TEXaAGBCA.NL Vruchtbaarheidsgodin terug naar huis texelsiT^cou rant TEXELSE 2 COURANT Nilsson nu wel op Sommeltjespop TES O DINSDAG 9 JUNI 2009 Het Hoornder kerkje is tot en met half september iedere donderdag van 14.00 tot 16.00 open voor bezichtiging. Vrijwilligers heten de bezoekers welkom en vertellen wetenswaardigheden over het his torisch gebouw. Wad zou 'T in Rondetent De Texelse band Wat zou 'T speelt donderdag van 20.00 tot 21.30 uur in de feesttent van de Ronde om Texel. Hoornder kerk ter bezichtiging De organisatie kreeg vorig jaar nog het verwilt dat het festival meer Sommeltjesrock dan Sommeltjespop was. -Foto arcnef 7e.Ccw Vorig jaar moesten ze nog ter elfder ure afbericht doen, omdat zangeres Marieke Eelman onvol doende hersteld was van de geboorte van haar tweede kind. Maar zaterdag 4 juli zijn de leden van Nilsson alsnog te zien op Sommeltjespop. Ze vormen de hoofdact van het Waalder festi val, dat opnieuw een sterke bezetting kent. Hoewel ze zelf het voorbehoud hadden gemaakt dat de gezond heid van de zangeres en haar baby voorop stond, was het vorig jaar voor velen toch een teleurstelling dat Nilsson niet kwam. De band rond oud-Texelaars Marieke Eel man, Pinie Marinus, Wilco Witte, Oscar Bremer en Jan-Jacob Zegel zou in De Waal een eenmalige ren tree vieren. Nilsson maakte ooit landelijk furore met alom geroemde CD's en bejubelde live-optredens. maar stopte in 2001 toen de 'grote doorbraak' uitbleef. Nadat het optreden in De Waal niet kon door gaan, kwam het twee maanden later alsnog tot een reünie, op het Utrecht Uitfeest. 'Maar toen al beloofden ze dat ze dit jaar wél op Sommeltjespop zouden spelen en die belofte komen ze na. Ik vind het geweldig. Veel Texelaars zullen hier naar uitkijken', meent Jeroen Schoo, lid van de organisatie van Sommeltjespop. Nilsson betreedt om 23.00 uur als laatste van acht bands het podium. Het festival ziet er gevarieerder uit dan ooit. Schoo: 'Vorig jaar kregen we nog te horen dat het meer Sommeltjesrock dan Sommeltjes pop was en dat verwijt was eigen lijk wel terecht. Maar nu hebben we ook pop, reggae en folk en zelfs ska en hiphop. En we hebben een grotere inbreng van vrouwelijke muzikanten.' Eén van de blikvangers vormt net als vorig jaar King Jack, waarvan de bassist en de toetsenist ook in de begeleidingsband van rockster Anouk spelen. Trots is de organisa tie eveneens op de komst van Storybox, een groep die pop en rock combineert met folk en coun try. 'Een beetje a la The Jayhawks. Die band gaat het helemaal maken', voorspelt Schoo. Ook de andere bands - Engo, Hoover en A day's work - behoren inmiddels tot de landelijke 'subtop', bestaand uit bands die met enige regelmaat op de radio te horen zijn en optreden in zalen als het Patronaat, Tivoli en Paradiso. De Texelse inbreng komt van Schafer en Whatever. Sommeltjespop wordt net als voor gaande jaren gehouden op het terrein tegenover dorpshuis De Wielewaal en duurt van 14.00 uur tot circa middernacht. De toegang is wederom gratis. De formatie die nu zo'n twee jaar optreedt, is samengesteld uit Ad Harman (zanger), Bart Ruijssenaars (drum), Peter Bongaards (gitaar), Jan Siem Dros (toetsen), Rutgert Oosterhuis (basgitaar) en Ronald van Bommel (techniek). Allemaal ondernemers met een eigen bedrijf, die zo nu en dan tijd hebben voor een optreden en daar dan ook zichtbaar van genieten. Op het repertoire staan nummers van Guus Meeuwes, De Dijk, Tom Jones, Toontje Lager en anderen, muziek die op