Vooraanstaande rol NIOZ bij ballastwater Verhoging erfpacht blijft reële dreiging TEXELSE 3 COURANT Waar moet subsidie voor Flora vandaan komen? VRIJDAG 29 MEI 2009 de proefopstellingen op de testlocatie Marcel Veldhuis en Ca to ten Hallers bij Het NIOZ heeft een vooraan staande rol ingenomen in onder zoek naar zuivering van ballast water. Het onderzoeksinstituut is één van de vijf plaatsen in de wereld waar zuiveringssystemen getest kunnen worden. Schepen moeten daar de komende jaren van voorzien worden om ver spreiding van micro-organismen tegen te gaan. Het NIOZ is al sinds 2004 bezig met onderzoek naar ballastwater. Dat gebeurde aanvankelijk in een experimentele proefopstelling op de NlOZ-haven, maar de afgelo pen tijd is er een testplaats ontwik keld waardoor het instituut nu beschikt over zes tanks van elk 300 kubieke meter waarmee vier proeven tegelijk uitgevoerd kunnen worden. De nieuwe testplaats werd woensdag officieel in gebruik genomen. Het NIOZ is de komende vijf jaar verzekerd van onderzoek naar bal lastwater. Het instituut is sinds begin dit jaar leider van een Euro pees project waarin wetenschap, politiek, industrie en milieuorgani saties samenwerken om ballast water te zuiveren. De International Maritime Organization (onderdeel van de Verenigde Naties) heeft bepaald dat wereldwijd alle sche pen vanaf 400 ton tussen 2009 en 2016 hun ballastwater moeten rei nigen om verspreiding van organis men tegen te gaan. Die kunnen forse schade aanrichten in zeemi lieus waar ze van nature niet thuis horen. Een voorbeeld is de ribkwal die van nature niet in de Zwarte Zee voorkwam, maar door ver spreiding via ballastwater een plaag is geworden. Het beestje (Mnemiopsis leidyi) is inmiddels ook in de Waddenzee gesigna leerd. Tot nu toe is het gebruikelijk dat kustvaarders hun ballastwater in de oceaan lossen en oceaan schepen in kustwateren, maar dat is niet toereikend. Wereldwijd hebben landelijke over heden sinds 2004 drie systemen goedgekeurd waarmee ballastwa ter mag worden gezuiverd. Twee daarvan zijn getest bij het NIOZ. Een is van het Duitse bedrijf Ham man AG waarmee het NIOZ in 2004 als eerste in zee ging en de ander van het Amerikaans/Finse bedrijf Hyde Guardian. Hun systeem werd recent goedgekeurd. Projectleider Marcel Veldhuis van de afdeling Biologische Oceano grafie verwacht dat het komend jaar nog vijf systemen die bij het NIOZ zijn getest worden goedge keurd. Testlocatie Op het moment zijn drie Duitse bedrijven, één uit Nederland en een Texaan aan het werk op de testlocatie. Velhuis: 'De meeste bedrijven komen hier met ideeën en prototypen en wij helpen ze die verder te ontwikkelen.' Daarvoor wordt gebruik gemaakt van het water uit de Waddenzee en de micro-organismen die daarin leven. Bedoeling is dat een zuiveringssy steem het vrijwel net zo schoon als drinkwater maakt. Bij de afdeling Biologische Oceanografie wordt met behulp van flow-cytometrie bekeken hoeveel organismen in gezuiverd water zijn achtergeble ven en of die dood of levend zijn. De vier andere testplekken zijn in Noorwegen, de Verenigde Staten en Zuid-Korea. De twee testloca ties in de VS zijn volgens Veldhuis minder ver dan het NIOZ omdat zij later begonnen zijn, in Noorwegen wordt geexperimenteerd met kunstmatig opgewekte micro-orga nismen en over Korea is weinig bekend. Volgens Veldhuis en zijn collega Cato ten Hallers wordt bij het NIOZ bewust gekozen voor natuurlijke organismen in plaats van gekweekte. 'Je hoeft niet te maken wat hier van nature al voor bij stroomt.' De International Maritime Organi zation (I MO) heeft bepaald dat de eerste schepen vanaf dit jaar hun ballastwater moeten zuiveren. Omdat dat nog veel werk in beslag neemt, wordt er pas vanaf 2011 gehandhaafd. Vanaf 2016 moeten alle schepen (bestaand en nieuw) boven de 400 ton een systeem aan boord hebben. Hebben ze dat niet, dan lopen ze het risico geweerd te worden uit de havens van landen die de bepaling ondertekenen. Het NIOZ helpt die organisatie bij de ontwikkeling van methodieken om te meten. Werk Er zijn bij het NIOZ twaalf mensen met het ballastwater bezig. Vol gens Veldhuis en Ten Hallers levert de testplaats ook werk op aan diverse Texelse leveranciers. Het vijf jaren durend project (North Sea Ballast Water Oppertunity) heeft een begroting van €10,4 miljoen, waarvan de helft bestaat uit Euro pese subsidie. De rest wordt bij eengebracht door bedrijven. Vol gens berekeningen ligt met de installatie van zuiveringssystemen op schepen de komende jaren een markt van acht miljard euro in het vooruitzicht. Veldhuis wijst erop dat versprei ding van bedreigende organismen minder aandacht trekt dan oliever vuiling, maar veel meer impact heeft. 