Aanbesteding kan van start TEXELSE 5 COURANT NIOZ doet onderzoek met hasj-helikopter 'Ark méér dan verhaal Noach' Twee miljoen voor energiefonds Texel Rommeltje bij vuurtoren Vuur bij ondertekening DINSDAG 26 MEI 2009 De aanbesteding van de nieuw bouw van het Maritiem en Jut ters Museum gaat na de bouw vak van start. Dat heeft de gemeente laten weten naar aan leiding van een toezegging van €500.000,- door Leader Plus, het Europees subsidieprogramma voor ontwikkelingen op het plat teland. Door de toezegging kan de gemeente rekenen op €5,3 aan toezeggingen en dat is nodig voor de nieuwbouw. Dat bedrag is opgebouwd uit €2,4 miljoen van het Waddenfonds, €1,2 miljoen van de gemeente (jaren geleden opzij gezet), €500.000,- van Leader Plus en €1,2 miljoen van de provincie (€300.000,- cofinanciering voor het Waddenfonds en €900.000,- waar over Provinciale Staten van Noord- Holland eind juni nog formeel een besluit moeten nemen). Het besluit te gaan bouwen, is vol gens het college van belang om voldoende geld voor de inrichting van het museum te verwerven. Daarvoor is €1,1 miljoen nodig en er lopen meerdere subsidie-aan vragen. Het besluit kan helpen wachtende partijen over de streep te trekken. Het moet ook voorko men dat gedane toezeggingen niet verlopen (de subsidie uit het Wad denfonds moet binnen bepaalde tijd worden benut en het geld van de provincie wordt tot juli 2010 opzij gezet). De Texelse sponsorcampagne die enige tijd geleden is gestart, heeft tot nu toe €45.000,- opgeleverd. De gemeente verwacht dat dat oploopt naar €100.000,-. Bij de sponsorcampagne kunnen Texelse bedrijven en particulieren onder meer een boot op de maquette sponsoren. De gemeente heeft eveneens goede hoop dat er ook geld gaat loskomen voor onder meer het restaureren van de Wezenputten, Brakenstein en andere cultuurhistorische land schapselementen die gezamenlijk onder de noemer Gouden Drie hoek vallen. Daarbij horen ook de steunforten Lunette en Redoute waarvoor ook geld uit het Wadden fonds beschikbaar is gesteld. De zogeheten 'hasj-helikoper' is de komende dagen op Texel. Niet om te onderzoeken waar wiet wordt geteeld, maar voor onderzoek van het NIOZ. De mini-helikopter, waarmee de politie sinds een paar weken naar verborgen hennepplantages speurt, doet onderzoek naar de kleur van het water in de Waddenzee. De meting maakt deel uit van een groot, vijf jaar durend onderzoek naar het voedselweb in de Wad denzee (het project IN PLACE waarbij de hoeveelheden voedings stoffen, algen en ander plankton in kaart wordt gebracht). Volgens onderzoeker Marcel Wernand wordt aan de hand van de kleuren en de onderlinge ver schillen bekeken wat voor organis men er rondzweven in het water. De helikopter brengt woensdag een gebied van zo'n 100 bij 300 meter in kaart. Ook wordt het water bij de meetpaal van het NIOZ gemeten om de apparatuur in de helikopter te ijken Het water wordt tot ongeveer 40 cm diepte in kaart gebracht. 'Dieper kunnen de heli sensoren niet kijken, want daaron der dringt geen licht meer door in het troebele water.' Volgens Wernand is het voordeel van de helikopter dat er met geva ren hoeft te worden, waardoor het water onverstoord kan worden gemeten. Vanuit de helikopter, die ruim een meter lang is en radiogra fisch wordt bestuurd, wordt om de twee centimeter een plaatje geschoten. De gegevens worden later via de computer omgezet in beelden. De heli vliegt woensdag voor het eerst. Als de proef slaagt, gaat hij vaker de Waddenzee op. Het NIOZ laat voor IN PLACE ook nog een permanente meetpaaj bij het Balgzand plaatsen. Het Ontwikkelingsfonds Duurza me Energie