Avontuurlijke race door de woestijn naar Dakar TEXELSE 7 COURANT Broers zamelen geld in voor goed doel Jexflfonds -y—r-' Dana rondt studie af Drugsdealer hoeft niet meer naar gevangenis VRIJDAG 29 MEI 2009 Frans-Jaap (links) en Arjen Brouwer in de veertien jaar oude Volvo Dakar willen rijden. In 24 dagen van Amsterdam naar Dakar rijden, over een afstand van 7200 kilometer, en daarbij geld inzamelen voor een project voor kansarme meisjes uit Sene gal. Dat is het doel van broers Frans-Jaap (24) en Arjen (23) Brouwer uit Den Hoorn. Ze zijn op zoek naar sponsors die hen willen helpen. 'Wij zijn geen van beiden echte coureurs. Vroeger sleutelden we wel eens aan een brommer, maar daar houdt het wel mee op. Maar de combinatie van avontuur en een goed doel, dat spreekt me aan. Ik hoorde er over praten in een radio programma op 3FM. Er werden nog deelnemers gezocht. Ik heb Arjen gebeld en hij was ook gelijk enthousiast', vertelt Frans-Jaap. In vergelijking met de beroemde rally van Parijs naar Dakar zijn er nogal wat verschillen. Rijdt in die wedstrijd het nieuwste, beste en duurste materieel, de Brouwers mogen alleen gebruik maken van een auto die maximaal €500,- waard is en die voor ten hoogste €250,- is opgeknapt. Arjen 'De rally wordt ook wel barrelrace genoemd. Ik rijd nu een Volvo 460 uit 1995, die ik wel wil opofferen. Ook al omdat ik komend school jaar weer ga studeren en de auto dan moeilijk kan bekostigen. Na de finish rijden we nog een stukje door naar Bakamu, de hoofdstad van Mali, waar we de auto en de uitrusting veilen De opbrengst gaat naar het goede doel. De orga nisatie is er inmiddels mee akkoord dat we deze auto gebruiken.' Anders dan Parijs-Dakar is Amster dam-Dakar ook geen wedstrijd. 'Het gaat er met om dat je als eer ste over de eindstreep gaat. maar dat je met de andere teams de rally uitrijdt. Je rijdt in konvooi, met ongeveer vijftien tot twintig teams. Als er onderweg iets gebeurt, dan helpen de deelnemers elkaar.' Misschien wel het grootste verschil is dat, terwijl deelnemers in Parijs- Dakar ter meerdere eer en glone van zichzelf en de fabriek van hun voertuig rijden, de Brouwers en hun collega-coureurs een goed doel dienen. 'Iedereen rijdt voor een project van Oxfam Novib in de buurt van Dakar. Wij hebben geko zen voor het project Mali IV. waar bij klaslokalen worden gebouwd voor kansarme Senegalese meis jes. Zij kunnen hier een opleiding volgen tot kok of naaister. Dit biedt de meisjes uitzicht op een baan, maar ze leren ook sociale omgangs vormen en dat maakt ze mondi ger.' De broers hopen ruim €7000,- op te halen, waarmee een compleet klaslokaal kan worden ingericht. Vanaf volgende week gaan ze actief op zoek naar sponsors. Elke bijdrage is welkom, maar in eerste instantie richten ze zich op de gro tere bedrijven. 'Het zou leuk zijn als ze één cent per kilometer willen betalen. Het zou ook mooi zijn als garages ons technische onder steuning willen geven. Of materi aal, want we hebben bijvoorbeeld ook nog jerrycans, scheppen en rijplaten nodig.' De Brouwers bena drukken dat zij zelf de onkosten betalen. 