TEXELSE 9 COURANT 'Heerlijk vind ik dat: hier wordt geleefd' Hagepreek bij De Hal Alle reddingboten rukken uit DONDERDAG 4 JUNI 2009 Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Pauline Folkerts, direc teur van Artex Kunstenschool Texel, een week lang een weblog bij. Over een feestelijke dans- middag, luilakgeluiden, een waardige dame en het menu voor de komende dagen. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Aanstaand weekend (6 juni) hebben we een feestelijke dans- middag gepland voor onze jongste 80 dansers. Daar moeten we nog het nodige voor doen. Verder heb ben we vandaag zo'n 100 jeugdige dansleerlingen (vanaf 11 jaar) een mail en brief gestuurd over het rei len en zeilen van hun optreden tij dens de Ronde om Texel. Ze staan in het voorprogramma van Jan Smit! Ook staat er nog een voor speelavond voor volwassenen op het programma, een optreden van het Popkoor tijdens Midzomer schans, optredens van onze pop- schoolbandjes en de samenspel- weken, waarin alle leerlingen de kans krijgen te musiceren met anderen. Ook aan de nieuwe web site wordt hard gewerkt, die kunt u eind juni bewonderen. Verder zijn we volop bezig met de voorberei dingen van ons jubileumjaar, dat afgesloten wordt met een spraak makende voorstelling met muziek, dans, theater en adembenemende decors: The Neverending Story. (Zaterdag) Om 4.30 uur kondigen zich de eerste luilakgeluiden met de nodi ge decibellen aan. Stadiontoeters weergalmen door de straten. Ik kijk op de klok en besef dat ik krap drie uur slaap genoten heb. Het was weer eens laat gisteravond. Met het besef dat we vandaag een drukke dag voor de boeg hebben, draai ik me om en neem me voor het geluid te negeren. De kinder tjes heb ik ingelicht dat ze lekker door moeten proberen te slapen en dat ze volgend jaar - als we niet zo'n drukke dag voor de boeg heb ben - misschien mee mogen doen met het verdrijven van de 'winter- spookjes'. We slapen weer wat in. Maar wat schetst mijn verbazing? Om 5.00 uur loopt de plaatselijke drumband, gevolgd door een handjevol ouders en kinderen, door de straten te tetteren. Geloof me; qua decibellen wint de drumband van de stadiontoeter. Wordt dit een traditie? Als het aan mij ligt niet. (Zondag) Op het moment dat we Den Hoorn willen verlaten, zie ik Roos Bakker (de dansdocent en coördi nator van Artex) als een waardige dame in de voortuin van haar ouderlijk huis poseren. Haar zwa ger geeft haar met de nodige pen seelstreken liefdevol vorm op zijn kleurrijke doek. En zoveel kleur past echt bij haar. Ik kan het met laten en maak terloops nog een echte moederkloek-opmerking: 'Roos, zit je er niet te koud bij? Met twee dansvoorstellingen voor de boeg moet je natuurlijk geen kou vatten.' Fijn haar zo ontspannen te zien. Ze heeft een bijzonder drukke en enerverende periode achter de rug. Ook had ze een ontsteking aan haar voet opgelopen, die gelukkig nu weer helende is. Een maand of twee geleden heb ik nog overwogen de dansvoorstelling dit jaar te cancelen. Uiteindelijk heb ben we ervoor gekozen de voor stelling in een andere vorm te gie ten. (Maandag) Vanavond heb ik eens gekeken wat ik allemaal op het menu heb voor de komende dagen, naast de voorbereidingen van de dansvoor stellingen. Dat varieert van een tweedaags seminar met zo'n 30 directeur-collega's van centra voor de Kunsten in Noord-Holland tot en met het maken van begrotingen voor enkele jubileumactiviteiten en het voorbereiden van de strategie vorming met het bestuur. Ik heb een start gemaakt met het vullen van de nieuwe website (staat nog niet online). Om een calculatie te kunnen maken hoeveel tijd dat gaat kosten, heb ik even zitten rekenen: in september starten wij maar liefst 70 cursussen en oplei dingen. Waann een eiland groot kan zijn! Het vullen van een website is altijd een hele klus, maar als het er eenmaal in staat, kun je er zo veel mee doen! Je kunt straks op de nieuwe site het aanbod filteren op leeftijd, discipline (muziek, dans, theater, beeldend), korte cursus of jaarcursus... noem maar op. (Dinsdag) Vandaag heb ik veel dingen weggewerkt. Te veel en saai om allemaal te vermelden. Rond een uur of 1112 komen doorgaans de eerste leerlingen het gebouw bin nen. Vanaf die tijd is Artex gevuld met een kakofonie van geluiden. Heerlijk vind