geheel eigen wijze en met passie ten gehore worden gebracht. Sterke troef is het stem geluid van van zanger Ad Harman. Sinds enige tijd schrijven ze ook zelf muziek, nummers die donder dag ten gehore wordt gebracht. Om 21.30 uur maken ze plaats voor de Booming Piano's, twee pianisten die elkaar afwisselen. De entree is gratis. Salsaparty Salsa Texel houdt zaterdag 4 juli een salsa-party in café De Com pagnie op de jachthaven bij Oude schild Deze begint om 22.00 uur, de toegang is vrij. In één van de stallen van hoeve dag een bijzonder beeld te zien Novalis bij Den Hoorn is sinds vrij- Een metersgrote creatie, gemaakt Compassie Ik zat nog niet in de kleine twee deklas coupé of ze begon al te praten. 'Je gaat een weekendje wandelen? Nee, ik zie het al, daan/oor heb je niet de goeie schoenen aan. Ik ga trouwens ook niet wandelen. Ben vanmor gen al om acht uur in Zwolle ingestapt, heb al mijn tijd nodig vandaag en dan rijd ik Heerhugo- waard voorbij. Ik zat zo in mijn boek dat ik al drie haltes te ver was, maar gelukkig kon hier in Den Helder zo van het ene perron naar het andere. Dat scheelt toch weer een half uur. Zie je mijn hond? Keurig op een handdoek. Ja, ik moest voor hem, eigenlijk is het een haar, ook een kaartje kopen. Drie euro, wat vind je daarvan Ik ben op weg naar Heerhugowaard om mijn zus op te zoeken. Wat zeg ik, opzoeken? Zoeken! Ik weet niet eens of ze daar nog woont en of ze nog leeft. Dertig jaar terug heeft ze me een streek geleverd en heb ik het contact rigoureus verbroken. Nooit-meer-contact-gehad. Ik ben nu vijfenzeventig en zij zal dan negenenzeventig zijn. Geen kinderen en haar man, dat weet ik toevallig, is al overleden. Ze moet erg eenzaam zijn. Ik liep er al een tijdje over te denken, dat ik mis schien toch eens over dat oude zeer heen moet stappen en nu zette ik gisteravond na het tennis sen, ja dat doe ik nog steeds, even de tv aan en net was daar de dalai lama nog even aan het woord We moeten meer leven met compassie, zei hij. En ik dacht, ja, daar mankeert het mij toch wel een beetje aan. Ik moet naar mijn zuster. Ik ben vanmor gen meteen in de trein gestapt. Ga maar beginnen bij het bejaar denhuis. Hopelijk heb ik geluk en vind ik haar. En ja, dan maar afwachten hoe het loopt. En leeft ze niet meer, maar ik heb goeie hoop, ze was altijd een taaie, nou dan heb ik in ieder geval toch een stukje compassie gevonden, waar ik het voor mezelf dan maar mee moet doen. Is dit station Heerhu gowaard? Nou, kom op Sita, erop af. Wens me even geluk van piepschuim, pur en metaal, hangt met een ingenieuze con structie aan de nok en verbeeldt de Germaanse godin Freya, gezeten op een strijdwagen, voortgetrok ken door boskatten. Eronder staat een linde, met daaromheen in de aarde - ook in piepschuim - namen als Venus, Isis, Maya en Demeter. 'Net als Freya zijn dat allemaal vruchtbaarheidsgodinnen, uit ver schillende culturen', vertelt Piet Vos, de maker van het beeld. Freya, de moedergodin van de Germanen, is een intrigerende figuur. Ze was lieflijk en mooi en stond daarmee symbool voor de liefde en het nieuwe leven. Maar bij tijd en wijle toonde ze ook haar machtswellust, waarbij ze zich zonder vrees in de strijd gooide. Ze werd daarbij niet alleen geholpen door haar strijdkatten, maar ook door een kleed van haviksveren, waarmee ze zich onzichtbaar kon maken. Tegelijkertijd was ze nogal hebzuchtig. Het halssnoer waar mee ze altijd staat afgebeeld, behoorde oorspronkelijk toe aan de Brinsmgamen. vier nogal onoog lijke dwergen. Freya kon het sier raad krijgen, maar moest daarvoor in ruil met elk van de dwergen één nacht het bed delen. 