Utopia krijgt landschap met water en eilandjes Wielrenners rijden kwart eeuw op vast circuit Den Burg ttIM Sms-service met agendatip voor toerist Hoge onderscheiding voor Peter Reijnders DONDERDAG 4 JUNI 2009TEXELSE J2 COURANT de officiële opening op 2 juni 1984 maakten jeugdige wielrenners een eerste verkennend rondje op de Enkele dagen wielerbaan. Met een rondgang van de drum band begon op 2 juni 1984 de feestelijke opening van het nieu we wielerparcours in Den Burg. In de daaropvolgende 25 jaar heeft de 'wielerbaan' zijn bestaansrecht bewezen. Zater dag 6 juni viert Wielervereniging Peter Reijnders uit Den Burg is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Loco-bur gemeester Marian Merkelbach speldde hem de hoge koninklij ke onderscheiding op bij zijn afscheid van Wageningen IMA- RES. Reijnders heeft zich sinds 1973 beziggehouden met onderzoek naar zeehonden en andere zee zoogdieren Hij geldt wereldwijd als autoriteit op het gebied van zeehonden.^ Mede dankzij zijn inspanningen zijn de leefomstan digheden voor de dieren in de Waddenzee de afgelopen decen nia sterk verbeterd. Reijnders stond onder meer aan de basis van het verbod op PCB's (week maker in plastics) nadat hij had Texel het zilveren jubileum. 'Eindelijk is voor onze vereniging een einde gekomen aan het welis waar schitterende, maar oh zo gevaarlijke rondje Zuid-Haffel', zo schreef voorzitter Ko Vinke in het programmablad ter gelegenheid aangetoond dat die stof schadelijk was voor de voortplanting van zeehonden. Internationaal zat Reijnders namens de Nederlandse regering in diverse wetenschappelijke com missies die zich met zeezoogdie ren en het beheer ervan bezighou den. Hij was onder meer 17 jaar voorzitter van een trilaterale zee hondencommissie (Nederland, Duitsland en Denemarken) die beheerplannen voor de gewone en grijze zeehonden in de Wad denzee opstelde, zat in een inter nationaal wetenschappelijk comité dat aanbevelingen deed over wal visvangst en was lid van de inter nationale organisatie ASCOBANS die zich richt op de bescherming van kleine walvisachtigen in de advertorial van de opening. Na de oprichting van de wielerclub in 1972 hielden de leden hun wedstrijden op de openbare weg, met start en finish bij de Georgische begraafplaats. Inderdaad een prachtig rondje: smal, slingerend en met een lastig klimmetje op de Waterweg. 'Omkle- Noordzee en Oostzee. Loco-bur gemeester Merkelbach liet namens koningin Beatrix weten dat de samenleving in een belangrijke mate gebaat is geweest bij het werk van Reijnders. Sinds een paar jaar is hij ook bui tengewoon hoogleraar aan de uni versiteiten van Kiel en Wagenin gen (Ecologie en Beheer van zeezoogdieren). Met dat werk gaat hij de komende jaren door. Bij IMARES wordt Reijnders opge volgd door Sophie Brasseur, Meike Scheidat en Tamara van Polanen- Petel. Reijnders behoudt zijn werkkamer bij het instituut, onder meer voor de begeleiding van vier onderzoekers op het eiland die onder zijn leiding promoveren. Hij neemt afscheid op een moment dat het erg goed gaat met de zee hond. Volgens de laatste tellingen leven er ruim achtduizend gewone en minstens tweeduizend grijze zeehonden in het Nederlandse deel van de Waddenzee. den gebeurde op de tuunwal, lek ker primitief en gezellig', klonk het weemoedig in een oude Texelse Courant. Toch bleef de club stre ven naar een verkeersveilige oplos sing. Daarvoor werd een flinke strijd geleverd met de gemeente, die voor de financiën en realisatie moest zorgen. Vinke: 'Het bestuur is, om in wielertermen te spreken, dikwijls even een tandje zwaarder gaan zitten en probeerde zo nu en dan een demarrage te plaatsen. Wat ook voor wielrenners geldt, het "steeds maar weer gaan" heeft toch wel geholpen.' Al in 1979 had het bestuur van WV Texel een schriftelijk verzoek gedaan aan de gemeente. Twee jaar later mondde dat uit in een besluit om een wielercircuit aan te leggen rond de voetbalvelden van voetbalvereniging Texelse Boys en de afronding van het gehele sport complex Den Burg-Zuid hierbij te betrekken. Vervolgens besloot de gemeenteraad 200.000 gulden beschikbaar te stellen voor het wie lerparcours. Inclusief overige voor zieningen voor het sportpark kwa men de totale kosten uit rond ƒ380.000,-. Burgemeester J.A. Engelvaart repte in zijn voorwoord trots over een 'totaal-sport-complex' en 'een bij zonder waardevolle toevoeging voor de bevolking'. Het resultaat was een betonnen traject van ruim 1,1 km. Natuurmonumenten heeft zeven ton uit het Waddenfonds gekre gen om op de graslanden bij Utopia een brak plas- en drasge- bied van circa dertig hectare in te richten. Volgens Eckard Boot wordt het gebied langs de Waddendijk (ten noorden van Hotel Prins Hendrik) op dezelfde wijze ingericht als de natuurgebieden Wagejot en Otter- saat. 