mm, 'Veel geluk gehad bij crash l TEXELSE 5 COURANT Strenders hekelen handtekeningenactie LANGEVELD DE R00Y Aspergeband met Haarlem Eerste EnergieBespaarBox Olifant voorbode van Ark LANGEVELD DE R00Y gesloten Bezorger WOENSDAG 20 MEI 2009 Hij zit noodgedwongen nog in een rolstoel, maar luchtfotograaf Herman IJsseling is sinds zijn crash begin april op het Texelse vliegveld inmiddels weer actief voor zijn bedrijf Flying Focus. Hij is ook al meerdere keren de lucht in geweest. De ervaren piloot crashte woens dagochtend 8 april met zijn sport- vliegtuig (een Piper J3C-65) tijdens landingsoefeningen. IJsseling: 'Ik kan me herinneren dat het fout ging, maar van wat er daarna gebeurde, heb ik alleen flarden meegekregen. Ik herinner me dat ik Ed de Bruijn zag, dat ik een arts heb uitgelegd waar ik pijn had en dat een brandweerman zei dat hij me uit het vliegtuig ging bevrijden. Ik kan me alleen een lichte irritatie herinneren omdat ik op dat moment liever niet wilde dat er in mijn vlieg tuig zou worden geknipt. Ik had dus duidelijk niet in de gaten wat er was gebeurd.' De botbreuken in zijn gezicht zijn inmiddels nagenoeg hersteld. Zijn linkerbeen en -enkel zijn er nog steeds slecht aan toe. 'In het beste geval kan ik er weer redelijk mee lopen en in het slechtste geval zal de enkel moet worden vastgezet.' IJsseling kon zijn linkerhand door beschadiging van een zenuw tijde lijk niet gebruiken, maar dat gaat beter. Hij ven/vacht over een jaar weer zelf te kunnen vliegen. 'Dat kan ook met een vastgezette enkel.' Hij zegt heel veel geluk te hebben gehad zo uit de crash te zijn gekomen. Remco Pronk en Hetty van der Eng nemen vooralsnog het vliegen en fotograferen voor hun rekening. IJsseling vliegt mee om de vlieger aan te sturen en de marifoon te bedienen. 'Vanuit mijn ervaring kan ik ze vrij snel naar de bestemde plekken loodsen.' De dagelijkse leiding van Flying Focus, dat in Bussum is gevestigd en ook plan nen op Texel te komen, ligt weer op zijn schouders al moet hij tus sen de middag vaak nog even rust nemen. Volgens IJsseling zijn de harde wind, te langzaam vliegen en een te korte draai vermoedelijk de oor zaak geweest. 'Ik had al een paar succesvolle touch and go's gedaan waarbij je landt en meteen weer opstijgt, maar bij de laatste kwam ik waarschijnlijk te langzaam aan vliegen en ik draaide een bocht te krap in.' Hij heeft geen angst om te vliegen aan het ongeluk overge houden. 'Dat was misschien wel gebeurd als het een technische oorzaak zou zijn geweest.' Eilandhoppen met snelle klipper Met een uitgekiend zeilschema, een snelle klipper uit 1889 en een enthousiaste bemanning onderhouden Jurriaan Hartog en Tsjerk Hoekstra van 6 juli tot en met 21 augustus een verbin ding tussen de Waddeneilan den. Elke dag wordt van één eiland naar een ander gevaren, waarna de passagiers (die deel uitmaken van de bemanning) kunnen overnachten bij Stayo- kay. Met een snelheid van éen eiland per dag bezoeken de passagiers in een week tijd alle Nederlandse Waddeneilanden. Naast overnach tingen in Stayokay is het ook mogelijk in een tent, of zelfs aan boord te overnachten. Naast de zeilende dienstregeling worden dag- en nachttochten gevaren, zoals een rondvaart bij volle maan. De routes en vertrektijden van de dienstregeling zijn op het getij afgestemd, zodat er optimaal gebruik wordt gemaakt van de getijstroom, om het de 'eilandhop pers' zo makkelijk mogelijk te maken. Ondanks dat is het de bedoeling dat de schepelingen hel pen bij het aan de gang houden van het schip. Voor het eilandhop pen wordt gebruik gemaakt van de uit 1889 daterende, mazr geheel gerestaureerde Willem Jacob. Meer informatie is te vinden op www.eilandhopper.nl. 'Oosterend gaat absoluut niet op slot. Sterker nog: het dorp kan springlevend blijven!' Aldus riep Els Whyte de politiek op niet terug te komen op het raadsbe sluit waarin het dorpsontwikke lingsplan werd verworpen. Ze reageerde op de handtekenin genactie van de ANBO en andere organisaties uit Oosterend om het weer op de agenda van de raad te zetten. Volgens Whyte, die donderdag avond tijdens de raadscommissie Middelen ook sprak namens bewo ners van de Schoolstraat en de werkgroep Dorpsontwikkelingsplan Oosterend, kan achter de Bijenkorf per direct worden gestart met woningbouw door particulieren. 