'Het was met tegenzin, maar ze zette zich over haar afkeer heen. Het schijnt dat die dwergen toch wel wat in hun mars hadden en dat het avontuur haar met is tegengevallen', lacht Vos. Volgens de kunstenaar heeft hij een ode aan de vrouw willen bren gen. Daarbij heeft hij een aanklacht willen indienen tegen de eenken nigheid van de verschillende gods diensten. 'In de aarde rondom de lindeboom staat ook: heb je de liefde niet, dan heb je niets. Daar mee heb ik willen uitdrukken dat als je in dogmatiek vervalt, de lief de sneuvelt.' Het kunstwerk hing oorspronkelijk in een oud kerkje in het Westfriese Oosthuizen. 'Maar ik vond dat Fre ya terug naar huis moest. Volgens de mythe heeft ze Textland. of te wel Texel, geschapen. Dat verhaal is nog eens verteld met Doolland, de voorstelling die tien jaar gele den onder leiding van Rob Valken burg op de Hoge Berg werd opge voerd en waaraan ik ook nog heb meegewerkt. Op zoek naar een geschikte locatie, kwam ik op Novalis terecht. Die plek past hele maal bij Freya. Hier wordt biolo- gisch-dynamisch gewerkt en het keurmerk dat dat garandeert heet Demeter We hebben haar er op vnjdag heengebracht, de dag die naar Freya is vernoemd.' Het kunstwerk is nog de hele maand (tot het einde van de mani festatie Klifhanger) in de boerderij aan de Hoornderweg te zien. Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die afgelopen week met de Texelse Courant werd verspreid en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 9 juni: In restaurant Het Vierspan aan de Gra venstraat in Den Burg is van 17.00 tot 21.00 uur een hanng party. Enk Pekel en Martin Zeeman delen de eerste nieuwe haringen uit. Op de wielerbaan op Sportpark Zuid in Den Burg begint om19.00 uur een criteri um. Deelname vanaf 10 jaar, valhelm verplicht. Zie ook www.wvtexel.nl, Bewonersvereniging Texel houdt voor leden van 19.00 tot 21 00 uur inloop avond in het gebouw van Starkenburgh aan de Drijverstraat in Den Burg. Artex Kunstenschool Texel houdt een voorspeelavond, verzorgd door volwas sen cursisten. Locatie is de voorspeel ruimte, aanvang 19.00 uur. Entree gratis. In hotel Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over energiezuinig verwarmen Gage temperatuur verwarming). De toe gang is gratis. Cinema Texel vertoont Monsters vs. Aliens in een driedimensionale versie (13.45), Coralme 3D (16.15), Night at the Museum 2 (13.30), Angels Demons (15.45, 20.00) en Terminator Salvation (20.30). Woensdag 10 juni: Bij paal 17 worden diverse voorrondes van het WK windsurfen en catamaranra ces gehouden. Vanaf 1600 uur is het Zeilerscafé geopend, waar om 19.00 uur DJ Trappatoni draait Bndgeclub Alert houdt een vnje bridge drive in dorpshuis De Bijenkorf in Den Burg Aanmelden aan de zaal om 19.30 uur. Inlichtingen bij Anja Koot (tel. 318705) en Jean Vaillant (0653492321). In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstu die. In de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg wordt van 20.00 tot 22.00 uur een inlooples Argentijnse tango gehou den Danservaring niet vereist. Danspart ner niet noodzakelijk. Toegang €5.