Dood doet leven in 'Leve de koning' Natuurmarkt leerzaam voor jong en oud TEXELSE 9 COURANT Kauwtje met bonte kleur Proeverij vooral Texels feestje Ook het terras van De Lindeboom was tijdens de Proeverij in trek. De informatieve en leerzame natuurmarkt bij het Turfveld heeft zaterdag zo'n tweedui zend bezoekers getrokken. Zowel Texelaar als toerist nam de mogelijkheid om meer over de natuur te leren met beide handen aan. Het tiental kramen op het terrein heeft over belangstelling niet te klagen, maar bij de activiteiten voor kinderen is het rond het middaguur echt druk. Zo verdringen tientallen kinderen zich, in aanwezigheid van ouders en grootouders, om de braakballen van uilen uit te pluizen. Dick Schenner assisteert daarbij en legt het nodige uit. Ook volwas senen horen geïnteresseerd de informatie aan en leren bij.'Ze blij ken heel gefascineerd te zijn. De braakbal is als het ware een feest- verpakking met haren en botjes', zegt Schermer. Eén van de kinderen die aan tafel een braakbal ontleed is Gosro vinden het een groot succes. Ook enthousiast, dus we zijn dik tevre- Poorheydar uit Den Burg. Bij hem Staatsbosbeheer noemt de dag den. En we hebben mensen kun- zijn al twee schedels en een tiental met zo'n tweeduizend bezoekers nen informeren over onze bezighe- geslaagd. Erik van der Spek van S den en werkterrein.' was botjes tevoorschijn gekomen. 'Er zit erg veel in voor zo'n klein balie- taatsbosbeheer:'ledereen tje', zegt Gosro, die erg van van dinosaurussen en fossielen houdt. Samen met zijn moeder bezoekt hij de natuurmarkt om meer over de Texelse natuur te leren. Bij een andere kraam mochten kin deren, met een klein beetje hulp, hout zagen. De neefjes Tom en Tristan de Boer nemen die uitda ging aan. Samen met veldmede- werker Rob Sier zagen ze stukken hout af, om daar vervolgens een bijenhotel van te maken. Er worden gaatjes in het hout geboord zodat wilde bijen er een nest in kunnen maken.Tot slot wordt er een stempel van Staatsbosbeheer op gebrand. De jongens zijn met de hele familie naar de natuurmarkt gekomen en Oick Schermer legt uit, helemaal links Gosro Poorheydar. Avondvierdaagse De Avondvierdaagse start op 8 juni. Het is mogelijk vooraf in te schrijven. Dit kan op vrijdag 29 mei 2009 van 19.00 tot 21.00 uur in de koffiecorner van de Hema. Bij voor inschrijving zijn de kosten €3,50, leden krijgen €1,- korting. Zwangerschapspilates Gosse Kruger uit Den Burg keek vreemd op toen hij deze fraai uitgedoste vogel in zijn tuinz zag neerstrijken. Navraag bij Ecomare en Adriaan Dijksen leerde dat het hier gaat om een gewoon kauwtje, met een afwij king in het verenkleed. mensen wonen of menselijk voed sel eten als brood en patat. Of dat echt bewezen is weet ik niet. Je kunt je voorstellen dat zulke afwij kende exemplaren in de wilde natuur sneller uitgeselecteerd wor den en sneller het loodje leggen. In de dorps- en stadsomgeving hou den ze het langer vol. Daarnaast worden ze daar natuurlijk veel gemakkelijker en dus vaker gezien. Maar er zijn ook meldingen van albino scholeksters, kieviten, boe renzwaluwen en blauwe reigers bekend en die eten echt geen brood.' Ook vorig jaar waren er meldingen van een 'bonte' kauw in de omgeving van Den Burg. Sportschool Texel start vanaf heden met zwagerschapspi- lates. De lessen worden gege ven door Catharina Witte in samenwerking met verloskun dige Theda Niehoff. Pilatesoefenmgen zijn opgebouwd uit acht basisprincipes, ieder kan beginnen op zijn eigen niveau. Controle over het eigen lichaam voorkomt complicaties tijdens de zwagerschap. Pilates traint het hele lichaam onbelast en zorgt na de bevalling voor een sneller her stel van bekkenbodem en spieren. Dit is een gevolg van de verbeterde doorbloeding en training van de spieren tijdens de zwagerschap. De lessen zijn maandag en dins dag om 9.00 uur en woensdag om 18.30 uur en 20.30 uur. Alleen op maandag wordt informatie rond de 'Je zou het een gedeeltelijke albino kunnen noemen', meldt Dijksen. 