Nieuwe dansdocent Artex breed inzetbaar TEXELSE 9 COURANT 'KIif hanger maakt duidelijk extra adrenaline aan' Minister over wandelpad Veel huizen 'niet-bewoond' Haar docenten van een paar jaar geleden zijn met ingang van het nieuwe schooljaar haar colle ga's. Lisette Boeijen (24) stu deert binnenkort af aan de Fon- tys Dansacademie in Tilburg en gaat daarna twee dagen per week aan de slag bij Artex Kun- stenschool Texel. Tot vreugde van haarzelf én de school. Nog niet eens klaar met haar oplei ding kreeg ze bericht dat er een vacature was op Texel, met de toe voeging 'we zouden het fijn vinden als je ook solliciteert'. Een eervol verzoek, vindt Boeijen zelf. 'Het is een leuke school, waar ik het altijd naar mijn zin heb gehad. Ik word er één van de drie dansdocenten. Samen met Roos Bakker en Klari- na Combé. Ik heb van allebei nog les gehad en vind het leuk dat ik met ze ga samenwerken.' Boeijen - een dochter van Sander Boeijen en Ria Tjepkema - danst al sinds haar zesde. 'Eén van mijn zussen zat op ballet. Dat leek mij ook wel wat. Later kwam daar jazz en streetdance bij. Op een gege ven moment vroeg mijn docente of ik geen zin had om auditie te doen.' Zin had ze wel, maar gezien het geringe aantal leerlingen dat jaarlijks wordt toegelaten, leek een gedegen voorbereiding haar zinvol. 'De school in Tilburg kreeg dit jaar bijna duizend aanmeldingen, terwijl er maar veertig of vijftig leerlingen worden geplaatst. Om klaarge stoomd te worden voor de audi ties, ben ik een jaar lang iedere zaterdag naar de dansschool in Amsterdam gegaan. Ik kreeg er een paar lessen per dag. Ik heb er veel geleerd. Op Texel werd bij voorbeeld geen moderne dans gegeven. Bovendien is het mooi om op zo'n grote school rond te lopen en mensen in die studio's aan het werk te zien. Mijn blikveld is in Amsterdam behoorlijk ver breed.' Nadat ze met succes het eindexa men VWO had gedaan, deed ze bij verschillende scholen auditie. Aan vankelijk zonder succes. 'In Tilburg werd ik op de wachtlijst geplaatst. Als er iemand zou afvallen, kwam ik in beeld. Maar dat gebeurde niet. Ik heb toen een jaar lang oefentherapie Mensendieck gestu deerd. Dat heeft ook te maken met het lichaam. Bovendien probeer je mensen iets te leren. Ik heb mijn propedeuse gehaald, maar ik was blij dat ik daarna alsnog werd toe gelaten op de Dansacademie.' Na twee basisjaren, waarin de opleiding voor uitvoerend en docent dans waren gecombineerd, besloot ze zich toe te leggen op het docentschap. 'Dat wist ik eigenlijk al van te voren. Ik vind het heel leuk om met mensen in de weer te zijn en ze iets te leren. Zelf op een podium staan, is ook hart stikke leuk. Maar als danser moet je veel audities doen en is het daarna alleen maar repeteren, repeteren en nog eens repeteren Je staat maar af en toe op een podium.' Lachend: 'Nee, ik hoef niet zo nodig beroemd te worden.' Bij Artex Kunstenschool Texel is Boeijen straks breed inzetbaar. Of het nu om streetdance, moderne dansvormen, klassiek ballet voor kinderen en volwassenen gaat, ze is bevoegd het te geven en heeft er plezier in. 'Wij zijn erg blij met haar komst. Lisette heeft een uitsteken de dansopleiding genoten en al veel leservaring', vertelt directeur Pauline Folkerts. Door Boeijens komst krijgt de school wat meer armslag. 'We heb ben door gebrek aan goed geschoolde dansdocenten dit jaar wat noodoplossingen moeten bedenken. Dit probleem wordt ook bij andere centra voor de kunsten gevoeld. Zo gaven we ook op de zaterdag les. Niet zeker is of we dat blijven doen. veel mensen vin den dat toch een lastige lesdag. Daarnaast is Roos Bakker nu coor dinator geworden en kan zij wel wat lucht in haar weekprogramma gebruiken. Ook wil Roos meer tijd hebben voor populaire dansstro- mingen als Zumbawaarvoor bin nenkort een kennismakingscursus start.' VRIJDAG 29 MEI 2009 In het Havenrestaurant op 't Horntje werd Ter Horst door Alex Cofino bijgepraat over de veilig heidsplannen van TESO, brand weercommandant Dick Jonge- neel ging in op gezamenlijke