Noord-Holland (ODE NH) en energieleverancier Green- choice hebben twee miljoen euro beschikbaar gesteld voor Texel. Het geld is bestemd voor de ont wikkeling van duurzame energie bronnen en ondergebracht in een ontwikkelingsfonds dat beide orga nisaties samen met TexelEnergie beheren. Directeur Brendan de Graaf van de energiecoöperatie maakte dat bekend bij het onderte kenen van een intentie-overeen komst met de Stichting Woontij om de zogeheten '99' in Den Burg duurzaam te gaan verwarmen. Het onderzoek naar de mogelijkhe den voor een gezamenlijke, hout gestookte, houtkachel voor 93 hui zen vormde de aanzet tot het fonds. Greenchoice, dat sinds vorig jaar duurzaam opgewekt gas aan TexelEnergie levert, en ODE NH zagen kansen in een ontwikke lingsfonds voor Texel. Een van de eerste projecten van het fonds wordt een investering in de hout gestookte kachel. Om hoeveel het gaat, is volgens De Graaf moeilijk te zeggen, omdat er nog gesprek ken en onderhandelingen gaande zijn. De kachel, die gaat branden op hout van het Texels bos, wordt eigendom van TexelEnergie. ODE NH is een besloten vennoot schap die in 2006 door de provin cie Noord-Holland is opgericht. Doel is de uitstoot van koolstofdi oxide te verminderen en bedrijvig heid te stimuleren door groei van duurzame energietechnologie. ODE NH is volgens de eigen web- Redlex danspaar van het jaar Redmond Valk en Alexandra Matteman uit Den Helder zijn door de Nederlandse vereniging van Dansleraren gekozen tot Danspaar van het jaar. Het danspaar verzorgt wekelijks lessen in De Wielewaal in De Waal. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan het danspaar dat zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de Nederlandse danswereld in het bijzonder en het dansen in het algemeen. Valk en Matteman zijn uitgekozen voor hun prestaties op het gebied van Latin American. In 2008 wonnen zij het Nederlands kampioenschap Latin American bij de amateurs en in 2009 bij de pro fessionals. Zij krijgen de prijs uitgereikt uit handen van RTL-presentator Nik- kie Plessen tijdens de opening van het internationaal danslerarencon- gres N-JOY op vrijdag 5 juni in congrescentrum De Heerlickheijd van Ermelo. Island Games zonder Den Hoorn? Ondanks veel speurwerk is het de organisatie van de Island Games nog niet gelukt contact personen te vinden in Den Hoorn. De taak van de contact personen is het samenstellen van een team en het organise ren van de plaatselijke deelna me. De Island Games worden zaterdag 20 juni gehouden in het kader van het 55-jarig bestaan van de Sport raad en zijn geïnspireerd door de Schotse Highlandgames. Voor de organisatie heeft de Sportraad een bureau in de arm genomen dat gelieerd is aan de officiële Schotse bond. De verschillende onderdelen zullen dan ook een duidelijk Schots tintje hebben. In alle dorpen (uitgezonderd dus Den Hoorn) worden inmiddels teams samengesteld. Elk team bestaat uit zestien deelnemers, acht mannen en acht vrouwen, en twee coaches. De deelnemers zijn verdeeld over verschillende leef tijdscategorieën (18 tot en met 24 jaar, 25 tot en met 34 jaar, 35 tot en met 44 jaar en 45 jaar en ouder). In elke categorie is plaats voor twee dames en twee heren. De teams treden op 20 juni tegen elkaar in het strijdperk, gekleed in kilts in een eigen kleur. De veertien verschillende onderdelen zullen de nodige techniek, tactiek, kracht en behendigheid van de deelnemers vragen. De spelonderdelen worden niet van te voren kenbaar gemaakt, zodat de deelnemers pas op de dag zelf te horen krijgen met welke soorten van sport en spel ze te maken krijgen. De organisatie zou het jammer vin den als Den Hoorn verstek zou laten gaan en hoopt alsnog men sen te vinden die een team op de been willen brengen. