Vuurtorenwachter inspireert schilder TEXBJVGËNEA.NL 4 jV! TES O DINSDAG 26 MEI 2009TEXELSE 2 COURANT - Herman Smith met één De Rog. zijn schilderijen van de vuurtoren, die hij exposeert (Foto Gerard Timmemli De vuurtoren staat centraal in de nieuwe expositie van Herman Smith. De schilder uit Koedijk, die een voormalige bollenschuur van Schoo nabij De Koog als atelier gebruikt, exposeert zijn werk in café De Rog in De Cock- sdorp. Echtgenote en sieraden- maakster Marjan Boontjes toont haar collectie Strandvondsten. Texel te voet De Stichting Hannekemaaiers- pad heeft een nieuwe Texelse wandelroute gemaakt. De vijf daagse wandelroute Texel te voet telt 81 kilometer en is voor al over onverharde paden. De route en begeleidende informa tie is beschikbaar in een boekje. Eduard Korpel uit Meppel ontwik kelde als fervent Texel-ganger de wandelroute in 1995. Het doel is wandelaars al zwervend het eiland te laten beleven. De wandelaar kan zowel in cultureel Zen Duca wint bij Slam FM Zen Duca, de resident-DJ van disco theek De Toekomst heeft vorige week de fix'n'mix-competitie van Slam FM gewonnen. Zen Duca (die in het dagelijks leven Rutger heet) is Smith werkt thematisch. Nadat hij eerder schelpen en andere 'zee vruchten' en kippen in het hok van het Maartenhuis schilderde, laat hij zich ditmaal inspireren door de vuurtoren. 'Vanaf de vijftiger jaren kom ik - eerst samen met mijn ouders, broertjes en zusje - op Texel. Wij hadden een vakantie huisje bij de Robbenjager. vlakbij als sportief opzicht veel zelf ont dekken. Er wordt gesproken van Nederland in het klein, waarin de diversiteit van het eiland ten volste tot uiting komt. De route gaat over zand, heide, bospaden en oude en nieuwe dijken. Korpel werkt de route steeds bij om nieuwe situa ties op te nemen. Het boekje is gedrukt op watervast papier dat aanvoelt als zand. De Stichting Hannekemaaierspad is nog op zoek naar een boekhandel die de route op het eiland wil aan bieden. De wandelroute is voor €9,50 te bestellen via www.stich- tinghannekemaaierspad.nl. al vijf jaar de vaste zomer-DJ in De Toekomst. Zijn Texelse fans wisten al dat hij goed kon mixen, maar nu kan ook de rest van Nederland met hem kennis maken. Zen Duca is vanaf 28 juni weer dagelijks te horen in de Koger discotheek. De winnende mix is gratis te downloaden op www. zen.hyves.nl. de vuurtoren. Op het schemeruur deed de vuurtorenwachter zijn gor dijnen open, terwijl mijn vader - die ook vuurtorens schilderde, maar dan bij dag - juist de gordijnen van ons huisje sloot. Indien het avond gebedje Heer, houd deze nacht over mij getrouw de wacht veel te mager was, waakte de vuurtoren wachter over mij. Als een hoger soort vader waardeerde ik hem. Door een satelliet is hij nu vervan gen.' Het idee om vuurtorens te schilde ren ontstond toen Smith onlangs 'de laatste vuurtorenwachter' sprak. 'Van de ene op de andere dag kreeg hij te horen dat zijn func tie was opgeheven en was vervan gen door een satelliet. De techniek had zich tegen hem gericht, in plaats van hem te dienen. Maar hij kan niet worden gemist. De vuurto renwachter doet méér dan het licht bedienen. Hij waakt over de kleine bootjes en zwemmers. Hij is de eerste die alarm kan slaan. Een satelliet ziet dat over het hoofd. Daarvoor heb je de ogen van de vuurtorenwachter nodig. Techniek moet een middel zijn, maar mag niet overheersen. Dat iemand daar door zijn werk niet kan doen, is onmenselijk.' De schilder trekt het zich aan. 'Ik ging vuurtorens schilderen om deze op te hangen in de vuurtoren. Ik zou in de geest van Ollie B. Bommel in de vuurtoren een een voudige doch voedzame maaltijd laten opdienen. De burgemeester en de notabelen zou ik uitnodigen en laten aanzitten bij de vuurtoren wachter. En bij dat gezellig samen zijn onder flakkerend kaarslicht zou alles goed aflopen.' Relativerend. 'Een kunstenaar denkt in illusies. Ik wil gewoon dat die man daar weer staat.' De schilderijen tonen de vuurtoren vanuit verschillende posities, de huisjes eromheen zouden best op Vlieland kunnen staan. Het zijn vooral de diepe, in laagjes aange brachte kleuren die zijn werk bij zonder maken en de toren in de donkere nacht iets mystieks geven. Een effect dat door het stemmige licht in het Durper café lijkt te wor den versterkt. De sieraden van Marjan Boontjes zijn gemaakt van materialen die ze heeft gevonden. Zoals een oude Kinderen van 6 tot en met 11 jaar kunnen ook dit jaar een weekje doorbrengen in het Bouwdorp. Achter zwembad Molenkoog worden van 6 tot en met 10 en van 13 tot en met 17 juli bouwdorpweken gehouden. Het thema is dit jaar Onderwater