Klifhanger heeft juiste formule al gevonden TB<BAGBCA.NL TEXELSE 2 COURANT TESO DONDERDAG 4 JUNI 2009 Bezoekers konden letterlijk een duik 'de Natte Conservatieplek', een kunstuiting van Piet Vos. troio* Joop fiommsrs 'Mannetje' van Philippe Testa, een metershoog kunstwerk van sloophout. In een uiterst gemoedelijke sfeer hebben honderden belangstel lenden afgelopen Pinksterweek end een bezoek aan de kunst manifestatie Klifhanger gebracht. Hoewel het pas de tweede editie betreft, lijkt de organisatie de juiste formule al te hebben gevonden. Klifhanger zorgde dne dagen lang voor een gezellige reuring in Den Hoorn, waar talloze vormen en uitingen van kunst te zien waren. In tegenstelling tot de eerste editie, twee jaar geleden, betrof het met alleen beeldende kunst. Om een zo divers mogelijke manifestatie op te zetten, had de organisatie ook gekozen voor toneel, muziek en rondleidingen langs markante pun ten en kunstwerken in en rond het dorp. Dankzij de passie van kun stenaar Willem Broens, die kunst en voetbal dichterbij elkaar wilde brengen, was er zelfs een voetbal wedstrijd. Daarbij speelden jeugd- teams van ZDH en SG-Rot Weiss Hillen uit Duitsland tegen elkaar. De gasten speelden in hun eigen tenue, de Hoornders in shirts met op de voorkant typische kreten uit de voetballerij ('Pas op voor bui tenspel', 'Probeer directer te spe len') en op de achterkant teksten uit de filosofie en (jeugd)literatuur die tot nadenken stemmen. 'Het is een ode aan het lezen', legde Broens uit. Hij slaagde in zijn opzet, want de voetballers - tussen de 11 en 13 jaar oud - begonnen direct nieuwsgierig elkaar shirts te bekij ken en besloten in een enkel geval zelfs een shirt voor een laatkomer te reserveren omdat de betreffende tekst zo goed bij hem of haar pas te. Ook bij de toeschouwers, van wie sommigen zelden of nooit op een voetbalveld waren geweest, werd het initiatief goed ontvangen. Hoewel niet direct dc opzet, zorg de de wedstrijd ervoor dat een grotere groep belangstellenden bij Klifhanger werd betrokken. Daar droeg ook kunstenaar Elsan Dijk graaf aan bij. Zij ging in de weken voorafgaand aan de manifestatie met leerlingen van de Jan Drijver- school aan de slag. Dat resulteerde in een project waarin de wind cen- Willem Broens (de man met de pet) schonk de ZDH-jeugd bijzondere voetbalshirts. traal stond en waarvan de resulta ten op het terrein rond de school te zien waren. 'Dat was een groot succes. De kinderen waren erg trots op wat ze hadden gemaakt en lieten het graag aan iedereen zien', vertelt Nettie van den Brake, voor zitter van de organisatie. 'Over twee jaar willen we graag wéér iets met de jeugd doen. Het zou leuk zijn als er ook weer iets met sport te combineren valt, maar dat is afwachten. We kunnen dat wel als wens neerleggen, maar we zijn afhankelijk van de ideeën van de ters, zowel aan de boven- als de onderkant. Sommige kunstenaars hadden prachtige plannen inge diend, waarna de uitwerking flink tegenviel.' Een uitschieter in posi tieve zin vonden velen het kunst werk van Hoornder Marjan Hoger- heijde. Zij maakte in haar eigen schuur aan de Diek een prachtig uitgelichte installatie van wagen wielen, waarin allerlei verwijzingen naar het vroegere gebruik van het gebouw waren verwerkt. 'Marjan houdt absoluut niet van poeha. We hebben haar moeten overhalen om Elsan Dijkgraaf werkte met leerlingen kunstwerken. kunstenaars.' Van den Brake kijkt 'met veel genoegen en een tevreden gevoel' op het weekend terug. 'De mensen vonden het overwegend leuk. En sommige Hoornders speelden op het evenement in door zelf hun tuin open te stellen of aan de weg te gaan zitten om hun eigen schilde rijen te verkopen. Daaraan kun je zien dat het leeft, ook in het dorp zelf.' Dat wil niet zeggen dat alles geheel naar wens verliep. 