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met Ruud Verstraaten (tel. 327300) en Albert Hoven (tel. 318657). Dwangsom voor illegale bouw Door het opleggen van een dwangsom wil de gemeente de sloop afdwingen van diverse bouwsels op een agrarisch erf in de buurt van Oudeschild. Als de overtreder de schuurtjes over drie maanden niet heeft verwij derd, moet hij per dag €260,- betalen, een bedrag dat kan oplopen tot maximaal €15.600,-. Nadat de strijdige bouwsels door de gemeentelijke controleurs waren gesignaleerd, werd de overtreder schriftelijk gesommeerd om tot sloop over te gaan. Gebleken was dat legalisering niet mogelijk is. De overtreder gaf daaraan geen gevolg, wat voor het college reden was om tot dwang over te gaan. Wandeling Slufter Het IVN verzorgt woensdag 27 mei een wandeling door de Slufter. Een gids vertelt over het gebied en de flora en fauna. De wandeling gaat om 19.30 uur van start bij de trap aan het eind van de Slufterweg. Deelname is gratis. V'i w VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25 73 360 De Ark van Noach die van 8 juni tot en met 29 augustus Texel aandoet telt vier verdiepingen, heeft een hoogte van 14 meter, is 70 meter lang en 9,5 meter breed. Aan boord bevinden zich onder meer een simulatie van eb en vloed, levensgrote dieren en infor matie over de wetenschappelijke kant van Noach en de vloed. Het verhaal gaat volgens Deborah Huibers, dochter van Johan Hui- bers die het houten schip heeft gebouwd, verder dan het verhaal van Noach. Zo zijn er meerdere thema's te zien, films en worden diverse bijbelse verhalen uitge beeld. site een zogeheten revolving fund: de opbrengst van de verkoop van aandelen wordt gebruikt om nieu we investeringen te financieren. Particulieren kunnen ook geld in het fonds van ODE NH investeren. Volgens De Graaf is het Texelse fonds bestemd voor onder meer het ontwikkelen van een getijde energiecentrale (daarvoor is een plek nabij de NlOZ-haven op het oog) en de eventuele ontwikkeling van warmtekrachtkoppeling of win ning van energie uit biomassa. Een mogelijk volgend project op het gebied van duurzame energie voor TexelEnergie is het verwarmen en koelen van het nieuwe raadhuis en de OSG. Daarvoor lopen momen teel gesprekken. •>c> Hoewel de vuurtoren pas over enkele weken voor publiek wordt geopend, wordt er al blijkbaar al druk gebruik gemaakt van het pad erheen. Om een foto te maken van het nieuwe pad. was Arco de Graaf zondagmiddag naar De Cocksdorp gereden. Bij de parkeerplaats trof hij deze overvolle vuilnisbakken. 'Het is een verlengd weekend en de gemeente Texel - of Staatsbos beheer? - neemt niet eens de moeite om dit tijdig te legen. Dit is geen reclame voor Texel.' Bij de ondertekening van de intentie-overeenkomst tussen TexelEnergie en Woontij over de verwarming van de huizen van Woontij aan de Bernhardlaan en de Tjakkerstraat werd op het Turf- veld symbolisch alvast wat hout uit de Dennen verbrand. Bij het vuur Brendan de Graaf (Texel Energie) en Jan van Andel (Woon tij), op de achtergrond Christien Groen en Dirk Terpstra. Texelse kunst op Oerol Tijdens het Oerolfestival, dat van 12 tot 21 juni op Terschelling wordt gehouden, is werk te zien van de Texelse kunstenaars Cobie Bremer, Joke Cofino, Rebecca Geskus, Carla Hoogenbosch, Rob Valkenburg en Jan Jaap Waverijn. Zij nemen deel aan het project Windnomaden, waarbij enige honderden schilderijen op bijzondere wijze op het wad ten toongesteld worden. Na afloop van het festival gaat de