'De sociale woningbouw kan ook direct van start, met name senio renwoningen en huizen voor star ters. De school kan aan de gang met renovatie. Voor seniorenbouw hoeft de school echt niet naar de Schoolstraat. Alle bedrijven die staan te springen om in Oosterehd te beginnen, kunnen zó naar het bedrijventerrein. Er staan al heel lang vierkante meters te koop.' Whyte riep op het genomen raads besluit per direct uit te voeren. Het aantal handtekeningen dat Elco Vermeulen had aangeboden, was volgens haar niet alleen (soms) dubieus verkregen, 'maar het behelst nog geen 30 procent van het aantal kiesgerechtigde Ooste- renders' 'Ruim tweederde heeft dus niet getekend. Het is ook niet toevallig dat dit aantal overeen komst met de uitkomst van de schetsavond van de dorpscom missie op 25 september 2008.' Whyte wees erop dat op 14 april, toen de raad een negatief besluit nam over het dorpsontwikkelings plan, het vereiste quorum aanwe zig was. Afwezig waren toen Henny Festen (GL) en Marijke Eelman (CDA), die bekend staan als voor standers. Koersbal Het Texels kampioenschap koers bal, dat zondag gehouden zou wor den, is wegens gebrek aan belang stelling niet doorgegaan. Ondanks dat zich twee deelnemers uit Baren- drecht meldden, was het totaal aantal spelers te gering om twee matten te vullen. De organiserende Sportraad kreeg van de Texelse koersballers de tip het in het najaar nogmaals te proberen. Dat zou beter in het speelschema passen. Jong dementeren Psychologe Irene Smoor spreekt dinsdag 26 mei in het Alzheimer Café over Alzheimer op jonge leef tijd. Zij vertelt hoe partner en fami lie hiermee om kunnen gaan en hoe de toekomst er uit kan zien. Het publiek krijgt alle gelegenheid om vragen te stellen. Het Alzheimer Café wordt gehou den in de Buureton en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg vakantiekrant Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de editie van donderdag 4 juni nog opgeven tot maandag 25 mei a.s. Texel koestert sinds kort een bij zondere band met provincie hoofdstad Haarlem. Burgemees ter Bernt Schneiders is gek van Texelse asperges. Vorig week nam hij symbolisch de eerste Texelse asperges in ontvangst. Het 'witte goud' van Bert en Mei na Keijser werd hem aangeboden door groentekenner Han de Kroon van Horecaservice Kennemer- land, die drie keer per week naar Texel afreist om asperges op te halen. Hij is vol lof over de kwali teit. 'Dit jaar zijn ze top.' Op de foto neemt de Haarlemse burge meester deTexelse asperges in ontvangst. Plan aanpassing haven NIOZ Texel moet in 2011 met plannen komen voor aanpassing van de NlOZ-haven op 't Horntje. Dit is nodig om in aanmerking te komen voor een subsidie van €2,5 miljoen die de provincie hiervoor heeft gere serveerd. Voorwaarde is ook dat het werk in 2013 is gerealiseerd. Wet houder Peter Bakker ziet voor dit haventje mogelijkheden als uitvals basis voor aanleg en onderhoud van windmolenparken. Fortunate Sons in café De Kuip In café De Kuip vindt donderdag 21 mei een optreden plaats van The Fortunate Sons. Deze drie mansformatie heeft grote bekendheid verworven met het repertoire van Creedence Clear water Revival. Zanger en gitarist Toon Eppink komt met zijn bulderende stemge luid en energieke performance akelig dicht in de buurt van John Fogerty en het ronkende basgeluid en de stuwende drums van ervaren rotten Marco Oonincx en Ipo van Drooge maken een optreden van deze band tot een dampend feest. De band stond in de finale vam de Dommelsch Clash of the Cover bands. Het optreden begint om 22.30 uur, de toegang is gratis. Texel decor film studenten Studenten van de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht draai en tijdens de Hemelvaartsdagen (donderdag 21 mei) een korte film op Texel. De makers zijn nog op zoek naar een paar figuranten. De film gaat over een vader en een zoon die een moeizame verhouding hebben en elkaar na jaren op Texel weer ontmoeten. De jongen komt naar het eiland, omdat zijn vader daar met een nieuwe vrouw een kind heeft gekregen. De film heet 'All cowboys have their Daddy issues' en kan volgens pro ducer Philip Desamusca gezien worden als een 'slice of live'. 'Het is geen compleet verhaal, maar een stukje uit iemands leven dat we verfilmen.' De studenten, die een opleiding volgen aan de Faculteit Kunst Media en Technologie van de Hogeschool, nemen bekende acteurs mee naar het eiland. Peter Faber speelt de rol van de vader. Mathijs van Sande Bakhuyzen is de zoon. Colla Marsman speelt de vriendin. Er wordt op verschillende locaties gefilmd. De filmmakers zijn nog op zoek naar een paar Texelaars die ook een vader en zoon pelen. 