'De vliegtickets en het eten betalen we zelf. En we nemen een tent mee, 's avonds slaan we een kamp op, ook in de Sahara. De route in Afrika loopt grotendeels langs de westkust, maar we rijden ook door de woestijn. Soms zullen we in een hotel overnachten, maar die kosten in Afrika niet zoveel.' Wat ze moeten verwachten, weten ze met precies. Lachend: 'Veel water meenemen, dat is het belangrijkste. Frans-Jaap is als marinier in Irak geweest, dus die weet wel een beetje hoe het in de woestijn is. Maar we hebben nog even om ons voor te bereiden, want de rally wordt pas in novem ber gehouden. We zullen ons goed inlezen. En er worden speciale bar- reldagen georganiseerd, waar deelnemers tips uitwisselen. Over verzekeringen, inentingen. Maar ook over hoe om te gaan met cor rupte politieagenten. Die willen de rijders nog wel eens aanhouden, omdat ze bijvoorbeeld te snel rij den. Maar met een klein cadeautje laten ze je ook zo weer gaan. Daar moet je mee om kunnen gaan.' Frans-Jaap en Arjen Brouwer hou den de komende tijd een weblog bij. Dat is te vinden op www.brou- wert.nl/rally. Joop Rommets Blancke wint golf Maar liefst 27 golfers deden zondag onder prachtige weers omstandigheden mee aan de Texelse voorronde van de Tele graaf Annexum Links Challenge. Winnaar werd Jan Blancke met 73 slagen netto. De TALC, het grootste amateur- toernooi van Nederland, wordt dit jaar voor de 23ste keer gehouden. Er wordt aan deelgenomen door 125 clubs, die ieder een kwalifica tiewedstrijd houden voor de halve finale. Het inschrijfgeld komt ten goede aan de Basvandegoor Foun dation, die door sport de kwaliteit van leven wil verbeteren voor men sen met diabetes. De halve finale wordt gespeeld op zes duinbanen, waaronder die van Texel. Jan Blancke won in categorie 1 Wielervereniging Texel viert zaterdag 6 juni het feit dat 25 jaar geleden het eigen circuit aan de Haffelderweg in gebruik werd genomen. In het kader daarvan wordt van 11.30 tot 15.30 uur het bekende Holland Sport Wielerspel gespeeld. Het wielerspel bestaat uit een mini atuur wielerbaan met vier fietser- tjes die worden aangedreven door echte fietsen. Het is de bedoeling twee rondjes te volbrengen en wie daarbij de 30 seconden blijft, rijdt een uitstekende tijd. Het record (19.87 seconden) staat op naam van wereldkampioen sprint Theo Bos. Deelname aan het spel staat open voor iedereen, niet alleen voor leden van de Wielervereniging Texel, leder uur is er een prijs te winnen. Speciaal voor de jeugd tot 12 jaar wordt vanaf 13.00 uur op de wie lerbaan een clinic Go Biking gege ven door Ruben Versluis, die al eerder op Texel te gast was. Deel name is gratis en er zijn bikes aan wezig, maar een eigen fiets mee nemen mag natuurlijk ook. Aanmelden kan via (voor golfers met een handicap tot 11,9). Tweede werd Reijnier de Graaff met 78 slagen, op de voet gevolgd door Thomas Wassenaar (79), die derde werd. In de catego rie 2 was Lise van Zuilekom met 66 slagen een klasse apart. Kevin van Zuilekom werd tweede (70 slagen), Annabel Groothuis derde (71). De longest drives werden geslagen door Lise en Kevin van Zuilekom. De neary's waren voor Margreet de Graaf en Maricus van de Wetering. Geen schaken In verband met Pinksteren is er maandag 1 juni geen schaken in café De Twaalf Balcken in Den Burg. De eerstvolgende bijeen komst is een week later (aanvang 20.30 uur). sportservicetexel@texel.com. Ver sluis vertoont vanaf 14.15 uur zijn kunsten als stuntfietser. Het jubileumprogramma begint met een nostalgische toertocht voor (oud)leden. Zij rijden onder andere naar het vroegere clubpar- cours op Zuidhaffel. Er is hen gevraagd oude shirts en fietsen mee te nemen, zodat het een bont peloton belooft te worden. De acti viteiten op de Wielerbaan worden afgesloten met een dikkebanden- race. Alle fietsen zijn toegestaan; deelnemers mogen ludiek verkleed zijn. De jury zorgt voor een indeling in categorieën. De jubileumactiviteiten worden gecombineerd met de jaarlijkse Rabosponsortocht. die eveneens op 6 juni wordt verreden. Stayokay - tegenover de wielerbaan - dient als opstapplaats voor de deelne mers uit Den