expositie op reis en zijn de werken van 10 tot 20 september te zien op Governors Island voor de kust van Manhattan. Dit in het kader van het New Island Festival, onderdeel van NY400, de viering van 400 jaar vriendschap tussen Nederland en Amerika. Duidelijkheid over parkeerplaatsen Wie een bedrijfspand wil bouwen moet op eigen terrein zorgen voor voldoende parkeergelegen heid voor de klanten. De regel is dat er tenminste twee parkeer plaatsen moeten zijn per 100 vierkante meter bedrijfsvloerop pervlakte. Het was echter onduidelijk wat onder bedrijfsvloeroppervlakte moet worden verstaan. Die duide lijkheid is er nu wel, want het col lege heeft uitgesproken dat hier mee alleen de verkoopruimte wordt bedoeld, dus het deel van het gebouw waar ook werkelijk klanten komen. Het college heeft dit bepaald naar aanleiding van een aanvraag om bouwvergunning voor een bedrijf aan de Abbewaal in Den Burg. Het betreft hier een zogeheten detail handel in volumineuze goederen, die onder bepaalde voorwaarden op bednjventerreinen wordt toege laten. Een van die voorwaarden is dat er genoeg parkeerplaatsen op eigen terrein moeten zijn. Als het hele gebouw als bednjfsoppervlak- te zou worden beschouwd, zou dat dwingen tot het maken van een onredelijk groot aantal parkeer plaatsen. Geen vervolg op Volmolen De gemeente moet niet nog eens een project aangaan ais de Vol molen. Dat zei wethouder Marian Merkelbach (volkshuisvesting) woensdag bij de ondertekening van de prestatie-afspraken tus sen de gemeente en Woontij. In het stuk staat wat de wonings tichting en de gemeente de komen de jaren doen op het gebied wonen. Er wordt onder meer in gesproken, op basis van de lokale woonvisie, hoeveel huizen er jaarlijks worden gebouwd. De komende zeven jaar worden 670 woningen gebouwd, waarvan tot en met 2011 123 door Woontij. Bij de provincie staan nog 1110 huizen in de boeken (in de wacht gesleept door het vorige college), maar dat is meer dan nodig. Volgens Merkelbach is het verstan dig na het voltooien van de Volmo len niet door te gaan met bouwen in Den Burg-Oost. 'Anders bouwen we voor leegstand. Het gaat nu al snel, al vinden sommigen dat nog niet snel genoeg.' Dat laatste sloeg op de plannen voor het collectief particulier opdrachtgeverschap (CPO) in Oosterend en Oudeschild ofwel het zelf bouwen van huizen waarbij de opdrachtgevers hun eigen projectontwikkelaars zijn. De wethouder zei het zeer belangrijk te vinden jaarlijks te bekijken hoe de woningmarkt ervoor staat en welke behoefte er is. Winterkoning helpt koolmees De koolmees in het nestkastje in de tuin van de familie Saai in Den Burg werd bij het groot brengen van zijn jongen niet geholpen door zijn vrouwtje, maar door een winterkoninkje. Het gebeurt maar heel zelden dat twee verschillende vogelsoorten samen een legsel grootbrengen. Waarschijnlijk is het koolmees vrouwtje doodgegaan en hoorde het winterkoninkje, dat in de klimop vlakbij een nest heeft, de bedelen de koolmeesjes. Omdat hij zelf nog geen jongen had, is hij op het geluid afgegaan. Dagenlang vlogen de koolmees en de winterkoning af en aan. Inmid dels zijn de meesjes uitgevlogen en de eieren van de winterkoning uitgekomen. Samen met zijn vrouwtje zorgt het winterkoninkje nu voor zijn eigen nageslacht. Op de website van Ecomare (www. ecomare.nl) is een filmpje te zien van de af en aan vliegende vogels. Kinderkermis Bij restaurant Catharinahoeve aan de Rozendijk wordt zaterdag 30 mei van 11.00 tot 16.00 uur een kinderkermis gehouden. Met een springkussen, clowns, suikerspin nen en een kop van Jut.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5