hulpverlening op de Waddenzee en Willem Grisnigt hield een lezing over de KNRM. De minister was op het eiland om de officiële ope ning van het PHH-gebouw in Den Burg te verrichten. Op verzoek van de redactie hield Nettie van de Brake een week lang een weblog bij. Over de organisatie van Klifhanger, het vinden van vrijwilligers en de onroerendgoedbelasting in Spanje. Hieronder een bloemle zing, het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl Vrijdag - Omdat we met Klifhan ger per se kunst willen die een herkenbare relatie heeft met de kijkplek, weet je ook als organisa tie pas op het allerlaatste moment hoe alles er precies uit gaat zien. Wil je zoals wij een boekje maken, dan kun je daarin geen foto's opnemen van het kant-en-klare kunstwerk, want dat is er meestal nog niet. En toch wil je zo graag iets laten zien. We hebben geko zen voor een programmaboekje met 'werk in uitvoering'. Ook nog een half uurtje in de tuin doorgebracht. De gisteren gepote planten lagen er dorstig bij. En ja, dan sproei je en gaat het 's avonds regenen. Zaterdag - Lekker met een kopje koffie naar buiten. Hé, de zwalu wen zijn terug. In alle hectiek waren ze me nog niet eerder opge vallen. Een zwaluwpaartje doet ijverig z'n best om één van de vijf nesten aan onze gevel weer bewoonbaar te maken. Samen zit ten ze druk kwetterend op het bodempje dat nog van vorig jaar over is. ledereen is buiten. Dat moest ik zelf ook maar gaan doen. Beetje zon op het ouwe vel. Geven we Klifhanger een vrij weekend... Zaterdag - Vanavond naar De Dennen voor het natuurtheater. Mooie productie met inventief gebruik van de natuurlijke omge ving. Zelden iemand zo als een blok in het zand zien vallen als de koning. Voor mij had de inspectie ronde door het Rijk wel wat langer mogen duren. De zaal van de koning was redelijk gevuld met opvallend veel ouders en kinderen van de Vrije School. Zouden die dan toch meer in kunst geïnteresseerd zijn? Hopelijk zien we ze volgende week allemaal bij Klifhanger. Zondag - Het is een weekend geworden met een koninklijk tintje. Gisteravond zat ik in de zaal van ém Na de opening van het hulpverle- de minister onder leiding van ningsgebouw maakte Ter Horst korpschef Ans Rietstra van de poli een ommetje door de nieuwe ruim- tie Noord-Holland Noord en Jan ten van de ambulance, brandweer van der Meer van de Texelse politie en politie. Bij het politiebureau nam een kijkje in één van de cellen. Brandweercommandant Dick Jongeneel geeft minister Ter Horst tekst en uitleg over de nieuwe kazerne en het materieel van de Texelse brandweer. bemiddelaar kunnen opwerpen. De zorg voor het vinden van suppoosten is reëel. Woensdag - Vanochtend de laat ste werkgroepvergadering. Pro bleempjes oplossen en de puntjes op de i. Ina is erin geslaagd enke le suppoosten te vinden. Bravo! 't Zou fijn zijn als er nog een paar bij komen, maar de ergste nood is gelenigd. 's Middags blijkt er nog tijd voor een boodschap en het weg werken van de achterstallige administratie. Bijna eind van de maand en al heeft het niks met Klifhanger te maken: de rekenin gen moeten de deur uit. In tegenstelling tot mijn moe der denk ik niet dat ik dit tien keer zal meemaken. Zij zette tien gezonde kinderen op de wereld, maar voordat de tiende Klifhanger daar is hoop ik toch het estafet testokje aan iemand anders te hebben doorgegeven. Nog een groot verschil met de situatie van mijn moeder is dat zij nooit precies wist wanneer de bevalling zou plaatsvinden. En ik weet op de minuut nauwkeurig hoe laat we Klifhanger kunnen verwachten. Immers, vrijdagavond wordt de bevalling ingeleid bij Klif 12. Het kindje heet: Doggers bankroet en de vader is Djurre Teenstra. de koning, vanmiddag ging ik op bezoek bij het Letterpaleis (de tentoonstelling van Willem Broens bij Galerie Melk). Charmante man, verrassend mooi werk, geestige openingstoespraak en een geani meerd gezelschap. Beetje medi terrane sfeer in de Herenstraat. Toch spande de avond de kroon met een goed glas wijn, smakelij ke