'Er wordt straks veel grond afgegraven en er komen waterpar tijen met eilandjes. Het moet een hoogwatervluchtplaats en rust plaats worden voor steltlopers die buitendijks op het Wad foerage- ren.' Het gebied moet ook een broed plaats worden voor andere vogel soorten. Op de eilandjes worden, net als bij Ottersaat en het Wage jot, schelpen aangebracht zodat het gebied extra aantrekkelijk wordt voor kustbroedvogels. Natuurmo numenten mikt op de komst van kluten, bontbekplevieren, visdieven en dwergsterns. Het water wordt brak. Boot wijst er. aan de hand van de zoutminnende vegetatie (zeeaster), op dat het water in het gebied nu ook al brak is. Het water komt in verbinding te staan met de sloot langs de Wad dendijk waarmee het wordt afge voerd naar Krassekeet. Volgens Boot is na de realisatie vanaf de dijk goed te zien wat er in het gebied gebeurt. 'Er wordt ook Onderhoudsvrij, werd erbij gezegd. En dat klopt: pas in het voorjaar van 2009 onderging de baan voor het eerst een ingrijpende opknapbeurt door een gespecialiseerd bedrijf. Voor de wielrenners biedt het vaste parcours voldoende technische uit daging, met enkele scherpe boch ten waar de stuurvaardigheid op de proef wordt gesteld. Van april tot september zijn er elke dinsdag avond onderlinge wedstrijden, die ook overigens openstaan voor toe risten en andere niet-leden. Anno 2009 is Wielervereniging Texel een bloeiende vereniging met flink wat jeugd. Niet alleen jongens maar ook meisjes voelen zich tot de racefiets en mountainbike aangetrokken In de loop van 25 jaar is er het nodige veranderd op Sportpark Zuid. Na de fusie van Texelse Boys en SV Texel worden de voetbal- en trainingsvelden intensief bespeeld door Texel'94 en de atletiekvereni ging kreeg er de beschikking over een fraaie kunststof baan. Voor de gymlessen maakt de naastgelegen scholengemeenschap regelmatig gebruik van het complex en ook scholieren op werkweek die in Stay- okay logeren, maken graag de over steek. De wielerbaan was een tijdje in trek bij Texelse skeeleraars, maar is momenteel vooral een geliefde uitlaatplek voor hondenbezitters. Kortom, het is een stuk drukker geworden. Weliswaar heeft de wie lerclub nu een autovnj parcours, toch moeten de wielrenners blijven aan gedacht een kijkhut te realise ren, maar dat moet nog worden bekeken.' Het was de tweede keer dat Natuurmonumenten de plan nen voor Utopia indiende voor het Waddenfonds. Vorig jaar viel de aanvraag af, maar deze keer zagen de adviescommissies en minister Cramer (VROM) er wel brood in. Mosselbanken €5,3 Miljoen uit het Waddenfonds is bestemd voor het project Mos selbanken van het NIOZ. IMARES, SOVON Texel (onderzoek vogels). Universiteit Utrecht, het NIOO (Nederlands Instituut voor Ecolo gie) en de Europese kustvereniging EUCC. Laatstgenoemde had de subsidie aangevraagd. De instituten willen onderzoeken hoe de mosselbanken in de Wad denzee weer een natuurlijk ver spreiding en evenwichtige leeftijds opbouw kunnen krijgen. Het samenwerkingsverband wil onder meer proberen op geschikte plaat sen mosselbanken aan te leggen. Eerdere pogingen daartoe zijn tot nu toe meestal mislukt. In eerste instantie richten de onder zoekers zich op het begrijpen van de factoren die de bepalen of een mosselbank overleeft. Daartoe worden webcams aangebracht om te zien wat er onderwater gebeurt en er komt geavanceerde appara tuur om golven en stroming te meten. De beelden komen op inter net te staan. opletten. Nu voor rondvliegende ballen en overstekende voetgan gers. 'Als er meer sporten komen, neemt de druk op de wielerbaan toe. Daar moet op verantwoorde wijze mee worden omgesprongen', stelde het wielerbestuur reeds bij het 25-jarig jubileum in 1997. Inmid dels heeft de gemeente een tijdelijke nieuwe ingang laten maken wegens de verbouwing van OSG De Hoge- berg. Onlangs is deze entree voor zien van een zwaar metalen hek en langs de Haffelderweg zijn bouw- hekken geplaatst. WV Texel en de medegebruikers hopen dat er straks ter afronding van de nieuwbouw in de omgeving een permanente omheining komt rond Sportpark Zuid. Dikkebandenrace Het jubileumprogramma begint zaterdag 6 juni om 11.30 uur bij Stayokay en duurt tot 15.30 uur. Elk uur kan iedereen pro beren een prijs te winnen met het Holland Sport wielerspel. Voor de jeugdclinic (aanvang 13.00 uur) op de wielerbaan is aanmelding nog mogelijk via sportservicetexel@texel.com. Aan