'Volgens het script zijn zij ergens langs de weg met elkaar aan het spelen en wijzen zij de jongen de weg als hij net op het eiland is aangekomen.' Belang stellenden kunnen zich bij de makers melden via cowboydefilm@gmail.com. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van 27 tot en met 29 mei schietoefeningen gehouden. Afhankelijk van de weersomstan digheden vinden deze dagelijks plaats tussen 9 00 en 16.00 uur. Martijn Beers viel vnjdag de eer te beurt als eerste de EnergieSpaar- Box te ontvangen. Toen hij als koper van een koopgarantwoning een hypotheek afsloot bij de Rabobank, kreeg hij tevens gratis een aandeel TexelEnergie. De bank schenkt deze aan elke nieu we hypotheekklant die gas en elektriciteit bij het Texelse ener giebedrijf afneemt. In de energie- bespaarbox (waarde €120,-) zit ten spaarlampen, een energieverbruikmeter en een oplader voor een zaklamp of mobiele telefoon. Op de foto ont vangt Beers cadeaus van Bren dan de Graaf van TexelEnergie en Adri Barhorst en Mare Mes kers van de Rabobank. NltcJaT* Ijl De olifant die sinds kort op het land van Jan en Paula Brouwer langs de Pontweg staat, laat aan duidelijkheid niet te wensen over. De Ark van Noach waarvoor aan dacht wordt gevraagd, meert naar verwachting rond 8 juni af op Texel. Momenteel ligt de door Scheepje in Maartenskerk Na de Zeemanskerk in Oude- schild en het kerkje van Den Hoorn is nu de Maartenskerk in Oosterend aan de beurt om onderdak te bieden aan een model van een historisch schip. Een neef van de familie Drijver maakte speciaal hiervoor een miniatuur van een blazer, zoals die gebruikt werd voor de visserij op de Waddenzee. BMC spreekt over gemeente Onderzoeksbureau BMC spreekt de komende tijd met diverse organisaties en instanties over de gemeente. De gesprekken zijn onderdeel van de zogeheten bestuurskrachtme ting die BMC uitvoert. De meting moet uitwijzen hoe sterk Texel in de schoenen staat om een zelf standige gemeente te blijven en waar de zwakke plekken zitten. Ook wordt bekeken op welke wijze met andere gemeenten kan wor den samengewerkt. BMC spreekt met organisaties en instellingen waar de gemeente nu al mee samenwerkt. Hiervan wordt een dwarsdoorsnede voor gesprek uitgenodigd De meningen van daarvan spelen een belangrijke rol bij het onderzoek waarvan de resultaten naar verwachting tegen het eind van de zomer bekend worden. De bestuurskrachtmeting is van belang bij de gemeentelijke herin delingen die de komende jaren in de Kop van Noord-Holland plaats vindt. Texel heeft de toezegging van de provincie dat het zelfstan dig kan blijven, maar dan moet er wel veel intensiever met andere gemeenten worden samenge werkt. Theunis Piersma lid van KNAW NlOZ-wetenschapper Theunis Piersma is gekozen als lid van de Koninklijke Nederlandse Acade mie van Wetenschappen (KNAW). De academie, waar ruim tweehon derd vooraanstaande wetenschap pers lid van zijn, adviseert de rege ring over ontwikkelingen in de wetenschap en bevordert nationale en internationale wetenschappelij ke samenwerking. Piersma geniet internationale faam op het gebied van energiehuishouding van trek vogels in de Waddenzee. Hij spant zich ook in voor het herstel van de Waddenzee. Onderzoek van hem speelde een hoofdrol bij het kabi netsbesluit de mechanische kok kelvisserij in de Waddenzee defini tief te verbieden. De KNAW heeft al meer NlOZ-wetenschappers in de gelederen. Jaap Sinninghe Damsté (die een paar jaar geleden de pres tigieuze Spmozapremie won), oud directeur Jan de Leeuw en erebur ger Kees de Jager zijn eveneens lid. aannemer Johan Huibers gebouwde replica van het bijbel se vaartuig in Sneek, waar het al 25.000 bezoekers heeft getrok ken. Het schip ligt tot 29 augus tus op Texel. IS op donderdag 21 en vrijdag 22 mei Spinbaan 6, Den Burg, tel. 0222- 362630 Wij zoeken m.i.v. 1 juni aanstaande een die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in de omgeving van Californiëweg e.o. Hier wonen ongeveer 60 abonnees. Omdat de kerkelijke gemeente in Oosterend van oudsher voor een aanzienlijk deel bestaat uit vis- sersfamilies, past dit scheepje, volgens het bestuur van de Wad dengemeente. uitstekend in de monumentale kerk. De kerk is van 24 juni tot 23 sep tember elke woensdag van 13.30 tot 15.30 uur geopend voor bezichtiging. De kranten kunnen dinsdag I en vrijdag v.a. 15.00 uur a/d Spinbaan worden opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg-Texel Telefoon 0222 - 362600 info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5