Burg en als tussen stop voor de anderen. Voor de finish moeten de fietsers eerst nog een rondje over de 25-jarige baan (ruim 1,1 kilometer). Alle deelne mers aan de sponsortocht worden uitgedaagd een snelle tijd neer te zetten. Kampioenschap mix dubbel Tennisvereniging Deuce houdt van donderdag 18 tot zaterdag 27 juni clubkampioenschappen mix dub bel voor seniorenleden. De teams, De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een 24-jarige inwoner van Den Burg veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van acht maanden met een proeftijd van twee jaar. Daar naast kreeg hij 240 uur dienst verlening opgelegd. De man kreeg deze straf omdat hij van januari tot december 2008 softdrugs dealde en in de laatste drie maanden voor zijn arrestatie ook cocaïne en amfetamine. Ook werd hij beschuldigd van bedrei ging en had hij ten tijde van zijn arrestatie wiet en een honkbal knuppel in zijn auto liggen. Eind maart werd hij al op vrije voe ten gesteld, nadat hij 88 dagen in voorarrest had gezeten. Zijn raads- De 22-jarige Dana Ivanova Blagoeva is afgestudeerd aan de Richmond University in London. De Bulgaarse, die van 1994 tot 1998 als vluchtelinge op Texel woonde, volgde er een opleiding met behulp van het Studiefonds Dana waarvoor diverse Texelaars sinds 1998 geld bijeen hebben gebracht. Dana studeerde cum laude af in de studie internationale betrekkingen waaraan ze drie jaar geleden begon. Daarnaast deed ze econo mie. Tijdens een typisch Engelse ceremonie op de universiteit kreeg ze uit handen van de rector haar bul uitgereikt. Vorige week is ze aan de slag gegaan op het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Bulgarije bij de afdeling diplomatieke betrek kingen. 'Ze onderhoudt er de con tacten met instituut Clingendael in Den Haag', vertelt Betsie Verhoe ven die met haar man Gerrit en Nico Stoter het Studiefonds Dana beheert. De Verhoevens kwamen met de Bulgaarse in contact toen ze met andere kinderen van asiel zoekers bij Kaapsnol, de kantine van Kogerstrand aan het spelen was. Het meisje maakte zo'n bij zondere indruk op de toenmalige beheerders van de camping, dat ze het fonds oprichtten om Dana te kunnen laten studeren. Volgens Verhoeven blijft het studie fonds bestaan, omdat Dana over die uit een dame en een heer bestaan, spelen in poules van hun eigen speelsterkte. De wedstrijden worden door de weeks vanaf 16 30 uur gespeeld en in het weekend de gehele dag. Meer informatie is te vinden op www.tvdeuce.nl, opge ven kan via www.toernooi.nl. man stelde dat er fouten waren gemaakt door de agent die hem had opgepakt. Deze zou conclu sies hebben getrokken en zich niet hebben gehouden aan de feiten. Dit beaamde de rechter, die sprak van een 'vormfout'. 'Het is een kwalijke zaak, aangezien wij ervan moeten kunnen uitgaan dat wat een agent rapporteert altijd de waarheid is en niet bestaat uit zelf getrokken conclusies', vond de rechter. Door de leeftijd van de verdachte en zijn blanco strafblad viel de straf iets lager uit dan de anderhalf jaar die voor zijn misdaad staat. De rechter vond het echter wel nood zakelijk dat hij intensieve begelei ding krijgt, zodat hij niet weer dezelfde fout zal maken. een jaar verder wil studeren aan de LSE (London School of Economics and Political Science) in Engeland. De Bulgaarse kende naast het fonds een bijdrage van haar ouders in Bulgarije, een studiebeurs van Richmond en ze had een bijbaantje om uit de kosten te komen. Er wer den in de loop der jaren duizenden euro's bijeengebracht met diverse acties op het eiland en tientallen Texelaars maakten regelmatig een bijdrage