de afsluitende dikke ban denrace om 14.30 uur kan iedere liefhebber meedoen. Alle fietsen zijn toegestaan; deelne mers mogen ludiek zijn ver kleed. Raad wikt over behoud bomen Het afschaffen van de kapvergun- ning was bedoeld als mooi voor beeld van deregulering, maar lijkt uit te draaien op het tegenoverge stelde. Naast de lijst van waarde volle bomen, gaat de raad zich nu ook buigen over een lijst van te behouden boomgroepen. Boven dien moet er goed worden nage dacht over welke sancties er staan op het kappen van een boom op die lijst. Als voorbeeld werd een gemeente genoemd, waar een sanctie van €3.700,- of drie maan den hechtenis wordt gehanteerd voor illegaal kappen. De PvdA stel de het onderwerp dinsdagavond in een motie aan de orde. De compli caties waren voor Ben Zegeren (CDA) reden om te opperen de pas afgeschafte kapvergunning maar weer in te voeren. De raad gaat er op 20 augustus in commissiever band uitgebreid over praten. Het Waddenfonds keerde €3,1 mil joen subsidie uit voor ander weten schappelijk onderzoek (project Waddensleutels) waarbij het NIOZ ook betrokken is. Volgens onder zoeker Theunis Piersma wordt bij dat project de biobouw bij kleine mosselbanken en het voedselweb in de Waddenzee onderzocht. Windmolens De gemeente krijgt €90.000,- voor het plaatsen van vijfentwintig kleine DonQi windmolens. Bedoeling is dat die op gemeentelijke gebou wen komen. Het gaat om windmo lens die een windtunnel (met rotor bladen) van anderhalve meter doorsnede hebben. Het eerste exemplaar werd in april op het dak van IBS aan de Abbewaal geplaatst. Volgens een woordvoerder wil de gemeente eerst zeker weten dat de molens een opbrengst van 2000 tot 3000 kilowatt per jaar hebben. Dat komt in de buurt van het ener gieverbruik van een gemiddeld gezin. Wat het eveneens gesubsi dieerde project met energieneu traal wonen inhoudt, was nog niet te achterhalen. Het was de tweede keer dat het Waddenfonds geld uitkeerde. Texel is tot nu toe twee keer goed uit de bus gekomen. Vorig jaar werd voor €3,5 miljoen uitgekeerd, waarbij het grootste deel toen naar de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmuseum ging. Loco-burgemeester Marian Merkelbach speldde Peter Reijnders de versierselen op behorend bij zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Wat gaan we vandaag doen? Een vraag die veel vakantiegangers tij dens een verblijf op Texel bezig houdt. Papieren agenda's helpen de gast veelal een handje. Maar wat als er geen krant met agenda voorhanden is, of de plannen la minute wijzigen vanwege het weer? Mediabureau Langeveld 8c de Rooy breidt via www. texel a ge n- da.nl uit met een sms-service aan toeristen. Door het sturen van een sms krijgt de toerist (of Texelaar) een actuele activiteitentip, afgestemd op voor keur. De gebruiker kiest een rubriek die bij zijn of haar wensen past en krijgt een bijpassende tip. Deze activiteiten worden direct betrok ken uit Texelagenda.nl. De sms-ser vice is een aanvulling op de agenda uit deze krant en de Vakantiekrant. Rubrieken waar een sms-service voor bestaat zijn: Cultuur, natuur, familie, strand, sport, weer en bios. Langeveld 8c de twee sms'jes verstuurd, behalve bij agendatip verschijnt op d Rooy hoopt hiermee Texelliefheb- het weer en het programma van de telefoon door als volgt e bers van extra service te voorzien bioscoop, dan volstaat één sms. Een versturen: en biedt hiermee ondernemers een extra mogelijkheid hun activiteit onder de aandacht te brengen. X>' Ui, r Hoe werkt het? De invoer in Texelagenda.nl vorm de al de basis voor de agenda's van de Texelse Courant en de Vakan tiekrant. Deze agendapunten wor den nu direct gebruikt voor de sms-service. In twee sms'jes krijgt de gebruiker datum, tijd, locatie en prijs te horen. Een tweede sms beschrijft de activiteit. De dienst kost 0,30 per sms. In totaal worden texel cultuur naar 3010 voor een cultuurtip texel nutuur naar 3010 voor een natuurtip texel familie naar 3010 voor gezinsactiviteit texel strand naar 3010 voor een strandtip texel sport naar 3010 voor een sportieve tip texel weer naar 3010 voor het actuele weer texel bios naar 3010 voor het bioscoopprogramma De zogeheten 'tip van de dag' is uitsluitend een activiteit die plaatsvindt na het versturen van een sms. Hiermee wordt voorkomen dat een activi teit al geweest is, of gestart is op het moment dat de gebruiker een sms ontvangt. Meer informatie over de sms-service is via Mediabureau Lan geveld 8c de Rooy te verkrijgen; Spinbaan 6, 0222-362600, info@lenr.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12