-. Donderdag 11 juni: Inge Stevenson (tel. 06 29028573) organi seert een feestdag voor kinderloze vrou wen. Deelname kost €75,-, inclusief lunch. Het Hoomder kerkje is van 14.00 tot 16.00 open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over de historie. Om 17.30 uur kan bij schietsportvereni ging Odysseus in Den Burg worden gestart voor de slotetappe van de Avond vierdaagse. De kraamafdeling van het Gemini Zieken huis in Den Helder houdt een voorlich tingsavond voor zwangeren en partners. Aanvang 19.00 uur. Deelname is gratis, aanmelding vooraf is noodzakelijk. Dit kan op werkdagen, tijdens kantooruren, via 0223-696346 of psb@gemim-zieken- huis.nl. In dorpshuis De Hof aan de Nikadel in De Koog begint om 19 30 uur een opien bndgednve. Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen: Veronica van Beek, tel. 06 28787820. Bij paal 17 worden diverse surf- en zeil wedstrijden gehouden, In de feesttent is 's avonds een muziekprogramma met diverse bekende artiesten. Entree gratis In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdnve. ledereen is welkom. Vrijdag 12 juni: Van 14.00 tot 17.00 uur wordt in het Zee manskerkje in Oudeschild een kleine rommeltjesmarkt gehouden Met verkoop van handwerk, rondleidingen en koffie. Bij paal 17 worden diverse surf- en zeil- wedstnjden gehouden In de feesttent is 's avonds een muziekprogramma met diverse bekende artiesten. Entree gratis. Jongeren van 10 tot 18 jaar zijn voor het laatst voor de zomer welkom in Time Out. Het jongerencentrum in Den Burg is open van 20.00 tot 24.00 uur. TESO zet vrijdag, zondag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automobilisten moeten soms rekening houden met wachttijden van een half uur vrijdag op Texel van 9.00 tot 12.00 uur en in Den Helder van 13.00 tot 17.00 uur en zondag op Texel van 12.00 tot 16.00 uur. Meer informatie over de veerdienst is te verknjgen via tel. 369600 of website www. LANGEVELD DE R00Y Verschijnt op dinsdag en vnjdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 -13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl os toegwoncK Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39.85 38,15 (ai Per jaar €77.90 €75.55 (ai Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Verwachte tijden van hoog water ter rede van Oudeschild. Di. 9 10.15 en 21.40 u. Wo. 10 10.40 en 22.10 u. Do. 11 11.26 en 23.04 u. Vr. 12 11.55 en 23.25 u. Za. 13 12.30 u. Zo. 14 00.14 en 13.05 u. Ma. 15 00.50 en 13.34 u. Di. 16 01.20 en 14.25 u. Wo. 17 02.00 en 15.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Dinsdag 9 juni springtij, dinsdag 16 juni laatste kwartier Zondag 14 juni zon op 5.14 uur, onder 22.07 uur Avondvierdaagse De deelnemers aan de Avondvier daagse worden donderdag niet alleen bij de finish door de fanfare opgewacht. De drie korpsen zijn dit jaar op verschillende plaatsen in Den Burg te horen. Er wordt gespeeld bij de Gollards, op de Stenenplaats en op de Groene- plaats. De wandelaars worden om 19.15 uur bij de burgemeester De Koninghal opgewacht door slag werkers van de gezamenlijke drum bands van KTF, DEK en Excelsior. Oud papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bun dels of een kartonnen doos (geen plas tic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten' 3.Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelder- weg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Met een ingenieuze constructie zijn de godin met haar strijdwagen en boskatten aan de nok van de stal vastgemaakt. /Foto's Joop Rommets) Het beeld van Freya werd met paard en wagen door Frans Bakker veerhaven naar hoeve Novalis gebracht.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2