ik dat, hier wordt geleefd. Vanaf die tijd steekt ook regelmatig een docent even zijn hoofd om de hoek. Tussen twee lessen door wordt snel even bijge praat. En ook al is er elders in het gebouw een mooie kantoorruimte vrijgekomen, ik blijf zitten waar ik zit. Midden tussen de leerlingen en docenten in. Loop vooral binnen en praat me bij, is het devies! Zo blijf ik goed op de hoogte van wat er speelt (én wat er gespeeld wordt). De week van... P.P. Kooiman P.P. Kooiman is de volgende blog- ger in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van het wereldkampioenschap wind surfen, dat komende week bij paal 17 wordt gehouden. Panorama Wederom ligt b en w dwars bij het verbeteren van het aanzien van de Hogeberg door een streep te halen door plannen voor een boerderij woning op de plaats van jeugdher berg Panorama. De eigenaren hebben op basis van afspraken met de gemeente teke ningen laten maken voor in het landschap passende bebouwing. Om onduidelijke redenen heeft b en w besloten deze afspraken niet na te komen. De gemeente Texel is geen betrouwbare partner geble ken als het gaat om het nakomen van afspraken en is daarmee het grootste struikelblok bij het in stand houden van de eilandeconomie en werkgelegenheid. Regelgeving wordt aangepast aan de stemming van de dag, afspra ken worden eenvoudig terugge draaid en persoonlijke opvattingen van 'bestuurders' zijn doorslagge vend bij besluitvorming. Van consi stent beleid is geen sprake. Mede werking van de gemeente voor goede plannen is daardoor een loterij geworden. Als burgers het niet eens zijn met een beslissing kunnen ze naar de Rechtbank, hetgeen naast tijdver lies en ergernis veel geld kost. Dit komt de gemeente goed uit omdat veel burgers daardoor afhaken. Voor de gemeente maken de pro cedurekosten niets uit, deze wor den betaald uit de algemene mid delen, ofwel de burger betaalt de rekening. In plaats van in overleg een oplos sing na te streven kiest b en w vaak hooghartig voor de conflict strategie; het voeren van onzinnige procedures, zelfs als de burger in kwestie al is overleden. Het gevoel van machteloosheid is mij intussen bekend en ik kan mee voelen met Texelaars die niet net jes zijn behandeld. Mijn vrouw, eigenaresse van bouwvallen op de Hogeberg, is al vanaf 1997 bezig ontsierende schuren op de Hoge berg te vervangen voor een in het landschap passende stolp. Kortge leden kreeg ze per abuis een ver keerd geadresseerde brief waarin b en w meedeelde dat eventueel volgend jaar een aanvraag voor een woning in behandeling kan worden genomen. De brief was bestemd voor Frans Visman die zich als enige raadslid druk heeft gemaakt over het feit dat wij geen zin meer hebben in nieuwe proce dures, en de wens van b en w zul len uitvoeren door de schuren maar te renoveren en te vergroten terwijl deze overbodig zijn. Dat het resul taat een monument van bestuurlij ke dwaasheid zal worden maakt de gemeente niets uit. Recent stond er een artikel in de TC over Texelaars die een fraaie stolp of mooie woning hadden gebouwd. De rode draad in het artikel was echter de ambtelijke tegenwerking. Ik heb me vaak afgevraagd wie of wat die ambte naren motiveert om steeds dwars te liggen. Het antwoord op deze vraag kwam per ongeluk boven tafel bij de Rechtbank in Alkmaar. Op de vraag welke regelgeving had u voor ogen om deze plannen tegen te houden? van de recht bankpresident aan ambtenaar Wit te, antwoordde Witte uhu uhu uhu, ja dat weet ik niet precies, ik ben ook maar gestuurd.' Dat b en w ook deze rechtszaak verloor was duidelijk, maar het werd pas schaamteloos toen men in beroep ging bij de Raad van State die vervolgens bevestigde dat de gemeente Texel inderdaad regelgeving verzon om burgers te dwarsbomen. Je zou dan minimaal een publiekelijk excuus verwach ten van een goed bestuurder, maar daar ligt nu juist het probleem. Ik had al zo'n vermoeden dat de betrokken ambtenaar beter bij de plantsoenendienst kan gaan schof felen, maar dat b en w zich bewust schuldig maken aan machtsmis bruik verwonderde mij toch. In dit licht is het niet te begrijpen dat deze burgemeester is geëerd met een lintje. Hoe nu verder met deze incompe tente 'bestuurders en raadsleden' is aan de Texelaar die volgend jaar weer zijn stem mag uitbrengen op partijen die