'Ze komen ongemerkt, maar op een gegeven moment is er sprake van een onomkeerbaar pro ces waarbij voor miljarden schade aangericht kan worden.' Het IMO besloot een paar jaar geleden maatregelen te nemen, omdat het transport van goederen over zee en oceaan toeneemt en schepen groter worden, waardoor ook de hoeveelheden ballastwater toene- Ballastwater Ballastwater is water dat schepen meenemen op een reis als zij niet of slechts gedeeltelijk geladen zijn. Het water moet de schepen vol doende diepang, stabiliteit en sterkte bieden. Jaarlijks wordt ongeveer tien miljard ton aan bal lastwater over de wereld vervoerd. Hoe moet de jaarlijkse subsidie van €45.000,- voor Schipbreuk en Juttersmuseum Flora worden gedekt? B en w zien een paar mogelijkheden: verhoging van de toeristenbelasting en korten op de subsidies voor de andere musea. Tegen de zin van het college besloot de gemeenteraad onlangs om structureel, dus jaarlijks subsi die te geven aan Flora. De raad gaf daarbij niet aan waar dat geld van daan moet komen. Wethouder Peter Bakker van financiën: 'Als de raad in afwijking van wat het col lege wil een besluit neemt met financiële consequenties, wordt dat natuurlijk gerespecteerd en uit gevoerd. Maar het is een onge schreven regel dat dezelfde raad ook voor dekkingsmiddelen zorgt, dus aangeeft waar het geld van daan moet komen.' De gemeente geeft nu jaarlijks totaal €321.016,- aan subsidie uit voor de diverse Texelse musea. Het leeuwendeel (€294.704,-) gaat naar de Stichting Texels Museum (Ecomare, Maritiem- en Juttersmu seum in Oudeschild en de Oud heidkamer in Den Burg), €21.050,- is bestemd voor het Cultuurhistorisch Museum in De Waal en €5.262,- voor het Oorlogs- en Luchtvaartmuseum op het vlieg veld. Als zou worden besloten de subsidie voor Flora ten koste te laten gaan van het totale museum budget. moet nader worden bepaald of dat gebeurt door elk museum gelijkelijk te korten (de kaasschaafmethode) of de subsi die te verminderen voor één of meer musea. De andere manier is dus verhoging van de toenstenbelasting, rekening houdend met de nieuwe systema tiek die op basis van het advies van het Toeristisch Kennis Instituut is ingevoerd. B en w doen niet meer dan deze mogelijkheden aan geven en roepen de raad op te kiezen of met alternatieven te komen. Een forse verhoging van de erf- pachtprijzen op gronden van Staatsbosbeheer blijft boven de markt hangen. Een meerderheid van de commissie-De Jong heeft er geen moeite mee. De commissie presenteerde giste ren de bevindingen van een onder zoek dat werd ingesteld naar aan leiding van de onrust die vorig jaar op Texel, Vlieland en Terschelling ontstond. De commissie vindt dat SBB haar erfpachtbeleid moet ver soepelen, maar kan zich er ook in vinden als de canon (bedrag dat jaarlijks als erfpacht moet worden betaald) meerdere keren over de kop gaat. Er is verdeeldheid. De meerderheid keurt verhogingen tot 315 procent goed, Hans Broeren (voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Erf pachters en lid van de Texelse Ver eniging van Erfpachters omdat hij een huis op Texel heeft) wil niet ver der gaan dan 160 procent. Als het aan Staatsbosbeheer ligt, worden canons tot 500 procent verhoogd, zodat ze marktconform zijn. Het advies is gisteren overhandigd aan minister Verburg van LNV. Bedoe ling is dat de Tweede Kamer zich nu verder over de kwestie buigt. Uit het stuk valt op te maken dat verkoop van gronden die niet meer voor natuur worden gebruikt, er niet in zit. SBB wil dergelijke gronden graag in bezit houden voor als het tot herbezinning op natuurgebieden komt. Volgens de commissie ken nen de eilanden een unieke natuur en is het beter dat dergelijke gron den in handen van SBB blijven. De commissie wil geen oordeel vellen over de vraag of de eilanden zich door de verhoging in een bijzondere positie ten opzichte van het vaste land bevinden. De eilanden vrezen toeristisch onaantrekkelijk te worden als de prijzen van verblijfsaccommodatie door de erfpacht fors moeten wor den verhoogd. Op Vlieland en Ter schelling ligt het overgrote deel van de toeristische bedden op grond van SBB, op Texel gaat het om een derde van de slaapplaatsen. Harry Wuis, voorzitter van de Texelse Ver eniging van Erfpachters, vindt het onverantwoord en teleurstellend dat de forse verhogingen in het ver schiet blijven liggen. 