'Wat het niveau betreft, waren er duidelijk uitschie- van de Jan Drijverschool aan diverse mee te doen, want ze vroeg zich af of ze wel tussen al die kunstenaars paste. We wisten wel dat ze mooie dingen kon maken, maar dit over trof onze stoutste verwachtingen. En onder de bezoekers was het ook echt the talk of the town.' Niet alle kunstenaars waren erin geslaagd een even duidelijke band met de locatie te leggen. 'Het was de bedoeling dat het kunstwerk speciaal gemaakt was voor de plek waar het stond, maar er waren kunstenaars die gewoon wat bestaand werk hadden neergezet. Dat is niet de bedoeling en daar gaan we het nog over hebben. Alle deelnemers krijgen binnenkort een brief waarin we naar hun mening en eventuele verbeteringen vragen. Daar voegen we later aan toe wat wij ervan vinden. Resultaat kan zijn dat we de volgende keer een duidelijker plan vragen. Maar ook dat we zo iemand niet meer vragen.' De orga nisatie verkeert in de luxe kritisch te kunnen zijn. 'Ons festival begint al aardig bekend te worden. De uitno diging die we de ons bekende kun stenaars verstuurd hadden, is op het prikbord van één van de kunstaca demies terecht gekomen. En veel deelnemers hebben nu al gevraagd of ze volgende keer weer mogen meedoen.' Van den Brake constateert trots dat Klifhanger 'de juiste formule' al heeft gevonden. 'Maar we gaan hard wer ken aan kwaliteitsverbetering. Soms heel praktisch. Veel locaties waren slecht toegankelijk voor gehandi capten. Daar hebben te weinig bij stilgestaan en dat moeten we ons aanrekenen. Verder hebben we nog geen concrete plannen, al is er wel een suggestie gedaan om meer muziek op te nemen, ook op straat. We willen als manifestatie graag nog een beetje groeien. Maar op beschei den schaal, op de maat van Den Hoorn.' Overigens is Klifhanger nog niet helemaal afgelopen. De huiska mers, schuren en tuinen zijn welis waar ontruimd, maar de werken op de meeste buitenlocaties blijven nog tot eind juni staan. Ook ver zorgt Maarten 't Hart nog diverse rondleidingen. De toneelvoorstelling Doggers Bankroet - van schrijver Djurre Teenstra en opgevoerd door een Texels gezelschap rond Klif 12- eigenaar Cor van Heerwaarden -, die afgelopen weekend tweemaal te zien was, wordt zondag 28 juni herhaald (aanvang 12.00 uur). Voor meer informatie staat Joop Rommets 'Doggers Bankroet', een toneelvoorstelling overeen arme visser en een bijzondere kruising tussen vissen en zeemeerminnen, is op 28 juni nogmaals te zien. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die deze week met de Texelse Courant wordt ver spreid en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texe- lagenda.nl. Donderdag 4 juni: In en rond Den Hoorn wordt nog tot het einde van deze maand de kunst manifestatie Klifhanger gehouden. Zie www.klifhanger.nl. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2. - per persoon. Inlichtingen. Veronica van Beek, tel. 06 28787820. Cinema Texel vertoont Night at the Museum 2 (18.45), Angels Demons (21.15), Terminator Salvation (19.00) en een 'mystery movie' (21.45). Vrijdag 5 juni: In Bloem en Bos nabij Den Burg wordt een meditatieweekend gehou den. Voor informatie en aanmeldin gen: Inge Stevenson, tel. 06 29028573. In De Kiekendief op vakantiepark De Krim begint om 20.30 uur een avond over het gemeentelijke project Ruim te voor Economie. In café De Pilaar in Den Burg begint om 21.00 uur een cafequiz. Deelne mers dienen op tijd aanwezig te zijn. Deelname is gratis. In verschillende cafés in De Koog is vanaf 22.00 uur live muziek te horen. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Monsters vs. Aliens in een driedimensionale ver sie (13.45), Coraline 3D (16.15), Night at the Museum 2 (13.30, 18.45), Angels Demons (15.45, 21.15) en Terminator Salvation (19.00, 21.45). Zaterdag 6 juni: Op speelweide 't Vierkante Stuk aan de Ploegelanderweg in de Dennen wordt vandaag en morgen het Tevo- ko Buitentoemooi voor volleyballers gehouden. Op het voetbalveld in Den Hoorn begint om 10.00 uur het jaarlijkse ZDH-toernooi. In hotel De Lindeboom begint om 10.30 uur een excursie door histo- nsch Den Burg, verzorgd door Gelein Jansen. Deelname kost €7,- (incl. koffie