over. Met het werken in Bulgarije komt Dana een toezeg ging na die ze de afgelopen jaren meermalen deed: ze wilde na haar studie terugkeren naar Bulgarije om bij te dragen aan de ontwikke ling van het voormalig communisti sche land. Podiumplaatsen boogschutters Handboogschutters Hans Rinkema en Willem Vlas behaalden zondag podiumplaatsen bij de Schokland ronde in Emmeloord. Rinkema werd met 811 punten derde in de tweede klasse, Willem Vlas derde in de vierde klasse (633 punten). Kees Zijm, die ook uitkwam in de tweede klasse, eindigde met 802 punten als vierde. Bij de Schoklandronde worden tel kens 36 pijlen geschoten op steeds kortere afstanden, waarbij de bla zoenen steeds kleiner worden. In samenwerking met Kees Camphuijsen van het NIOZ heb ben onderzoekers van de UvA een 'GPS-rugzakje' ontwikkeld waarmee vogels tot op het kleinste detail gevolgd kunnen worden tijdens de trek en hun dagelijkse bezigheden. Het systeem biedt ongekende mogelijkheden om het gedrag van dieren te bestuderen en daarbij kennis op te doen die c(uidelijk praktische toepassingen heeft. Zo wordt de kennis over vliegbewe gingen van vogels nu al gebruikt voor het vergroten van de veilig heid van militaire luchtvaart. Daar naast valt te denken aan toepas singen in de commerciële luchtvaart, de bescherming van bedreigde soorten, ecologisch onderzoek, natuurbeheer, onder zoek naar door vogels overge brachte ziektes zoals het vogel griepvirus en het analyseren van de risico's voor vogels bij het aan leggen van windmolenparken in zee. De zogeheten GPS-loggers bestaan uit een piepklein GPS- systeem met een opslagmedium en een zenderontvanger, gevoed door een klein zonnepaneel. Bij elkaar weegt het systeem slechts 14 gram, waardoor het zonderal te veel hinder op de rug van een vogel gebonden kan worden. Daar door kan steeds nauwkeurig hun Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Maakt geld gelukkig? Een tijdlang koesteren wij ons bezit. Voor alle zekerheid. Maar er komt een moment waarop we er graag een goede bestemming voor wensen. www.texelfonds.nl positie en vleugelslagfrequentie, de omgevingstemperatuur en de luchtdruk vastgelegd worden. Voor het onderzoek werden kleine man telmeeuwen voorzien van GPS- loggers. De vogels vertrokken in de zomer van 2008 en in keerden in april 2009 terug, met hun hightech rugzakjes vol informatie over hun trekgedrag. Kleine mantelmeeu wen zijn zeevogels die het voorjaar en de zomer in Nederland door brengen maar overwinteren in Zuid-Europa. Hoewel al eerder onderzoek werd gedaan naar het trekgedrag van deze soort, was het tot nu toe niet haalbaar om vogel bewegingen met zo veel detail te registreren. Bij de broedkolonie laten de GPS- loggers om de seconde zien waar en wanneer de vogels vissersboten volgen, voedsel zoeken, of zich simpelweg op de zeestroming laten meevoeren. Er blijken grote ver schillen te zijn in de manier waarop individuele vogels naar voedsel zoeken. Sommige vogels brengen uren en soms dagen op zee door, weg van de broedkolonie. Tijdens de trek en in de winter hebben ze verschillende pleisterplaatsen. Het dak van de Renaultfabriek in Douai bleek een populaire overnachting- plaats. In Spanje waren njstvelden en stortplaatsen favoriet, terwijl de vogels op de terugweg naar Neder land visten in de Golf van Biskaje. Stuntfietser Ruben Versluis was al in 2007 te gast op Texel, waar hij bij de Jozefschool zijn kunsten als stuntfietser liet zien. iraomoveiwvi) Jubileum wielerbaan gevierd met spel Vogels gevolgd met rugzakje Dana Ivanova Blagoeva.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7