vrijwel allemaal sprook jes vertellen en hun beloften niet nakomen. Niet voor niets zijn bestuurders gezakt naar de laatste plaats op de schaal van betrouw baarheid. Het zou mooi zijn als raadsleden voor de verandering eens vertellen wat ze de afgelopen periode heb ben bereikt voor hun kiezers en dan bedoel ik niet het 'kwijtraken' van miljoenen, het realiseren van megalomane bouwwerken (met overkantse aannemers), het exor bitant verhogen van belastingen of het monddood maken van collega raadsleden (wat overigens ave rechts werkt). Voorlopig ziet het er in de peiling naar uit dat alleen Visman, Poster en de SP overblijven. Wellicht ziet de toekomst van Texel er dan toch nog een beetje zonnig uit als de Texelaar volgend jaar verstandig stemt. En wat betreft Panorama; Kruger en Witte doen er verstandig aan contact op te nemen met Vluchte lingenwerk Nederland die per abuis teveel opvangcentra hebben geslo ten en naarstig op zoek zijn naar onderdak voor asielzoekers. Sjef Brugemann Maag Lever Darm Vrijwilligers van de Maag Lever Darm Stichting gaan van maandag 8 tot en met zaterdag 13 juni langs de deur om te collecteren. Het geld is bestemd voor onderzoek naar slokdarmkanker en voorlichting erover. De doopsgezinde gemeente hield zondagochtend een hagepreek op het land bij boerderij De Hal van Jacob en Marga Keijser. De dienst in de open lucht werd goed bezocht. De bezoekers had den zelf stoelen meegenomen om te zitten. Na afloop deelde Willem 'Parel' Roeper ijs uit. Dominee Hans Marseille leidde de dienst, accordeonist Jan Bakker uit De Waal zorgde voor de muziek. Hagepreken ontstonden in de zestiende eeuw. Het was voor destijds verboden kerkgenoot schappen een manier om in het geheim diensten te kunnen hou den. (Foto Jeroen van Hattum) De KNRM is afgelopen week end meerdere malen uitgeva ren om hulp te bieden op zee. Zaterdagmiddag zijn alle Texel se reddingboten tegelijkertijd uitgevaren. De Francine Kroe- sen is uitgevaren voor een vastgelopen zeiljacht, de Meer val en de Beursplein 5 boden hulp aan een kitesurfer in pro blemen. De Francine Kroesen was vrij snel ter plaatse. Het jacht lag op het randje van de zandbank en was dus snel weer los. Omdat de zei ler meldde dat de golven hem ruw op de zandbank duwden, inspecteerde de KNRM het jacht op eventuele schade en testte ook de voortstuwing. Nadat alles in orde bleek, is het zeiljacht op eigen kracht verder gevaren naar de haven van Oudeschild. Vol gens de ervaren zeiler zat hij nog aan de goede kant van de beton ning en moest er volgens zijn zeekaart nog voldoende water staan. Het laatste jaar is echter een ondiepe richel ontstaan die met afgaand tij en laag water nogal eens voor verrassingen kan zorgen. De Meerval en de Beursplein 5 hielpen een kitesurfer in de pro blemen. De kitesurfer was op het strand les aan het geven. De wind was schuin aflandig, waardoor de man de zee in werd getrokken. Hierop heeft hij de verbinding met zijn kite verbroken. De man kon op eigen kracht het strand berei ken. Strandgangers die het tafe reel zagen gebeuren, dachten dat de surfer nog aan zijn kite vast zat en sloegen alarm bij het Kust wacht Centrum. De reddingboten hebben gezocht naar de kite, die uiteindelijk door de Beursplein 5 werd gevonden en werd overge dragen aan de eigenaar. Zondagavond werd opnieuw alarm gegeven voor de redders van station Oudeschild. Nooroos- telijk van Oudeschild had motor kruiser Jette motorproblemen gekregen. De kruiser werd door de Francine Kroesen veilig de haven binnengesleept. (Foto Loon Vena/1 12Toxel.nO Invasie uit het warme zuiden Bankrekening 12.06.86.308 E-mail stichtingbroodnodlgOteiel.com Overal zie je ze fladderen: distel vlinders. Langs wegbermen, langs bloemrijke akkerranden, in het duin en zelfs over het strand zoeken duizenden grote oranje vlinders naar voedsel. Ze komen van ver: distelvlinders zijn trek- vlinders. Vanuit Afrika en Zuid- Europa komen ze ieder jaar kleur geven aan het Texelse landschap. Het ene jaar zijn het er meer dan het andere, maar in 2009 kunnen we gerust van een invasie spre ken. Vanuit het hele land worden er tienduizenden gemeld. Piet de Wolf telde langs een bloemrijke berm bij de waddendijk meer dan 300 exemplaren. Dat veel vlinders een lange reis achter de rug hebben, is