uur begint in restaurant Bosch en Zee bij De Koog een 501-dartstoernooi. Redacteur Jeroen van Hattum laat de kinderen van de Jozefschool met behulp van stempels en een stempelkussen zien hoe de drukpers van de Texelse Courant werkt. (Foto c Bij de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg wordt van 10.00 tot 11.00 uur rond de mei boom gedanst. Van 10.30 tot 14.30 is de Eenden kooi gratis toegankelijk. Er is een boswachter aanwezig. Te bereiken via de onverharde weg vanaf Dijk manshuizen, waar de sloot de weg kruist. In Den Hoorn wordt vandaag en morgen van 11.00 tot 17.00 uur het kunstfestival Klifhanger gehouden. Hierna tot en met 28 juni van 09.00 tot en met 21.00 uur. Bij de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg wordt van 11.00 tot 15.00 uur voorjaarsmarkt gehouden. Bij het PHH-gebouw aan de Pont- weg wordt van 12.00 tot 15.00 uur open huis gehouden. Zondag 31 mei: Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. In Den Hoom wordt vandaag van 11.00 tot 17.00 uur het kunstfesti val Klifhanger gehouden. Hierna tot en met 28 juni van 09.00 tot en met 21.00 uur. Om 14.00 uur begint het familie programma Insectensafari. Kijken naar en kastjes maken voor insec ten. Reserveren bij Ecomare, 317741. Kosten €5,50 pp., vanaf 6 jaar. Het Texels Bierproeversgenoot- schap houdt onder leiding van kel dermeester Dirk Breedveld zijn 55ste bierproeverij. Het thema is bijzondere speciaalbieren uit Nederland. Locatie café De Twaalf Balcken in Den Burg, aanvang 14.30 uur.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 21