en appelgebak). In het clubhuis van de MAB in Eier- land begint om 15.00 uur een reünie voor iedereen die tussen 1984 en 1989 bij de motorcrossafdeling betrokken was. Ruim 80 leerlingen van 4 tot 11 jaar laten zien wat ze hebben geleerd tij dens de danslessen bij Artex Kun- stenschool Texel. Locaties zijn de voorspeelruimte en de danszaal van de school (Schilderend, Den Burg). Aanvang 15.30 uur. Entree gratis. Om 20.00 uur begint in restaurant Bosch en Zee bij De Koog een 501 - dartstoernooi. Deelname gratis. Er wordt gespeeld om een fles Jutter- tje. In café De Compagnie in Oudeschild begint om 22.00 uur een party van Salsa Texel. De toegang is gratis. In verschillende cafés in De Koog is vanaf 22.00 uur live muziek te horen. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Coraline 3D (16.15), Night at the Museum 2 (13.30, 18.45), Angels Demons (15.45, 21.15) en Terminator Salvati on (19.00,21.45). Zondag 7 juni: Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. Op speelweide 't Vierkante Stuk aan de Ploegelanderweg in de Dennen wordt vandaag de laatste dag van het Buitentoemooi volleybalvereni ging Tevoko gehouden. Bij dorpshuis De Bijenkorf gaat om 14.00 uur een 5 kilometer lange wandeltocht in en rond Oosterend van start. Deelname kost €2,50. De opbrengst is voor een kunstgrasveld voor de jeugd. Restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van jazzgroep Blue Voice. De toegang is gratis. Inge Stevenson (tel. 06 29028573) verzorgt van 20.00 tot 22.00 uur een meditatieavond, waarin wordt inge gaan op het bevorderen van vitali teit. Locatie is de praktijk achter Brink 28 in De Koog. Cinema Texel Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Coraline 3D (16.15), Night at the Museum 2 (13.30), Angels Demons (15.45, 20.00) en Termina tor Salvation (20.30). Maandag 8 juni: Aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Vanaf 17.30 uur kan vanuit schiet sportcentrum Odysseus in Den Burg worden gestart voor de Avondvier daagse. Deelname kost €4,50. 19.30. Bridgeclub Groot Slem houdt vanaf 19.30 uur een vrije bndgedrive in dorpshuis De Hof in De Koog. Aan vang 19.30 uur, deelname kost €2,50 per persoon. Schaakclub En Passant houdt een inloopavond in café De Twaalf Balc- ken aan de Weverstraat in Den Burg. Aanvang 20.30 uur. ledereen is wel kom. Cinema Texel vertoont Angels Demons (20.00) en Terminator Sal vation (20.30)/ Dinsdag 9 juni: Van 14.00 tot 16.30 uur is er markt bij het Maartenhuis aan de Ruyslaan in De Koog. Verkoop van eigenge maakte en -geteelde producten, rondleidingen, presentaties en cafe- terras. De Vereniging Borstvoeding Natuur lijk houdt een bijeenkomst ten huize van Rachel Kruk. Aanmelden via vbn@texel.com of 322734. Op het wielerparcours op sport park-Zuid in Den Burg gaat om 19.00 uur een criterium van start. Deelname vanaf 10 jaar, valhelm verplicht. Meer informatie op www. wvtexel.nl Bewonersvereniging Texel houdt voor leden van 19.00 tot 21.00 uur inloopavond in het gebouw van Starkenburgh aan de Drijverstraat. Volwassen leerlingen van Artex Kun- stenschool Texel spelen voor publiek. Dat gebeurt in de voorspeelruimte van de school (Wilhelminalaan, Den Burg). Aanvang 19.00 uur. In hotel Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over energiezuinig verwarmen (lage temperatuur ver warming). De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Coraline 3D (16.15), Night at the Museum 2 (13.30), Angels Demons (15.45, 20.00) en Terminator Salvation (20 30). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. Auto mobilisten moeten soms rekening houden met wachttijden van een half uur: vrijdag op Texel van 9.00 tot 12.00 uur en in Den Helder van 11.00 tot 17.00 uur en zondag op Texel van 16.00 tot 18.00 uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur van uit Den Helder en 13 30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Meer informatie over de veerdienst is- te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2