sommi ge aan te zien: vaal, afgesleten, vaak met happen uit de vleugels. Letterlijk happen, want op die plaatsen heeft een vogel gepro beerd ze te pakken te krijgen. De vlinders die hier aankomen, krui pen in het vroege voorjaar in het zuiden uit hun pop. In goede jaren trekken ze massaal noord waarts. Bij ons leggen de vlinders dan eitjes. De naam 'distelvlinder 'is goed gekozen. Veel rupsen leven op deze plant en de vlin ders halen nectar uit de bloemen. Maar ze zoeken het ook in de bloemen van allerlei andere plan ten. in de natuur en ook in onze bloementuintjes. Als de herfst invalt, trekt de jonge generatie, die dus hier is geboren, vaak samen met de oude vlinders, weer naar het zuiden De invasie van dit moment wordt door veel vlinderaars gevolgd. Op internet (waarneming.nl en de site van de Vlinderstichting) is precies te volgen waar en wan neer de meeste vlinders gezien zijn. Het is voer voor de weten schap. Maar ze zijn vooral een lust voor het oog. Begeleiding bij zwangerschap Omring Servicepakket en Cursus sen organiseert in samenwerking met Jeugdgezondheidszorg en docenten Henriètte Timmermans (fysiotherapeute) en Marielle Glorie (yogadocent) de cursus Zwanger schapsbegeleiding. Deze bestaat uit vijftien bijeenkomsten van anderhalf uur. De eerste is woens dag 1 juli (aanvang 19.30 uur) en wordt gehouden in het wijkgebouw van de thuiszorg aan de Schoon oordsingel in Den Burg. De cursus is bedoeld om aan staande moeders ontspannen en met vertrouwen de bevalling tege moet te laten zien. Tijdens de cur sus worden drie thema's behan deld: ontspanning, verandering en kracht. Gastsprekers geven infor matie over hoe een bevalling in het ziekenhuis verloopt, ingrepen tij dens de bevalling, borstvoeding en de jeugdgezondheidszorg. Verder knjgen de deelnemers informatie over de lichamelijke veranderingen tijdens de zwangerschap, de beval ling en de periode erna. Ook leren vrouwen van alles over goede beheersing van buik- en bekken- bodemspieren, lichaamshouding, ademhalingstechnieken, perstech nieken en ontspanningsoefenin gen. Deelname kost €90,-; leden van het Servicepakket van Omring betalen €75,-. Voor meer informa tie of aanmelding: Gezondheids- wijzer van Omring, tel. 0223- 650135, e-mail servicepakettencursussen@omring .nl en www.omring.nl. Midzomerschans zoekt prikpaaltjes Voor het afzetten van delen van het festivalterrein en het afbakenen van de benodigde parkeerruimte is de organisatie van de Midzomer schans op zoek naar prikpaaltjes. Het festival vindt plaats op voor malig fort de Schans, waarvan de wallen op onverwachte plaatsen plotseling steil aflopen naar het water. De afzettingen dienen om bezoekers hierop attent te maken en persoonlijke ongelukken te voorkomen. Wie enkele tientallen prikpaaltjes voor dit doel beschik baar wil stellen, kan contact opne men met de organisatie via info@midzomerschans.nl of tel. 329723. Het festival vindt plaats op zaterdag 20 en zondag 21 juni., het opbouwen van het terrein begint in de week daarvoor. Klezmaran in Hoornder kerk In het kerkje van Den Hoorn speelt zaterdag 13 juni de Noordhollandse klezmergroep Klezmaran. Klezmer is dansmuziek voor fees ten en partijen, die haar wortels heeft in de Oost-Europese Joodse traditie. Op vaak zeer emotionele melodieën verhalen de liederen over gebeurtenissen in het dage lijks leven. De Joodse muziek staat sinds de jaren zeventig opnieuw in de belangstelling. Klezmaran bestaat uit drie zange ressen en zeven muzikanten en staat onder leiding van Noor Hartsuijker. Het concert begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Voorspeelavond op kunstenschool Artex Kunstenschool Texel houdt dinsdag 9 juni een voorspeel avond, verzorgd door volwassen cursisten. De bijeenkomst vindt plaats in de Voorspeelruimte van de school, begint om 19.00 uur en wordt gepresenteerd door Lida Wels. De toegang is gratis. Op het programma staat een optre den van de groep Wereldmuziek en er wordt een presentatie gehouden op de doedelzak. Daarnaast wor den klassieke stukken ten gehore gebracht op onder meer piano, harp en dwarsfluit. De samenspel- groepen voor mensen met een verstandelijke beperking zullen ook hun kunsten ten gehore brengen, ledereen is welkom.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9