J ÜLiVte-^Claanu LID Ql-'OQQLJD HoerjetiE Drwvoo« wakker mrKEnjijO (TiTKOM SoLLiTe^cn 'flirtyLotll l\Cu/iL06 v^r MÖÓote 6?Reker«!lKirD Héérlijk eten en swingen tijdens Proeverij Den Burg 'Landen is als koorddansen' TEXELSE 7 COURANT Plussen en minnen koopgarant 'Niet de oplossing voor alle problemen' Stormloop op het gemeentehuis Variatie in Posthuys Texel "ayu uDsösöi' L-u^ir4 013JjatJ uuj %/l ^V^yi^®l,C^3Qi3^- GöopQüa O^oaQ fr/ 4^' 'Gewoon een heel gezellig en culi nair feest.' Heino Huizing (orga nisator van het evenement) heeft zin in Hemelvaartsdag, wanneer de Proeverij van Den Burg plaatsvindt. Vanaf 14.00 uur is de Groeneplaats dé plek om te smullen en te genie ten van livemuziek. 'De Proeverij staat bekend als een ongedwongen en smaakvol evene ment. Op Hemelvaartsdag bouwen we een grote feestelijke tent op de Groeneplaats, hierin staan verschil lende horecaondernemers met een eigen stand met lekkere gerechten. Onder het genot van een hapje en drankje kan bovendien genoten worden van livemuziek. Denk aan een fanfare, jazz of swingen op de rockband Woodstock. Gegarandeerd genieten dus!' Voorproefje De restaurateurs presenteren don derdag de volgende culinaire lek kernijen: Keuken Zo: gestoomde krabbenpoot met mayo naise van mierikswortel en salade en een warme gerookte poon De 12 Balcken: tapas, soep en een koteletje van speenbig Bruintje Beer: asperges van Keijser met beenham van lam, ijs van Willem Parel Hotel de Lindeboom/Schoutenhuys: gamba's op stok, Texelse lamsham op een crostini en gemarineerde zalm Martin Zeeman: sushi, asperges a la carbonara, en een shiitake gambaspies met wasa- bisaus De Sloch rode mul met saffraanschuim, vers fruit mét... De Smulpot: melon cheesecake en een lamspies Sushi of bier? Meer weten over oesters, sushi, shiitake, asperges of bier? Gedurende de Proeverij vertellen experts in diverse sessies uitgebreid over hun spe cialiteiten. Zo verzorgt Dirk Brceveld een proeverij van mooie bieren, inschrijven kan in de tent. Muzikaal programma 13.00 uur kassa's open voor verkoop Raaksjes (betaalmuntjes) Proeverij. 14.00 uur fanfare Onderling Genoegen 15.00 uur Trio Jazzper 17.00 uur The Aristocrats (voormalig Anna's Jazzband) 18.00 uur Bigband Texel 20.30 uur The Aristocrats 21.30 uur Woodstock Tribute Band Gratis entree, gerechten zijn te koop met een Raaksje (voor een euro verkrijgbaar bij de kassa). Texel Magazine Lezers van het Texel Magazine kunnen meegenieten van hapjes met Texelse producten. Er is een uitgebreide stand van Texel Magazine, waarin de Tesselse Oesterman samen met Bert Keijser en Maarten Dijker op een Boretti grill-barbecue diverse lekkernijen bereiden van lokale producten. Wie ter plekke een magazine aanschaft krijgt twee Raaksjes kado. voornemens om in de toekomst nog korting te verlenen op grond. Winstverdeling Opmerkingen waren er ook over de verdeelsteutel van de winst en ver- WOENSDAG 20 MEI 2009 Heino Huizing: 'Hier gaal hel donderdag allemaal gebeuren!' Van deze appartemententorens in de Volmolen werd een deel van de woningen als koopgarant op de markt gebracht. 