wereld. Er wordt niet alleen gebouwd, maar er worden ook spelletjes gedaan en geknutseld. Op donderdag mogen de ouders komen kijken en kunnen de kinde ren een nachtje blijven slapen. Deelname aan een van de weken Luilak in Time Out Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan is met Luilak vanaf 4.00 uur gepend. In de vroege ochtend wordt een wedstrijd spijkerbroek hangen gehouden. Degene die het langst aan een oude spijkerbroek kan blijven hangen, wint een MP3-spe- ler. ledereen die langskomt krijgt wat lekkers en thee en koffie. Omdat er vorig jaar te weinig animo voor was. is het zwembad dit jaar met geopend. Hagepreek De doopsgezinde gemeente Texel houdt zondag 31 mei, eerste Pink sterdag, een hagepreek (een open- luchtdienst) op het land bij De Hal aan de Hallerweg nabij Den Burg. Bezoekers dienen zelf een tuin stoel of kruk mee te nemen, voor kinderen ligt een dekzeil op de grond. De dienst begint om 10.00 uur, voorganger is dominee Marseille. De samenzang wordt op accorde on begeleid door Jan Bakker uit De Waal. Er wordt die dag geen dienst gehouden in de Vermaning aan de Kogerstraat. binnenband van een fiets, remka- bels, klinknagels en restjes leer. Vanuit het materiaal komt ze tot bijzondere vormen. 'Ik speel met de materie. Zo ontstaan sieraden, bijvoorbeeld om te dragen bij ritue len, zoals een trouwerij of andere bijzondere gebeurtenis die je wil koesteren. Ze geven kracht.' Haar sieraden zijn te koop bij Wever send. In de maanden juni, juli en augus tus organiseert ze elk laatst week end van de maand workshops. Belangstellenden kunnen zich opgeven via telefoonnummer 06- 51509775. Zondag werd de tentoonstelling Vuurtorens bij nacht geopend. De genodigden werden door bioloog Klaas de Jong rondgeleid door het vogel- en natuurrijke gebied rond de vuurtoren. Daarbij liet hij onder meer de betekenis van het gebied voor de trekvogels de revue pas seren. Verteller Mirjam Mare nam het publiek in het ontroerende ver haal De Sneeuwgans van Paul Gal- lico mee naar de oude vuurtoren en dichter Theun de Winter droeg gedichten voor. Sieraden, gemaakt van onder meer een oude fietsband, van de hand van Marjan Boontjes. kost €40,-. Aanmelden kan op woensdag 3 juni vanaf 14.00 uur via www.pharostexel.nl. Mensen die spullen hebben die te maken hebben met de onderwa terwereld kunnen dit aan het bouw dorp doneren. Attributen kunnen dinsdag 6 juni van 14.00 tot 16.00 uur worden ingeleverd bij Time Out aan de Wilhelminalaan 1Ook tim merhout en pallets zijn welkom. Hiervoor kan contact worden opge nomen met Justin Segerink, tel. 06-12665690. Huishoudens met een laag inko men en één of meer schoolgaande kinderen kunnen voor deelname aan bouwdorp bijzondere bijstand aanvragen bij de gemeente Texel. Informatie hierover is te verkrijgen via tel. 362121. Binnenstebuiten in theater Klif 12 In Klif 12 in Den Hoorn is zon dag 31 mei de voorstelling Bin nenstebuiten van cabaretduo Dames voor na vieren te zien. Het duo heeft de afgelopen maan den gewerkt aan het pimpen van zowel hun eigen - uit de theater shows Tja Tja Tja en Hijgende Hak ken - als bestaande liedjes. De liedjes zijn stevig onder de loep genomen, in nieuwe arrangemen ten gegoten en op CD gezet. Deze kreeg de titel Binnenstebuiten en biedt theatraal gevarieerde muziek, van rock tot jazz en van blues tot kleinkunst. Met komische teksten, vette zang en ontroerende melo dieën. Ter promotie van de CD maken de Dames samen met de muzikanten een eenmalige theater tour, waarbij ook Klif 12 wordt aangedaan. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren kan via tel. 319633. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de I Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Dinsdag 26 mei: Tot en met zondag 13 september vindt op het festivalterrein (in de dui nen) bij paal 15 het Nederlands Zandsculpturenfestival plaats 21.45), Angels Demons (18.30, 21.30) en Hondenhotel (13.30). TESO zet geregeld een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur, zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur en maandag en dinsdag van 9.30 tot 16.00 uur. Automobilis ten moeten soms rekening houden met wachttijden, vrijdag op Texel tus sen 9.00 en 11.00 uur (van een half uur) en in Den Helder tussen 13.00 en 20.00 uur (één uur), zaterdag in Den Helder tussen 8.00 en 15.00 uur (half uur), maandag op Texel tussen 10.00 en 20.00 uur (half tot één uur) en dinsdag op Texel tussen 10.00 en 12.00 uur (half uur) en in Den Helder tussen 13.00 en 15.00 uur (half uur). Op Tweede Pinksterdag (maandag 1 juni) wordt volgens de zondagdienst gevaren. De eerste