maaltijd, aangename kout en bijzonder plezierig gezelschap. Donderdag - Nog twee dagen te gaan en ik heb duidelijk last van 'nestdrang'. Klifhanger maakt dui delijk extra adrenaline aan en ik voel me voortgestuwd door een stroomstoot aan energie. Niet alleen regel ik de laatste dingen voor Klifhanger, maar ook het huishouden moet aan kant, het bed verschoond, de was gedaan en de kamerplanten verzorgd. De week van... Pauline Folkerts Het weblog De week van... wordt de komende week bijgehouden door Pauline folkerts, directeur van Artex Kunstenschool Texel. Met het eind van het schooljaar in zicht, zit zij druk in de voorbereidingen van de komende dansuitvoenn- gen. Minister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken heeft maandag onverwacht een wandeling gemaakt over het nieuwe wandel pad langs de zeereep bij De Koog. Er was tijd over in het programma van het werkbezoek van de minis ter. Die liet zich een ommetje langs de zee niet ontzeggen, waarna het gezelschap van Opduin naar paal 20 liep. Het lukte de aanwezigen niet haar onderweg met een tegel te verko pen. De minister maakte ook een wan deling door de Dorpsstraat van De Koog. Daar werd ze bijgepraat over het uitgaansleven door Vero nica van Beek, exploitanten Paul van Dijk en Henk Jan Klok, Jan van der Meer van de politie en bewoonster Tineke Deege. Er werd onder meer verteld over de openingstijden en de minister kreeg te horen dat er geen slech te jeugd is, maar dat de jeugd wel een slechte mentaliteit kan heb ben. En dat voordrinken niet iets is van de laatste jaren, maar dat het in de jaren tachtig ook al gebeurde. Maandag - Op diverse plekken in en rond het dorp beginnen kunst werken te verschijnen: landmas- ten, een jutter, grasmannen... En Den Hoorn zou Den Hoorn niet zijn als daar niet op werd gerea geerd. Reacties die variëren van: 'Ik vind het nu al leuk' tot: 'Als dat kunst moet voorstellen; da's toch helemaal niks.' En dan natuurlijk de vragen van kunstenaars en dorpelingen: 'Waarom ben ik niet uitgenodigd?' 'Mag er ook iets in mijn tuin?' Nee lieve mensen, dit jaar niet meer. De planning is rond. Het programma is vol. Over twee jaar zijn er nieuwe kansen. Dinsdag - Of het onweer er iets mee te maken had weet ik niet, maar hier en daar donderde het. De zenuwen beginnen toe te slaan. Kleine en grotere ergernissen, misverstanden en communicatie stoornissen zorgden voor een onstuimige dag. Want al heb je dan -denk je- 'spijkerharde' afspraken gemaakt, er blijft ken nelijk altijd ruimte voor interpreta tieverschil. Fijn dat onze organisa tie mensen rijk is die zich dan als Gemiddeld één of de tien wonin gen op het eiland staat officieel te boek als 'niet-bewoond'. Dat blijkt uit onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Merendeel gaat het om tweede woningen of huizen die voor ande re zaken worden gebruikt zoals praktijkruimte. Volgens het CBS is het ook mogelijk dat mensen door een verhuizing tijdelijk twee wonin gen hebben of elders wonen en voor de zekerheid een woning aan houden. Het onderzoeksbureau benadrukt dat 'niet-bewoond' niet per defini tie gelijk staat aan leegstand. Recreatiewoningen zijn buiten beschouwing gelaten. Texel zit in het onderzoek boven het landelijk gemiddeld van 6 pro cent, maar is in lijn met de andere Waddeneilanden en gemeenten langs de kust. Die zitten allemaal in de categorie tien procent of hoger. Koploper is de gemeente Sluis (Zeeuws-Vlaanderen) waar liefst 22 procent van de huizen officieel niet wordt bewoond door iemand uit de gemeente. Texel kent volgens gegevens uit de laatste begroting iets meer dan 10.000 woningen, waarvan circa êOOO reguliere woningen, 3661 recreatiewoningen en wat overblijft valt onder de categorie bijzondere woongebouwen (bv zorginstellin gen). Dat betekent dat zo'n 600 huizen op het eiland officieel niet- bewoond zijn. Daarvan staan er 247 te boek als tweede woningen. Lisette Boeijen: 'Ik vind het leuk om mensen iets te leren.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9