'Koopgarantwoningen zijn niet de oplossing voor alle proble men, maar je lost er wel een deel mee op.' Dat valt te concluderen uit de voorlichtingsavond die Stichting Woontij dinsdagavond hield over het fenomeen koop garantwoningen. Met name star ters en andere woningzoeken den die anders geen huis kunnen of durven te kopen, zijn ermee geholpen. Maar er werden ook kanttekeningen geplaatst. Koopgarant is in feite een financie ringsconstructie. Daarbij verkoopt Stichting Woontij huizen, apparte menten of andere woningen (bestaand of nieuwbouw) tegen 25 procent korting op de marktwaarde aan particulieren. Afspraak is dat bij verkoop winst en verlies worden gedeeld (50-50). Daarbij verplicht Woontij zich de woning terug te kopen (terugkoopgarantie). Het mes snijdt aan meerdere kanten. De koper bezit een woning tegen lagere maandlasten dan wanneer op de reguliere markt moet worden gekocht, bouwt een vermogen op in de woning en kan door de lagere maandlasten wellicht nog wat spaargeld opzij zetten. Daarnaast heeft hij of zij de garantie dat het huis later weer wordt. Woontij, dat genoegen neemt met een lagere (verkoop) opbrengst dan wanneer op de vrije markt wordt verkocht, heeft meer inkom sten dan wanneer de woning wordt verhuurd. Als voorbeeld werd een huurwoning geschetst waarvan de maandlasten voor Woontij €700,-, bedragen, terwijl de huurder €400,- betaalt. Een koopgarantwoning levert de corporatie geld op. Dit heeft als maatschappelijk voordeel dat de corporatie de winst kan investeren in de gemeenschap. In woningen of andere voorzieningen, zoals recent bijvoorbeeld het onderkomen voor de zorgverleners in het PHH-gebouw. Dat Woontij de koopgarantwoning uiteindelijk weer terugkoopt, heeft als voor deel dat de woning beschikbaar blijft voor mensen die het op de reguliere huizenmarkt niet edden. Stichtingskosten Meerdere voordelen dus, waarbij ook enkele kanttekeningen werden geplaatst. Onder meer over het verschil tussen de stichtingkosten van een woning en de gehanteerde marktwaarde. In de Volmolen liep dat verschil bij bepaalde woningen aardig in de papieren. Die meerop brengst werd onder meer veroor zaakt doordat de gemeente een aantal percelen onder de markt prijs verkocht aan Woontij. Reden waarom de koopgarantkorting aan kopers werd omschreven als 'een sigaar uit eigen doos'. Maar vol gens Woontij-directeur Jan van Andel pakt het verschil tussen stichtingskosten en marktwaarde niet altijd positief uit voor de cor poratie. 'Als we straks apparte menten op de locatie Weikoop gaan bouwen, kan het wel eens heel anders uitpakken. Dan kan het zo zijn dat de stichtingskosten hoger zijn dan de marktwaarde.' Ook lijkt de gemeente niet meer lies (50-50), terwijl de koper drie kwart van de woning betaalt en Woontij een kwart korting verleent. Rein Bakker van OpMaat, die Woontij adviseert over koopgarant woningen, verdedigde deze ver houding met behulp van de zoge heten Fair Value Balans. Dit is een ingewikkelde berekening waarin factoren zoals de terugkoopgaran tie zijn meegenomen. Uit bereke ningen blijkt dat koopgarantwonin gen vooral in trek zijn bij kopers met een (gemeenschappelijk) inko men tussen de €30.000,- en €40.000.-. Bakker waarschuwde kandidaatkopers zich te realiseren dat het kopen van een koopgarant woning kosten met zich meebrengt, zoals overdrachtsbelasting en andere kosten, die pas rendement opleveren als na een jaar of zeven weer wordt verkocht. Verbouwin gen die bij verkoop een aantoon bare meerwaarde opleveren, wor den bij verkoop geheel terugbetaald aan de eigenaar. Maar Bakker wees erop dat dit de kosten van menig verbouwing bij verkoop niet of slechts deels worden terugver diend. Als voorbeeld noemde hij een nieuwe keuken. 