boot vanaf Texel vertrekt dan om 7.00 uur, de eerste vanuit Den Helder om 7.30 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Oud papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoon oordsingel, Wagenmakerstraat, Witte Kruislaan. texelseBcourant Uitgave van LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6*1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Bura Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 -13 67 66 50 Hond Ik heb het niet op honden. Heb er nooit een gehad en zal er ook nooit een doen. Ze blaffen bij iedereen die binnenkomt, sprin gen tot vervelens toe bij je op, leggen een kwijlende bek op je schoot, stinken en je moet ze nog dne keer per dag uitlaten ook. Loop je daar met zo'n zakje war me hondenpoep naar je contai ner. Getsie, ik geen hond. Maar ja, wat doe je als een goede vnendin wegens spoedopname in het zie kenhuis haar hond ineens ergens onderdak moet brengen? Lieverd, maak je maar niet druk, zorg jij nou maar dat je gauw beter wordt, ik neem Lexje wel mee. Bench verhuizen, kussentje mee, hon- denbrokken en waterbakje, wat heeft zo'n kleine snerthond al een bagage. En daar ging ik, 's mor gens in alle vroegte. Wat lopen er dan al veel mensen op straat! Allemaal hondenuitlaters. Hé Pien, ook een hond? Nee hoor, gelukkig niet, hij is maar te leen, volgende week zie je me niet meer. Nou, 't is toch een leuk beessie? Kan wezen, maar aan mijn lijf geen hond, dat wist ik zeker. Afijn, wat ik niet verwacht te, het duurde even voor mijn vriendin naar huis kon, ik begon me aan het beest te hechten. Want als je zo'n beest te gast hebt, moet je er toch aardig voor zijn en hij deed aardig terug. Begroette me zo uitbundig wan neer ik terug kwam van even weggeweest, dat ik me zeer bemind ging voelen. Een goed gevoel. Het sjouwen met het poepzakje even buiten beschou wing gelaten, vond ik de wande lingen eigenlijk ook niet zo heel vervelend. Bovendien had ik een aanspraak! Via Lexje was ik ras op de hoogte van de laatste nieuw tjes. Een rondje met de hond maakt de krant bijna overbodig. Een klem kostenpostje dat je weer van zijn blikvoerrekening kunt aftrekken. En dat in deze tijd van bezuinigingen. Maar of Lageveld en De Rooij daar dan blij mee zal zijn? Zo'n beest zet je ongewild ook nog voor zware dilemma's. Pien Verberg Aanmelden voor bouwdorp In De Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het maandelijks Alzheimer Café. Op de wielerbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een criterium, georga niseerd door Wielervereniging Texel. Deelname vanaf 10 jaar, valhelm ver plicht. Informatie www.wvtexel.nl Cinema Texel vertoont Angels 8 Demons (20.00) en Night at the museum 2 (20.30). Woensdag 27 mei: In dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend wordt een open bridgedrive gehouden. Deelname kost €2,50 per deelnemer, aanmelden kan vanaf 19.30 uur aan de zaal. Leerlingen van de musicalcursus van de muziekschool presenteren hun zang-, dans- en theatervaardigheden. Aanvang 19.30 uur. Publiek is wel kom. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbel studie. Cinema Texel vertoont Angels Demons (13.00, 20.00), Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Hondenhotel (16.00) en Night at the museum 2 (16.15, 20.30). Donderdag 28 mei: In dorpshuis De Hof aan de Nikadel 13 in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgednve Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen: Vero nica van Beek, tel. 06 28787820. Cinema Texel vertoont Night at the Museum 2 (19.00), Angels Demons (18.30, 21.30) en 'Mystery Movie' (21.45). Vrijdag 29 mei: Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in het Zeemanskerkje in Oudeschild een kleine rommeltjesmarkt gehouden. Met verkoop van handwerk, rondlei dingen en koffie. Voor de Avondvierdaagse wordt een voor-inschrijving gehouden in de kof- fiecorner van de Hema in Den Burg Cinema Texel vertoont Monster vs. Aliens 3D (13.45), Coraline 3D (16.15), Night at the museum 2 (16 00, 19.00. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 26 10.45 Wo. 27 11.20 Do. 28 12.06 Vr. 29 00.30 Za. 30 01.04 Zo. 31 01.45 Ma. 1 02.47 en 23.16 u. 23.56 u. 12.45 u. 13.36 u. 14.25 u. 15.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Dinsdag 26 mei springtij, zondag 31 mei eerste kwartier. Zondag 31 mei zon op 5.21 uur, onder 21.55 uur. Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Koophandel en Fabrieken 1 i exemplaar van de Regelen Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39,85 38,15 o Per jaar €77,90 75,55 ia Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2