'Staatsbosbe heer gaat voor de hoofdprijs.' De Texelse vereniging komt zondag Kappen bomen was vergissing Het kappen van elf bomen aan de Golfslag in Den Burg was een vergissing. Dat antwoordt het college op de vraag die raadslid Frans Visman (D66) onlangs in een vergadering van één van de raadscommissies stelde, naar aanleiding van klachten van omwonenden. Wethouder Peter Bakker moest toen het antwoord schuldig blijven en beloofde navraag te doen bij gemeentewerken. Peter van Ree, het hoofd van deze afdeling, ant woordt nu dat de bomen 'abusie velijk' zijn gekapt door De Bolder en dat er derhalve geen kapver- gunning is aangevraagd. 'De Bol der heeft haar spijt betuigd en zal in de toekomst nog strenger opletten.' bijeen om het rapport te bespreken. Er wordt aan gedacht eventueel samen met de Nederlandse Vereni ging van Erfpachters en besturen van de andere eilanden een aanvul lende reactie aan minister Verburg te geven. Familieberichten Herinner mij, maar niet in sombere dagen, als wolkenluchten licht verjagen. Herinner mij in de stralende zon, hoe ik was, toen ik alles nog kon. Na een lang en mooi leven is onze lieve moeder, schoonmoeder en oma overleden. Sietske Jellema - Goënga Weduwe van Rinze Jellema Bolsward Heerhugowaard 16 december 1915 25 mei 2009 Jatie en Dick Arjen en Astrid Sietske Ieke Otto en Nel Rinze en Caren Wiegert Bettie en Tom leke en Dennis Ronne en Jim Wander Mamma ligt in haar kamer. Gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op donderdag 28 mei van 15.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur in zorgcentrum 'de Raatstede', Dolomiet 69 te Heerhugowaard. De crematieplechtigheid vindt plaats op zaterdag 30 mei om 10.45 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Correspondentieadres Dorpsstraat 292,1722 EC Zuid - Scharwoude. Voor uw belangstelling en medeleven na het overlijden van wil ik u mede namens mijn kinderen hartelijk danken. Lourens Westbroek Texel, mei 2009 I Wij willen u bedanken voor TjJ de vele kaarten, brieven en t«T persoonlijke belangstelling na het overlijden van onze moeder, oma en ouwe-oma MARIA ANNA Mrietje BAKKER-COMMANDEUR Uw aanwezigheid, bloemen en vele kaarten hebben ons veel steun gegeven. Onze oprechte dank hier voor. In het bijzonder gaat onze dank uit naar het verple gend personeel van de „Gollards" en dr. Den Bree- jen voor hun goede zorgen aan moeder. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Texel, mei 2009 Voor uw bewijs van deelneming, ontvangen na het overlijden van DIRK ROEPER Betuigen wij u onze dank. Het medeleven, persoon lijk, schriftelijk of in de vorm van bloemen tot uiting gebracht, was ons een grote troost en zal steeds een dankbare herinnering blijven. Ronald en Monique Nikki Wouter Klazien en Jan Gerda Marja en Niels Voor de bloemen, kaarten en belangstelling die wij mochten ontvangen na het overlijden van PETRONELLA Nel ROLVINK-VAN BRENK willen wij iedereen hartelijk bedanken. Petra en Charles Douma-Rolvink Rico, Amanda, Mariska Texel, mei 2009 Bedankt! ledereen bedankt voor de fantastische hulp die jullie geboden hebben op de tennisbaan. SUPER!!!! Ook familie, vrienden en kennissen, bedankt voor de goede zorgen en belangstelling tij dens mijn verblijf in het MCA en het Gemini. Ook namens mijn vrouw en kinderen. Geluk kig ben ik weer thuis. Groeten, Jaap Krijnen Zo klein, zo mooi, zo lief, zo van ons... Uit liefde geboren onze prachtige dochter Micki Noa Geboren op 22 mei 2009 om 18:06 uur. Micki weegt 2280 gram en is 44 cm lang. Anita Kalf Samuël Haas Parnassiastraat 14 1796 AG De Koog 06 22 7814 55 Voor bezoek graag even bellen. Dolblij zijn wij met onze kleindochter Vera Barbelijn 27 mei 2009 Margriet en Martin Tromp De gelukkige ouders zijn Jannika en Bram van Schijndel Gevers-Deynootweg 1270e 2586 HP Scheveningen De blije overopa is Wim de Boer

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3