'Smaken ver schillen. Het eerste dat kopers doen is de keuken eruit slopen en een nieuwe installeren.' Een dak kapel die door de eigenaar zelf wordt gebouwd, kan wel een meer waarde opleveren. Groeiende animo koopgarant Er bestaat op Texel een toene mende animo voor koopgarantwo ningen. Van Andel: 'We hebben er dit jaar al acht verkocht, terwijl onze doelstelling voor het hele jaar vijftien is.' Woontij wil in de toe komst een groter deel van het woningbestand te koop aanbie den. Een plan daartoe zal in juni worden gepresenteerd. Bedoeling is onder meer om vrijkomende woningen aan te bieden, waarbij de gegadigde zelf kan bepalen of hij of zij wil huren of kopen als koopgarant of koopcomfort. Dat laatste betekent dat de woning wordt gekocht tegen marktwaarde, waarbij Woontij het recht van eer ste koop (tegen marktwaarde) krijgt, om grip te houden op de woning. Op het vliegveld zijn afgelopen weekend ongeveer zeventig vliegtuigen te bewonderen geweest op de Taildragger fly-in. De staartwielvliegtuigen waren hier op uitnodiging van het Texel se vliegveld. Het was vooral een weerzien voor piloten, maar ook een kans voor publiek om de bijzondere vliegtuigen van dicht bij te bekijken. Eén van de piloten die met zijn vliegtuig is gekomen is Hans Nord- siek uit Lelystad. 'Het is een treffen van elkaar. De sfeer is hier zo aan genaam, dus mensen nemen de moeite om hierheen te komen. Ik durf wel te stellen dat dit het vrien delijkste vliegveld van Nederland, of zelfs van Europa, is. Ed de Bruijn is de magneet in het geheel. En waar de barman gezellig is, ga je bier drinken', legt hij zijn komst naar het eiland uit. Nordsiek heeft zijn Boeing N2S-3 Stearman meegenomen, een com pleet gerestaureerd vliegtuig dat vanaf 1943 dienst deed als oplei dingsvliegtuig voor Amerikaanse piloten. Het vliegtuig is al twintig jaar in zijn bezit, eerst met meerdere en nu van hem alleen. 'Het is meer dan een hobby, echt een passie.' Zijn hobby is de gerestaureerde Boeing, maar voor zijn werk vliegt Nordsiek als KLM-piloot op een Boeing 777. Volgens eigen zeggen het allergrootste en modernste vliegtuig dat nu op de vliegvelden staat. 'Het vliegen met de Old Crow vereist meer vaardigheid hoor', zegt hij over het staartwielvliegtuig. 'Het landen is als koorddansen. Het vliegtuig moet heel netjes en voor zichtig neergezet worden.' ftnToon Soes 2 o»«\ Hans Nordsiek voor zijn eigen Boeing. De drie kunstenaars beheersen uit eenlopende disciplines. Het foto werk van Aliki van der Kruijs heeft thema's uit haar directe omgeving. Haar oog valt op verschijnselen die in feite heel normaal zijn, maar visueel iets bijzonders hebben. Het werk van Peter Silverstein gaat een heel andere kant op. Het is geïnspireerd op de vrolijke en kleurrijke uitstraling van kinder speelgoed. Het leidde tot een serie keramische beelden met een hoog knuffelgehalte, die opgehangen kunnen worden aan de muur. In Galerie 14-16 Posthuys Texel in De Koog wordt van 24 mei tot 5 juli werk gepresenteerd van Aliki van der Kruijs, Peter Silver stein en Annemarie Vink. Zon dag om 15.00 uur is de opening van de tentoonstelling. bijvoorbeeld van kleur en formaat verandert, maar met instandhou ding van de romantische stem ming. Galerie 14-16 Posthuys Texel is elke woensdag tot en met zondag geopend van 13.00 uur tot 19.00 uur. De laatste die exposeert is Anne marie Vink, een kunstenares die de meest uiteenlopende onderwerpen schildert. Nu baseert ze haar werk op romantische plaatjes, die ze n Aliki van der Kruijs.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7