'Echte albino's zijn natuurlijk hele maal wit en hebben een rood oog. Er gaat bij deze dieren iets fout in aanmaak van de zwarte kleur. Dit soort afwijkingen komt met enige regelmaat voor. vooral bij zwarte vogels. Merels hebben het ook vaak. Er is wel gesteld dat het meer voorkomt bij vogels die bij zwangerschap en bevalling strekt. Informatie en/of aanrr via Sportschool Texel, tel. 0222- 315421. leaves start to fall' wordt, naast een mooi optreden, ook de bood schap van de avond meegegeven. Want hoewel elke herfst de blaad jes weer vallen, groeien ze in het voorjaar telkens aan. De minister, gekleed in het zwart en met een hoge hoed, neemt het groepje weer verder mee het bos in. Langs twee als vogeltjes ver klede meisjes, die de kinderen wij zen op de dieren in het bos. En een boswachter die, door aan bomen te schudden, laat zien dat in het bos altijd leven is. Beestjes tuime len op het witte laken en vallen ten prooi aan de grijpgrage handjes van de kinderen. Een onfortuinlijke mier overleeft dit enthousisasme niet. De afwisseling is groot en omdat het kleine stukjes van enkele minu ten zijn, houdt iedereen de aan dacht vast. Het tempo is hoog en draagt er met een goede balans tussen actieve en passievere acts aan bij dat iedereen enthousiast blijft. De boodschap dat dood weer nieuw leven geeft, blijft de hele route terug komen. De heks, de bomendokter en de spin refereren er nogmaals aan. Boogschutters laten, hoewel een beetje cru voor de allerkleinsten, zien dat de mens ook onderdeel is van de kringloop van het leven. De avond is interac tief, leerzaam en verandert de manier van kijken. De uitkomst van de tochten door het rijk. namelijk dat de natuur door blijft gaan, is een geruststel lende gedachte voor de stervende koning. 'Ik kan rustig dood gaan, want het leven gaat door. Er zullen veranderingen zijn, maar het gaat door', zegt hij. Daarop nemen de ministers de koning mee de duin top op, alwaar hij zo de hemel in loopt. Zijn opvolger, een piepjonge koning, neemt vervolgens zijn plaats in op de troon. Tekst en foto's Imme Bakker In de stand van de Twaalf Balcken kon tapas, soep en een koteletje worden gegeten. Het intieme optreden kreeg iedereen stil. Een koteletje, Texelse asperges, lamsham, sushi en andere gerech ten vielen goed in de smaak op de Proeverij die op Hemelvaarts dag op de Groeneplaats werd gehouden Gezelligheid vierde hoogtij in en rond de tent op het dorpsplein waarin eetcafés en restaurants uit Den Burg lekker nijen serveerden. Het evenement, dat na een jaar van afwezigheid weer werd gehouden, trok met name veel Texelaars, die zich de hapjes en andere versnaperingen goed lieten smaken. In de tent waren verschillende optredens, van jazz tot rock'n'roll. Ook het fraaie weer droeg bij aan een goede sfeer, zowel binnen als buiten de tent. ren door de lenzen kijken. 'De boom is dood, maar zit vol leven. Op die manier gaat de natuur steeds verder,' legt hij uit. De eerste mini-voorstelling maakt meteen indruk op de kinderen, die de entourage van het bos en het onverwachte al een beetje span nend vinden. Erlenmeyer past zijn verhaal moeiteloos aan aan. het niveau van de kinderen. Als een kind denkt dat er brandnetel onder de microscoop ligt, stuurt de pro fessor, tot vermaak van de ouders, moeiteloos bij: 'Het is duidelijk dat u nog niet wetenschappelijk geschoold bent.' De tocht gaat verder door het bos, langs mensen die in opperste con centratie aan tai chi doen en twee dames die kunst maken uit oude bomen. Het is afwisselend, zeker als we na enkele tientallen meters bij een intiem muziekoptreden komen. Met de tekst 'When autumn Anna Trap van The Aristocrat's was één van de muzikanten die optraden op de Proeverij. 'Koningen zouden onsterfelijk moeten zijn. Ik zou pas willen sterven als ik daar zelf toe besloot,' zegt de 138 jaar oude koning van het rijk bij het Turf veld. Op zijn laatste levensdag stuurt hij de bezoekers van de voorstelling Leve de Koning zijn rijk in om verslag te doen. De koningin verwacht dat ook na de dood van de koning alles blijft zoals het is. 'Kiekendieven zullen scheren, wulpen zullen volop broe den. Alles blijft vast zoals het is', zegt ze. Om zeker te weten dat het leven in de natuur echt door gaat na het overlijden van de koning gaan alle 180 bezoekers van de voorstelling om 18.00 uur het bos in. Dit onder leiding van de minis ters van het rijk die de groepjes begeleiden. De tocht door het bos kent verschillende startpunten, waardoor bezoekers elkaar nauwe lijks tegenkomen. Het groepje van onze minister start De stervende koning en zijn koningin. bij professor Erlenmeyer, een man die wil dat de koning geld beschik baar maakt voor zijn onderzoek. Met miscroscopen legt Erlenmeyer zijn onderzoek uit. terwijl de kinde-

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9